Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.05.2009, 19:56:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Adunatul in jurul bisericii/preotului eu nu o vad deloc ca avantaj. Dimpotriva! Exista f. mult duh lumesc care se strecoara in biserica datorita amestecului dintre credinta si sentimentul national. Un hram devine cel mai ades un bal.... Iar ajutorul intre romanii sincer eu unul n-am auzit de asa ceva.Nu cunosc caz in care un roman sa fi adus in firma lui un alt roman; si daca or fi sint exceptii!
Vroiam sa mai zic ca eu, cand am ajuns in Germania in 89, m-am dus mai intaii la o parohie romaneasca dar nu-mi placea pentru ca aveam impresia ca lumea se duce mai mult sa vada alti romani. Nu era foc acolo. Pe urma am gasit parohia de care ziceam, multinationala, cu limba germana, si acolo am simtit alt duh. Un duh de foc, de credinta adevarata. Acest duh m-a purtat, m-a hranit pana acum. Si aici la Bruxelles pot la o parohie de asta sunt.

Tot in costructie ca si aia. In germana nu exista inca toate textele liturgice (nu liturghia, ma refer la textele din minee, triod, etc).. preotul, care stie foarte bine greaca veche, traduce si retraduce in continuu (si cu mult har). Treaba trebuie sa faca toti parohienii prezenti sa intretina biserica.. Oamenii se mai si ajuta intre ei. Am ramas cu prietenii de viata de acolo. Multumesc lui Dumnezeu ca am gasit o asemenea parohie!

Dar ca sa nu critic parohiile uninationale, si la cea romana de la Bruxelles la care merg cateodata se simte un duh advarat crestin si mai putin national.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.05.2009, 10:52:35
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stiu ca suna jenant cid o fac in fata tuturor, insa din ce am vazut astia sunt preotii BIVOLI( in sens constructiv, ziditor) care duc la bun sfirsit constructia bisericii nu cei idealisti, visatori, altruisti si cu capul in nori care calca pe virfuri
Partial ai dreptate. O sa gate biserica si o sa fie una dintre cele mai frumoase din zona. [COLOR=red]Dar pretul este mult prea mare!!!! [/COLOR][COLOR=#000000]Esti insa sigur ca altfel nu s-ar fi putut? Nu de alta dar cunosc preot care a facut biserica in vremea in care Ceausescu le darima. A facut-o altfel iar la sfirsit n-au ramas doar zidurile solide si fresca frumoasa............[/COLOR]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.05.2009, 11:14:40
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
... o parohie romaneasca dar nu-mi placea pentru ca aveam impresia ca lumea se duce mai mult sa vada alti romani. Nu era foc acolo. ....
Ai observat bine! Ai fost la noi la biserica?
Vezi nationalismul in biserica este un corp strain. Un staret de pe Athos imi spunea ca odata ce apare nationalismul, biserica nu mai este biserica.
(Nu ma intelegeti fals, sint roman, am cetatenia romana si incerc la nivelul meu sa schimb optica externa despre romani in bine)
In parohia noastra sint nemti atrasi de ortodoxie, mai vin greci (care n-au biserica in apropiere) si sint f. multi soti/sotii de alta confesiune si mai ales o gramada de copiii care nu vorbesc bine romaneste (nu sariti cu judecata pina nu a trebuit sa cresteti un copil intr-o tara straina); pe noi toti ne alatura limba germana.
S-a incercat sa se tina o parte din Liturghie in germana (citeva ectenii la care se raspundea romaneste, Tatal nostru si Evanghelia se citea si in germana eventual un rezumat al predicii in germana) Un lucru de bun simt zic eu mai ales ca respectivii cotizeaza cu bani/munca si din discutii stiu cit se bucura de un cuvint in limba materna chiar si cei ce vorbesc si romaneste.
Lumea s-a "rasculat" a iesit un circ specific romanesc si doar "caposenia" preotului (zic eu de admirat) a facut ca macar Evanghelia si Tatal Nostru sa ramina bi.lingve! Si din acest circ unii au iesit din biserica, altii demonstrativ arunca priviri ucigatoar/dispretuitoare in timpul lui Vatter Unser.
Acum eu nu stiu ce iubire crestineasca este asta! Ma gindesc ca crestinismul nu s-a nascut in romaneste . Dar cind "nebunia" de a sacrifica majoritatea pentru minoritate lipseste, avantajul tau pentru avantajul celuilalt, prezentul pentru viitor, atunci numai de Duh nu se poate vorbii.
Imi aduc aminte o saptamina petrecuta la un schit romanesc pe Sfintul Munte unde s-a slujit Liturghia tot timpul cit au avut un pelerin grec (si era un frizer oarecare din Salonic) oaspete in greceste. Si toti monahii, restul de pelerini erau ROMANI! Eu unul nu inteleg decit 3-4 cuvinte grecesti dar.....am fost in rai!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.05.2009, 21:13:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Interesanta discutia.
Sunt pe de o parte surprinsa de cele spuse de bmd. Nu stiu in ce zona a Germaniei se afla, daca este in sud sau nord.
Trist ca nici la el nu au rezistat initiative culturale. Inseamna ca sunt eu o visatoare si o idealista.
Am incercat sa fac si eu cate ceva si in lco de sustinere mi s-a spus: "da de ce trebuie", da nu se poate si mai mult nu mai spun.
Acum nu stiu cine este mai vinovat de aceasta situatie, daca preotul sau comunitatea.
Am mai spus ca in tara este una, ai biserici, nu-ti trebuie comunitate pentru ca deja o ai (rude, prieteni, colegi de serviciu). In diaspora la biserica gasesti si pe Dumnezeu si pe oameni (conationali). Si totusi nu-i gasesti, dupa cum vad ca se intampla adesea.
Si ca sa construiesti, sau sa cumperi o biserica proprie trebuie sa lupte toti si preot si comunitate. Daca primul nu este platit si n-are interes, iar comunitatea n-are bani si nu e unita, nu se rezolva nimic.
Cineva spunea aici de altar si slujba in parc sau in cort. Si eu gandesc si simt la fel. S-ar putea daca s-ar vrea si asta ar fi un pas.
Si mai este o problema in biserica din diaspora: din motive de singuratate, izolare, ne-recunoastere (daca n-ai serviciu, sau nu este pe masura ta), oamenii incep sa doreasca sa se afirme in biserica si apare atunci o concurenta si o atmosfera neplacuta. In biserica suntem toti egali in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.05.2009, 22:00:17
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Initiative culturale?
Ba au reusit! Oamenii joaca romaneste la Hram, au facut o trupa de dansuri populare, scoala functioneaza de ani de zile (eu zic ca functioneaza in gol, dar ma rog functioneaza) biblioteca exista (acum nu poti obliga pe nimeni sa citeasca!)
Ce n-am reusit este sa despartim biserica de romanisme.
Dar asta-i parerea mea, cei mai multi sint f. multumiti. Eu nu pentru ca sint asociatii romanesti care se ocupa de cultura si fiecare ar trebuii sa-si vada de zeama lui!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.05.2009, 02:19:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Initiative culturale?
Ce n-am reusit este sa despartim biserica de romanisme.
Dar asta-i parerea mea, cei mai multi sint f. multumiti. Eu nu pentru ca sint asociatii romanesti care se ocupa de cultura si fiecare ar trebuii sa-si vada de zeama lui!
Sunt de acord, de asta am fost si sunt atat de fericita si imbogatita duhovniceste intr-o parohie multinationala.
De ar fi mai multe asa, tare ar fi bine pentru ortodocsi!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.05.2009, 11:20:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Bmd, dar parca tu spuneai ca nu mai functioneaza? Ca ati avut revista si altele si nu mai sunt. Sau era altcineva? Nu mai stiu.
Daca la voi exista macar aceste initiative este bine. Ca sunt sau nu folosite, este alta treaba.
In alte parti cum este?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.05.2009, 23:48:13
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit biserica din hala

http://www.gazetaromaneasca.com/news...-din-hala.html
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.05.2009, 23:51:39
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit biserica din hala

pentru cei curiosi as putea reveni cu niste foto. nu e tocmai ce stim noi acasa ca inseamna o Biserica dar nu va puteti imagina cata bucurie ne aduce in suflete.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.05.2009, 07:06:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa inteleg de ce un paroh isi paraseste parohia infiintata, pentru a intemeia o alta parohie in alta tara? Am citit acest lucru in articolul de mai sus, despre "Biserica din hala".
Au aparut cumva preoti noi cu talent organizatoric, care sunt trimisi sa infiinteze parohii si merg mai departe? Iertati-ma, dar mie nu-mi miroase a bine...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cei din diaspora - cum este cu strana la voi? sophia Muzica Bisericeasca 22 30.06.2011 16:11:41
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55
Are voie si interes BOR sa se dezvolte in diaspora? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 07.05.2009 18:15:08
Românii ortodocși din diasporă, în pelerinaj la mânăstirile moldave cristiboss56 Generalitati 4 19.04.2009 12:03:37