Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 10.05.2014, 16:56:21
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Eu citesc mai multe genuri. Un om normal de obicei citeste mai multe genuri. Citesc carti care ma atrag: prin titlu, descriere, autor, stil (daca mai citisem ceva inainte de acel autor).
Pe Sf.Parinti i-ai citit? Sau macar pe Parintii si Sfintii nostrii? Cum ar fi Pr.Dumitru Staniloae, Pr.Cleope, Pr.Necula etc. Cum spunea un Parinte, in zilele noastre si noi avem obligatia sa ne documentam, Biserica nu este obligata sa ii trezeasca pe cei care nu sunt interesati. Si oamenii au obligatii fata de Biserica, nu doar Biserica fata de oameni.
  #172  
Vechi 10.05.2014, 17:30:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
V-am atasat o poza cu mine si nu ca sa ma laud. Cine stie, poate cunoasteti putina psihologie sau bazandu-va pe intuitie va ve-ti schimba parerea despre mine.
Deci punem pe listă și invitația...aproape explicită!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #173  
Vechi 10.05.2014, 19:11:36
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pe Sf.Parinti i-ai citit? Sau macar pe Parintii si Sfintii nostrii? Cum ar fi Pr.Dumitru Staniloae, Pr.Cleope, Pr.Necula etc. Cum spunea un Parinte, in zilele noastre si noi avem obligatia sa ne documentam, Biserica nu este obligata sa ii trezeasca pe cei care nu sunt interesati. Si oamenii au obligatii fata de Biserica, nu doar Biserica fata de oameni.
Cleope? Nu am auzit. Trebuie sa citim si altceva, nu doar sa ne cultivam ci si sa ne luminam! :)
  #174  
Vechi 10.05.2014, 19:15:56
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pe Sf.Parinti i-ai citit? Sau macar pe Parintii si Sfintii nostrii? Cum ar fi Pr.Dumitru Staniloae, Pr.Cleope, Pr.Necula etc. Cum spunea un Parinte, in zilele noastre si noi avem obligatia sa ne documentam, Biserica nu este obligata sa ii trezeasca pe cei care nu sunt interesati. Si oamenii au obligatii fata de Biserica, nu doar Biserica fata de oameni.

Si apoi eu i-as intreba pe "domnii" acestia 30+ daca i-au citit? Ca nu au manifestari prea... duhovnicesti, dar dau "sfaturi" de parca ar fi Sfinti!
  #175  
Vechi 10.05.2014, 20:39:45
lili13 lili13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2013
Mesaje: 5
Implicit ...

Nu stiu cine esti,ce esti,ce vrei...dar...neavand rabdarea si priceperea pentru a ti spune ca nu sunt de acord cu anumite idei ale tale *te am trimis la plimbare*,cu aceleasi putine cuvinte, trebuie sa ti spun: iarta ma.
  #176  
Vechi 10.05.2014, 23:06:01
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Deci, Mandea crestinul sfatuieste tinerii/tinerele sa scape de virginitate, adica cu alte cuvinte sa pacatuiasca!
Ana Tr., poti sa ramai virgina pana la adanci batraneti, ca doar nu e bine sa pacatuiesti ... si mai pune mana si citeste si tu carti din care sa-ti faci o minima educatie sexuala, ca ti-ar prinde bine. Te mai miri ca nu ai prieten la 25 de ani, acum este evident de ce ... la cum gandesti, ce pretentii mai ai ? Eu cred ca o sa ramai singura ... si asta e pacat!

Mergi mai degraba pe matrimoniale ortodoxe, nu mai sta, ca-ti sta norocul ... tu esti singurul tau dusman!

Last edited by Mandea77; 10.05.2014 at 23:31:53.
  #177  
Vechi 10.05.2014, 23:42:23
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Ana Tr., poti sa ramai virgina pana la adanci batraneti, ca doar nu e bine sa pacatuiesti ... si mai pune mana si citeste si tu carti din care sa-ti faci o minima educatie sexuala, ca ti-ar prinde bine. Te mai miri ca nu ai prieten la 25 de ani, acum este evident de ce ... la cum gandesti, ce pretentii mai ai ? Eu cred ca o sa ramai singura ... si asta e pacat!

Mergi degraba pe matrimoniale ortodoxe, nu mai sta, ca-ti sta norocul ...
Mai bine ti-ai pastra sfaturile pentru tine! Regret ca dintr-un subiect asa frumos, unii au ajuns sa il transforme in ceva urat, dezgustator chiar! Sunt .... dezamagita si ... nu mai spun cum, de ce am putut gasi aici! Dumnezeu sa ne dea la fiecare dupa sufletul nostru! Insa nu va doresc sa va dea Dumnezeu ceea ce simt eu! Si nu uitati ca cine il judeca pe altul va fi judecat de Dumnezeu!

Rog admin. sa se stearga acest subiect care a ajuns sa fie tratat persiflant si sa nu mai aiba nimic crestinesc in el. De asemenea consider ca prin limbajul folosit mi-au fost aduse prejudicii de ordin moral. Eu nu am intrat aici, sa imi expun o mica parte din viata, ca cineva sa isi bata joc de mine ca persoana si mai presus de toate de ceea ce este IN SUFLETUL meu! Multumesc!
  #178  
Vechi 10.05.2014, 23:46:25
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Ana Tr., poti sa ramai virgina pana la adanci batraneti, ca doar nu e bine sa pacatuiesti ... si mai pune mana si citeste si tu carti din care sa-ti faci o minima educatie sexuala, ca ti-ar prinde bine. Te mai miri ca nu ai prieten la 25 de ani, acum este evident de ce ... la cum gandesti, ce pretentii mai ai ? Eu cred ca o sa ramai singura ... si asta e pacat!

Mergi mai degraba pe matrimoniale ortodoxe, nu mai sta, ca-ti sta norocul ... tu esti singurul tau dusman!

Poate Dumnezeu o sa iti pedepseasca atitudinea fata de mine si inca nu se stie cum vei suferi si tu de singuratate! Esti un om atat de RAU!
  #179  
Vechi 10.05.2014, 23:59:14
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci nu vreau sa mai existe subiectul acesta in care atatia utilizatori au incercat sa imi pateze imaginea, si sa ma demoralizeze. De cate zile am deschis acest subiect eu ma consum in fiecare zi si in fiecare noapte adorm plangand din cauza unor persoane care rad de suferinta mea Si la urma urmei, oricum as fi, am si eu si eu dreptul la liniste si sa imi doresc unele lucruri... Ma doare asa de tare ca sunt ironizata s.a.m.d.... Va rog din suflet sa stergeti acest subiect, pentru ca ma afecteaza foarte mult si chiar nu vreau sa mai continuue...
  #180  
Vechi 11.05.2014, 00:26:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ce pot sa zic- incearca sa fii tare si sa nu pui la suflet ce zice unul sau altul!

Eu personal nu vreau sa judec pe nimeni de pe acest forum, de obicei reusesc sa nu ma afecteze anumite lucruri care le-am putut citi.
De fiecare data daca nu am fost de acord cu parerea sau opinia exprimata de cineva am spus ca nu sunt de acord si vad altfel lucrurile, insa nicioadata nu am criticat persoana respectiva.
Subiect închis