Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2009, 14:30:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Cum ne furam timpul?

Toti avem probleme in ceea ce priveste chivernisirea timpului in tensiunile si in goana vietii moderne pe care o traim. Ne furam timpul, ori prin prea multa activitate, ori prin faptul ca nu facem nimic, prin vorbarie desarta, ori prin visarea fara scop, ori prin prea mult somn etc. Cat de mult ne-am folosi daca ne-am da seama ca, printre toate activitatile noastre cotidiene, care ne ocupa cea mai mare parte a timpului, sunt o multime de perioade scurte care ne-ar putea apartine in acelasi timp noua si lui Dumnezeu. Insa, ne furam singuri timpul care ne este dat pentru mantuirea sufletului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2009, 14:45:38
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corect!
Hai sa disparem cu totii de pe net macar in Postul Pastelui!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2009, 14:54:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Asa este, traim un timp fara constiinta eternitatii. De ce? Pentru ca nu am murit noua insine. Putine sunt eforturile noastre in a lepada ceea ce suntem. E o preocupare fara sfarsit in a-i potoli, satisface toate poftele acestui om plin de el insusi. Se regasete foarte bine in chipul fiului risipitor. Dar as indrazni sa spun ca doar pe jumatate, pentru ca nu toti mai ajung sa ceara iertare si sa primeasca iubirea Parintelui. Omul de astazi este chipul omului care vine la tata sa-si ceara averea pentru a o cheltui.(vezi Pilda Fiului Risipitor) Nadajduiesc ca omul de maine sa fie cel care isi vine in fire.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2009, 15:40:07
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Cata dreptate ai, Marius! De multe ori m-am gandit la asta. Dar desi stiu care este si rezolvarea problemei, aman tot timpul intalnirea cu Dumnezeu, desi asta imi provoaca o tristete enorma. Inainte sa ma casatoresc, ma gandeam ca atunci cand voi fi cu sotul meu, in doi puterea va fi mai mare si astfel vom fi familia aceea crestina autentica pe care mi-o doream. Dar nu s-a intamplat asa. Suntem prea egoisti, nu ne gandim decat la noi. Dar... inca mai sper. Dumnezeu imi arata in fiecare zi ca se gandeste la mine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2009, 16:00:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Corect!
Hai sa disparem cu totii de pe net macar in Postul Pastelui!
Cu toate ca nu sunt putini cei care considera navigarea pe net o desertaciune, eu nu cred ca in renuntarea la internet consta rezolvarea problemei. Eu nu am vrut sa spun si nu am vrut sa se inteleaga ca [SIZE=2]profesiile sau datoriile pe care le avem cu privire la viata de familie sunt desertaciuni. Consider desertaciune fapta care este savarsita spre satisfacerea patimilor. [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Cred ca fiecare dintre noi trebuie sa-si indeplineasca activitatile de zi cu zi, avand constiinta ca, prin intermediul lor, indeplineste voia lui Dumnezeu. Dar aici ajungem numai prin lepadarea de sine, asa cum bine a precizat Costel. [/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2009, 16:10:18
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aduna timpul pentru scrierea mesajelor si pentru citirea altora si fa un raport cu timpul acordat rugaciunii.
Fa un raport intre pasiunea de a raspunde si cea de a te ruga.
timpul acordat forumului si Timpul pentru fapte bune (faptuite nu graite)...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2009, 16:20:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Aduna timpul pentru scrierea mesajelor si pentru citirea altora si fa un raport cu timpul acordat rugaciunii.
Fa un raport intre pasiunea de a raspunde si cea de a te ruga.
timpul acordat forumului si Timpul pentru fapte bune (faptuite nu graite)...
O vorba spusa cum trebuie pe forum e tot o fapta buna. Ca sunt si unii care nu se gandesc la ce si cum posteaza, vor raspunde. Asa ca si printr-o postare, poti fi tainic in rugaciune.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2009, 16:25:47
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Re...

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
O vorba spusa cum trebuie pe forum e tot o fapta buna. Ca sunt si unii care nu se gandesc la ce si cum posteaza, vor raspunde. Asa ca si printr-o postare, poti fi tainic in rugaciune.
[COLOR=red]Ai multa dreptate! Si eu am fost apostrofat,am multumit si am cautat sa ma indrept![/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2009, 16:39:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe mine m-a invatat o prietena sa-mi fac un plan zilnic pe ore si minute. Inca nu mi-am facut un plan de care sa ma tin, dar cred ca acesta e absolut necesar pentru a reusi cat mai multe intr-o zi, inclusiv rugaciunea, care dealtfel trebuie sa fie neintrerupta.
Am constatat ca prin simplul fapt ca ne asezam in pat pentru a dormi, pierdem cu somnul mai multe ore, decart daca am dormi de exemplu intr-un fotoliu sau pe scaun, asa cum se face sau cum faceau unii calugari in manastire. Somnul e mai profund cu cat e mai scurt.
Il citez aici pe sotul meu, care spune: "un destept doarme in 10 minute cat doarme un prost in 3 ore". Lasand la o parte desteptul si prostul, are dreptate in privinta somnului scurt; te reface f bine.
Din cate stiu, Michelangelo dormea cand ii era somn, cate 20 minute. A trait cca 70 ani, dar a dat randamentul unui om care a trait 100 ani. Si noi putem face acest lucru.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2009, 16:51:50
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Nu te supara Anca -Michelangelo- Buonarroti a trait 89 de ani .1475 -18 feb, 1564. A dormit putin ,a trait mult ... a ramas ...un geniu .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Secularizarea din timpul lui A. I. Cuza! ioansaucinitanu Intrebari utilizatori 5 21.10.2012 17:04:11
In timpul slujbei iusko18 Intamplari adevarate 22 03.05.2011 08:55:12
Zboara timpul... MARIUS_DANIEL Generalitati 40 26.06.2010 15:59:44
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02