Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.05.2009, 15:02:17
bobobobo bobobobo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 2
Implicit mutarea preotilor

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
As vrea sa inteleg de ce un paroh isi paraseste parohia infiintata, pentru a intemeia o alta parohie in alta tara? Am citit acest lucru in articolul de mai sus, despre "Biserica din hala".
Au aparut cumva preoti noi cu talent organizatoric, care sunt trimisi sa infiinteze parohii si merg mai departe? Iertati-ma, dar mie nu-mi miroase a bine...
draga mea preotii nu pleaca niciodata de la o parahie care le place numai in cazul in care sunt mutati de episcopi (sefi). Daca a facut treaba buna undeva unde au fost probleme...atunci sunt trimisi in alte parti sa rezolve si acolo treburile...ei doar fac "ascultare".Sau sunt avansati in grad si atunci iarasi pleaca....Sunt putini preoti care sa-si faca bine datoria ..mai ales in diaspora...Banii ...asta-i tot pentru cei mai multi dintre ei.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.06.2009, 10:15:59
gabiano gabiano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 6
Implicit invatatura

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As avea cateva intrebari legate de preotii din diaspora. Poate stie cineva sa ma lamureasca:

1. Ei sunt trimisi de Patriarhia Romana intr-o tara straina, sau se pot duce si singuri?
Pot fi hirotoniti preoti ortodocsi direct in alte tari, sau mai intai trebuie sa studieze si sa fie hirotoniti in tara?
2. Activitatea lor este controlata de forurile superioare din tara?
3. Primesc vreun venit de la forurile din tara si daca nu de ce nu. Daca ei sunt tot hirotonisiti si angajati ai bisericii, la fel ca si cei din tara, de ce nu sunt platiti din tara?
4. Daca au parohie, pot (este normal) sa tina slujba si la alte biserici? Si daca da, cum se impaca acest lucru cu administrarea parohiei si slujbele acesteia?
De obicei preotii sant trimisi de protoierii,episcopii,mitropolii,sau chiar de patriarhie,de obicei cand este nevoie de un preot la o noua parohie din afara tarii,se tine un concurs pe baza de examen,ptr se inscriu sigur cel putin 2 ptr acelasi post,e adevarat ca se mai fac....
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.06.2009, 13:06:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Problema cea mai dificila a preotilor si credinciosilor din diaspora ramane dezbinarea si faptul ca unii nu apartin, din motive numai de ei stiute, de tara, asa cum ar fi normal, ci de alte mitropolii ale altor tari.
Ma rog, este mai complicat probabil si nu ma pricep, dar de aici apar toate problemele.
Nu stiu cum, dar altii (alte confesiuni) sunt mai bine organizati.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.06.2009, 13:13:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Problema cea mai dificila a preotilor si credinciosilor din diaspora ramane dezbinarea si faptul ca unii nu apartin, din motive numai de ei stiute, de tara, asa cum ar fi normal, ci de alte mitropolii ale altor tari.
Ma rog, este mai complicat probabil si nu ma pricep, dar de aici apar toate problemele.
Nu stiu cum, dar altii (alte confesiuni) sunt mai bine organizati.
Nu este asa, cred, sophia, nu este naparat normal ca romanii sa tina de romani, grecii de greci, rusii de rusi samd. Nu asta e structura Bisericii dupa dogme si canoane. Ar trebui dupa acestea ca fiecare sa tina de episcopul locului, principiul episcopiei este dintotdeauna local si nu national. Este o mare problema organizarea ortodocsilor in occident. Inca nu s-a gasit o solutie.. Acum, in situatia in care suntem, macar sa nu ne certam intre noi, sa tina fiecare de cine tine si sa nu ne certam din cauza asta. Si sa fim impreuna ortodocsi, chiar daca tinem de episcopi diferiti.
Eu sunt intr-o episcopie care tine de Constantinopol dar este la orignie ruseasca, creata pentru rusi albi care au fugit la revolutia din 1918 si nu vroiau sa tina de Moscova. In aceasta episcopie sunt intre timp multi altii, nu numai rusi. Dar nu am nici o problema sa merg si la biserici care tin de un episcop roman, sau rus, sau grec, etc, aici la Bruxelles.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.06.2009, 13:29:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Fani, tu ai dreptate. Nici eu n-am probleme cu nimeni, ca e grec, rus, sau etiopian.
Probleme sunt la nivel mai inalt si se rasfrang asupra noastra: ba ca nu e platit preotul (unii sunt, altii nu, sau unii mai mult, altii mai putin etc.), ba probleme cu cladirea bisericii etc.
Uite vorbeam cu mai multe persoane zilele astea, inclusiv cu un preot care apartine de romani. Ei nu au probleme. La noi e vesnic teama si de aceea nu se poate face nimic (nici proiectele mele nu s-au facut), ca "nu avem voie de la ceilalti".
Nu reusesc sa ma lamuresc, dar ma rog. Treaba lor.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.06.2009, 14:45:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Fani, tu ai dreptate. Nici eu n-am probleme cu nimeni, ca e grec, rus, sau etiopian.
Probleme sunt la nivel mai inalt si se rasfrang asupra noastra: ba ca nu e platit preotul (unii sunt, altii nu, sau unii mai mult, altii mai putin etc.), ba probleme cu cladirea bisericii etc.
Uite vorbeam cu mai multe persoane zilele astea, inclusiv cu un preot care apartine de romani. Ei nu au probleme. La noi e vesnic teama si de aceea nu se poate face nimic (nici proiectele mele nu s-au facut), ca "nu avem voie de la ceilalti".
Nu reusesc sa ma lamuresc, dar ma rog. Treaba lor.
Sigur, problemele la nivelul asta se vad, eu am corectat numai ceva ce mi se parea important din ce ziceai.

Dar de ce nu vor sa faca nimic ca nu le dau voie ceilalti? care ceilalti? Nu prea inteleg.. Cred ca este vorba de personalitatea preotului, temator, nu neaparat de acei ceilalti. Din cate stiu eu in Germania putinele parohii romanesti care nu mai tin de IPS Serafim tin de Metr. Augustinos (Constantinopol), iar el nu opreste astfel de activitati culturale, de ce le-ar opri? Si cele care tin de IPS Serafim au si ele problemele lor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.06.2009, 14:13:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Fani - interesant ce spui.
Tocmai ca preotul spune ca de ei ii este frica: cei cu care suntem in aceeasi "caciula" sub Mitr. Augustinos, ca suntem in aceasta caciula ca sa avem biserica (asociatia comunitatilor care slujesc in biserica - greci, rusi, nemti). Dar cred ca si teama lui personala e mare.
Preotii care apartin de tara sunt mai autonomi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.06.2009, 18:46:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre ce fel de frica e vorba?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.06.2009, 18:49:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Fani - interesant ce spui.
Tocmai ca preotul spune ca de ei ii este frica: cei cu care suntem in aceeasi "caciula" sub Mitr. Augustinos, ca suntem in aceasta caciula ca sa avem biserica (asociatia comunitatilor care slujesc in biserica - greci, rusi, nemti). Dar cred ca si teama lui personala e mare.
Preotii care apartin de tara sunt mai autonomi.
Cred ca au fost mai autonomi, pana cand a aparut ierarhia. Acum, cand au episcop sau arhiepiscop, dau si ei socoteala de ce fac.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.06.2009, 19:25:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nerespectarea ierarhiei, duce la anarhie și la haos, ori Biserica noastră nicodată nu va avea nevoie de haos , ci va fi unită , de neseparat precum la alte biserici unde fracțiunile și haosul sunt stări "firești".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cei din diaspora - cum este cu strana la voi? sophia Muzica Bisericeasca 22 30.06.2011 16:11:41
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55
Are voie si interes BOR sa se dezvolte in diaspora? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 07.05.2009 18:15:08
Românii ortodocși din diasporă, în pelerinaj la mânăstirile moldave cristiboss56 Generalitati 4 19.04.2009 12:03:37