Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.02.2016, 23:14:41
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Cipul din compul matale are cumva functii mistice? Sau al din telefon?
Sunt treaz...? Cine a spus ca un cip are functii mistice?Poate AlinB in incercarea lui de a face un strawman.Cipul implantat pur si simplu in mana sau pe frunte nu este semnul Fiarei ,dar cipul implantat pe mana sau frunte ,cu declaratia in cunostinta de cauza ca renunti la Hristos contra serviciilor cipului...asta da ,e semnul Fiarei. Cred ca Paisie Aghioritul,Arsenie Papacioc,Iustin Parvu vedeau "ceva" mai departe decat AlinB sau altii de pe forum care vad doar partea utilitarista si corectitudinea celor ce vor controla acest sistem.E ca si intrarea soarecelui in capcana ,la inceput are impresia ca se da o petrecere in capcana,dar apoi afla...adevarul nesimbolic.Asa si cu cipul poate zeci de ani se va implanta tuturor oamenilor si copiilor nou-nascuti fara o cerere expresa de lepadare,pana la un moment...cand se va cere lepadarea de Hristos si credinta in Presedintele Guvernului Mondial.Oricum nu pot fi acuzati AlinB si ceilalti,ca n-au vazut in viitor,caci pentru asta trebe' de mers prin iadul smereniei,unde Paisie Aghioritul si alti parinti au mers ,AlinB doar a citit prin carti,deci trebe' intelesi si ei,atata vad ,atata spun.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #82  
Vechi 10.02.2016, 23:27:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
AlinB pune lucrurile la punct,pentru inceput ,stabileste (cu siguranta neoprotestanta?)ca cine e pentru interpretare literala(Paisie Aghioritul,Arsenie Papacioc,Iustin Parvu) e neoprotestant sau sectar.Nu ca AlinB,ortodoxul autentic.
par. Arsenie Papacioc poti sa-l tai de pe lista, asta daca nu cumva esti mare fan al manipularii care vrea sa treaca drept fapt.
Cu Paisie Aghioratul ti-am spus deja.
Cu par. Iustin lucrurile probabil vor fi mai limpezi dupa cativa ani, ce stim e ca pe patul de moarte s-a contrazis singur.

Citat:
Apoi merge mai departe si stabileste,daca nu v-ati dat seama pana acum, si cine e ortodoxul cel autentic:AlinB.
Serios? De unde reiese asta?

Sa inteleg ca din lipsa de argumente, doar vrei sa pari simpatic(a).

Citat:
Imi poti da trimitere la literatura protestanta ,dar la logica imi poti da trimitere?Ai auzit de genetic fallacy?Un lucru e fals pentru ca e aparut in spatiul protestant?
Atunci te invit sa citezi tu o inovatie teologica din spatiul neoprotestant si care a fost incorporata de Biserica Ortodoxa.

Fara cipuri si alte prostii conexe care au fost RESPINSE de Biserica Ortodoxa.
Daca nu crezi, cauta pe Internet, ca e un pdf redactat chiar de "maestrii" luptei anticip.
Un material care se pare ca nici ei nu s-au obosit sa-l citeasca.

Toate fanteziile apocaliptice legate de cod fiscal, cipuri, 666, etc. au fost respinse in termeni mai mult sau mai putin categorici, incercand sa nu sminteasca pe cel supersitios si sarac cu duhul.


Probleme de natura civica, sociala, da sunt ridicate.
Singurele obiectii de ordin religios sunt ridicate de Biserica Greciei, dar daca le citesti te pufneste rasul.

"Așadar, cu tristețe remarcăm că progresul civilizației în domeniul aplicațiilor electronice este legat, din păcate, de nu*mă*rul 666, care este utilizat drept cod numeric principal în tehno*logia respectivă. "

Te invit la tradus :))

Citat:
Uite ca la protestanti stiinta era cu 100 de ani in fata stiintei din zonele ortodoxe,deci n-aveau cum sa trateze ortodocsii despre lucruri care urmau sa vina peste 100 de ani in tarile ortodoxe. Inca n-am auzit in ortodoxie de legea ca daca n-a aparut prima data in ortodoxie ,e fals.
Deci esti sigur(a) ca in anii '80 cand Mary Stewart Relfe a scos " œThe New Money System 666€"de unde s-a inspirat se pare par. Paisie, nu erau ortodocsi in America, ca Duhul Sfant sa-si gaseasca un vas mai de soi pentru revelatii.


Citat:
Jena e ca ,se vorbea despre semn,nu despre data Parusiei.
Aceeasi poveste, in alte haine.

Acelasi tipar sectar: darul profetic care il au doar cativa, doar ei stiu sa interpreteze corect Scriptura, iar restul Bisericii daca nu asculta de ei, se afla intr-o mare eroare pe cand cei care il urmeaza sunt adevaratii crestini profund induhovniciti.


Apelul la instincte de baza: prostia (lenea intelectuala) & fudulia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.02.2016 at 23:34:57.
  #83  
Vechi 10.02.2016, 23:41:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Sunt treaz...? Cine a spus ca un cip are functii mistice?Poate AlinB in incercarea lui de a face un strawman.Cipul implantat pur si simplu in mana sau pe frunte nu este semnul Fiarei ,dar cipul implantat pe mana sau frunte ,cu declaratia in cunostinta de cauza ca renunti la Hristos contra serviciilor cipului...asta da ,e semnul Fiarei. Cred ca Paisie Aghioritul,Arsenie Papacioc,Iustin Parvu vedeau "ceva" mai departe decat AlinB sau altii de pe forum care vad doar partea utilitarista si corectitudinea celor ce vor controla acest sistem.
Din pacate ori nu esti la curent, ori minti fara rusine.

De la bun inceput s-a sustinut ca nu e nevoie sa semnezi nici o renuntare, chiar si permisul de conducere chiar si pasaportul este "lepadare".

Nu crezi?

Verifica arhiva pe cele 2 site -uri de doi bani care au fost si probabil sunt portavocile "luptei anticip".

Ca sa nu mai vorbim de faimosul afis:



Deci fara semnatura electronica si coduri de bare, da? Pacate capitale!

Si implanturile cu cipuri! Si fara lepadare, tot lepadare sunt!


Citat:
E ca si intrarea soarecelui in capcana ,la inceput are impresia ca se da o petrecere in capcana,dar apoi afla...adevarul nesimbolic.
Pai asa si cu Internetul, ai impresia ca te informezi dar te prostesti pe zi ce trece daca intri pe unde nu trebuie :)

Citat:
Asa si cu cipul poate zeci de ani se va implanta tuturor oamenilor si copiilor nou-nascuti fara o cerere expresa de lepadare,pana la un moment...cand se va cere lepadarea de Hristos si credinta in Presedintele Guvernului Mondial.Oricum nu pot fi acuzati AlinB si ceilalti,ca n-au vazut in viitor,caci pentru asta trebe' de mers prin iadul smereniei,unde Paisie Aghioritul si alti parinti au mers ,AlinB doar a citit prin carti,deci trebe' intelesi si ei,atata vad ,atata spun.
Parca le aveai cu "logical fallancy" cum ai putut asa jenant sa cazi in "Escape to the future" ?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.02.2016 at 00:10:21.
  #84  
Vechi 10.02.2016, 23:55:01
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

@AlinB

Hai c-am glumit cand am zis ca tu nu poti sa vezi mai departe decat Paisie Aghioritul,Arsenie Papacioc,Iustin Parvu. Ia un pahar cu apa si verifica-ti tensiunea. Acum mi-am dat seama ca tu esti al doilea dupa Hristos.

__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #85  
Vechi 11.02.2016, 00:07:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci, am trecut la "ad hominem" , alta eroare de logica?

Numai prin strachini, deozientat tare, bietul de tine..

Ideea este ca asa se termina cam toate discutiile cu sectarii, dupa ce folosesc toate refugiile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #86  
Vechi 11.02.2016, 09:25:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...daca mai inainte afirma simbolismul,care nu era ,acum la faza cu 666 trece brusc la stiinta si elimina simbolismul ,"totul e clar ,metoda se numeste gematrie si era utilizata in antichitate",deci nu mai e nici un simbolismacum[b].
si vrei sa spui ca Ioan evanghelistul s-a folosit de acesta gematria atunci cand a spus de 666?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #87  
Vechi 11.02.2016, 12:32:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pecetea se va impune prin vicleșug. Cei care spun adevarul sunt ridiculizati. Dar nu-i nimic! Nu vom fi pe placul lumii. Dumnezeu sa ne intareasca sa putem rabda un pic de umilinta pentru Hristos.
  #88  
Vechi 11.02.2016, 12:58:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si mincinosii sunt ridiculizati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #89  
Vechi 11.02.2016, 18:28:30
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB
par. Arsenie Papacioc poti sa-l tai de pe lista,
https://www.youtube.com/watch?v=Fod6y8KPKxg

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Cu Paisie Aghioratul ti-am spus deja.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/buleti...aparpaisie.htm

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Atunci te invit sa citezi tu o inovatie teologica din spatiul neoprotestant si care a fost incorporata de Biserica Ortodoxa.
Se pare ca ai fost pacalit,dar cine nu e.Protestantii doar au observat in realitate acel lucru despre care Sf. Efrem Sirul stia inca din sec.IV.Ai auzit despre Sf. Efrem Sirul? Acum trebuie sa-ti refaci lectia cu "inovatia protestanta" in Biserica Ortodoxa.

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Parca le aveai cu "logical fallancy" cum ai putut asa jenant sa cazi in "Escape to the future" ?
Inca o data,ai auzit de profetiile Sf. Efrem Sirul despre venirea Antihristului? Nu mai stiu exact in care din cele 2 volume de Scrieri si invataturi era profetia despre Antihrist ,probabil in cel de-al 2-lea http://www.librariasophia.ro/carti-C...f-so-2899.html
Stii Efrem Sirul ne-a lasat ,printre altele,si acea rugaciune preafrumoasa ce se spune in Postul Mare:
Doamne și Stăpânul vieții mele,duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie.
Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, robului Tău.
Așa Doamne, Împărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin”.



Citat:
În prealabil postat de stefan florin
si vrei sa spui ca Ioan evanghelistul s-a folosit de acesta gematria atunci cand a spus de 666?

Nu afirmatia(pusa intre ghilimele) a fost facuta de un preot care "interpreta" 666 in videoclipul din mesajul lui ovidiu b ,la care am raspuns.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #90  
Vechi 11.02.2016, 20:43:24
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Stii Efrem Sirul ne-a lasat ,printre altele,si acea rugaciune preafrumoasa ce se spune in Postul Mare:
Doamne și Stăpânul vieții mele,duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie.

Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, robului Tău.
Așa Doamne, Împărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin”. [/quote]



mi se pare printre cele mai cuprinzatoare rugaciuni ale diminetii...intr adevar preafrumoasa..asa e :)
Subiect închis