Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2008, 02:38:00
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Dupa cum stiti, ieri 17 februarie, s-a declarat Independenta in Kosovo.
Ia uitati-va pe acest link sa vedeti ce frumoase locuri sunt la Manastirile ortodoxe din Kosovo, Serbia: http://www.youtube.com/watch?v=cIeHB6ZHsjo&feature=related

Si acum priviti ce au facut musulmanii albanezi unei biserici ortodoxe din Kosovo:
http://www.youtube.com/watch?v=fkgHkxIfgBc&feature=related

Strigator la cer: incendierea bisericii, ruperea crucilor in uralele fericite ale multimii...Marturisesc ca nu am putut urmari filmuletul pana la capat, mi se rupea inima. Din cate stiu, albanezii au distrus circa 150 de biserici si manastiri din Kosovo :(...

Sa ne rugam lui Dumnezeu sa-i intareasca pe sarbi, sa le dea putere sa treaca peste aceste prigoniri!
Si sa nu ne batem joc de credinta noastra ortodoxa asa cum am vazut ca fac albanezii in Kosovo!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2008, 11:51:34
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Ohhh Doamne....nu pot vedea asa ceva pentru ca ma bufneste plansul.groaznic sa vad cum cineva rupe o cruce
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2008, 20:09:50
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Sa ne rugam si pentru poporul albanez.Desi nu am gasit pe google,nici la istorie n-am invatat,din cate am auzit eu,albanezii au fost popor dreptmaritor,insa Domnul a ingaduit sa fie musulmanizati complet.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2008, 12:28:17
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

atat kosorvarsii cat si serbii nu sunt unele diontre cele mai mandre popoare. repreziunta rusinea acestui continent si din prostie, cruzime si lipsa de educatie nu poate sa reioasa de cat acte de vandalism.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2008, 16:55:09
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Daca ma gandesc la sfantul sarb Nicolae Velimirovici nu pot deloc sa ma gandesc la sarbi ca fiind popor cu specific in totalitate vandal.Acest sfant ne spune despre poporul sarb ca a patimit pe dreptate sau pe nedreptate in istorie.Si totusi Kosovo are cea mai mare concentratie de manastiri ortodoxe din fosta Yugoslavie.Si mai adaug ceva ce ii pune in fata noastra:nu au schimbat dreapta credinta pe ereziile crestine cum dureros noi am facut si facem mai departe.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2008, 17:38:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=fkgHkxIfgBc&feature

Pana si musulmanii si-au dat seama de importanta crucii, de s-au urcat si au indepartat crucile de pe biserica. Numai neoprotestantii nu pot intelege importanta crucii.
Ma uit ca numai tineri sunt cei, care au pus foc bisericii. Un vazator cu duhul ar vedea diavolii care ii instiga si se bucura de raul pe care il fac acestia. Le vede si Dumnezeu faptele; inprivinta asta nu avem nici un dubiu,iar de ei imi e mila, caci vor plati amar aceste fapte nesabuite.
Se vede inca odata cat de viclean e satana: instiga doua grupari, una impotriva celeilalte, ca sa isi faciliteze realizarea scopului: slabirea BO. Acum BO este in pierdere, dar sa vedem mai incolo ce se intampla.
Statul Kosovo cu steraguri albaneze? Frumoasa cacialma!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.02.2008, 10:32:05
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Daca ma gandesc la sfantul sarb Nicolae Velimirovici nu pot deloc sa ma gandesc la sarbi ca fiind popor cu specific in totalitate vandal.Acest sfant ne spune despre poporul sarb ca a patimit pe dreptate sau pe nedreptate in istorie.Si totusi Kosovo are cea mai mare concentratie de manastiri ortodoxe din fosta Yugoslavie.Si mai adaug ceva ce ii pune in fata noastra:nu au schimbat dreapta credinta pe ereziile crestine cum dureros noi am facut si facem mai departe.
sfantul poate sa zica ce il taie capul. istoria recenta ne spune altceva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.02.2008, 10:46:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
atat kosorvarsii cat si serbii nu sunt unele diontre cele mai mandre popoare. repreziunta rusinea acestui continent si din prostie, cruzime si lipsa de educatie nu poate sa reioasa de cat acte de vandalism.
De ce scrii lucruri atat de urate despre sarbii si kosovarii albanezi?
Dumnezeu ii iubeste la fel ,sa stii ,mai intai sa ne vedem pe noi apoi sa emitem altfel de judecati.Nu stii ca in suferintele primite se vede iubirea lui Dumnezeu fata de noi?
Si noi crestinii nu am fost scutiti de suferinte de-a lungul istoriei ,numai daca ne gandim la Rusia sau tara noastra .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.02.2008, 11:08:37
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Citat:
În prealabil postat de nimeni
atat kosorvarsii cat si serbii nu sunt unele diontre cele mai mandre popoare. repreziunta rusinea acestui continent si din prostie, cruzime si lipsa de educatie nu poate sa reioasa de cat acte de vandalism.
De ce scrii lucruri atat de urate despre sarbii si kosovarii albanezi?
Dumnezeu ii iubeste la fel ,sa stii ,mai intai sa ne vedem pe noi apoi sa emitem altfel de judecati.Nu stii ca in suferintele primite se vede iubirea lui Dumnezeu fata de noi?
Si noi crestinii nu am fost scutiti de suferinte de-a lungul istoriei ,numai daca ne gandim la Rusia sau tara noastra .
in viata dupa parerea mea nu e bine sa judeci pe nimeni, asta e un lucru care-l stiu cel mai bine eu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.02.2008, 21:26:26
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Aici e un forum ortodox unde veneram pe Domnul noastru ,care de multe ori ni se pare ca e prea cinic,si cinstim pe sfintii bineplacuti ai Sai.Din fericire cel ce s-a razvratit si a cazut,nimic a ajuns pentru El si pentru sfintii Sai.Din pacate,acel nimic vine si ne tot bâzâie.Dar nu din vina nimicului cadem,ci din vina noastra.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Tadei, staretul Manastirii Vitovnita din Serbia (1914 - 2003) alexmatei Mari Duhovnici si predicile lor 9 08.09.2015 21:39:42
Serbia are un nou Patriarh cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.01.2010 21:57:31