Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2008, 23:54:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Fill the Cup!" -- United Nations/ World Food Program



http://www.wfp.org/how_to_help/Ways_to_Donate/index.asp?section=4&sub_section=5

cu 25 centi puteti oferi o cana de orez unui copil infometat, cu 15 USD puteti hrani 10 copii 1 saptamana. donati!

http://www.wfp.org/english/


daca link-urile nu merg, dati copy/paste in browser.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.07.2008, 06:54:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.wfp.org/english/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.07.2008, 06:58:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://secure.my-websites.org/supporter/donatenow.do?n=gbss&dfdbid=1044253
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2008, 07:23:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2008, 12:58:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Multumim Mirela ! Dar , vreau sa accentuez, ca si ei sunt ai nostrii, dar momentan nu-i i-am rezolvat si ajutat suficient nici pe cei de aici din zonele sinistrate si pe cei napastuiti di Romania. ! Trecem cu prea multa usurinta pe langa cei de langa noi, dar peste cei la mii si mii de km. DOAMNE AJUTA! +
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2008, 22:55:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

frate, ai nostri mi se pare ca plang ca au ramas fara case si averi, dar copiii acestia mor de foame. :(

in fine, pana la urma fiecare ajuta acolo unde crede de cuviinta, cum poate si cum crede. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2008, 01:32:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Mirela,
Sf. Parinti ne invata mai intii sa avem grija de cei apropiati noua, familie, comunitatea, dupa care milostenia poate traversa tari si continente.

Observa cu atentie cu cita rivna regizorala isi pregatesc si isi promoveaza filmuletele despre acei copii pe care umbla mustele. Sunt absolut convins ca pentru filmare ii cauta special pe cei cu cele mai multe insecte pe ei

Deci totul este promovarea si IMAGINEA(si stii foarte bine aspectul asta)....si, in principiu, nu este nimic rau in asta, insa ce te faci cu cei DIN TARA NOASTRA care nu au regizori "specializati" sa-ti smulga lacrimi pentru macelul si dezastrul adus de calamitati si mizerie
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2008, 01:40:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cu sau fara ravna regizorala sau distanta dintre tari si continente, mie acesti copii imi sunt mai aproape decat alti semeni care pun fel de fel de anunturi umanitare.

unde mai pui ca nu trebuie sa trec prin birocratia bancara si costurile aferente, ptr ca printr-o simpla plata cu credit card sau paypal pot sa fac o donatie fara batai de cap.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.09.2008, 01:53:31
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Da, Mirela asa este stilul NAmerican, chiar stiind ca din dolarul tau efectiv doar 10 centi ajung la gura nevoiasului, restul pe "administratie". Eu insa prefer sa ajut DIRECT sa o fac constient nu dintr-o moda a zilei, fara sa fiu manipulat intr-o directie sau alta.

De ex. cind am fost recent in Cuba si am vizitat Santiago, mi-am luat cu mine traistele si am ales eu cui sa distribui ajutoare, nu EI... sau prin intermediar.

Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.09.2008, 13:00:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca din cauza acestor afise, ne facem o imagine eronata in ceea ce priveste Africa. Oamenii nu vor ajutoare, ci oportunitati pentru revigorarea industriei mici si a comertului. Exceptie sunt totusi locurile bantuite de razboaie si lupte indigene.
Din Scandinavia a inceput o initiativa de creditare a celor, care au o meserie si care pot garanta cu productia proprie imprumutul. Aceste imprumuturi sunt pe termen scurt, 5 ani, si cu dobanzi mici. Oamenii folosesc banii pentru a trimite copiii la scoala sau pentru a-si dezvolta activitatea. Rezultatele sunt peste asteptari, iar reactia celor care vor sa ajute, este pe masura. Dupa o emisiune TV, in care s-a expus acest proiect s-au strans de la particulari fonduri considerabile.
Dar este adevarat, ca afisele pomenite inca se mai folosesc de catre "Crucea rosie", "Salvati copilul" si alte firme nonlucrative, pentru a inmuia inimile impietrite si pentru a strange fonduri. Unii au nevoie de asemenea imagini Tari", pentru a-si deschide baierele pungii si a da un banut o data sau de doua ori pe an, adormindu-si constiinta ca aufacut destul pentru omenire.
Spre deosebire de acestia romanul da de pomana deseori, caci credinta lui il indeamna sa faca milostenie. Si ocazii sunt zilnic, caci romani saraciti, batrani si copii, sunt destul, chiar prea multi.
Reply With Quote
Răspunde