Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2012, 19:21:05
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De asta ce ziceti? Din vest ne vin "bunatatile"!!!

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...#comment-95374
http://www.dcnews.ro/2012/05/cum-a-d...e-medicamente/

Uniunea Europeana face jocurile INDUSTRIEI PHARMA: EFSA respinge proprietatile CURATIVE ale mierii, morcovului sau prunelor uscate

""Uniunea Europeană încurajează pastilele nu tratamentele naturale și schimbarea stilului de viață. Birocrații Uniunii Europene vor stârni un nou scandal, după ce au folosit proceduri pentru medicamente la evaluarea unor alimente funcționale cum ar fi mierea, prunele, ceaiurile, menta sau iaurturile probiotoce. Medici, nutriționiști, agricultori sau producători de alimente au avertizat autoritățile de reglementare ale CE să nu facă jocurile industriei farmaceutice, în defavoarea tratamentelor naturale.

Cum a ”dovedit ” Uniunea Europeană că prunele nu au efect laxativ. Terapiile naturale, înlocuite de medicamenteEFSA (autoritatea de control a siguranței alimentare) a menținut protocolul de evaluare preluat de la medicamente, care sunt molecule simple, ușor de monitorizat, și l-a aplicat la alimente, stabilind că terapiile naturale nu au efect asupra sănătății. Efecte dovedite în mii de ani de utilizare, cum ar fi efectul antidiareic al ceaiului de mentă și cel laxativ al prunelor, sau rolul fibrelor în alimentație, nu mai pot fi menționate în prezentările produselor. În schimb, unor preparate industriale care le imită pe cele naturale li se poate face reclamă în continuare.""
.............
Nici un aliment – matrice complexă de componente ce interacționează între ele și cu organismul – nu a primit aviz favorabil de la EFSA.

Aplicând un protocol de evaluare preluat de la medicamente, EFSA a ajuns la concluzii surprinzătoare. În cazul mierii s-a cerut recunoașterea beneficiilor pentru sănătatea respiratorie, metabolism, sursă de energie: A fost respinsă pentru insuficientă caracterizare a alimentului! Morcovul și menținerea unei vederi normale – respinse, deși morcovul conține caroteni, care sunt precursori ai vitaminei A,iar vitamina A este binecunoscuta pentru rolul său în menținerea vederii.
.....
Între numeroasele mențiuni respinse, se disting toate cele 300 de mențiuni referitoare la probiotice și 171 de mentiuni referitoare la antioxidanti, deși istoria de consum și numeroasele dovezi științifice susțin fără dubii beneficiile lor.

Respingerea în bloc a unor clase de alimente functionale a stîrnit proteste din partea comunității științifice, și, ca urmare, Comisia Europeana a solicitat EFSA să reevalueze mențiunile pentru probiotice și antioxidanți.

În cazul probioticelor, întrucât nicio mențiune nu este autorizată până acum, de la finalul anului 2012 nu va mai fi posibilă comunicarea către consumatori a beneficiilor de sănătate ale probioticelor, fie ele alimente sau suplimente alimentare, comercializate în magazine și farmacii. Regulamentul 1924/2006 privind mențiunile de sănătate se aplică nu doar alimentelor, ci și suplimentelor alimentare, comercializate înmagazine sau farmacii.

Dacă autoritățile au fost stricte în privința efectelor alimentelor, nu au avut curaj să se lupte cu producătorii de alimente nesănătoase și mai ales cu marii producători de sucuri carbogazoase. Profilurile nutriționale, cerință expresă a regulamentului, nu au fost încă adoptate, deși termenul era 19 ianuarie 2009. Concret, utilizarea de mențiuni de sănătate nu ar trebui să fie permisă în cazul produselor care conțin în exces sare, zahăr sau grăsimi. (…)""

Last edited by Adriana Cluj; 17.05.2012 at 21:21:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2012, 21:08:43
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
... stabilind că terapiile naturale nu au efect asupra sănătății. ...
Sunt perfect de acord că nu au efect asupra sănătății; acestea doar o întrețin.
Numai bacteriile, microbii și virușii au afect asupra sănătății.
Se prea poate ca prin jocuri de cuvinte să profite de incultura, ignoranța și/sau complicitatea ”opoziției”(cu aceleași interese) ca să speculeze orice oportunitate financiară.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2012, 21:29:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o propunere: as zice sa le dam membrilor acelei comisii sa probeze pe burta proprie ce efect au prunele (bistrite) de exemplu, luate pe burta goala; sau un compot de prune uscate si afumate, proaspat facut, dupa care, la vreo jumatate de ora, sa bea o cana de lapte de bivolita indulcit cu miere de albine, toate cat se poate de naturale Punem prinsoare ca inchiriaza baia pentru urmatoarele 5-6 ore?

Last edited by Adriana Cluj; 17.05.2012 at 21:36:43.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2012, 21:41:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Am o propunere: as zice sa le dam membrilor acelei comisii sa probeze pe burta proprie ce efect au prunele (bistrite) de exemplu, luate pe burta goala; sau un compot de prune uscate si afumate, proaspat facut, dupa care, la vreo jumatate de ora, sa bea o cana de lapte de bivolita indulcit cu miere de albine, toate cat se poate de naturale Punem prinsoare ca inchiriaza baia pentru urmatoarele 5-6 ore?
Eu cred ca ei stiu deja asta.Problema e ca orice sistem vrea sa controleze tot, daca ar putea cred ca ti-ar lua si dreptul de a creste flori pe pervazul ferestrei. Poate fi un lobby al industriei farmaceutice si chiar al celei alimentare care vrea sa elimine micii producatori.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2012, 21:49:48
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu cred ca ei stiu deja asta.Problema e ca orice sistem vrea sa controleze tot, daca ar putea cred ca ti-ar lua si dreptul de a creste flori pe pervazul ferestrei. Poate fi un lobby al industriei farmaceutice si chiar al celei alimentare care vrea sa elimine micii producatori.
Binenteles. Plus teoria ca suntem cam multi....


(Si cu ocazia asta mi-am amintit ceva, ceva ce consider ca e foarte grav: capsunarii (de fapt lucratorii in agricultura vesticilor).
Stiti de ce spaniolii (ma rog, autohtonii) nu muncesc acolo, in culturile fortate?
Se utilizeaza foarte multe substante chimice (nu stiu daca doar pesticide, deoarece mai sunt si acelea care accelereaza cresterea, coacerea, dimensiunile fructelor- uriase, zici ca-s toate altoite!) si care sunt extrem de daunatoare nu doar pentru cei care mananca fructele ci si pentru cei care le manevreaza, le utilizeaza, lucreaza cu ele, ating plantele, solul, etc. Foarte daunatoare. Bietii romani nici nu stiu la ce se expun.)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2012, 00:53:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Bietii romani nici nu stiu la ce se expun.)
O fi,dar sa fim seriosi,daca s-ar lasa hamaliti in tara pe un salariu de 600 ron crezi ca le-ar fi mai putin daunator? Oare ar fi mai sanatosi la noi? Ma indoiesc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.05.2012, 01:17:27
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Suntem atatia care o gandim...si degeaba!

UE trebuie distrusa. Si, in general, Occidentul. Daca am trece dincolo de miopia confesionala sau de subiectivismul politic, am vedea limpede ca, la halul in care s-a ajuns (practic, sistemul ajunge sa inghita societatea, si sa propuna/dispuna chestii aberante, deocamdata unele din ele, care sunt chiar criminale, vezi faza cu avortul post-partum, mai pe ocolite), singura solutie este razboiul sfant al...normalitatii! Pe bune.
Ganditi-va logic: va amintiti de cel care, in urma batailor echipei turcanu, la Pitesti, a apostaziat de durere? Ei, daca ne gandim la cauzalitati ca si catene, vinovati sunt si cei care "se rugau pentru conducatori/corupti/corupatori", si ii ascultau in toate cele, ca oile. Daca citesti REvelatia Sf. Ap. Ioan, observi ca asertiunea Sf. Paul, "nue stapnanire care sa nu vina de la Dumnezeu" e gresita. Ingaduita, da, datorita pacatelor. Deci, logic, ceva generat/catalizat de ceva rau, adica de pacatele/indolenta noastre/a, cumulate/a peste timp, nu are cum sa fie bun. O stapanire ca cea din anii '50 ai secolului trecut, sau precum cea care se profileaza cu mult mai mosntruoasa acum, nu poate exista decat pentru ca oamenii sunt penibil de indolenti. Am uitat ca "pacatuim separat, dar ne mantuim impreuna". Poate intr-o zi bruxelles va deveni o alta hiroshima. Nu ca ar fi vreo paguba...Dumnezeu sa ma ierte, si voi la fel, dar asta cred ca e necesar! M-am saturat de sufocantul Occident si sufocanta rasa spalacita! Si, deoarece sunteti ortodocsi, va amintesc ca un mare sfant ortodox, al carui nume imi scapa, ascris despre, sau mai bine zis impotriva, a ceea ce sfantul numea "mintea nemteasca (adica modus vivendi al ceea ce eu numesc "rasa spalacita"). Asa ca...pls, nu fiti iuti la banare! :)
P. S. Ce va pasa atat de reglementarile/legile lor demente? Ce, nu pot fi calcate? "Trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni".

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 18.05.2012 at 01:32:00.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.05.2012, 06:43:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Poate fi un lobby al industriei farmaceutice si chiar al celei alimentare care vrea sa elimine micii producatori.
Se poate să fie și un lobby. Dar, mai degrabă este vorba despre prostie. Mă bazez pe o cunoscută lege a lui Murphy, care spune (reproduc din memorie): "Atunci când prostia poate să explice ceva, nu este nevoie de altă explicație". Să nu uităm că reprezentanții țării noastre în Parlamentul European sunt indivizi precum Becali, Vadim și cu fiica aceea inteligentă a marinarului iubitor de whisky cu gheață.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.05.2012, 08:07:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se poate să fie și un lobby. Dar, mai degrabă este vorba despre prostie. Mă bazez pe o cunoscută lege a lui Murphy, care spune (reproduc din memorie): "Atunci când prostia poate să explice ceva, nu este nevoie de altă explicație". Să nu uităm că reprezentanții țării noastre în Parlamentul European sunt indivizi precum Becali, Vadim și cu fiica aceea inteligentă a marinarului iubitor de whisky cu gheață.
Unul ca Vadim va zbiera impotriva unor aberatii (de exemplu homosexualii) pe cand cei cu vederi "largi" (Weber) o sa-i apere...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.05.2012, 08:28:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
O fi,dar sa fim seriosi,daca s-ar lasa hamaliti in tara pe un salariu de 600 ron crezi ca le-ar fi mai putin daunator? Oare ar fi mai sanatosi la noi? Ma indoiesc.
Pai ce iau pe mere dau mai tarziu pe pere- iau bani de pe capsuni si ii dau mai tarziu pe medicamente(pardon citostatice)!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42