Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.02.2007, 03:25:13
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Se zice ca cel slab sau bolnav sa se puna an slujba celor asemenea , sa viziteze spitalele , azilurile de batrani .
Asta ar putea sa-i ajute spiritual .
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.02.2007, 09:22:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Pentru multi sinucigasii sunt doar niste lasi (nu ma refer neaparat din punctul de vedere al bisericilor crestine).
Dar uite ca acum stati de vorba cu unul care a incercat s-o faca. Da, e socant sa te confesezi, dar vreau niste raspunsuri la anumite probleme.
De ce am incercat? Au fost 3 incercari: de 2 ori am incercat sa-mi bag foarfeca in mine, iar 1 data am incercat sa sar dupa balcon. Dar de fiecare data parca ma oprea cineva; cred ca Dumnezeu vrea ca Stefan sa traiasca. Am incercat din mai multe cauze:
- singuratate (imi doresc foarte mult sa am o pritena, caruia sa nu-mi fie rusine sa-i spun ca o iubesc, cu care sa fac multe lucruri impreuna, care sa aiba timp de sufletul meu :( );
- Mama e mai tot timpul ocupata cu servicul si nu are intotdeauna timp sa stea de vorba cu mine; nu fac intotdeauna ordine si curatenie (defapt in majoritea cazurilor, ca sa fiu sincer), si chiar si atunci cand fac putin si incerc sa fac ceva bun tipa la mine si imi zice "boule", "nesimtitule"...
- faptul ca nimeni nu ma baga in seama, desi creirul meu a memorat multe chestii interesante (nu chestii legate de manele si alte porcarii asemenea) - stiu ca lauda este un pacat, dar mi-ar placea, ca uneoeri, atunci cand fac ceva bun sa-mi multumeasca cineva, pentru a-mi da puterea sa fac lucruri bune in continuare;
- in clipele alea ma gandesc ca nimeni nu mai vrea, si ca toti vor sa scape de mine: mama ca sa nu mai ii ocup casa cu aparate vechi, tata ca sa nu-mi mai platesaca pensie alimentara, bunica ca sa nu-i mai fie rusine cu oaia neagra a familiei (tatal si bunica: nu invat bine, nu am bani, deci si prin urmare nu o sa am o sotie - deh, n-am bani; nu conteaza ca sunt un biat bun, ca nu ma duc prin tot felul de localuri sa ma imbat, ca nu ma droghez - verisoara aceea care imi este buna prietena mi-a zis ca bunica mea aprecieza ca sunt un baiat cuminte, dar mie nu imi zice niciodata asta, si acest lucru ma doare), ca nu o steresez pe veriosara mea cu problemele mele... si ma gandesc ca dupa ce nu voi mai fi o sa-si dea seama ca au pierdut si eu un suflet bun...
E si vina mea, ca sunt cam prea egoist uneori si ma cred buricul Pamantului... Dar, poate am fost si prea alintat!

Daca stie cineva (doar de prima tentativa). Da, stie: verisoara (ea a aflat prima), preotul de Biserica de langa mine, sora si mama. Verisoara s-a speriat, parintele a zis ca nu ar mai trebui sa vorbeasca cu mine (nu mi-a dat canoane, ca a zis ca degeaba imi da daca eu nu ma indrept), sora a fost indiferenta, mamei i-am spus la nervi si a zis "ce, ma ameninti" (si ea era nervoasa)

[b]VA ROG SA NU ARUNCATI CU PIETRE IN MINE![/u]
Stefan, capul sus ! ia-ti gindul de la actul sinucideri , pentru ca viata e frumoasa si esti deabia la inceputul ei. Ai multe de descoperit iar Bunul Dumnezeu este alaturi de tine. Refa legatura dintre tine si El prin rugaciuni cit mai dese si post. Prieteni sint destui care te asteapta sa-i cauti. Totusi cel mai bun este prea Bunul Dumnezeu caret te-a salvat de ghena. Este un semn care trebuie sa-ti dea de gindit. Cauta sa citesti cit mai mult , sa descoperi placerea calatoriilor in natura , sa-ti faci hobiuri sanatoase si relaxante. Cauta sa devi independent sa traiesti pe proprile picioare , fara sa mai pui la suflet fiecare vorba, atitudine, gest a celor din jur. Devin-o mai comunicativ, mai optimist si mult mai ordonat in viata ta. Uite, aici ai o multime de prieteni si te mai asteapta si in alta parte , numai descopera-i. Nu mai esti la virsta de care trebuie sa mai depinzi de mama, tata sau bunica cum spui tu. Dumnezeu ti-a lasat si te-a inzestrat cu tot ce-ti trebuie , chiar daca vei spune ca era loc de mai bine , nu ai dreptate, pentru ca ceea ce ti s-a dat nu ai folosit nici 50 la suta. Deci tureaza motoarele si mergi pe drumul tau cu credinta-n suflet. DUMNEZEU SA TE AJUTE SI SA-TI LUMINEZE CALEA ! +
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.02.2007, 14:48:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stefan,tu esti dus cu pluta baiete,vad ca tot ceea ce ti s-a scris aici este nul pentru tine,si nu stiu de ce mai scrii atata timp cat nu te intereseaza catusi de putin reactia si sfaturile celor de pe forum,sfaturi ce ti-au fost adresate cu prietenie.Esti ca un catar si perseverezi in ideea ta fara sa-ti pese de ceva din jur.
Mai las-o pe varata aceia in pace si cauta-ti noi drumuri in viata,ca tare multe minuni are ea sa-ti ofere,nici nu-ti imaginezi,tu nu faci decat sa clachezi.....dar nebun nu esti,ci doar egoist si te gandesti numai la tine.I-a debaraseaza-te putin de acest sentiment care te apasa si-ai sa vezi ce bine este sa viata si prin prisma atator lucruri si oameni din jur.Mai lasa vaicarelile,priveste in urma forumului si-ai sa vezi cam de cand timp te tot plangi fara sens de aceiasi problema,care nici macar nu este o problema ci un joc propriu cu care te alimentezi si care a inceput sa-ti placa in "nefericirea"ta.Ai sa ajungi sa zici si tu ca baba aia;"vai,sufar cu inima de 42 de ani!"....pai daca era suferinda nu o mai tinea saraca inima 42 de ani,nu-i asa!(ea avand 65 de ani).Wakarimashta-ka!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.02.2007, 15:22:36
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Ca n-are forumul asta iedit: cineva imi sugera sa compar suferinta altora cu suferinta unora mai napasatuiti. Acum sincer spun, fara sa ma laud: as vrea sa merg prin centre si case de copii si sa le duc ceva, sa ii invelesc, nuami pentru a le putea vedea zambetul pe fata. Dar am cu cine sa merg? Nu. Macar asta mia-r bucura inima.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 02.02.2007, 15:41:14
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Ca n-are forumul asta iedit: cineva imi sugera sa compar suferinta altora cu suferinta unora mai napasatuiti. Acum sincer spun, fara sa ma laud: as vrea sa merg prin centre si case de copii si sa le duc ceva, sa ii invelesc, nuami pentru a le putea vedea zambetul pe fata. Dar am cu cine sa merg? Nu. Macar asta mia-r bucura inima.
Ai incercat sa dai ceva de pomana unor cersetori,unor oameni nevoiasi?Nu exista bucurie mai mare decat sa poti ajuta omul in suferinta.Imi place foarte mult sintagma ce spunea ca atunci cand ii dam ceva unui om nevoias il imprumutam pe Dumnezeu.

Dumnezeu sa te ajute si sa te lumineze.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 02.02.2007, 15:50:43
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Mai dau 1-2 lei la cersetori. Pe undeva era un proiect cu compuetere penrtu copi saraci si am dat niste chestii I.T. de care nu mai aveam nevoie.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 02.02.2007, 16:29:18
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Stii Stefan ,
e greu sa dai sfat unui om bolnav , numai el stie ce are de dus .

Dar eu mai incerc sa-ti spun o parere , poate cine stie :
Nu e vorba de leu , e vorba de afectiune .
Sentimentul de lipsa a dragostei trebuie inlocuit , golul lasat trebuie umplut cu alte impliniri .
Sa descoperi de ex . ca cineva are nevoie de tine . Sint atatia oameni singuratici ,
neputinciosi , bolnavi .
Daca stii ca trebuie sa treci pe la cineva sa-i spui o vorba buna , ca cineva se bucura ca i-ai deschis usa , sa scrii o scrisoare unui om singuratic , sa dai un telefon ,te vei simti mai bine .
Lucrurile astea te fac sa te simti util , "cineva are nevoie de mine ".
Daruieste mila , compatimire , afectiune , nu bani .......sentimente (fara atractie fizica ,asta nu e totul).
Si asta e milostenie . De cel milostiv are grija si Dumnezeu .
Trebuie uneori sa daruim fara pretentii si la un moment dat vom primi inapoi .

Iarta-ma daca nu te ajuta , e numai o idee.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 02.02.2007, 20:48:56
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Auzi Stefane iti vorbeste un sinucigasi. Nu stiu citi ani ai dar eu zic sa-ti oferi un an din viata ta. Te duci si faci Judo. Nu ride eu din Stefan in clasa a 9-a am ajuns dupa 6 luni Vedeta clasei cu cea mai frumoasa fata din liceu ca prietena. Nu m-am batut niciodata cu nimeni.Nu am aratat niciodata nimanui ce pot dar se simtea ca sint tare. La tine asta lipseste. Incearca si dupa un an renunta pentru ca mai mult nu iti este de folos.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 02.02.2007, 21:15:04
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

ce judo, poate jiujitzu sau taiekuando... vrei sa invetze sa-si faca harachiri? asta-i mai lipseshte, cam ca si mie, chelului, tichie de margaritar... :D sau orbului ochelari de soare, schiopului patine cu rotile iar surdomutului reportofon...

lui Stefan500 ii lipseste verishoara... si cand nu-i disponibila sa-si piarda vremea cu el, lui ii vine sa se sinucida, fireshte...

ca sa devina puternic si cuceritor eu ii recomand sa-si puna peruca, tocuri de 15cm, manusi de piele, un Harley si sa-si lase mustatza, sa se tatueze pe biceps cu carioca ;) si sa poarte pe chip un zambet impietrit ori o grimasa funebra si totul va fi OK.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 02.02.2007, 22:35:17
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

sovidiu nu sint eu un crestin adevarat si nici pe departe unul care poate spune despre el ca-i crestin ortodox; dar cind cineva are nevoiede ajutor poti sa-l ajuti sau sa nu o faci..dar in nici un caz nu ai voie sa rizi de el! Gindeste-te cind vei avea nevoie tu de ajutorul cuiva cum te-ai simtii cind in loc de ajutor ai primii ironii?
Dupa cum vezi eu nu mi-am facut nici harakiri nici altceva; tentativa mea de sinucidee a fost inainte sa fac Judo. Artele martiale sint periculoase cind intrii in religia celor care le-au descoperit sau ii invata pe altii, e drept. Dar la inceput cit ii trebuie lui ca sa creasca in propii lui ochi (si asa si in ochii celorlalti)este doar sport! (De aici anul si nu anii recomandati)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 28.06.2014 23:34:11