Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.10.2008, 15:51:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...am scris-o mai sus!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.10.2008, 19:04:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...am scris-o mai sus!
Draga Geo, jos palaria ! Oricum se observa, studiul, documentatia si ravna in postarile tale. Nu o spun intr o lauda , ci ca un indemn in continuarea ravnei tale.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.10.2008, 11:47:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit un articol interesant scris de Razvan Dodrescu, din care citez:.

"...E un cerc vicios de proporții globalizante, pe care nu-l putem rupe decît conștientizîndu-l...
Îndărătul tuturor acestor fapte dizolvante se află, în ultimă analiză, o profundă criză religioasă. Omul și-a pierdut reperele absolute, care-i consfințeau existența; s-a desfăcut, cum zicea Antoine de Saint-Exupéry, “nodul divin” care lega lucrurile. Împotriva ordinii divine a lu*mii, autoritare și ierarhice prin natura ei, care se înte*meia, creștinește vorbind, pe comunitatea credinței și pe marea poruncă a iubirii****, omul modern a instaurat o pseudo-ordine omenească, iconoclastă și arbitrară, altoită pe idealisme sentimentale și pe ideologii demagogice, fă*ră memorie și fără transcendență.
Cînd Dumnezeu este alungat din cetate, principiul însuși al autorității se surpă sau se pervertește. “Pentru că roada luminii e în orice bunătate, dreptate și adevăr”; cînd însă Lumina lipsește, nu rămîn decît “faptele cele fără de roadă ale întunericului” (Efeseni 5, 9-11)."
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.10.2008, 13:11:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am gasit un articol interesant scris de Razvan Dodrescu, din care citez:.

"...E un cerc vicios de proporții globalizante, pe care nu-l putem rupe decît conștientizîndu-l...
Îndărătul tuturor acestor fapte dizolvante se află, în ultimă analiză, o profundă criză religioasă. Omul și-a pierdut reperele absolute, care-i consfințeau existența; s-a desfăcut, cum zicea Antoine de Saint-Exupéry, “nodul divin” care lega lucrurile. Împotriva ordinii divine a lu*mii, autoritare și ierarhice prin natura ei, care se înte*meia, creștinește vorbind, pe comunitatea credinței și pe marea poruncă a iubirii****, omul modern a instaurat o pseudo-ordine omenească, iconoclastă și arbitrară, altoită pe idealisme sentimentale și pe ideologii demagogice, fă*ră memorie și fără transcendență.
Cînd Dumnezeu este alungat din cetate, principiul însuși al autorității se surpă sau se pervertește. “Pentru că roada luminii e în orice bunătate, dreptate și adevăr”; cînd însă Lumina lipsește, nu rămîn decît “faptele cele fără de roadă ale întunericului” (Efeseni 5, 9-11)."
Te rog sa-mi permiti, draga Anca, a adauga un citat din Sfantul Ioan Teologul : "Oricine ramane intru El nu pacatuieste; oricine pacatuieste nu L-a vazut, nici nu L-a cunoscut. Copii, nimeni sa nu va amageasca. Cel ce savarseste dreptatea este drept, precum Acela drept este. Cine savarseste pacatul este de la diavol, pentru ca de la inceput diavolul pacatuieste. Pentru aceasta S-a aratat Fiul lui Dumnezeu, ca sa strice lucrarile diavolului. Oricine este nascut din Dumnezeu nu savarseste pacat, pentru ca samanta lui Dumnezeu ramane in acesta; si nu poate sa pacatuiasca, fiindca este nascut din Dumnezeu . Prin aceasta cunoastem pe fiii lui Dumnezeu si pe fiii diavolului " ( I Ioan 3, 6-10).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.10.2008, 20:28:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim pentru link-uri.
Imi pare rau de umbra care s-a asternut asupra Pr. Calistrat Chifan.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.10.2008, 19:14:33
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu mare placere anca, cat despre "pata" ce umbreste numele parintelui eu imi permit sa o numesc cununa.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.10.2008, 19:35:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca nu ascultam parerea Pr. Arsenie Papacioc, ti-as fi dat dreptate. Dar asa...sunt foarte indoita cu privire la cununa, desi i-o doresc din toata inima.
Dar... eu la politica nu ma prea pricep, mai ales cand se face in biserica.
Sa-L lasam insa pe bunul Dumnezeu sa faca lumina in acest caz.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.10.2008, 21:07:45
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da anca, ai dreptate. Mi-a placut interviul si am postat...apoi am rasfoit.. uite aici inca o dovada ca EU am gresit.
http://www.google.ro/url?sa=t&source...2jHPXWIVNjwV5w
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.11.2008, 01:15:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Eduard, pentru inregistrarile parintelui Calistrat. Itele sunt foarte incurcate chiar si la casele mari. Eu am auzit multe cuvinte frumoase despre Sfintia sa de la buni crestini.Predicile prezentate contin marturii curajoase, deranjante pentru unii ale unui preot ortodox adevarat, cu traire crestina. Numai ca acestea se pare ca nu mai sunt ,,la moda". Eu nu stiu ce greseli a facut parintele Calistrat, i-am apreciat doar predicile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Criza Politica vsovi Biserica Ortodoxa Romana 37 24.01.2012 12:19:57
crestinii si politica lore86 Generalitati 48 15.01.2011 20:31:59
BISERICA SI VIATA POLITICA iosif Biserica Ortodoxa Romana 22 15.06.2007 23:08:27
Biserica face Politica Lui Hristos! Laurentiu Generalitati 0 20.05.2007 19:41:24
politica nicoletajuravle Generalitati 76 20.05.2007 18:00:26