Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.02.2008, 13:28:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noesis, mai citeste despre ura, si atunci mai vorbim. Nu conteaza parerea noastra personal. ci parerea lui Dumnezeu.

Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.02.2008, 13:41:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma intreb daca desprinderea Kosovo, ma gandesc la reusita albaneza, e o urmare a desprinderii Bisericii Ortodoxe Sarbe de ecumenism, aceasta fiind alaturi de Ierusalim una din putinele, care si-au dat serama de pericolul ecumenist.
MA gandesc si la mandria cu care a anuntat Bush aportul SUA la infiintarea acestui nou stat.
Si apoi ce fel de independenta e aceea in care kosovenii merg cu stag albanez?
Pe de o parte, Europa se teme de invazia musulmana, pe de alta parte, le dam voie sa aiba teritorii noi. Oare si-a facut SUA vreo socoteala, precum ca e mai bine sa-i distruga pe ortodocsi, caci cu musúlmanii se vor descurca ei mai usor dupa aceea?
Am ascultat tot pe You tube despre noua Ordine Mondiala" si de acolo am inteles, ca SUA sta in spatele multor evenimente politice.

Cred ca Biserica Ortodoxa Sarba trebuie sa ia atitudine la distrugerile sistematice ale asezamintelor crestine. S-a vazut clar ca ei cu crucea au ce au.
Nu stiu daca instigarea la razboi e o solutie. Nu ma pot pronunta nici care ar fi solutia corecta, dar ma gandesc ca statele, in care exista biserici crestine ar trebui sa se abtina de la recunoasterea acestui stat pus pe violenta si distrugeri.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.02.2008, 15:19:24
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

o solutie pt a pune kosovo pe butuci ar fi ca Serbia sa sisteze furnizarea de energie electrica:), nu sa se ia dupa calugari "inculti si analfabeti" care instiga la razboi si ies la protest cu Sfintele icoane
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.02.2008, 17:29:02
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
calugari "inculti si analfabeti"
Cauta te rog in "arhiva ortodoxa" pr Cleopa - biografie scrisa de Ioanichie Balan, sa vezi cat poate un amarat de cioban si mai vezi pe Cuv. Paisie Aghioratul care nu si-a tocit in zadar coatele pe bancile scolii ca altii. Si mai vezi despre arh. Arsenie Papacioc, un inginer de mare valoare la vremea lui, cu o situatie materiala extrordinara (numarai pe degete cati aveau masini mici in tara- el avea inainte de a se caligari!), cu publicatii in revistele din vremea sa, sportiv de clasa, cum a lasat totul ca sa se faca un "incult si analfabet de calugar". Daca esti intr-adevar seminarist ar trebui sa stii multe exemple din randul sfintilor: Vasile Cel Mare, Grigorie Teologul, Alexie, Cneazul Igor. Doar ce mi-a venit in minte asa in viteza. Care nu erau nici neinstruiti, nici scapatati, nici din familii proaste.
Este extrem de grav daca nu ne cinstim sfintii. Dar poate nu esti ortodox...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.03.2008, 16:32:35
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
o solutie pt a pune kosovo pe butuci ar fi ca Serbia sa sisteze furnizarea de energie electrica:), nu sa se ia dupa calugari "inculti si analfabeti" care instiga la razboi si ies la protest cu Sfintele icoane
O solutie ar fi ca lumea sa se destepte peste noapte. Ceea ce nu este cazul. Prefer sa se certe si sa omoare pantruca circul asta dureaza de prea multa vreme. In plus avem noi amaratii nostri pentru a privi peste gard la vecinii nostri mai violenti.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.03.2008, 17:38:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noesis: "Ancah, iti dai seama ce vorbesti? Cum adica sa propovaduiesti ura?

Noesis, iertare; am confundat fara sa vreau cu mania. Inca odata scuze!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.03.2008, 22:15:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Statele sint date popoarelor,astfel incit sa poata exista altceva care sa cada in locul poporului-pentru ca sa se poata oferi ceva drept rascumparare pentru sufletul unei natiuni citat din cartea Taina si semnificatia bataliei de la Kosovo,ANUME RASPUNSUL PE CARE IL DE ingerul tarului LAZAR la intrebarea:"spune-mi, o,sfinte vestitor al cerului de ce a fost patria mea sortita caderii? si un alt raspuns la aceeasi intrebare"soarta unei natiuni,pastrarea sau caderea ei, se hotaraste dupa DUHULcare se afla inauntrul poporului ei
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.03.2008, 22:40:06
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de ancah
De ce sarbii?
Este un film pe You tube cum dau foc albanezii la o biserica ortodoxa sarba. Si au dat foc la mai multe biserici. Interesant e ca sunt unii care se urca pe acoperis pentu a indeparta crucile, in vreme ce biserica arde, fiind stropita din belsug cu benzina. Vi de sufletul lor, cand vor fi la Judecata!
ei lasa ca si sarbii le au p-ale lor, distrug bisericile ortodoxe romanesti din valea timocului, nu dau voie la slujbe in romana, nu-l recunosc pe Ps Daniel episcopul de Varset(Dacia Felix) deci sa fim mai rezervati in ale lua partea;)
:):):),UITE UN OM INFORMAT.BRAVO!;)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.03.2008, 00:43:58
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
calugari "inculti si analfabeti"
Cauta te rog in "arhiva ortodoxa" pr Cleopa - biografie scrisa de Ioanichie Balan, sa vezi cat poate un amarat de cioban si mai vezi pe Cuv. Paisie Aghioratul care nu si-a tocit in zadar coatele pe bancile scolii ca altii. Si mai vezi despre arh. Arsenie Papacioc, un inginer de mare valoare la vremea lui, cu o situatie materiala extrordinara (numarai pe degete cati aveau masini mici in tara- el avea inainte de a se caligari!), cu publicatii in revistele din vremea sa, sportiv de clasa, cum a lasat totul ca sa se faca un "incult si analfabet de calugar". Daca esti intr-adevar seminarist ar trebui sa stii multe exemple din randul sfintilor: Vasile Cel Mare, Grigorie Teologul, Alexie, Cneazul Igor. Doar ce mi-a venit in minte asa in viteza. Care nu erau nici neinstruiti, nici scapatati, nici din familii proaste.
Este extrem de grav daca nu ne cinstim sfintii. Dar poate nu esti ortodox...
ia stai mai usor ca eu m-am luat de circul ala ieftin facut de acei calugari cu icoanele, care nu cred ca au fost scoase pentru a se rosti rugaciuni(mai mult ca sigur altceva au scandat demonstrantii) sau ce sa mai vorbim de afirmatia episcopului Artemie: sa luam arme de ultima generatie de la rusi sa facem una cu pamantu( frumoasa afirmatie pt un slujitor al Domnului).
si eu nu m-am luat de sfinti ci de acea folosirea abuziva a icoanelor, poate trebuiau popoarele ortodoxe sa faca o cruciada(ar fi fost prima cruciada ortodoxa)si apoi cel putin primi 2 au fost instruiti la cele mai bune scoli ale vremi lor asa ca...nu erau "analfabeti si inculti" si nici la crima nu cred ca ar fi indemnat.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 08.03.2008, 00:46:27
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
calugari "inculti si analfabeti"
Cauta te rog in "arhiva ortodoxa" pr Cleopa - biografie scrisa de Ioanichie Balan, sa vezi cat poate un amarat de cioban si mai vezi pe Cuv. Paisie Aghioratul care nu si-a tocit in zadar coatele pe bancile scolii ca altii. Si mai vezi despre arh. Arsenie Papacioc, un inginer de mare valoare la vremea lui, cu o situatie materiala extrordinara (numarai pe degete cati aveau masini mici in tara- el avea inainte de a se caligari!), cu publicatii in revistele din vremea sa, sportiv de clasa, cum a lasat totul ca sa se faca un "incult si analfabet de calugar". Daca esti intr-adevar seminarist ar trebui sa stii multe exemple din randul sfintilor: Vasile Cel Mare, Grigorie Teologul, Alexie, Cneazul Igor. Doar ce mi-a venit in minte asa in viteza. Care nu erau nici neinstruiti, nici scapatati, nici din familii proaste.
Este extrem de grav daca nu ne cinstim sfintii. Dar poate nu esti ortodox...
de unde ai mai scos-o ca eu nu cinstesc sfintii, probabil protestatarii aia era sfinti necanonizati si io nu stiam , mea culpa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Ortodoxa are un nou Sfant... geo.nektarios Despre Biserica Ortodoxa in general 9 23.05.2013 21:31:49
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
KOSOVO cozia Biserica Ortodoxa Romana 24 23.04.2008 08:33:51
Ce ne atrage la Biserica Ortodoxa? danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 03.03.2007 22:55:26