Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.03.2008, 18:40:21
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

cand un ziar sau doua publica astfel de articole, am putea crede ca sunt cativa rataciti eterodocsi prin redactiile ziarelor respective. dar cand toate ziarele ataca fara pic de respect intr-un mod, aparent, obiectiv chiar mi-e greu sa cred ca nu se afla nimeni in spatele acestei campanii de denigrare a Bisericii. tind sa cred ca exista o influenta puternica din partea cuiva... MAI ALES cand in ziua de azi se vorbeste tot mai des de societatile secrete, scopul lor si modul de influentare a acestora.

Citat:
Daca s-ar afla ca nu e ortodox cred ca s-ar rezolva mai usor acest conflict.
aham.. crezi tu.
chiar crezi ca nu s-au interesat pana acum?
la argumentele pe care le aduce prea putin conteaza religia lui in fata Curtii de Apel.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.03.2008, 23:01:36
BogdanBogdan BogdanBogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 9
Implicit

E o prostie mare cine a facut asa Doamne oare gandesc aia de la putere?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.03.2008, 15:08:13
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Citat:
În prealabil postat de nimeni
Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Parintii, profesorii, elevii si comunitatea locala hotarasc daca icoanele raman in salile de clasa.
Tipul asta de decizii "democratice" duc sigur la eliminarea icoanelor
nu cred! romanii sunt foarte credinciosi. iar daca ei considera ca nu au nevoie de icoane... atunci sa nu aiba nevoie.
Nu cred ca gandesti ce vorbesti.Daca unul s-a ridicat impotriva icoanelor asta nu inseamna ca toti sunt impotriva.
Am aflat mai deunazi ca acest profesor ar fi sectar.Sa fie adevarat?
Si cum e posibil sa il asculte o tara intreaga ,sa ne dicteze el ,un minoritar ?
As vota undeva ,daca s-ar putea ,dar nu reusesc sa scriu nicaieri.
Dupa parerea mea religia nu este propaganda. Scoala asta este scoala. Biserica este biserica. In plus credinta este un lucru intim, care nu trebuie tapetata peste tot. Am vazut icoane in cele mai neobisnuite locuri afumate de tigari samd. Totusi sa ajungi sa dai ordine judecatoresti pentru ca sa excluzi icoanele din scoli mi se pare exagerat.

Ceva ma face sa cred ca aceasta lege, la fel ca multe altele va fi ignorata.

Referitori la "minoritari". Si minoritarii au drepturi. Si unul dintre acelea este sa nu fie discrminat de majoritari. Iar in Romania stiu cu certitudine ca aia mai putini sunt striviti de aia mai multi.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.03.2008, 15:32:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni


Dupa parerea mea religia nu este propaganda. Scoala asta este scoala. Biserica este biserica. In plus credinta este un lucru intim, care nu trebuie tapetata peste tot. Am vazut icoane in cele mai neobisnuite locuri afumate de tigari samd. Totusi sa ajungi sa dai ordine judecatoresti pentru ca sa excluzi icoanele din scoli mi se pare exagerat.

Ceva ma face sa cred ca aceasta lege, la fel ca multe altele va fi ignorata.

Referitori la "minoritari". Si minoritarii au drepturi. Si unul dintre acelea este sa nu fie discrminat de majoritari. Iar in Romania stiu cu certitudine ca aia mai putini sunt striviti de aia mai multi.
Pe vremea lui Ceausescu scoala nu decazuse pt.ca exista un sistem de valori ,la TV nu era atata libertate ,parintii nostri fusesera crescuti altfel ,de oameni care la randul lor erau muncitori si credinciosi.Si ei la randul lor ne-au insuflat aceste idei.
Pe cand acum multi ,foarte multi isi cresc copiii in cultul bogatiei ,mancare si avere ,sexul e la loc de cinste peste tot.
Iata de ce e necesara religia ,se reface in capul copilului sistemul de valori,invatam sa iubim ,sa facem milostenie ,sa ne desprindem de material.
Altadata scoala era pe linga biserici ,manastiri .E bine sa fie icoane sa stie copiii ca e importanta credinta ,sa le fie si ajutor ,si linistire si bucurie .
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.03.2008, 16:07:43
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Referitori la "minoritari". Si minoritarii au drepturi. Si unul dintre acelea este sa nu fie discrminat de majoritari. Iar in Romania stiu cu certitudine ca aia mai putini sunt striviti de aia mai multi.
Tu acuzi o societate intraga, fara sa dai nici un exemplu. Nu mi se pare corect sa pui o eticheta unui popor si sa nu explicitezi. Daca "minoritatile" intra in sfera anormalului, nu trebui sa rabde 99%, ce-si doreste 1%. Adica, de exemplu, nu ar fi corect ca majoritatea sa se supuna legislatiei pedofililor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarutarea icoanelor Bunl Biserica Ortodoxa Romana 34 13.05.2012 01:37:12
Sfintirea icoanelor georgeval Generalitati 7 20.05.2011 17:58:46
Sarutarea icoanelor irina4m Reguli in Biserica 9 16.12.2008 22:26:04
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19
Pastrarea icoanelor in scoli - MAI FERM MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 7 22.08.2007 15:18:05