Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2006, 00:12:26
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

ce este vrajitoria?este o preocupare a unor oameni,care mint alti oameni slabi de ingeri si care nu pot concepe ca este un creator.si din pacate a luat o amploare,care ma sperie.pacat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2006, 08:58:24
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan
ce este vrajitoria?este o preocupare a unor oameni,care mint alti oameni slabi de ingeri si care nu pot concepe ca este un creator.si din pacate a luat o amploare,care ma sperie.pacat
baga de seama, un vrajitor experimentat iti poate spune ca si religia e o vrajitorie, insa atit de rafinata incit a ajuns un adevarat sistem...

si pe urma, nu stiam ca vrajitoria neaga existenta creatorului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2006, 19:35:09
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan
ce este vrajitoria?este o preocupare a unor oameni,care mint alti oameni slabi de ingeri si care nu pot concepe ca este un creator.si din pacate a luat o amploare,care ma sperie.pacat
Din pacate te sperii dar nu din motivul corect....vrajitoria este o practica de mii de ani care se face cu ajutorul fortelor malefice pe care nu le putem nega sau anula atata timp cat exista credinta in Dzeu.Deci,tocmai ca este un Creator exista si creatia Lui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2006, 11:47:30
MrSlick MrSlick is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2006
Mesaje: 4
Implicit

Blestemele si vrajile chiar exista, dar nimeni nu vorbeste despre ele. De ce? Pentru ca blestemul e o arma foarte puternica si accesibila doar profesionistilor. Nu oricine poate sa faca acest lucru. Si dupa cum ati zis, neaga puterea creatorului, transformandu-te pe tine intr-un creator. Si pe buna dreptate, cu blestemele faci ce vrei
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2006, 17:54:51
olo olo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Sa stii ca blestemul nu este arma cea mai puternica asupra omului care se roaga. Ci Dumnezeu invinge tot raul care are asupra lui. Mai ales , atunci cand se roaga. POSTUL SI RUGACIUNEA SANT CELE MAI PUTERNICE ARME ASUPRA LUI. Se mai spune Doamne Iisuse Hristoase, miluestema pe mine pacatoasa/pacatosul. Atunci raul va fi alungat. Intradevar ca atunci cand cineva blestema o persoana, se prinde foarte repede NUMAI LA ACEI CARE NU SE ROAGA SI CARE NU AU NICI O TREABA CU BISERICA SI NU SANT SPOVEDITI.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2006, 21:24:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Am mai spus si accentuez, referitor despre asa zisa vrajitorie , ca ea se bazeaza pe autosugestia noastra in mod special la persoanele cu o cultura aproape 0 si cu o labilitate psihica destul de mare. Vrajitoria umple acel gol creeat de cei lipsiti de credinta in Dumnezeu . Vrajitoria la ora actuala este o mica "industrie" cu investitii minime si profit maxim de la cei slabi de ingeri. Exista intradevar deochiul care are legatura cu puterea gindului(pozitiv sau negativ) si cu fenomenele telepatice. Putem discuta aceste aspecte dar fara a le raporta la vrajitorie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2009, 20:13:09
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Cristiboss, ce inseamn exact vrajitorie in opinia ta? Putem analiza putin care sint elementele necesare pentru ca o anume practica (o anumita actiune) sa fie vrajitorie?
Cu amendamentul ca am sa port aceasta discutie fara sa fiu in cunostiinta de cauza, ci doar bazandu-ma pe presupuneri (in realitate habar nu am cum se fac vrajile), dar cred ca o analiza logica este oricand binevenita.

Care anume din urmatoarele elemente este necesar ca o anumita actiune sa fie vrajitorie (?): un ritual? (dar blestemul sau deochiul nu presupune nici un ritual, totusi implica necuratul); o reprezentare simbolica la nivel mental a raului? (dar sint vrajitoare chipurile "albe" care fac vraji ca un anume om, poate chiar sotul sau sotia sa se intoarca la familia sa, deci nu neaparat un gand vadit rau); o reprezentare simbolica la nivel mental a unui gand in care crede (?); o formula verbala rituala rostita (?); invocarea directa a diavolului? (dar exista ghicitori care nu invoca explicit diavolul si tot despre necuratul e vorba)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2009, 21:34:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Cristiboss, ce inseamn exact vrajitorie in opinia ta? Putem analiza putin care sint elementele necesare pentru ca o anume practica (o anumita actiune) sa fie vrajitorie?
Cu amendamentul ca am sa port aceasta discutie fara sa fiu in cunostiinta de cauza, ci doar bazandu-ma pe presupuneri (in realitate habar nu am cum se fac vrajile), dar cred ca o analiza logica este oricand binevenita.

Care anume din urmatoarele elemente este necesar ca o anumita actiune sa fie vrajitorie (?): un ritual? (dar blestemul sau deochiul nu presupune nici un ritual, totusi implica necuratul); o reprezentare simbolica la nivel mental a raului? (dar sint vrajitoare chipurile "albe" care fac vraji ca un anume om, poate chiar sotul sau sotia sa se intoarca la familia sa, deci nu neaparat un gand vadit rau); o reprezentare simbolica la nivel mental a unui gand in care crede (?); o formula verbala rituala rostita (?); invocarea directa a diavolului? (dar exista ghicitori care nu invoca explicit diavolul si tot despre necuratul e vorba)
Dragul meu , eu, tu si orice crestin Ortodox, trebuie sa-si bazeze opinile si parerile personale numai pe Invataturile Sfintilor Parinti. Orice alta parere bazata pe alte invataturi este ratacire. Daca stam si citim topicul per ansamblu, ma refer la tema vrajitoriei, ai sa observi ca toate cele scrise de mine sunt rezultatul studiului acestor Invataturi. Nu ne putem situa in afara acestor Invataturi, precum sectantii si ereticii. Orice discutie aici si nu numai, trebuie sa aiba ca fundament ,Invataturile Sfintilor Parinti. Pagini intregi au fost scrise despre acest subiect , delicat si foarte actual. Uite, dragul meu, chiar langa mine am o carte a Sf.Nicodim Aghioritul despre vrajitorie, felurile magiei, despre demoni, despre pedeapsa lui Dumnezeu asupra vrajitoarelor si fata de cei ce alearga la astfel de practici, etc. Mare ratacire a crede ca putem noi simpli mireni, putem avea pareri personale , despre asa ceva. Sf. Ioan Gura de Aur, Sf.Vasile cel Mare, Sf. Efrem Sirul, Sf.Maxim Marturisitorul, si multi, multi, altii ne-au lasat pretioase Invataturi, pe care noi avem obligatia a le citi, intelege și insusi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.02.2009, 07:55:17
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Cristiboss, credeam ca se subantelege ca iti ceream opinia bazata pe invataturile Sfintilor Parinti. Poate ca exprimarea mea nu a fost suficient de clara. Cand iti ceream parerea personala, bazata desigur pe invataturile Bisericii, ma refeream la faptul ca o discutie nu este o insiruire de referinte catre diferite scrieri ale Sfintilor Parinti, ci mai mult o sinteza, integrare si expunere a lecturilor personale (diferite poate) ale participantilor la discutie (iata, tu ai o carte a Sf Nicodim Aghioritul pe care eu nu am citit-o), spre folosul duhovnicesc al tuturor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.02.2009, 08:08:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Cristiboss, credeam ca se subantelege ca iti ceream opinia bazata pe invataturile Sfintilor Parinti. Poate ca exprimarea mea nu a fost suficient de clara. Cand iti ceream parerea personala, bazata desigur pe invataturile Bisericii, ma refeream la faptul ca o discutie nu este o insiruire de referinte catre diferite scrieri ale Sfintilor Parinti, ci mai mult o sinteza, integrare si expunere a lecturilor personale (diferite poate) ale participantilor la discutie (iata, tu ai o carte a Sf Nicodim Aghioritul pe care eu nu am citit-o), spre folosul duhovnicesc al tuturor.
Draga frate, cam tot ce aveam de spus la acest capitol am spus. Am dat si sfaturi celor in necaz si deznadejde, am scris cred destul. Am deschis si topice noi privin blestemul, jocurile de noroc, cu si despre horoscop, etc, etc. De cand sunt pe forum am tot scris despre aceste probleme nu numai la acest topic ci si la alte sectiuni. Repet o adresa de folos si pentru tine si pentru toti cei de aici, unde se pot comanda on-line f.multe carti intru luminarea noastra. Preturile sun acceptabile si comanda este onorata in 3-4 zile. Deci : www.librariasophia.ro Doamne ajuta ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Papa este pe cale de a pescui un pește mare Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 17 13.02.2012 21:26:45
cat de mare este puterea "raului"? fallen Generalitati 47 27.01.2012 17:40:57
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
Sf. Andrei este sarbatoare cu rosu/mare in general? sophia Diverse Sarbatori 3 13.11.2009 11:07:58