Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.01.2012, 12:29:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
ati avut experiente traumatizante cu ecumenisti cand ati fost mic,domnule Catalin?
Nu, dar eu vorbeam de ortodocsi, nu de cei care isi pun din greseala ortodox la denumire, cand de fapt ei sunt mai apropiati de altii. Ecumneismul e o boala generala, toti de apara intre ei chair daca sunt ortodocsi.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.01.2012, 12:29:19
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oare pun paie pe foc? nu vreau asta...
aici era acea tematica, unde discutau aproape numai non-ortodocsi:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...090#post374090

dar: in tot raul e si un bine, nu uitati asta...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.01.2012, 12:34:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
oare pun paie pe foc? nu vreau asta...
aici era acea tematica, unde discutau aproape numai non-ortodocsi:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...090#post374090

dar: in tot raul e si un bine, nu uitati asta...
Adriana3 se considera ortodoxa, vezi ca problema e mai mult si din partea unor useri ortodocsi ca cel de mai sus, care sar ca arsi cand se scrie ceva despre alte culte nu pot suporta asta in virtutea conceptiei lor si astfel sunt mai apropiati de alte culte. Dar nu ar fi scandal, doar ca eterodocsii incearca sa dezbine, numindu-i pe unii sectari, fanatici, pe cei cu conceptii ecumensite si de ci apropiate gandirii lor ii apreciaza si astfel se ajunge la nimic.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.01.2012, 12:43:27
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
aici sunt de acord.
Fiecare are dreptul la parere si oricum fiecare face ce vrea. Eu am explicat de ce am initiat acest demers. Nici eu nu sunt de acord cu generalizarea si cu inducerea sau expunerea unuor idei false despre sectanti pentru a argumenta ca ei gresesc. Exista suficiente argumente ca gresesc si fara a scoate unele "din burta".Scopul nu scuza mijloacele.
Dar pentru a raspunde si cu privire la motivul pentru care exista sectiunea de secte pe forum, nu este special creata ptr sectanti ci pentru a expune obiectiv adevarul despre ratacirea lor. Normal ca ar fi mult mai folositor sa isi expuna si ei parerea si cu siguranta ca ei stiu mai mult despre invatatura pe care o marturisesc, dar cand folosesc astfel de tehnici asta e cea mai buna solutie.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.01.2012, 12:49:16
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici nu s-a stins ecoul colindelor, abia am intrat in noul an, iar aici e inceputul... sfarsitului. Cred ca pe unii frati ortodocsi ii mananca degetele sau limba si oricum nu au inca notiunea rabdarii si incercarii bine inteleasa. Fratilor, topicul acesta se pare ca se numeste "Ignorati sectantii". Din cate vad eu nu prea sunt dintre acei care sa reziste si sa nu mai raspunda. N-au decat sa creada despre noi, aici, in curtea noastra, ce vor ei. Sa fie sanatosi. Ce dovada de credinta dam noi, daca continuam si aici sa ne avantam in discutii? Se vor linisti, oare? Nu; sunt mult prea orgoliosi ca s-o faca. Si tare ma tem ca si noi, cei care le raspundem, suntem cu mandria la capacitate maxima. Am vazut undeva o vorba de duh: "Nu te lua la harta cu prostu' ca s-ar putea ca ceilalti sa nu poata face diferenta!" Aici nu e vorba de prosti ci de credinciosi imaginari, la fel de fudui ca si prostii cu pricina!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.01.2012, 12:49:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Fiecare are dreptul la parere si oricum fiecare face ce vrea. Eu am explicat de ce am initiat acest demers. Nici eu nu sunt de acord cu generalizarea si cu inducerea sau expunerea unuor idei false despre sectanti pentru a argumenta ca ei gresesc. Exista suficiente argumente ca gresesc si fara a scoate unele "din burta".Scopul nu scuza mijloacele.
Corect, ar insemna sa spuna cineva minciuni. Dar nici lor nu le place sa auda adevarul, altfel ar deveni ortodocsi. Tocmai de aceea trebuie atentionati cand incep sa devina agresivi, nu e vina noastra ca ei nu vor sa auda adevarul si sa nu mai scriem nimic critic despre alte culte. De aceea este acesta un forum ortodox, nu general. Pentru ca altfel e doar o capcana numele de ortodox din titlul forumului, intra ortodocsi care dau peste ceva timp peste un fel de cearta care nu are nimic de-a face cu normalitatea, nu doar cu ortodoxia.
mai grav este cu cultul catolic, pentru ca unii ortodocsi sunt si procatolicism. Si nu poti scrie nimic despre aceste adevaruri pentru ca esti acuzat nu doar de catolici.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.01.2012, 12:56:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Foarte bine, dar atunci nu ar trebui oare intitulat topicul așa: "Nu mai răspundeți sofiștilor" ? Sau: "Nu mai răspundeți propagandiștilor" ?
Poate ca asa trebuia. De exemplu cu Scotland The Brave nu am avut o problema. Si chiar i-am inteles optiunea chiar daca nu sunt de acord. Si nu este singurul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 04.01.2012 at 13:00:45.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.01.2012, 13:03:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nici nu s-a stins ecoul colindelor, abia am intrat in noul an, iar aici e inceputul... sfarsitului. Cred ca pe unii frati ortodocsi ii mananca degetele sau limba si oricum nu au inca notiunea rabdarii si incercarii bine inteleasa. Fratilor, topicul acesta se pare ca se numeste "Ignorati sectantii". Din cate vad eu nu prea sunt dintre acei care sa reziste si sa nu mai raspunda. N-au decat sa creada despre noi, aici, in curtea noastra, ce vor ei. Sa fie sanatosi. Ce dovada de credinta dam noi, daca continuam si aici sa ne avantam in discutii? Se vor linisti, oare? Nu; sunt mult prea orgoliosi ca s-o faca. Si tare ma tem ca si noi, cei care le raspundem, suntem cu mandria la capacitate maxima. Am vazut undeva o vorba de duh: "Nu te lua la harta cu prostu' ca s-ar putea ca ceilalti sa nu poata face diferenta!" Aici nu e vorba de prosti ci de credinciosi imaginari, la fel de fudui ca si prostii cu pricina!
Eu am spus si data trecuta, mai e o solutie sa vorbim doar despre vreme si politica mondiala. Sun tuseri care nu participa la discutii pe teme de dogam, deci nu stiu exact ce se intampla. Si tot timpul vor fi useri ortodocsi care vor discuta, unii au conceptii ecumeniste si le impartasesc opiniile. iar cand va fi un subiect despre credinta ortodoxa vor scrie si userii eterodocsi, e inevitabil.
Am spsu cred de o suta de ori, problema nu e ca sunt useri eterodocsi, problema e ca unii sunt agresivi si rautaciosi, asa sunt ei, nu ai ce sa le faci. Nu toti sunt asa. Daca nu bagi pe cineva in seama si ala tot apare si spune ca minti, esti sectar si alte prostii ale lui ce atmosfera mai e si asta? Si mai si apare cate un ortodox ecuemenist sa ii cante in struna si sa ironizeze si el. Tu propui sa vorbim doar de vreme si alte lucruri, e o solutie, probabil singura.

Last edited by catalin2; 04.01.2012 at 13:08:25.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.01.2012, 13:08:35
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
uite asta ridiculizam
http://www.youtube.com/watch?v=13LptUqSxJU
e de ras si totodata cum pica aia ca mustele.
Asta poti ridiculiza de acum si pana in vecii vecilor.
Mai problematic e daca ridiculizezi darurile Duhului Sfant.

Dar mi se pare mie sau te raliaseși nobilei initiative de a ignora "sectantii"?
Daca a fost greu sa descoperi, te informez acum ca userul penticostalul e un "sectant".
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.01.2012, 13:09:01
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, dar eu vorbeam de ortodocsi, nu de cei care isi pun din greseala ortodox la denumire, cand de fapt ei sunt mai apropiati de altii. Ecumneismul e o boala generala, toti de apara intre ei chair daca sunt ortodocsi.
eu nu sunt ecumenist,sunt doar impotriva atunci cand sunt excese de ambele parti.gen cum vine vorba de orice care are legatura cu penticostalismul,hai sa facem misto de vorbirea de limbi(stai calm,mi se pare si mie o prostie),cum vine vorba de catolicism,bagam un eens asa repede,chiar daca e vorba de altceva,cand e vorba de Arca gasita in Turcia aducem ca argument c14,desi in general il consideram inexact.nu-i problema,atunci cand un adventist spameaza aceeasi intrebare,de 10 ori am semnalizat,atunci cand unii considera ca tot ce s-a facut vreodata bine pentru Romania si crestinatate in general a fost facut de BC,din nou,am atentionat ca suntem pe campii.dar desigur,e mai comfortabila atitudinea de ,,nu te simti persecutat de eterortodocsi de pe forum,atunci clar esti un ecumenist malefic care nu merita sa-si spuna ortodox''
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32