Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.03.2007, 17:52:31
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
scuze, n-am reusit sa inserez icoana. am luat lectii de la phradmon dar se pare fara succes...

Sper ca am reusit eu sa te ajut
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.03.2007, 15:22:40
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Cunoasterea lui Dumnezeu se realizeaza pe doua cai: apofatica prin negarea a ceea ce nu este Dumnezeu sau in Dumnezeu si catafatica presupune afirmarea calitatilor lui Dumnezeu, a celor ce pot fi exprimate ca fiind in Dumnezeu, de la Dumnezeu, Dumnezeu fara a spune ca fiinta lui Dumnezeu poate fi cunoscuta ci energiile Sale necreate, aceste fiind miscari ale fiintei Dumnezeiesti.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.03.2007, 20:54:27
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu uita ca spiritualitatea are si ea o parte materiala, materialul poate fi si el valorificat prin spiritualizare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.06.2007, 20:06:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Pe mine ma impresioneaza UMILINTA Domnului nostru IISUS HRISTOS ,umilinta care l-a ajutat sa depaseasca greul si impresionantul moment din Gradina Ghetimani cind a vrut sa i se inlature de catre Tatal paharul suferintelor ce aveau sa urmeze.Acest moment este de o mare actualitate azi in viata fiecarui om;adica in ispitele de tot felul care ne ataca sa putem sa trecem de momentul critic LASINDU-NE IN VOIA LUI DUMNEZEU;;MOMENTUL FOARTE DUREROS DAR SI MAGNIFIC DE LUPTA CU PROPRIA-TI FRICA OMENEASCA si scularea din indoiala unei atitudini neconforme cu voia lui DUMNEZEU INTARIT PRIN CREDINTA."TATA DAR VOIA TA SA FIE NU A MEA "
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.11.2008, 19:41:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Uitati-va si voi ce a ajuns Israelul,Iranul ,Irak,Afghanistan etc.In Orientul mijlociu ar trebui sa fie pace si mai multa caldura dar este focarul de infectie a intregii planete.Oamenii au fost neputinciosi,strigau rastignirea Lui,radeau cand auzeau ca este imparatul iudeilor,frica conducatorilor Ierusalimului si a Israelului de pierdere de tron a tarii.Setea de putere a dominat atunci ,domina si acum si va domina.Daca rautatea oamenilor era prezenta in anii aceia ,ce sa mai zicem in zilele noastre.In loc sa IL fi ascultat pe Iisus Hristos oamenii au ras si au strigat rastignirea LUI.Acum daca ar veni din nou pe Pamant exact cum a venit si atunci tot asa se va intampla.Fiindca rautatea si neputinta domina.Eu sincer m-am cam saturat de oamenii de pe strada,de peste tot,majoritatea,plini de ura ,de pacate,razboaie ,crize ,atentate.Tot felul de secte si organizatii etc.Daca ar veni sfarsitu lumea s-ar speria dar ei nu se sperie dupa ce fac pacatul ca sa fie iertati.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.01.2009, 17:46:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In atotstiinta Lui, Dumnezeu a prestiut ca omul va cadea, dar fara sa predestineze asta. In sfatul cel din veci, Hristos a fost de acord sa creeze omul (dupa chipul Sau, al Fiului) si sa Se jertfeasca pentru a face posibila intoarcerea omului de la rau la bine. Deci putem spune ca lumea a fost intemeiata pe Jertfa lui Hristos cea pregatita mai inainte de veci, pe jertfa Mielului facuta, cum spune "mai inainte de facerea lumii" (stiti bine acel verset, nu-l mai caut). Deci iubirea Fiului pentru noi este deplina, fiindu-ne promisa si data apoi prin smerenia Sa de bunavoie (din iubire): prin chenoza, prin modelul de viata desavarsit si prin luarea asupra-Si a tuturor pacatelor noastre, prin suferinta acceptata ca fiind consecinta pacatelor si prin punerea vietii Sale pentru noi, prin sacrificiul suprem.

Sa nu uitam ca viata noastra trebuie sa decurga dupa acest model al lui Hristos, pentru ca El va fi referinta dupa care vom fi judecati. Deci suntem datori sa ne iubim unii pe altii (asta presupunand jertfa continua pentru aproapele prin asumarea Crucii de fiecare zi) asa cum El ne-a iubit si ne iubeste pe noi toti.

Harul Lui sa ne ajute sa reusim sa dam raspuns bun la intrebarile care vor fi la sfarsit...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.01.2009, 18:20:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Uitati-va la acest clip si melodie minunata despre Iisus Hristos de pe renumitul site Youtube..


Pe mine m-au infiorat imaginile si versurile.Doamne ajuta



http://www.youtube.com/watch?v=lxiaYF6olUE
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.04.2009, 11:20:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Imi vine in minte urmatorul gand: cum ar reactiona lumea astazi daca ar vedea un sfant, un nebun pentru Hristos sau pe Insusi Hristos? Sunt aproape sigur ca ar reactiona ca si cea din vremea lor, daca nu mai rau.

Sfintii Parinti spun ca prin fiecare pacat noi Il re-ucidem pe Hristos, Il re-rastignim pe Hristos, a Carui dragoste o necinstim si o lepadam. Tocmai in asta cred ca si consta re-rastignirea lui Hristos, in lepadarea dragostei Sale celei mari. Iar durerea nascuta in inima care iubeste, atunci cand iubirea ii este respinsa, este fara margini.

Dar nu numai atat. Daca Hristos s-ar fi nascut in vremea noastra, El ar fi avut aceeasi sorta. Ar fi fost prins si batut, pentru ca indrazneste sa Se numeasca pe Sine Fiu al lui Dumnezeu. Ar trebui sa ne dea de gandit faptele iudeilor si ale fariseilor.

Ar trebui sa ne dea de gandit cuvintele Mantuitorului "Parinte, iarta-le lor pacatul acesta, ca nu stiu ce fac". Simtim oare ca aceste cuvinte ne sunt spuse noua? Aceste cuvinte se refera la fiecare dintre noi, nu doar la fariseii rastignitori. [COLOR=red]"Parinte, iarta-i pe toti cei care M-ar fi rastignit pe Mine, pana la ultimul om care se va naste. Iarta-i pe multi altii care s-ar fi comportat identic cu acestia."[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
66 de ani de la uciderea Maresalului Ion Antonescu: Video si Testament. andra_v Stiri, actualitati, anunturi 17 04.06.2012 01:06:32
Tu eu si Hristos dumitrucelmare2000 Nunta 6 21.01.2012 20:57:29
Hristos a inviat! mihai anton Sfintele Pasti - Invierea Domnului 39 19.06.2011 17:27:26
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24
Hristos la 33 de ani andreicozia Din Noul Testament 2 20.09.2009 22:51:43