Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2008, 13:38:44
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Postul de televiziune antena 1 a difuzat in 7 martie 2008 un reportaj referitor la masinile ierarhilor ortodocsi care erau adunate in curtea patriarhiei cu ocazia reuniunii Sfantului Sinod, problema nu este ca ierarhii detin masini, pt ca au nevoie avand multe deplasari, problema nu este nici din ce bani sunt cumparate, BOR nefiind o Biserica tocmai saraca, problema este tipul masini, marca si modelul, am ramas cu un gust amar cand am vazut ultimele tipuri de VW, audi sau mercedes, ma mira faptu ca chiar cei care ar trebui sa fie modele de smerenie si traire simpla sa lafaie sa zic asa in masini de zeci de mii de euro, Biserica Catolica si-a mai reabilitat comportamentul in ultima suta de ani, dar vad ca cea Ortodoxa a ramas fidela unu stil de viata fanariot sa spun asa, si ne mai miram ca multi acuza BOR si Ierarhii, Dumnezeu sa ma ierte da cateodata mi-e scarba de unii ierarhi, pe cat de dragi mi-s preotii tineri sinceri care stau de vorba cu ultima batranica si parintii calugari care mananca mai mult rugaciune decat paine pe atat ma irita multi dintre "Preasfintiti" stiu ca ar trebui sa-mi vad de treaba dar cateodata te doare sa-ti vezi Biserica batjocorita, voi ce credeti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2008, 13:52:32
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Danyel,te-ai gandit ca poate masinile au fost donate?cunosc un caz concret al unui staret de manastire care avea o dacie ce se strica mereu impiedicandu-l cateodata sa ajunga la treburi urgente, dar anul acesta un crestin stabilit in strainatate,reintors in tara l-a luat pe parintele care facea autostopul langa dacia care se stricase si l-a dus la manastire; dupa un timp acesta a donat masina o toyota de ultima generatie manastirii care era situata intr-o zona greu accesibila pe timp de iarna sau cand ploua.acum cine il vede poate spune ca a luat-o din banii lui sau ai manastirii fara a sti de fapt adevarul....asa ca nu cred ca noi trebuie sa judecam acest lucru fara a avea macar toate informatiile...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2008, 14:23:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, dar aceste cazuri de donatie sunt cazuri aproape unice, in rest numai Dumnezeu stie cum si ce s-a invartit de au ei masinute de lux :D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2008, 14:36:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

nu-i vorba de donatii sau de unde provin ci de luxu care este evident, daca ar fi cinstiti ar vinde masina donata ar lua una mai ieftina si cu restul banilor ar face caritate dar nu ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2008, 15:54:44
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Ma intereseaza mantuirea sufletului meu, nu ce masini au ierarhii...Treaba lor. De unde stiu eu ca nu fac si caritate?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2008, 16:25:07
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filotheos
Ma intereseaza mantuirea sufletului meu, nu ce masini au ierarhii...Treaba lor. De unde stiu eu ca nu fac si caritate?
da dar vai ce prin cel ce vine ispita
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.03.2008, 17:56:28
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

masini donate? hehe. coruptia si "romania" merg bine impreuna. se fac donatii pentru manastiri, pentru bisericii insa nimeni nu doneaza o masina de mai mult de 30000 de euro, care consuma mult, pentru care se plateste un impozit mai mare sia care polueaza mult.

dar este vorba veche : "fa ce zice popa, nu ce face el"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2008, 18:11:07
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ierarhii au nevoie de un anumit fast, vestmintele lor le imita pe acele ale împaratilor (dee aceea se si cheama ierarhi, adica superiori). Apoi mai e si problema ca masinile ieftine se strica mai repede.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2008, 19:02:31
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Adevarat masinile ieftine se strica repede dar reparatia e la fel de ieftina...ma gandesc doar cati oameni saraci ar putea hrani cu ele sau macar cate parohii sarace ar putea primi o biserica mai buna?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2008, 19:36:10
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Ierarhii au nevoie de un anumit fast, vestmintele lor le imita pe acele ale împaratilor
Si Hristos, Imparatul tuturor a intrat in Ierusalim cu mult fast, in caleasca cea mai impodobita, trasa de 6 cai, imbracat in purupra si vizon, ca un imparat lumesc.

Cum suna? Cam absurd, nu-i asa?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 15:38:25
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
Atentie! In Romania noile permise auto contin un cip electronic! ortodox4life Generalitati 49 14.08.2010 01:35:02
noile pasapoarte si noile permise auto g_giorgian Generalitati 18 25.09.2008 19:01:17