Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2008, 23:21:42
c_reion c_reion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 3
Question Caut Ajutor

Am 40 de ani.Casatorit.Doi copii sanatosi.O sotie.O problema.Un posibil divort.
Dar nu asta e ceea ce vreau.
OK recunosc ca nu stiu ce vreau, poate din cauza asta stau si ma gandesc la putin (mai mult) ajutor. din partea unor oameni cu capul pe umeri pe care sper sa ii gasesc aici.As indrazni sa cer ajutor din partea Domnului dar nu stiu ce sa cer.
Povestea incepe cam asa:Suntem casatoriti de 10 ani timp in care nu am calcat pe langa.
Viata noastra sexuala a fost o grea incercare pentru sotie, tot timpul avea impresia ca trebuie mai putin pana cand am ajuns la operatii numarabile odata la doua luni.
Intre timp eu am devenit din ce in ce mai "nervos" (irascibil) si cu un sentiment de penibil ce crestea cu fiecare zi trecuta.
Motive au fost pentru a tot amana ceea ce ar fi trebuit sa se petreaca -stres, o casa in constructie, serviciul superstresant pentru amandoi ................
La un moment dat am avut o discutie (DE TREI ZILE) in care ea imi spunea ca in cazul in care ea ar avea o relatie cu altcineva nu ar trebui sa imi fac probleme pentru ca sexul cu altcineva nu ar insemna pentru ea mai mult decat o iesire la teatru sau la film.
Ok nu am inteles nimic pentru ca viata noastra sexuala era ca si inexistenta asa ca nu intelegeam ce cauta o a treia persoana acolo.
Pentru ca imi ia ceva mai mult timp sa inteleg anumite lucruri, vezi discutia de trei zile, in a patra zi am anuntat ca ar fi bine sa ne despartim.
Plansete ............. am renuntat am incercat sa o iau ca pe o discutie fara aplicabilitate practica.
Dupa cateva luni alta propunere din partea ei - sa imi caut o amanta sau mai multe, pe ea nu o deranjeaza.
Pur si simplu am ramas fara idei, cuvinte si ma enervez non-stop.


Ajutor!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2008, 23:40:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lui Dumnezeu nu trebuie sa-i ceri asa cum ii ceri omului. E simplu. Spune: da-mi Doamne ceea ce imi lipseste. Ar fi trist sa ai toate cele ce te faceau fericit si tu sa ceri nefericirea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2008, 00:04:57
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Ai incredere in Dumnezeu!

Draga c reion,in primul rand te-as sfatui sa nu divortezi.Cred ca ai auzit de fraza:Ce Dumnezeu a unit omul sa nu desparta.Tu si sotia ta sunteti impreuna un trup.Tu esti capul iar ea trupul.Cand te-ai cununat cu ea ai depus legamnt pe viata in fata Lui Dumnezeu ca vei trai cu ea pentru totdeauna si la bine si la rau.Sa nu crezi ca daca te vei desparti de ea vei gasi alta mai buna,nicidecum!Sa sti ca atunci cand iubesti cu adevarat o persona,te regasesti in permanta in ea.Cand ea greseste si tu gresesti,cand ea face un bine,si tu te bucuri,cand e trista,si tu esti trist si tot asa.Pe ea trebuie sa o iubesti nu numai pentru ca este sotia ta ci pentru ca Insusi Dumnezeu o iubeste la fel de mult cum te iubeste si pe tine.Daca ea nu mai doreste sa-ti ofere anumite lucruri,atunci incerca tu sa-i oferi ei ceva mai bun decat ce iti ofera ea,si asa o vei putea atrage spre tine.Nimic nu te poate impieidca sa o iubesti.Zi in gandul tau asa:desi aceasta femeie nu imi poate oferi nimic bun,eu totusi o iubesc pentru ca este sotia mea pe care mi-a dat-o Bunul Dumnezeu!Incearca sa nu te mai uiti la greselile ei ci concentreaza-te asupra dragostei tale fata de ea.Imgagineaza-te ca vei putea fi cu ea in Paradis,tinand-o in permaneta de mana,caci acolo la Domnul nu exista placeri trupesti.Tu esti un om bun si o poti ajuta si pe ea,nu divorta,roaga-te la Dumnezeu sa iti dea putere sa o poti rabda si iubi in continuare.Ai incredere in Dumnezeu si nu uita ca fara Hristos nu putem face nimic,Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2008, 00:16:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate c_reion sotia matale nu are o aventura cu altcineva ci spunea asa din alt motiv.
Din motivul ca sa iti arate matale ca pe dansa nu ar deranja-o ca matale sa iti iei o amanta si pentru dansa nu ar insemna faptul ca matale intretii relatii sexuale cu o a treia persoana nimic mai mult decat ar insemna ca matale sa iesi cu o alta persoana la teatru sau film.
Foarte probabil ca dansa are o problema cu relatiile sexuale dar sotia din prostul meu punct de vedere nu e numai o jucarie de pat ci este partenera de viata de ne-am ales-o si ne-am unit cu ea in fata lui Dumnezeu.
Asta ar trebui sa iti arate cat de mult te iubeste sotia matale ca nu ar renunta la mata chiar in cazul in care te-ai implica in relatii sexuale cu o alta persoana.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.10.2008, 00:25:50
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Te rog urmareste acest clip:

http://ca.youtube.com/watch?v=ZOY97Mpgco8
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.10.2008, 12:58:23
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Off... grea situatia.

Pentru mine este destul de evident, ca pentru sotia dvs, viata sexuala nu o mai satisface. Activitatea a incetinit, este aproape inexistenta, si totusi sotia face aluzii la o relatie cu altcineva.

Asta NU inseamna ca are pe altcineva, chiar cred ca se refera la asa ceva doar in mod ipotetic.In plus, faptul ca v-a povestit despre gandurile ei, inseamna ca tine mult la dvs. Nu stiu in ce masura pot sa vorbesc de iubire, deoarece informatiile date de dvs sunt cam vagi. Daca va uitati in inima voastra, aflati raspunsul.

Activitatea sexuala face parte din viata sanatoasa a unui cuplu si vad ca si ea crede asta: Faptul ca se gandeste la o relatie ipotetica cu o alta persoana... faptul ca se gandeste ca ati vrea si dvs, ceea ce ea nu va poate oferi si va permite sa aveti o alta relatie. De ce nu este multumita cu relatia in casatorie? Nu pot sa raspund la asta... asta este o chestiune intima intre dvs si sotie. Dar stiu ca nu trebuie sa va enervati si nu trebuie sa acuzati daca vreti sa rezolvati problema.

Trecutul este in trecut. Oamenii au tendinta sa fie captati de micile(sau marile) dureri din trecut si sa se acuze reciproc, sa-i aminteasca celuilalt cu ce au gresit. Spera ca daca pot sa plaseze vina pe celalalt, problema se va rezolva. Insa nu conteaza cine are vina, cine cu ce a gresit.

Conteaza, dupa cum se spune si in Biblie, sa putem sa lasam incarcatura emotionala in trecut, sa iertam semenii nostrii fara sa asteptam ceva in schimb (fie recunostinta pentru efortul iertarii, sau o schimbare in urma iertarii). Trebuie sa iertati fara sa cereti nimic, sa fiti generos si modest.

Nu zic, ca va fi usor, fiindca nu va fi. Nu zic nici sunteti nevoit sa incercati asa ceva singur. Este de ajutor un confidant - un duhovnic sau un terapeut - in fond, cineva care sa va ascute grijile si sa nu va judece. E surprinzator cum ne trimite Dumnezeu solutia cea buna, daca avem curajul sa vorbim despre problemele noastre.

Dar daca sfatul meu vi se pare general, sa stiti ca este primul pas in solutionarea problemei. Fara iertare neconditionata nu se poate merge mai departe.

Pasul urmator, mai concret, ar fi sa vorbiti cu sotia dvs. Stiu, este dureros si aveti impresia ca nu ajungeti nicaieri, insa daca evitati problema prin divort. Nu trebuie sa va enervati pe ea, ci sa-i dati o sansa sa-si verse sufletul si dvs sa va analizati sentimentele si sa faceti la fel (si dupa o asemenea discutie sa nu sariti la concluzii, ci sa luati o mica pauza sa va ganditi despre cele auzite. Asta este important). De multe ori ajuta daca este prezenta la discutie o terta persoana (duhovnic, terapeut), care sa va ajute sa nu va impiedicati de acuzatii si intepaturi. Aveti incredere.

Parerea mea este, ca exista o problema in viata dvs (ori sexuala, ori casnica), care a ramas nespusa si trebuie revelata. Problema asta originala, a dus la alte probleme in casnicie. Insa cred ca ea tine mult la dvs si casnicia poate fi salvata. Pentru a o salva, trebuie sa mergeti in intampinarea sotiei si sa o lasati sa vi se deschida. Dupa ce aflati problema, sa nu va amarati.

Este un lucru bun, daca aflati ce este, fiindca aveti minunata ocazie de a ierta si de a o rezolva. Trebuie sa aveti rabdare, chiar daca pare frustrant.

Rugati-va pentru intelegere si rabdare. Rugati-va pentru sotia dvs, rugati-va ca ea sa va inteleaga si ca dvs sa o puteti intelege pe ea. Si incercati sa comunicati fara sa sariti la prima concluzie(incercati sa nu aveti nici o concuzie, pana nu ati auzit toti si v-ati gandit mult asupra problemei).

Puteti sa va scrieti sentimentele intr-o scrisoare, daca vreti sa aveti posibilitatea sa va exprimati fara a fi intrerupt. Puteti sa vorbiti cu o a treia persoana, dar nu fugiti de problema.

Sper sa va ajute bunul Dumnezeu si sa va impacati.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2008, 14:43:10
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit "ce sa-I cerem lui Dumnezeu atunci cand nu stim ce sa cerem?"...

Citat:
În prealabil postat de c_reion Vezi mesajul
As indrazni sa cer ajutor din partea Domnului dar nu stiu ce sa cer.
Ajutor!
... si spunea un parinte: sa cerem voia Domnului..
in orice clipa a vietii... fie ca stim ce sa cerem, fie ca nu stim, fie ca avem impresia ca doar ceva anume ar fi "bun" pt noi sau pur si simplu ne vedem intr-o situatie fara scapare... sa avem aceeasi atitudine pe care Maica Domnului a avut-o toata viata ei, dar mai ales intr-un moment cheie atat al vietii ei, cat si al intregii omeniri, si anume.. cu o smerenie sincera spunea "Fie mie dupa cuvantul Tau!"atunci cand i s-a adus minunata veste despre intruparea Filui lui Dumnezeu din pantecele ei... va dati seama, pt o fecioara, curata, inocenta, era greu de crezut si de imaginat... si cu toate astea a avut incredere in voia si puterea lui Dumnezeu.

nu prea imi face placere sa corectez pe cineva pt ca si eu mai fac greseli.. dar nu stiu cat de indicat este sa ceri ceea ce-ti lipseste.. poate ca si sida iti lipseste... Doamne fereste... dar stie Dumnezeu mai bine decat noi de ce anume avem nevoie.
iertati daca am deranjat pe cineva .. :)

in fine, un duhovnic te poate ajuta mult mai bine decat noi. mergi cu incredere pe mana lui.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.10.2008, 16:29:12
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Suntei cam tineri pentru asa ceva. Este posibila o cauza medicala. Poate ca nu ar fi rau sa mergeti la medic, amandoi. Nu pare sa fie vorba de infidelitate. Oricum, discutia pe care spui ca ati avut-o a fost sincera numai pe jumatate. Altfel s-ar fi clarificat lucrurile. Tonul este foarte important intr-o discutie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.10.2008, 20:06:56
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Parerea unei femei casatorite: ea are o problema, gen frigiditate, prejudecata despre sex, teama de o sarcina, durere - vreo problema medicala. Nu cred ca te inseala. Eu inclin spre idei preconcepute despre sex. Poate a fost dintotdeauna mai rece ca fire. Poate a spus adevarul ca pentru ea sexul difera de dragoste. Si tot parerea mea, daca e asa, intreab-o, aveti discutie deschisa cum sta cu sentimentele, genul de discutie fara tipete si invinuiri si fara aluzii la sex, daca se poate.
Incercati sa mergeti la acelasi duhovnic, la spovedanie. Preotul e casatorit, iar acolo ea nu poate sa minta, in caz ca tu o banuiesti inca de asa ceva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2009, 00:37:35
c_reion c_reion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 3
Smile Multumesc!

Va multumesc!
Am citit si recitit raspunsurile primite de multe ori.- in continuare sunt impresionat de bunatatea unor oameni pe care nu ii '" cunosc"'
Am incercat sa aplic o parte din invataturile primite.-atat cat am putut
Am mai lasat la o parte din ceea ce era rau in mine.- trebuie multa putere
Am incercat sa tec "'peste"'.--a ramas un"'damb"
Am UITAT sa mai tin posturi.-la Biserica nu am timp
Am inceput sa lucrez mai mult.-Nu mai am timp nici de copii.
Am inteles ca trecerea timpului imi modifica perceptia asupra unor evenimente- discutii
Am obosit.
Nu am fost la psiholog-la duhovnic nu am timp e in afara Bucurestiului, am gresit cand am ales
Teoretic ar trebui sa ma ocup de copii.-
Am discutat VAG cu alta persoana o parte a problemei.
S-a idragostit de mine - sau de ideea ca poate si ei i se intampla lucruri "ciudate" in casnicie.
Daca nu as fi in locul meu si as putea sa o fac m-as lua singur la bataie.
Intotdeuna mi-a placut matematica si nu oricare ci cea mai simpla parte a ei algebra (si geometria) din acest motiv incerc sa fac lucrurile cat mai simple.Nu reusesc.inca




De fapt am revenit sa va multumesc inca o data.
Am tot sters din ce am scris mai sus, poate acesta e motivul pentru care lucrurile nu sant prea bine legate intre ele.
Sper sa nu va ingreunez viata, celor ce mai aveți timp sa mai dati cate un sfat din cand in cand, daca am sarit calul imi cer scuze.--stiu ca nu sunt perfect dar pentru moment caut drumul.--sanse sa ajung din lac in put sunt destule
In ultimul timp am observat ca tot încercând sa fac bine iese rau pentru aceia pe care vreau sa ii ajut (nu pentru toti un procent destul de mic dar asta nu ma face sa ma simt bine)- asta ma face sa cred ca nu mai judec nici foarte corect

Daca se poate va rog sa dati la o parte lucrurile care nu isi au rostul aici si sa ramaneti cu profunda mea recunostinta!

Va multumesc!

ps.: poate din ceea ce am citit nu am inteles chiar totul--mai citesc, revin , ma gandesc, oricum ce a fost mai greu abia incepe(aici sper sa ramana doar o gluma)
MULTUMESC!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut un preot? grgsc_mrs Generalitati 21 15.07.2011 14:00:37
Ajutor, caut o icoana sa cumpar si nu o gasesc anirod Generalitati 4 21.09.2010 18:01:52
caut ajutor! service_sad Rugaciuni 10 27.08.2009 14:02:04
Caut o carte Florin-Ionut Generalitati 10 25.05.2009 15:47:48
Caut o carte! victoritaa Generalitati 11 14.06.2008 19:44:55