Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 13.10.2016, 20:58:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Mă tot luați peste picior și vă distrați de Lorin dar așa sunteți și voi... așa sunteți dar nu sunteți conștienți de asta.
Si eu care credeam ca-i gurul tau.
Reply With Quote
  #372  
Vechi 14.10.2016, 09:11:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Păi chiar că e mare din moment ce zici ca am spus eu că ai spus tu. Sau de ce mă întrebi?

Din moment ce tradiția BO crede în Iisus și pomenește de vămi atunci era normal să crezi în vămi și în garduri... dar dacă zici că nu crezi nici în vămi și nici în garduri atunci s-ar putea să fi ateu, din păcate și atunci pentru tine văzduhul și Cerul sunt goale din moment ce nu e nevoie de garduri ca să separe binele de rău.

Văd că iar musai eu sunt ''deșteptul'' din proverb dacă tu nu crezi deloc în Dumnezeu. Păi ce crezi că e vraiște?
Ce crezi... A avut Vechiul Irusalim ziduri de apărare? A avut... deci așa e și în Cer pentru că precum este în Cer așa va fi și pe pămînt... cetăți sfinte cu ziduri de apărare. Păcatul și mîndria sunt vrăjmașii cei mai de temut. Străjerii stau de pază și nu lasă nimic rău să intre și așa are cetatea liniște și pace.

În Rai nu se intră decît cu ''pașaport'' de bună purtare pe pămînt primit de la cineva mai mare. Altfel stai afară și sprijini gardul... sau cine crezi că te lasă pe tine să spurci cele sfinte cu necredința ta și cu serv-viciile pe care le ascunzi prin suflet?

Deci sigur că e mare Grădina Domnului și are multe lăcașuri dar și multe garduri!

Iar iadul la fel, are vămi căci nu lasă să fugă în libertate niciun sclav al păcatului. Toți sunt prizonieri și muncesc la ocnă. Ridică de zor babilonul.
amice, ceva versete biblice care sa sprijine invatatura despre vami sau garduri...?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #373  
Vechi 14.10.2016, 09:49:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Mai bine ii urezi sa isi gaseasca un editor bun!....:)
Ar putea face o avere la cati amatori de literatura excentrica sunt pe lume...
Sau sa apara la tv.
Vorba unui comentator la videoclipurile cu Lorin: in tarile civilizate oamenii cu probleme beneficiaza de tratament, la noi devin vedete de televiziune.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #374  
Vechi 14.10.2016, 09:49:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, ceva versete biblice care sa sprijine invatatura despre vami sau garduri...?
Dar ce ti-a dat versete despre soarele semisferic de piatra si luna de ghiata ca sa-l incurajezi acum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #375  
Vechi 14.10.2016, 09:51:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si eu care credeam ca-i gurul tau.
Pai s-ar putea sa fie, nu vezi cum ii ia apararea cuiva care se vede de la o posta ca e bolnav psihic?

Daca nu cumva joaca un rol, sa faca si el un ban, daca i s-au spulberat visele cu politica, ii ramane sa faca pe clovnul ceea ce la noi, nu sunt rolulri atat de diferite pana la urma.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #376  
Vechi 14.10.2016, 09:52:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
V-ați găsit.
Și cînd mă gîndesc cine vorbește... de miștocăreală de lucruri sfinte!?
Aberatiile lui Lorin or fi sfinte pentru tine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #377  
Vechi 14.10.2016, 15:26:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Am si eu o curiozitate: ai intalnit pana acuma macar o persoana, o singura persoana, careia sa-i expui teoriile tale despre soarele de piatra, luna de gheata, semisferice, sfantul luca fotograful, fantome bleumarin de episcopi etc., si care sa nu-ti sugereze ca ai nevoie de tratament sau sa creada ca iti bati joc de ea ?
Mai bine ii urezi sa isi gaseasca un editor bun!....:)
Ar putea face o avere la cati amatori de literatura excentrica sunt pe lume...
Eu v-am răspuns serios deși părea neverosimil și din cauza asta ați crezut că glumesc, dar așa este:

1. Nu sunt teorii și nici literatură excentrică sau SF ci e purul ADEVĂR. Dacă ați avea puțină minte cinstită v-ați da seama și singuri că am dreptate (nu de la mine și nici de la păcatele mele). Ați crede, ați studia și ați înțelege că așa este făcută Creația, cu Soarele și Luna semisferice și cu pămîntul Plat pentru că fiind finită trebuie ca în orice direcție ai merge drept să ajungi de unde ai plecat și de exemplu se vede asta de la poli, cînd e miez de vară acolo, că sorele deși merge drept de la est la vest defapt face pe Cer un cerc așa ca și stelele.

2. Noi suntem următori ai Domnului Iisus Cuvîntul lui Dumnezeu deci nu căutăm să facem niciun fel de avere care duce la păcătuire și mîndrie fiindcă astea înseamnă răutate și cruzime.

3. N-am nevoie de urări ''de bine'' pentru că drumul cel larg spre iad e poleit cu foarte bune intenții... defapt foarte ipocrite.

4. Nu vă mai distrați ci căutați să credeți și o să vedeți că o să pricepeți măcar prima pagină a Scripturii: Facerea!

Last edited by vsovi; 14.10.2016 at 15:31:17.
Reply With Quote
  #378  
Vechi 14.10.2016, 15:39:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si eu care credeam ca-i gurul tau.
Credeai prost despre mine și nu-ți dădeai seama că defapt e gurul tău și al vostru fiindcă defapt pe el îl credeți și-l slujiți... pe Lucsifer și pe acoliții celui rău cu care vă distrați plini de cruzime crezînd în tot felul de teorii și fantezii lumești. E treaba voastră, nu mai insist, nu mai repet, dar mai devreme sau mai tîrziu o să vă dați seama, abea atunci o să regretați că nu m-ați crezut și o să vă aduceți aminte cu durere. Sper să nu fie prea tîrziu.

Nu vă tulburați că eu v-am iertat dar mare vă va fi mirarea și veți fi albi ca varuul și apoi roșii de rușinee, mai rău ca roșiile cu cornițe și cînd o să vă uitați în oglindă o să vă vedeți așa cum s-a văzut Pinochio după distracția de la Cazino.
Reply With Quote
  #379  
Vechi 14.10.2016, 15:50:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, ceva versete biblice care sa sprijine invatatura despre vami sau garduri...?
''-Te rog trimite-l pe săracul Lazăr. Să-și moaie degetul în apă și să vină să-mi dea să beau căci mă chinuiesc foarte în focul deșertului de aici.
-Nu se poate pentru că așa sunt întărite locurile ca oricine să nu poată trece de la voi la noi și nici de la noi la voi. Așa e drept, tu ți-ai luat binele pe pămînt și acum te chinuiești în veșnicie iar săracul Lazăr și-a luat răul pe pămînt și acum se desfată întru fericire.
-Atunci măcar trimite la ai mei pe cineva înviat din morți ca să le spună unde or să ajungă dacă fac toată viața lor așa ca mine și se iau după mine.
-Păi dacă nu-L cred pe Moise și pe prooroci atunci nici dacă va învia cineva din morți nu vor crede. Așa că lasă-i pe ai tăi în seama lui Dumnezeu.'' Cam așa a sunat dialogul Părintelui Avraam cu bogatul nemilostiv și crud care pînă a murit Lazăr ce ședea la poarta sa și se ruga de bogat nu a primit nici măcar firmiturile și gunoiul de la masa lui.

Last edited by vsovi; 14.10.2016 at 15:54:05.
Reply With Quote
  #380  
Vechi 14.10.2016, 15:58:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aberatiile lui Lorin or fi sfinte pentru tine.
Tot atît de ''sfinte'' ca și ceea ce iese din ''memoria'' și din ''logica'' aia a ta plină de minteresurile necredinței și plăcerilor exclusiviste. Dar te-am iertat cum m-ai persiflat însă ideile tale rămîn... pentru că ți le-ai fixat și nici pînă acum nu le-ai lepădat deși sunt semințe de neghină și pleavă semănate de un om rău și necurat. Iar ce ți-am spus eu e foarte Adevărat chiar dacă tu mă crezi un nebun ratat care are nevoie să iasă pe TV ca să facă senzație excentrică și rating spunînd vorbe fără noimă cu care să șocheze ca un blestemat ca să se arate că se află-n treabă...

Mai devreme sau mai tîrziu ți se va spune și ție Lorin. Lorin Furtunu! :)))

Last edited by vsovi; 14.10.2016 at 16:08:24.
Reply With Quote
Răspunde