Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 01.02.2013, 13:55:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Stressul si problemele zilnice pot provoaca stari emotionale contradictorii.
Am vazut in unele mesaje ca si manifestarile de tip vorbirea in limbi sau starile acelea de transa consideri ca sunt tot pe baza unor descarcari psihologice. Totusi, stresul nu poate face pe cineva sa vorbeasca in limbi sau alte astfel de manifestari. Sunt sigur ca nu le consideri dovezi ale prezentei harului, asa cum cred penticostalii, tu cum consideri? De unde crezi ca sunt?

Last edited by catalin2; 01.02.2013 at 14:22:55.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 01.02.2013, 16:47:06
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut in unele mesaje ca si manifestarile de tip vorbirea in limbi sau starile acelea de transa consideri ca sunt tot pe baza unor descarcari psihologice. Totusi, stresul nu poate face pe cineva sa vorbeasca in limbi sau alte astfel de manifestari. Sunt sigur ca nu le consideri dovezi ale prezentei harului, asa cum cred penticostalii, tu cum consideri? De unde crezi ca sunt?
Raspiunsul corect, cu bonusul cel mare: ce nu de-al nostru, e bineinteles, de la dracu'. Brrrr.
MihaiG nu are dreptate cind zice ca tu crezi doar asta cu geneza ecumenismului din protestantismul liberal. Nu sunt de acord cu acel mesaj. Istoric vorbind, tu ai dreptate. Insa, adevarul e mult mai extins, privind atitudinea fanatica "traiasca ai nostri, anatema celorlalti": orice ortodoxist (ortodox fanatic), cind e vorba de "ceilalti", si de ecumenism, nu zice de originea din protestanti, ci ii deriva direct de la cel naspa, si isi scuipa in sin. Vezi predicile (atribuite) unui anume arhimandrit de tara, din Bucovina, care ii facea pe "sectari" "draci, caini, vulpi", si alte complimente dragute, demne de orice fanatic al lui Stalin, Hitler, Mao, etc.

Last edited by celestial_pottery; 01.02.2013 at 16:49:19.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 01.02.2013, 17:43:14
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca astfel de mesaje nu au ce cauta pe orice forum, nu doar pe un forum ortodox, mai ales ca nu a fost atacat acel user. Si cum spuneam in trecut unii eterodocsi se sprijina in trecut, aceleasi persoane care faceau asta si in trecut (userul penticostal si cel catolic, si Teodor care ii lauda).
Doamne ajută.
Frate Cătăline, să ai grijă, că poate din această cauză, a cuvintelor tale, fratele apostat penticostalul, este banat.
Sunt convins că putem vorbi cu multă înțelepciune, apărându-ne, nu unii pe alții, ci scopul: Dumnezeu Adevărat și mântuirea.

Trebuie să suportăm certarea și mustrarea, avem datoria și obligația chiar de-a le suporta cu smerenie și multă Iubire, chiar dacă nu sunt adevărate și drepte. Avem datoria și obligația, nu doar să aruncăm cu pâine în cine aruncă în noi cu pietre, dar și să întoarcem și obrazul celălalt, să binecuvântăm pe cei ce ne blestemă și mai ales să ne iubim vrăjmașii.
Cum îi mai putem îndrepta când noi de exemplu îi numim bolnavi psihic? Sau când noi ne închidem în turnul nostru de fildeș. Bogățiile noastre cele adevărate sunt pentru toți oamenii pământului care vor să le primească. Iar noi ne facem responsabili pentru cum le organizăm și administrăm oamenilor ce au nevoie de ele. Deci, să stăm bine, să luăm aminte.

Uite ce zice:
"De sărăcie și de rușine are parte cel ce nesocotește certarea, iar cel ce primește mustrarea va fi cinstit." (Pildele lui Solomon 13, 18). "O certare aspră capătă, el ce părăsește cărarea; cel ce urgisește mustrarea va muri." (Pildele lui Solomon 15, 10) "Cel ce leapădă mustrarea își urgisește sufletul său, iar cel ce ia aminte la dojană dobândește înțelepciune." (Pildele lui Solomon 15, 32). "Uneori mustrarea nu este făcută la timp potrivit și câteodată cel care tace se dovedește înțelept." (Isus Sirah 19, 28). "Cel care urăște mustrarea urmează pe păcătos, și cel care se teme de Domnul se va întoarce din inimă." (Isus Sirah 21, 7)
Și iarași, minunat spune Domnul:
"Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră" (Efeseni 4, 26) "Mâniați-vă, dar nu greșiți; de cele ce ziceți în inimile voastre, întru așternuturile voastre, vă căiți."(Psalmii 4, 4) Și mai uite ce zice Dumnezeul Iubirii: "Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos." (I Corinteni 6, 12)

Frate apostat celestial pottery, în postul de mai sus, greșești puternic, însuși Hristos Domnul a adus numiri de câini, porci și pui de vipere: "Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi." Matei 7, 6 "Pui de vipere, cum puteți să grăiți cele bune, odată ce sunteți răi? Căci din prisosul inimii grăiește gura." Matei 12, 34. Referindu-se desigur, spune Sfântul Ioan Gură de Aur în omiliile de la Matei (PSB 23) nu la oamenii în sine, ci la atitudinea câinească și porcească ce o pot avea unii oameni, în multe momente din viață, căci din prisosul inimii grăiește gura. Da, părintele Cleopa, a spus minunat de bine și de frumos ce a spus despre sectari, ca un minunat Apostol al vremurilor noastre.

Să mulțumim Domnului. Bucurii tuturor.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.02.2013 at 18:13:31.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 01.02.2013, 18:19:23
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Părintele Cleopa nu a făcut decât să spună ce a văzut la ei, la sectarii penticostali, atunci când aceștia își dovedeau "harismele".
Reply With Quote
  #205  
Vechi 01.02.2013, 23:04:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut in unele mesaje ca si manifestarile de tip vorbirea in limbi sau starile acelea de transa consideri ca sunt tot pe baza unor descarcari psihologice. Totusi, stresul nu poate face pe cineva sa vorbeasca in limbi sau alte astfel de manifestari. Sunt sigur ca nu le consideri dovezi ale prezentei harului, asa cum cred penticostalii, tu cum consideri? De unde crezi ca sunt?
Cornel Urs a spus ca a purtat discutii cu vecinii sai penticostali si ca a sesizat la ei o stare de excitatie psihica. Eu i-am replicat ca stressul sau problemele zilnice pot duce la stari contradictorii. N-am discutat de „vorbirea in limbi” sau ce fac penticostalii in cadrul cultului lor. Dar daca tot m-ai intrebat, iti spun ce cred. Teoretic, mi se pare ca „staruinta” penticostala se vrea a fi tinderea spre starea de trezvie, unirea mintii cu inima si linistire deplina a omului in Dumnezeu prin rugaciuni scurte (monologistos), a trai experienta Sf. Apostol Pavel (Galateni 2:22), insa practic se identifica cu un procedeu mecanic in scopul promovarii extazului si cautarii de stari mistice superioare, din dorinta de a “poseda” harul Duhului Sfant, deci o rugaciune activa, dominata de efort, nu o rugaciune efectiva, in care se manifesta harul. Practica s-a impamantenit datorita ignorantei teologice. Cand dorinta se transforma insa in obsesie, cand devine un scop in sine, Ispititorul se infiltreaza in psihismul tau ajungand sa traiesti intr-o lume inchisa. E plin youtube-ul cu manifestarile unora de peste ocean, care exersand tehnici nepermise de cercetare, de explorare a sinelui, au deschis usa raului invitandu-l in viata lor.

Last edited by ioanna; 01.02.2013 at 23:50:43.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 02.02.2013, 09:21:31
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Ioanna, îmi pare rău dar ți se pare greșit. Ignoranța teologică a sectei penticostale se datorează ieșirii afară din Biserica lui Hristos, pierderii harului dumnezeiesc (în cazul unora care poate l-au avut cândva sau l-ar fi putut avea) și luării drumului pe cont propriu, dar mai mult sub influența unor sectari care au puteri mediumistice. Ei confundă harul Duhului Sfânt și efectele Duhului Sfânt cu puterile mediumistice și efectele acestora. Filmul la care am dat trimitere în postarea inițială ar fi trebuit să îți spună multe lucruri; sunt acolo niște puteri și manifestări ale unei secte penticostale care sunt complet în afara Bisericii și în afara a ceea ce a cunoscut și cunoaște Biserica; lucrul e foarte simplu și ar trebui să îl înțelegi: oamenii aceia pur și simplu nu au Duh Sfânt!! E simplu; manifestările lor ar fi trebuit să îți spună foarte clar acest lucru; pe mine nu mă interesează că secta penticostală din Rumânia nu se manifestă chiar în halul unora dintre cei din afară; până la urmă sectarismul rumânesc își are rădăcinile în sectarismul occidental și punct.

Ceea ce încerci dumneata să le prezumi nu are din nou susținere. Și asta pentru că acei sectanți nu au puncte de reper din adevărata spiritualitate și viață spirituală a Bisericii lui Hristos. Tu le prezumi niște căutări pe care ei nu au cum să le aibă pentru simplul fapt că nu știu de ele, nu știu de existența lor, nu știu "cu ce se mănâncă", nu știu nimic de fapt, pentru că sectele sunt niște manifestări ale ignoranței și inconștienței teologice, spirituale și morale crase. Tu ai impresia că indivizii aceia ar putea avea niște căutări și răspunsuri spirituale pe care de fapt nu le au și nici nu au cum să le aibă pentru că sunt în afara Bisericii lui Hristos! Și simptomatic este chiar felul în care tot felul de ignoranți și de inconștienți agită persoane și scrieri ca de exemplu ale sfântului Simeon Noul Teolog fără ca să priceapă nimic, DAR ABSOLUT NIMIC din ce scrie acolo; după aceea apare fenomenul confuziei, iar după confuzie apare impostura teologică, spirituală, morală și liturgică a sectelor în general și a celei penticostale în special. Până la urmă vorbim despre impostură sectară crasă care, pentru cei care înțeleg totuși ceva adevărat din Ortodoxie, este absolut evidentă și încă de la mare distanță. Mă mir că tu nu vezi! Sau poate ar trebui să nu mă mir??!

Iar mai apoi apare fenomenul încrâncenării, al încordării, al împietririi, al luptei pe față împotriva Bisericii lui Dumnezeu, când sectele încep să creadă că ei sunt Biserica cea adevărată, că ei sunt Poporul ales al lui Dumnezeu, că ei "dețin" Adevărul, când de fapt lucrurile nu stau așa. Dar, sub influența puterilor satanice, pentru că despre asta este vorba până la urmă, oricât am încerca să scoatem acest factor din joc tot nu reușim, sectele capătă această încrâncenare diavolească, această încrâncenare a retrogradului care brusc se crede superior și se bazează în aceasta pe puterile mediumistice care nu vin de la Dumnezeu, nu sunt lucrări ale harului Duhului Sfânt. După cum am mai spus și într-o postare anterioară, și se vede într-un videoclip la care a dat trimitere "Cornel Urs", secta penticostală apelează la manipularea și exploatarea emoțională, prin care are loc un proces efectiv de spălare fină a creierului, spălare a creierului care îl face pe sectant să devină insensibil la adevărata lucrare și prezență a harului lui Dumnezeu; nu întâmplător există această respingere ostentativă din partea celor manipulați față de Biserica lui Hristos, față de Sfintele Slujbe ale Bisericii, față de preoții Bisericii, față de Sfânta Cruce, față de Sfinții Bisericii, față de harul Duhului Sfânt în cele din urmă, pentru că ei, în situația lor de manipulați, exploatați și lavașați pe creier și pe inimă nu doar că nu disting între ceea ce este cu adevărat harul lui Dumnezeu și ceea ce nu este, între ceea ce este cu adevărat lucrare a Duhului și ceea ce nu este, dar mai mult, după cum am spus, se încrâncenează că lucrurile ar fi invers decât sunt în realitate, grație manipulării, lipsei de discernământ și lucrării diavolești, și își vatămă sufletele și le vatămă și pe ale altora, atât în mod direct prin părtășia la cădere cât și în mod indirect prin lipsa Harului. Iar după încrâncenare și după încrâncenări repetate se poate ajunge până la demonizare.

De asta și vorbeam despre necesitatea misionării Bisericii lui Hristos printre secte și sectanți, pentr ca să încerce să îi mai aducă pe câți se mai poate la Biserica lui Hristos, pentru ca atâtea și atâtea suflete să nu mai cadă pradă Diavolului care caută să îi înghită și să îi separe de Dumnezeu, de Hristos, de Biserică, de Har, de Mântuire.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 02.02.2013, 09:52:50
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Frate Cornel, trebuie să-i iubești. Ai datoria să-i iubești. Pe toți oamenii.
sigur ca da, aveti dreptate, nimeni nu ar trebui sa-si urasca aproapele ci sa-l iubeasca, totusi tradatorii lui Hristos care au renuntat sa mai fie ortodocsi trebuie pusi la zid, pentru ca si altii sa vada si sa ia invatatura.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 02.02.2013, 10:00:12
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cornel Urs a spus ca a purtat discutii cu vecinii sai penticostali si ca a sesizat la ei o stare de excitatie psihica. Eu i-am replicat ca stressul sau problemele zilnice pot duce la stari contradictorii. N-am discutat de „vorbirea in limbi” sau ce fac penticostalii in cadrul cultului lor. Dar daca tot m-ai intrebat, iti spun ce cred. Teoretic, mi se pare ca „staruinta” penticostala se vrea a fi tinderea spre starea de trezvie, unirea mintii cu inima si linistire deplina a omului in Dumnezeu prin rugaciuni scurte (monologistos), a trai experienta Sf. Apostol Pavel (Galateni 2:22), insa practic se identifica cu un procedeu mecanic in scopul promovarii extazului si cautarii de stari mistice superioare, din dorinta de a “poseda” harul Duhului Sfant, deci o rugaciune activa, dominata de efort, nu o rugaciune efectiva, in care se manifesta harul. Practica s-a impamantenit datorita ignorantei teologice. Cand dorinta se transforma insa in obsesie, cand devine un scop in sine, Ispititorul se infiltreaza in psihismul tau ajungand sa traiesti intr-o lume inchisa. E plin youtube-ul cu manifestarile unora de peste ocean, care exersand tehnici nepermise de cercetare, de explorare a sinelui, au deschis usa raului invitandu-l in viata lor.
da, este adevarat, modul lor de inchinare complet diferit de ce avem noi in Ortodoxie (rugaciuni linistite, cu toata seriozitatea) este unul exaltat si asta si-a pus amprenta asupra psihicului lor, deteriorandu-l..

permiteti-mi sa nu fiu de acord cu ce ati spus, ca tipul lor de rugaciune este unul de tip mecanic dar totusi o incercare de ajunge la o stare de trezvie, pentru ca daca ar fi doar asa, ar fi inca bine!
modul cum se roaga ei are numeroase similitudini cu practicile oriental-hinduse (rostirea de mantre).
puteti intreba orice penticostal, ce fac ei acolo cand staruie dupa Duhul Sfant: vi se va raspunde ca sunt invatati sa repete la nesfarsit un cuvant prestabilit, ori asta nu e rugaciune ci o blocare a mintii, pentru a putea patrunde duhuri necurate (ei isi inchipuie ca e Duhul sfant).

http://www.odaiadesus.ro/personala.html
Reply With Quote
  #209  
Vechi 02.02.2013, 10:58:27
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
sigur ca da, aveti dreptate, nimeni nu ar trebui sa-si urasca aproapele ci sa-l iubeasca, totusi tradatorii lui Hristos care au renuntat sa mai fie ortodocsi trebuie pusi la zid, pentru ca si altii sa vada si sa ia invatatura.
Deci sa inteleg de aici ca ati fi dispus sa lapidati un individ, aruncand primul cu piatra?Wooow...Chiar va simtiti in masura? Si ce scrie in Sf.Scriptura, au nu ca Dumnezeu NU vrea moartea pacatosului ci intoarcerea acestuia la EL?Hmmm!
Reply With Quote
  #210  
Vechi 02.02.2013, 11:15:13
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Deci sa inteleg de aici ca ati fi dispus sa lapidati un individ, aruncand primul cu piatra?Wooow...Chiar va simtiti in masura? Si ce scrie in Sf.Scriptura, au nu ca Dumnezeu NU vrea moartea pacatosului ci intoarcerea acestuia la EL?Hmmm!
"a pune la zid", nu presupune in niciun caz lapidarea (cum va puteti gandi la asa ceva?) ci inseamna a fi trasi la raspundere, interogati, chestionati, analizati, verificati etc.etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57