Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.04.2009, 17:57:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Cum adica "cei cu avocati"? Pai cine este acela care are un avocat la judecata?

Si cum adica cei care vor da socoteala singuri?
Andrei, este doar ca nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Poti sa-mi spui mai "babeste"?
Multumesc.
Avocati la Judecata lui Hristos = Ingerii pazitori, Sfintii, Maica Domnului, Serafimii, Heruvimii, Arhanghelii, alte puteri,

Cei fara avocati crestini = Budistii, Hinduistii, Ateistii, Musulmanii, chiar si asa zisii eretici care au trait o viata curata in sensul religiei lor

Rezultatul Judecatii Infricosatoare = In ceruri ne vom intilni cu multi altii din alte religii care sunt fara de pacat in fata lui Dumnezeu. Eu sunt convins de asta
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.04.2009, 21:58:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

atunci cind sufletul este neincorsetat de trup ,se stie deja si el stie de ce parte se situeaza ,caci pacatele fiecaruia ii dau de stire daca se situeaza de partea oilor sau a caprelor.Asa am citit pe undeva !Nu va dura mult ,ca la noi in salile de judecata.Poate pt crestinii cu pacate ramase nespovedite sa fie necesar sa intervina MAICA DOMNULUI ,SF.IOAN BOTEZATORUL ,ALTI SFINTI SAU APOSTOLI ,ARGHANGHELI..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.04.2009, 06:30:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
atunci cind sufletul este neincorsetat de trup ,se stie deja si el stie de ce parte se situeaza ,caci pacatele fiecaruia ii dau de stire daca se situeaza de partea oilor sau a caprelor.Asa am citit pe undeva !Nu va dura mult ,ca la noi in salile de judecata.Poate pt crestinii cu pacate ramase nespovedite sa fie necesar sa intervina MAICA DOMNULUI ,SF.IOAN BOTEZATORUL ,ALTI SFINTI SAU APOSTOLI ,ARGHANGHELI..
Dragă Sofia, intervenția este un termen atât de lumesc , încât m-aș feri să-l folosesc. Intervențiile, pilele și relațiile sun specifice lumii acesteia păcătoase. Dincolo valorile sunt complet altfel, sunt situate deasupra tuturor celor știute și înțelese de mintea omenească.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.04.2009, 18:58:49
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Dumnezeu ne iubeste pe toti cu aceeasi intensitate.Nu este nevoie sa intervina nimeni pentru mantuirea noastra , acolo sus.Rugaciunile noastre, adresate Maicii Domnului si Sfintilor sunt pentru a ne fi mijlocitori la iertarea pacatelor pe care le marturisim aici in viata aceasta pamanteasca.Cele nemarturisite vor fi puse in balanta acolo, SUS.Doamne ajuta!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.05.2009, 15:48:42
hope_special's Avatar
hope_special hope_special is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2009
Mesaje: 1
Implicit

intrebare:....daca ne-am fi nascut in irak oare ce religie am fi avut?...si de ce musulmanii nu vor avea avocati?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.05.2009, 00:51:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

si musulmanii il vor avea ca avocat ingerul lor pazitor care este si de ei acceptat la ei

Ei au o problema cu manifestarea divina in Treime...dar sunt convins ca acest detaliu de dogmatica pura li se va ierta in favoarea nasterilor nenumarate de prunci si fidelitatii maritale , de exemplu

Acum ca am mai citit se pare ca toti vor veni REPREZENTATI de cineva sau ceva indiferent de religie care va "negocia" faptele sufletului si vor depune marturie pentru ei...numai Dumnezeu stie cum vor fi priviti prin inima

...noi insa trebuie sa ne vedem de ale noastre , sa mergem cu puterile crestinismului inainte si sa NU FACEM MAREA greseala SA CONSIDERAM CA RESTUL SUNT CLIENTII IADULUI...gindire care duce la violenta in ideea eliminarii lor ca drept "eretici" de pe suprafata pamintului

MARE GRESALA!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.05.2009, 00:53:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

scuzati greselile...graba! :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.05.2009, 01:20:27
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

...noi insa trebuie sa ne vedem de ale noastre , sa mergem cu puterile crestinismului inainte si sa NU FACEM MAREA greseala SA CONSIDERAM CA RESTUL SUNT CLIENTII IADULUI...gindire care duce la violenta in ideea eliminarii lor ca drept "eretici" de pe suprafata pamintului

MARE GRESALA!!!

Sint de acord cu tine, deoarece am fost neplacut surprinsa la topicul legat de religia catolica, cum ca acestia sint considerati de catre ortodocsi eretic...pai asta banuiesc eu ca doar Bunul Dumnezeu poate stii, nu noi cei maruntei...

Ideea este :sa ne vedem de oalele noastre, si sa lasam alte oale pentru altii...sa ne iubim unii pe altii, si sa ne iertam unii pe altii ca sa ne putem mantui!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rămas bun! Sa ne vedem la Poarta Raiului! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 32 13.01.2013 18:59:29
Mansatire in memoria detinutilor de la Poarta Alba andra_v Stiri, actualitati, anunturi 1 01.06.2012 15:08:29
sa ne vedem la poarta raiului! lore86 Generalitati 11 31.08.2010 21:29:54
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 09:42:33
Vremea impacarii - Poarta definitiv inchisa 5s5t6e7f8 Intrebari utilizatori 3 01.03.2010 00:52:06