Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2  
Vechi 21.03.2011, 00:46:21
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Emotionant,ce bine ar fi sa fim cu totii un pic m-ai buni!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2011, 06:30:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

fara sa exagerez spun ca iti vine sa plangi fara sa vrei;nu doar din tristete,ci si din bucuria de a vedea atata daruire,omenie,dragoste crestineasca dezinteresata...
Cate persoane minunate exista in lumea asta,de care noi nici nu avem cunostiinta...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2011, 08:07:29
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit Doamne ajuta-ne!

Ajuta-ne Doamne sa ii ajutam pe cei care au nevoie si sa nu trecem indiferenti mai departe!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2011, 08:08:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Foarte frumos ! Dupa cum spunea si calugarul ' " s-au calugarit , dar nu s-au desprins de lume, fiindca credinta fara fapte nu este nimic ! "
Asa vad si eu conceptul de slujire Domnului, sa fii aproape de oameni, sa-i slujesti, sa-i iubesti , sa-i ingrijesti si sa le alini suferintele.
La noi , in monahism nu este permisa grija, imbratisarea si sarutul fata de copii. Mare greseala! mare amagire ! Nu fac decat sa se slujeasca pe sine si sa construiasca mult doar pentru istorie, pentru un nume...nu stiu pentru ce, dar mult se mai greseste atunci cand totul se calculeaza fara sa fie luat in consideratie omul, omul de langa noi .
Sa luam exemplul acestor oameni, abia atunci putem spune ca " facem Cuvantul Domnului ! "
Bravo lor ! Stima si consideratie pentru niste oameni care traiesc cu adevarat pentru semenii lor. Este foarte greu sa ai grija de copii, sa-i formezi si sa fii responsabil pentru toata viata lor fizica, psihica si spirituala.
Sa ia exemplu manastirile noastre " egoiste "...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 21.03.2011 at 08:22:36.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2011, 21:06:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ory,

Probabil tot tu ai fi prima care sa tune si sa fulgere impotriva manastirilor si calugarilor daca acest caz cvasi-unicat s-ar generaliza si intr-o buna zi s-ar auzi ca intr-o astfel de manastire unii copii ar fi fost abuzati si ai cere ca manastirile sa-si vada de ale lor si sa lase copii in grija societatii.

Chiar ma mir ca nu te-ai scandalizat inca de scena in care un calugar saruta pe gura o fetita.

Nevinovat desigur, dar fetita aia o sa creasca intr-o zi maricica, si practic, nici macar nu-i este tata..nu e greu de vazut ce pot sa creada multi despre chestiile de genul asta.

In ceea ce priveste "egoismul" de a avea grija de sufletul tau asa cum doreste Dumnezeu, bine ar fi sa ai si tu "egosimul" asta la nivelul la care il are un calugar care isi vede de calugaria lui.

Last edited by AlinB; 21.03.2011 at 21:30:56.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.03.2011, 21:30:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ceea ce iti sare in fata prima data cand urmaresti imaginile acestei manastiri cu copii,este puritatea "personalului" care este aceasi cu a copiilor,parca sunt toti frati,numai ca maicile si preotul sunt frati mai mari!
Inainte de a creea scenarii,ar trebui sa le dam premisa nevinovatiei...
Subscriu la ceea ce a comentat Ory,si anume ca ortodoxia romaneasca ar trebui sa fie mai implicata in actele caritabile ale societatii,gen orfelinate,spitale,azile,oamenii strazii...altfel ce este credinta seaca fara exemple de fapte bune??
Singurele forme de voluntariat care sunt facute de calugari in romania,sunt colectele de bani,donatiile pt constructii de noi manastiri,sau pt reparatiile celor vechi...

Nota:am observat in occident,cum copiii sunt sarutati pe buze de catre parinti,chiar daca sunt de sex diferit-adica tatal isi saruta fata pe gura,sau mama baiatul...nu este nimic erotic,este doar o atingere de sarut,dar eu pt ca am crescut in romania,nu imi pare prea firesc-chestie de traditii...
Ca fapt divers,nici un barbat de aici nu va merge la plaja cu slipuri minuscule,mulate pe posterioare cum se intampla in romania,preferand in schimb pantalonii scurti si largi,iarasi chestie de traditii...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 21.03.2011 at 21:40:52.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2011, 00:45:06
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ceea ce iti sare in fata prima data cand urmaresti imaginile acestei manastiri cu copii,este puritatea "personalului" care este aceasi cu a copiilor,parca sunt toti frati,numai ca maicile si preotul sunt frati mai mari!
Inainte de a creea scenarii,ar trebui sa le dam premisa nevinovatiei...
Subscriu la ceea ce a comentat Ory,si anume ca ortodoxia romaneasca ar trebui sa fie mai implicata in actele caritabile ale societatii,gen orfelinate,spitale,azile,oamenii strazii...altfel ce este credinta seaca fara exemple de fapte bune??
Singurele forme de voluntariat care sunt facute de calugari in romania,sunt colectele de bani,donatiile pt constructii de noi manastiri,sau pt reparatiile celor vechi...

Nota:am observat in occident,cum copiii sunt sarutati pe buze de catre parinti,chiar daca sunt de sex diferit-adica tatal isi saruta fata pe gura,sau mama baiatul...nu este nimic erotic,este doar o atingere de sarut,dar eu pt ca am crescut in romania,nu imi pare prea firesc-chestie de traditii...
Ca fapt divers,nici un barbat de aici nu va merge la plaja cu slipuri minuscule,mulate pe posterioare cum se intampla in romania,preferand in schimb pantalonii scurti si largi,iarasi chestie de traditii...
Pentru ca au nevoie sa supravietzuiasca!!!…Oricum, aici nici de ‘mireni’, de statulul lor ca oameni nu este preocupare….hmmm, si de Manastiri????..ca de odicei, indiferent de regimuri...la coada....sau ...nu exista....
Ca s-au imbunatatit conditziile de viata, si in manastiri?...pai s-a ‘upgradat’ si cel rau, direct proportzional cu ele....
Pacat din nou ca se arunca cu vorbe grele!Atata timp cat se mai poate savarsi Sfanta Liturghie zilnic, mai avem o sansa...de-a deveni adevaratzi crestini ortodoxi..de-a fi sustinutzi in incercarile acestei vietzi, de a nu deznadajdui...sau de-a abandona lupta buna pt noi si cei din jurul nostru..
Nu cred ca poate fi numit egoist o persoana..sau n-milioane de persoane, ce au slujit de-alungul veacurilor in manastiri...Renuntzand la o viatza personala, voie proprie(o Doamne, ce mult inseamna!), la bucuria de a avea copii....pentru a sluji unei lumi intregi(si cam nepasatoare).....nu fericirii personale!!!
Cat timp zilnic se slujeste Sfanta Liturghie...manastirile nu pot fi egoiste!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2011, 08:32:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Pentru ca au nevoie sa supravietzuiasca!!!…Oricum, aici nici de ‘mireni’, de statulul lor ca oameni nu este preocupare….hmmm, si de Manastiri????..ca de odicei, indiferent de regimuri...la coada....sau ...nu exista....
Ca s-au imbunatatit conditziile de viata, si in manastiri?...pai s-a ‘upgradat’ si cel rau, direct proportzional cu ele....
Pacat din nou ca se arunca cu vorbe grele!Atata timp cat se mai poate savarsi Sfanta Liturghie zilnic, mai avem o sansa...de-a deveni adevaratzi crestini ortodoxi..de-a fi sustinutzi in incercarile acestei vietzi, de a nu deznadajdui...sau de-a abandona lupta buna pt noi si cei din jurul nostru..
Nu cred ca poate fi numit egoist o persoana..sau n-milioane de persoane, ce au slujit de-alungul veacurilor in manastiri...Renuntzand la o viatza personala, voie proprie(o Doamne, ce mult inseamna!), la bucuria de a avea copii....pentru a sluji unei lumi intregi(si cam nepasatoare).....nu fericirii personale!!!
Cat timp zilnic se slujeste Sfanta Liturghie...manastirile nu pot fi egoiste!!!
Intentia mea nu a fost sa arunc cu noroi in manastiri si oamenii ei,eu vb de mai multa implicare in actele caritabile din cadrul societatii,intocmai avand incredere si bunacredinta pt interventia calugarilor acolo unde este nevoie.Care ar fi atitudinea unei calugarite intr-un orfelitat si care ar fi una a unei pedagoage acre si plictisite?Nu vb despre egoism aici,ci despre sistemul care nu le permite acestor persoane sa fie mai aproape de suferintele oamenilor...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2011, 12:46:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Avem si noi manastiri care se ocupa de copii ,de ex.man.Marcus.
Cu mare greutate parintele Nil reuseste sa le asigure fetitelor hrana zilnica.
Bine ar fi cei care criticati sa trimiteti un acatist la aceasta sfanta manastire si sa ajutati in acest fel la intretinerea fetitelor.(adresa e pe internet)
Citeam mai devreme cugetarile lui Thales din Milet.Scria ca cel mai usor lucru din lume e sa dai sfaturi.Si cel mai greu sa te cunosti pe tine insuti.
Subscriu la cele spuse de Alin ,daca ne-am cunoaste cu adevarat nu am mai critica manastirile si pe cei de acolo.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parinti si copii maria55 Generalitati 36 12.04.2015 10:05:02
Sfinti copii Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 19 22.02.2014 05:25:35
Copii din orfelinate UNNOOM Generalitati 0 20.12.2012 14:10:19
rugaciune pentru copii ginabadea Pocainta 4 19.03.2010 00:38:42
post/ copii blueyesa82 Nunta 20 23.11.2009 12:02:48