Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.04.2009, 00:33:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca nu suntem calugarite, nu e o scuza, Nina. Altfel tot ce ai postat tu mai inainte, atat de clar si precis exprimat, nu ar mai aavea nici un sens. Poate nu a venit inca timpul pentru tine, find relativ tanara; asta e altceva. Nimic nu e inca pierdut.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.04.2009, 00:35:32
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, cam asta voiam s aspun eu aici.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.04.2009, 00:35:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ca nu suntem calugarite, nu e o scuza, Nina. Altfel tot ce ai postat tu mai inainte, atat de clar si precis exprimat, nu ar mai aavea nici un sens. Poate nu a venit inca timpul pentru tine, find relativ tanara; asta e altceva. Nimic nu e inca pierdut.
Cel mai frumos compliment : Tinerețea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.04.2009, 01:03:36
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, tineretea nu tine de varsta...din fericire!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.04.2009, 01:07:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ei, dragii mei Cristi si Anca, eu nu mai sint tinerica cam de multisor, insa sint pacatoasa, cam asta era mesajul.
Complimentele de tinerete nu mai sint pentru mine.
Odata, de mult ma maguleau, insa acuma, sint la varsta la care le-am depasit.
Problema e ca nu am depasit inca, altele.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.04.2009, 01:33:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Nina, mi-am permis sa spun ca esti inca tanara din mai multe motive:
1. esti mai tanara ca mine;
2. Asistenta mea de 70 ani mi-a spus si mie ca sunt tanara, eu avand 54. deci totul e relativ.
3. Trebuie s-o citez pe bunica prietenei mele, care l-a atentionat pe sotul ei astfel:
"Cum poate un batran de 70 ani sa se uite la o tanara de 50?!?!
Mai zii ceva daca ai replica!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.04.2009, 05:53:28
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nina, mi-am permis sa spun ca esti inca tanara din mai multe motive:
1. esti mai tanara ca mine;
2. Asistenta mea de 70 ani mi-a spus si mie ca sunt tanara, eu avand 54. deci totul e relativ.
3. Trebuie s-o citez pe bunica prietenei mele, care l-a atentionat pe sotul ei astfel:
"Cum poate un batran de 70 ani sa se uite la o tanara de 50?!?!
Mai zii ceva daca ai replica!
De unde sa mai iau o replica?
Am buzunarele goale la ora asta, deci nimic...replica...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.05.2009, 16:11:34
Maleahi Maleahi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Căpetenia îngerilor - Lucifer care s-a răsculat în cer și apoi a fost doborît, și-a continuat lucrarea de distrugere pe pămînt ca dușman declarat al lui DumnezeuȚinta lui era de a-i despărți pe oamenii creați de Dumnezeu, din comuniunea în care trăiau ei și Dumnezeu și de a-i arunca în nenorocire și în moarte. Conform Ezechiel 28, 12-17, El era deja în grădina Eden, înaintea căderii în păcat a omului. În textul amintit, Dumnezeu S-a adresat, prin prooroc, direct Satanei, care era în funcția de împărat al Tirului. Sfînta Scriptură ne dovedește că Satana poate să pună stăpînire pe oameni și pe animale. Domnul a scos draci și demoni din mulți oameni (Mat. 4, 24). În Marcu 5, 9 aflăm despre cel rău că a vorbit personal din omul demonizat: „ Apoi Isus l-a întrebat: ‘Cum te cheamă?’ El a răspuns: ‘Legiune mă cheamă, pentru că sîntem mulți.’ ” Acest om nu era dominat numai de Satana, ci și de alte duhuri rele.

În grădina Eden existau mulți pomi, printre care pomul vieții și pomul cunoștinței, dar la căderea în păcat, a fost într-adevăr, ceva mai mult decît mîncatul unui fruct natural. Dealtfel, în Gen. 3 nu scrie nimic de mîncatul unui măr, ci numai de satisfacția folosirii unui fruct din pomul cunoștinței. În Gen. 3, 7 putem citi: „ Atunci li s-au deschis ochii la amîndoi; au cunoscut că erau goi, au cusut laolaltă frunze de smochin și și-au făcut șorțuri din ele.” Ceva groaznic se întîmplase, după care ei și-au acoperit rușinea goliciunii lor. Ei nu și-au legat ochii și nici nu și-au acoperit gura, ei și-au acoperit însă partea de jos a trupului cu șorțuri confecționate de ei.

În relatarea din grădina Eden este vorba despre „ plăcerea ochilor” , despre „ amăgire” etc. Orice bărbat și orice femeie știe în ce constă ispitirea gîndului, a ochilor și plăcerea trupului. Chiar și expresia „ șarpele m-a amăgit ” trebuie observată. Soția lui Potifar, mareșalul curții lui faron, a văzut că Iosif era frumos la chip și la trup, „ După cîtăva vreme, s-a întîmplat că nevasta stăpînului său a pus ochii pe Iosif, și a zis: ‘Culcă-te cu mine.’ ” Mai tîrziu ea a zis ca să-l defăimeze: „ Omul acesta a venit la mine ca să se culce cu mine...” (Gen. 39, 7+14). Dacă o fată sau un băiat au fost amăgiți, atunci nu a fost vorba despre „ mîncatul unei înghețate” sau despre „ băutul laptelui” .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26
Pacatul romandragut Despre Biserica Ortodoxa in general 62 12.08.2007 18:38:46