Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2008, 17:08:25
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Un nou semn divin: Icoana Maicii Domnului, dintr-o biserica ortodoxa din Harghita, plânge de o luna de zile



22.03.2008

Lacrimi cu miros de trandafir si cu un continut uleios apar din când in când pe fata Maicii Domnului, pe o icoana pictata pe lemn, ce impodobeste altarul micutei biserici ortodoxe din municipiul Gheorgheni, judetul Harghita. Icoana, a carei vechime nu o putem sti cu exactitate, o infatiseaza pe Fecioara Maria cu pruncul Iisus in brate. Potrivit unor documente, icoana miraculoasa are o vechime de câteva secole si a mai fost expusa in biserica unita „Sf. Paraschiva” sau „Sf. Nicolae”. Acest lacas de cult a fost construit din lemn, in anul 1786 si a fost mistuit de flacari, pe la sfârsitul secolului al XIX-lea. Singurele obiecte salvate din focul mistuitor a fost o cruce din lemn, pazita si in zilele noastre cu sfintenie in casa parohiala si icoana din a carui chip se ivesc lacrimile ce aluneca incet peste Pruncul Iisus si mâna Maicii Domnului…

Tot mai multi pelerini din tara si din strainatate vin in judetul Harghita, la Gheorgheni, mânati de curiozitate sau de o credinta profunda, sa viziteze bisericuta ortodoxa si sa vada icoana Maicii Domnului care lacrimeaza de peste o luna de zile.
Prima lacrima a aparut pe chipul Fecioarei Maria in duminica „Vamesului si a fariseului”, in data de 17 februarie, chiar in timpul slujbei savârsite de preotul Paul Dumitru. incepând de aceea data, icoana „plânge” tot mai des.

„Am atins usor lacrima: avea un continut uleios si miros de trandafir”

Preotul ortodox, Antim Emil Nan, care a savârsit sfânta liturghie in momentul vizitei noastre in biserica din Gheorgheni, ne-a povestit, cum a trait el descoperirea minunii acestui lacas de cult: „in duminica <<Fiului risipitor>>, in data de 24 februarie, când am savârsit Sfânta Liturghie aici, am ramas impresionat si totodata cutremurat de ceea ce imi vedeau ochii. Aveam aproximativ 50 – 60 de credinciosi in biserica. Am inceput slujba; dupa ce am terminat sa citesc Sfânta Evanghelie, am intrat la sfântul altar. Afara era noros, motiv pentru care am cerut sa se aprinda lumina. In acel moment am vazut pe icoana o lacrima, reala, curgând de de fata Maicii Domnului. Nu am mai putut sa cânt, mi s-a inecat glasul. Am inceput sa tremur. In acel moment am spus catre oameni sa se apropie, astfel au vazut toti credinciosii prezenti la slujba” ne-a marturisit preotul Antim. „Am atins lacrima usor cu degetul. Avea un continut uleios si cu miros de trandafir” a mai adaugat preotul.

intrebând-ul pe preotul Antim Emil Nan despre motivul pentru care icoana Maicii Domnului lacrimeaza, acesta a afirmat ca lacrima aparuta pe icoana este de fapt o taina, iar noi, pacatosii nu avem de unde sa stim de ce se petrec minunile. Totusi, preotul a subliniat ca, probabil, pacatele omenilor reprezinta motivul pentru care Sfânta Fecioara plânge. Potrivit parintelui, „exista in lume mai multe icoane ale Maicii Domnului, care lacrimeaza. Nu putem noi, slujitorii Domnului si a oamenilor, sa dam o explicatie plauzibila, o explicatie pe care sa o inteleaga credinciosii nostri. Acest lucru este o taina. Sa privim o icoana care plânge si sa ne intrebam, de ce? Doar Maica Domnului stie pentru ce plânge. Pentru noi plânge probabil, pentru noi, pacatosii, pentru pacatele noastre”, a conchis parintele Antim.

Semnificatia icoanei: copilul Iisus se uita spre Golgota

Potrivit parintelui Antim, icoana, care a intrat recent in atentia credinciosilor prin miracolul lacrimii, nu este suta la suta ortodoxa. Potrivit insemnelor ce apar pe ea, are o tenta catolica. si cum fiecare icoana are o semnificatie, acesta il infatiseaza pe pruncul Iisus Hristos, in bratele Maicii Domnului, având in piciorul drept o sandaluta iar pe piciorul stâng sandaluta este putin cazuta, atârnând pe picior. De asemenea, in stânga si in dreapta Maicii Domnului, se afla doi ingeri. Cel din partea dreapta tine in mâna o sulita, iar ingerul din partea stânga are in mâna o cruce, in timp ce pruncul Iisus priveste spre ingerul din partea stânga. Parintele Antim spune ca a discutat cu un parinte de la o manastire despre semnificatia acestei icoane si au ajuns la concluzia ca, atunci când ingerul din partea stânga a aratat crucea, ceea ce a insemnat moartea pe cruce, Mântuitorul s-a uitat spre Golgota, s-a speriat putin si astfel i-a cazut sandaluta.

Icoana salvata din flacari

Parintele Antim este de parere ca icoana nu a ajuns intâmplator pe altarul acestei biserici. Potrivit volumului „Românii din Covasna si Harghita” aparut in 2003 si semnat de dr. Ioan Lacatusu, Vasile Lechintan si Violeta Patruntel, in anul 1750 orasul Gheorgheni era sediu de protopopiat greco-catolic. Astfel, in 1786 a fost ridicata biserica unita „Sf. Paraschiva” sau „Sf. Nicolae”, din lemn. Se pare ca icoana a fost expusa in aceast lacas de cult. La sfârsitul secolului al XIX-lea, biserica din lemn a fost mistuita de flacari, iar icoana, alaturi de o cruce de lemn, au fost salvate de catre credinciosi.
Noul lacas de cult, inchinat Nasterii Maicii Domnului, a fost zidit pe aceleasi temelii, in anul 1900, iar icoana a fost asezata pe altarul noii biserici. „Probabil ca, credinciosii de atunci s-au gândit ca, daca icoana nu a ars, va fi de bun augur sa o aseze pe sfânta masa” ne-a spus parintele Antim.

Se pare ca lacrimile Maicii Domnului aduc in Gheorgheni intelepciune, iertare si pace. Potrivit parintelui, in municipiul Gheorgheni exista in jur de 2.800 de credinciosi ortodocsi. Insa, printre cei care calca pragul bisericii nu doar pentru a vedea icoana, dar si pentru a asista la Sfânta Liturghie, sunt foarte multi catolici si chiar si reformati. „Traim aici si trebuie sa ne intelegem unii cu altii”, ne-a declarat parintele Antim Emil Nan, citând din Sfânta Scriptura: „Fericiti facatorii de pace ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema” (Matei 5, 9).


Kovacs Anna
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2008, 19:47:50
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Eu nu cred in asa ceva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2008, 19:59:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Eu nu cred in asa ceva.
De fapt ma cutremur cand iti vad afirmatia si ma mira din ce in ce mai mult atitudinea ta pe acest forum si pe majoritatea topicurilor. Oare te-ai indepartat atat de tare de credinta ortodoxa ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2008, 20:36:45
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Eu nu cred in asa ceva.
te obliga cineva sa crezi? nu cred
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.03.2008, 10:18:25
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

eu cred, chiar daca pana acum nu am fost martora si nici nu-mi trebuie sa fiu martora ca sa cred. imi pare rau de cei care afirma citez"eu nu cred in asa ceva".este doar parerea mea
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.03.2008, 14:36:27
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Si eu cred....ca e o pompita in spatele icoanei
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.03.2008, 15:37:58
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de nimeni
Eu nu cred in asa ceva.
De fapt ma cutremur cand iti vad afirmatia si ma mira din ce in ce mai mult atitudinea ta pe acest forum si pe majoritatea topicurilor. Oare te-ai indepartat atat de tare de credinta ortodoxa ?
nu m-am indepartat si daca nu sunt de acord cu tine nu iti da tie dzeu puterea sa ma critici. ca te stiu pe tine bossule ca tu critici pe toata lumea insa nu iti vezi tu latimea fundului. insa astea sunt minciuni. nu am nevoie de o minciune ca sa cred nici de lacrimi din icoane. iubirea fata de dzeu nu s eface prin lacrimi din icoane si nici prin minuni falsificat dar prin iisus si duhul sfant. a ajuns romania buricul pamantului cu o abundenta de icoane facatoare de minuni.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2008, 17:56:31
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Aaa... mi s-a parut mie, sau articolul are o foarte usoara tenta pro-ecumenista?

Bogdan.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2008, 19:25:29
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

In genul asta de manifestari miraculoase crestinii trebuie sa fie foarte pragmatici si circumspecti, nu ca acest fenomen nu ar exista, totul este posibil la Dumnezeu insa sa-l lasam pe Dumnezeu sa ne convinga, nu pe oricine. Daca este de la Dumnezeu vor fi alte semne si vindecari miraculoase asociate cu icoana.

si spun asta pentru ca eu am fost o data de curiozitate la o astfel de icoana care plingea din abundenta cu lacrimi de ulei ....din ...cadelnita de linga ea. Dupa ce am stat la o coada ..ca la mauzoleul lui Lenin...am descoperit ca icoana era un poster inramat si stropit din abundenta cu ulei ...picaturi peste tot...

Deci sa tinem de ce spun SfParinti...nici daca vedem cu ochii nostri sa nu credem deoarece si Diavolul face "minuni"
...sa ne vedem de mintuirea noastra prin rugaciune si sa nu ne agatam de tot felul de "proptele" care ar putea sa ne "ajute"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.03.2008, 20:44:31
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[color=green] nu am vazut niciodata o astfel de icoana...dar tare mi-as dori sa vad :rolleyes:...asa din poze sau de la televizor nu prea se vede foarte bine[/color]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana Maicii Domnului Portarita Simply_me Generalitati 5 30.06.2012 20:38:05
Icoana Maicii Domnului - Potirul Nesecat CelMandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 14.02.2012 08:40:24
Icoana Maicii Domnului rld_mario Arta bisericeasca in general 15 27.04.2010 10:37:14
Luna ... icoana Maicii Domnului !?! luchian Generalitati 6 13.07.2009 23:56:02
Cum recunoastem un semn divin? Dan.22 Generalitati 5 08.01.2009 22:56:10