Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2008, 17:31:29
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Tragedia unui copil lipsit de iubire -
o fată de 15 ani și-a luat viața!

“”"De ce n-a mai găsit o fată frumoasă, inteligentă, sensibilă puterea să trăiască? La 15 ani, nu te-ntrebi daca viața are sens, dacă merită sau nu să lupți pentru ceea ce îți doresti. O faci pur și simplu și te simți împlinit!
„Nu vă despărțiți! Dacă vă despărțiți, copiii voștri vor ajunge ca mine! Iubiți-vă!”. Este strigătul de disperare al Andreei, o fată de 15 care și-a luat viața azi-noapte! Este mesajul unui copil. Părinții lui s-au despărțit când avea numai trei ani. Un copil extrem de sensibil care avea nevoie disperată de iubire.

“Viața va merge înainte cu sau fără mine! Dar, poate, sinuciderea mea va schimba lumea!” - sunt cuvintele unei ființe care nu avea cui să spună ce o doare. Să ne gândim bine la ele! Noi știm să comunicăm și să ne ascultam copiii? Știm să-i înțelegem, să le oferim sprijin, protecție?

“M-am obișnuit fără iubirea voastră”, le-a scris Andreea în biletul de adio părinților ei! Un caz sfâșietor, o scrisoare de adio devastatoare, care exprimă toată singurătatea, suferința și deznădejdea care-au ucis un copil.

Andreea avea doar 15 ani, vârstă la care un copil are cea mai mare nevoie de sprijin de înțelegere, de vorbele mamei, de sprijinul tatălui. Andreea însă n-a avut nimic din toate acestea. Când avea numai trei ani părinții ei au divorțat și și-au văzut de viețile lor. Fetița a rămas în grija bunicii. Poate că suferința ei a început chiar atunci, când avea trei ani, poate că a suferit timp de 13 ani în tăcere, fără să aibă cui să-i spună ce are pe suflet. Pentru că lângă ea nu erau părinții. Doar bunica, o bătrână atât de îndurerată astăzi.

Tatăl Andreei s-a recăsătorit, Are un copil și acum așteaptă un altul. După divorț și-a făcut o altă viață și are o altă familie. Oare a vorbit destul cu Andreea? Oare a știut ce e-n sufletul ei cu adevărat? A știut ce simte fata lui? A știut de ce are ea nevoie la vârsta de 15 ani, când lumea și viața, pot fi atât de complicate? Iar mama, mama ei unde a fost?

Andreea era o fată excepțională, foarte deșteaptă și foarte frumoasă. Olimpică la engleză, pasionată de rock, de baschet, de literatură, de cuvintele scrise. Și extrem de sensibilă. Profesorii și colegii ei sunt stupefiați, nu le vină să creadă că o fată atât de specială a fost în stare de un gest extrem, că nu mai este.

Înainte de a se arunca în gol, Andreea a scris nouă pagini, o scrisoare tulburătoare, o mărturisire, o confesiune adresată lumii. Nu mai suporta oamenii, simțea că nu are prieteni și era foarte dezamăgită. O pagină i-a adresat-o prietenului ei, lui Lucian, băiatul de care era îndrăgostită. Erau de un an împreună. Dar și lui i-a spus „Adio”!

Joi, 6 martie, fetița va fi coborâtă în mormânt. Am învățat ceva din tragedia ei? A fost zadarnică moartea ei? Sunt prea mulți copii și tineri care se simt străini în lumea de astăzi, suferă și nu pot comunica. Și nu merită asta. Au nevoie de iubire, de părinți, de prieteni, de sfaturi și de înțelegere.”"”"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2008, 17:35:12
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Atunci cand vrem sa "ne traim viata" sa ne gandim ca acest pret il platesc copii nostri!:|:( Intr-o lume moderna in care desfraul este firesc in care casnicile se desfac ca si camasa seara la culcare, sa invatam cate ceva din astfel de drame! Dumnezeu sa o ierte pe Andreea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2008, 17:40:12
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit


DESPRE RELAȚIA PĂRINȚI—COPII

Această lucrare nu vorbește și despre raporturile dintre părinți și copii, care ar putea face subiectul unei alte cărți. Totuși e evident că, o dată ce viața cuplului se desfășoară în armonie, cei doi știu să-și vorbească, să dialogheze. Iar acest dialog e deosebit de important, pentru că atunci când apar dificultăți, crispări, copiii sunt primii care le simt. Cu foarte mici excepții, copiii văd foarte bine dacă părinții lor știu să-și rezolve dificultățile prin dialog și dacă au o viață spirituală de familie, reală.
Valorile iubirii, atât de importante în viața familiei, se cultivă mai întâi în relația dintre soț și soție. Și e firesc ca iubirea aceasta vie să fie percepută ca adevărată valoare. Pentru copil, această valoare e întotdeauna foarte obiectivă, pentru că el o simte ca entitate fundamentală a existenței sale. Copilul nu-și descoperă părinții doar ca persoane, ci ca o entitate, ca o ființă unică în două ipostasuri, tată și mamă, ființă din care simte că face parte ca un membru însuflețit.
Astfel, copilul nu trăiește doar din relația pe care o stabilește cu fiecare dintre părinți, separat, ci și din relația părinților, între ei. Iar pentru el, această relație constituie o ființă obiectivă și reală, din a cărui realitate își hrănește ființa sa profundă. Dacă realitatea aceasta e încordată, agresivă, impregnată de judecăți aspre, copilul, chiar dacă trăiește relații personale bune cu fiecare părinte în parte, va suferi de pe urma ei, iar această suferință se va materializa în modificări de comportament.
Nimeni nu poate oferi altuia ceea ce nu are sau nu este el însuși. De aceea, calitatea de ființă a cuplului e fundamentală pentru creșterea și înflorirea spirituală a copilului. Copilul poate avea absolut toată percepția existenței falsificată de un model parental negativ. Primind din partea ființei parentale o relație dizarmonică, ea riscă să devină pentru el un fals arhetip al relației cu lumea.
Educația începe de la relația dintre soț și soție. Nici un sistem educativ, nici o pedagogie nu vor putea înlocui această relație, dacă e dreaptă, deci trăită în acceptarea existenței celuilalt, a posibilității evoluției, a ajutorului oferit pentru lepădarea prejudecăților, gândurilor necurate etc. Pentru că toate acestea țin direct de iubirea adevărată. Dacă un copil își vede părinții depunând eforturi, fiecare, din iubire unul pentru celălalt, atunci și numai atunci, valoarea pe care își va construi el existența va fi iubirea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2008, 17:40:21
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

:( Of-Of-Of!
Iubire haide-m impreuna
Si la Sfarsit ca la Inceput
Si atuncea Spinii ni-s Cununa...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2008, 18:39:24
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Este sfisiietor de trist, insa nu este o regula, mai ales ca parintii s-au despartit cind ea inca nu realiza ce inseamna ca parintii sa fie impreuna, deci la mijloc este altceva, eu banuiesc ca este vorba de primele manifestari violente(sinucidere) de... schizofrenie.

Mai nou am realizat ca este mai bine pentru un copil sa fie ramas dintr-o familie despartita cu acte decit sa creasca intr-una in care mai mult ca sigur iese schilodit si mutilat sufleteste asa cum vedem tot mai mult in jur.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2008, 19:55:29
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Mai nou am realizat ca este mai bine pentru un copil sa fie ramas dintr-o familie despartita cu acte decit sa creasca intr-una in care mai mult ca sigur iese schilodit si mutilat sufleteste asa cum vedem tot mai mult in jur.
Nu e bine frate, nici asa, nici asa!
Copiii trebuie sa aiba ambii parinti si acestia sa se inteleaga, sa se iubeasca, sa fie armonie in casa...Adica, sa-l aibe pe Dumnezeu...!



Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2008, 20:28:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

De acord, asa este bine, insa nu suntem intr-o lume ideala, ci intr-una unde satana este rege si unde este lasat sa-si bage coada peste tot
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2008, 18:00:46
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Victime au existat intotdeauna. Si au existat mereu sotii batute, inselate abuzate. La fel au existat si barbati inselati. La fel ca si casatoria exista si divortul. OMUL nu este perfect si nici fara pacat. Cand doi oameni nu s emai inteleg? cand sunt certuri si batai atunci mise pare noprmal si recomandabil divortul. Un copil nu merita sa asiste la asa ceva.

Si nu sunt cazuri exceptionale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2008, 19:42:18
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Victime au existat intotdeauna. Si au existat mereu sotii batute, inselate abuzate. La fel au existat si barbati inselati. La fel ca si casatoria exista si divortul. OMUL nu este perfect si nici fara pacat. Cand doi oameni nu s emai inteleg? cand sunt certuri si batai atunci mise pare noprmal si recomandabil divortul. Un copil nu merita sa asiste la asa ceva.

Si nu sunt cazuri exceptionale.
Din pacate m-am confruntat si eu cu o situatie asemanatoarea in privinta tatalui meu. Stiu si eu cum este.....sa ai tata,dar sa nu-l simti, sa nu-l ai langa tine...sa nu stie e in inima ta. Credeti-ma ca este crunt! Cu atat mai mult cu cat, sunt momente in viata cand avem nevoie de ei, de parinti impreuna....
Sa ne rugam pentru Andreea...dar si pentru cei din urma ei...parintii, care nu au cautat sa afle ce e in sufletelul ei,care....indirect au dus la aceasta tragedie.
Iertare si Dumnezeu sa va ierte!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2008, 20:54:41
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de cozia
Mai nou am realizat ca este mai bine pentru un copil sa fie ramas dintr-o familie despartita cu acte decit sa creasca intr-una in care mai mult ca sigur iese schilodit si mutilat sufleteste asa cum vedem tot mai mult in jur.
Nu e bine frate, nici asa, nici asa!
Copiii trebuie sa aiba ambii parinti si acestia sa se inteleaga, sa se iubeasca, sa fie armonie in casa...Adica, sa-l aibe pe Dumnezeu...!


[color=blue]da asa ar fi ideal, doar ca azi parca a deventi o exceptie sa vezi o familie fericita, traind in armonie si eu sunt de acord, e mai bine pentru un copil sa traiasca cu unul din parinti daca dragostea din familie s-a dus, asa macar nu ii va mai vedea certandu-se[/color]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa le gasesc copiilor un tata? maria_june Generalitati 34 05.07.2011 17:52:20
Lacrimi de tata Rodica50 Intrebari utilizatori 7 28.10.2010 13:51:05
Un pacat din tata in fiu Rodica50 Intrebari utilizatori 5 29.09.2010 23:00:21
Orfan de tata sau de mama modele Generalitati 12 07.05.2010 18:22:39
Cred ca tata nu ma mai suporta alexaa Generalitati 32 20.12.2009 18:44:30