Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.06.2009, 18:49:09
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Preotii din tara, cu parohii minuscule

Am fost in Romania luna trecuta si printre altii m-am intilnit cu un fost coleg de scoala, ajuns intre timp preot intr-un catun cu o mina de familii si aia tigani.
Era destul de ofticat ca nu poate traii din salariu ( pomelnice, maslu, inmormintari ....nu prea sint) iar episcopul nu-i da voie sa lucreze alceva pe linga preotie ca sa-si poata intretine familia.
Oare nu-i aceeasi lege in BOR? De ce preotii din diaspora au voie si cei din tara nu? Nu-s la fel de preoti? Eu zic ca da!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2009, 20:08:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Am fost in Romania luna trecuta si printre altii m-am intilnit cu un fost coleg de scoala, ajuns intre timp preot intr-un catun cu o mina de familii si aia tigani.
Era destul de ofticat ca nu poate traii din salariu ( pomelnice, maslu, inmormintari ....nu prea sint) iar episcopul nu-i da voie sa lucreze alceva pe linga preotie ca sa-si poata intretine familia.
Oare nu-i aceeasi lege in BOR? De ce preotii din diaspora au voie si cei din tara nu? Nu-s la fel de preoti? Eu zic ca da!
Dar cu ce traieste bietul de el cu familia cu tot?Si eu zic ca ar trebui sa-i lase sa lucreze macar juma de norma partime.Ce e rau in asta.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2009, 21:06:53
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai, il mai lasa colegii din oras in locul lor!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2009, 12:37:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@bmd - tu ai dreptate, inteleg situatia.
Pe de alta parte gandeste-te ca asta se intampla peste tot. Unul are noroc de post mai bun si mai banos, altul nu. Ma refer la aceeasi profesie.
De ex. doi profesori: unul la o scoala intr-un sat sarac, altul la oras, la un liceu, sau la facultate.
Sau ca sa dau exemplu cu diaspora, ca tine:
Doi ingineri: unul in tara este platit, chiar are functii banoase, iar altul este somer, sau spala vase in diaspora. Poate fi si si invers, si poate si in tara sa fie ambele (unul din ei sa vanda portocale in piata, sau somer si altul bine mersi).
Depinde si de de preotii din diaspora: unii sunt platiti, altii nu, sau mai putin si deasta or avea voie.
Singura solutie in cazul cunostintei tale este sa lucreze preoteasa mai mult/bine.
Sigur ca nu este drept, ca multe pe lumea asta. Si exista profesii unde cunosti riscul in momentul in care le alegi, stii ce te poate astepta (ambele scenarii) si mai (stii ca) trebuie sa accepti orice, pentru ca este nevoie de tine si in catun. Un preot, un medic, un avocat, este obligat sa fie pe baricade oriunde e nevoie. Asta este.
Normal so firesc este sa beneficieze toti dintr-o profesie de aceleasi drepturi si obligatii si pretutindeni. Visatul este liber si gratuit!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.06.2009, 13:21:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Pai, il mai lasa colegii din oras in locul lor!
Sa stii ca la biserica unde merg eu ,i mai slujesc preoti pe care nu ii cunosc ,probabil despre asta e vorba.
Mai vin la sf.Maslu ,duminica la vecernie ,asta o fi explicatia.
Pe de alta parte e nevoie de preoti si acolo in catunele izolate .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2009, 16:35:33
alexandras alexandras is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Locație: focsani
Mesaje: 10
Implicit

eu nu cred ca nu l-ar lasa episcopul sa lucreze ceva,daca bineinteles ,domeniul este in concordanta cu credinta crestina.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.06.2009, 16:42:25
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sofia toate bune si adevarate dar noi nu vorbim "de lume" ci de biserica si nu de una oarecare ci de cea ortodoxa! Iar daca in biserica ortodoxa este ca in lume si toti cred ca-i normal sa fie asa....la ce ne mai trebuie biserica? Nu-i de loc normal ca unui prof. universitar sa-i mai dai si un loc intr-o parohie buna in timp ce unui preot dintr-o parohie saraca nu-i dai dreptul sa lucreze O MUNCA CARE CADREAZA CU PREOTIA!
Comunistii dadeau sporuri pentru tot felul de lucruri, nu cred ca biserica n-ar fi capabila sa mareasca salariu celor aflati in astfel de situatii. Trebuie doar sa o doreasca!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2009, 17:26:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Am fost in Romania luna trecuta si printre altii m-am intilnit cu un fost coleg de scoala, ajuns intre timp preot intr-un catun cu o mina de familii si aia tigani.
Era destul de ofticat ca nu poate traii din salariu ( pomelnice, maslu, inmormintari ....nu prea sint) iar episcopul nu-i da voie sa lucreze alceva pe linga preotie ca sa-si poata intretine familia.
Oare nu-i aceeasi lege in BOR? De ce preotii din diaspora au voie si cei din tara nu? Nu-s la fel de preoti? Eu zic ca da!
Acum ceva timp am urmărit pe un post de la TV exact despre această problemă pusă în discuție de tine.Din cele ce am văzut acolo se pare că mulți preoți de la țară lucrează la diferite publicații ortodoxe,predau religia în școlile de la comună,în domeniul asistenței sociale și în alte munci care au oarecum legătură cu preoția.
Să știi Marius că am lucrat la țară și asta cu destui ani în urmă și în general oamenii din sate se îngrijesc ca preotul,învățătorul,medicul veterinarul și chiar primarul dacă nu este din localitate să aibă cele de trbuință.Dar se pare că nimeni nu se mai mulțumește în ziua de azi cu puțin și toți dorim să avem toate cele lumești în scurt timp.
Iertare dacă am supărat pe cineva
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.06.2009, 17:37:13
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-ai suparat pe mine! Pentru ca ma crezi capabil sa povestesc povesti! Omul este intr-un catun care nici macar nu-l poti numii sat. Are doar o capela. Avind doar o capela nu are nici macar pamint (cum au bisericile) ca sa-l poata lucra. Nu are unde preda si nici ce (lasind la o parte ca marea lui calitate a fost-in copilarie cel putin-credinta in ciuda noasta a tuturor profesori, elevi atei si nu inteligenta).
Si eu am lucrat in sat deci nu trebuie sa-mi spui cum o duce preotul intr-un sat puternic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2009, 17:54:39
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
M-ai suparat pe mine! Pentru ca ma crezi capabil sa povestesc povesti! Omul este intr-un catun care nici macar nu-l poti numii sat. Are doar o capela. Avind doar o capela nu are nici macar pamint (cum au bisericile) ca sa-l poata lucra. Nu are unde preda si nici ce (lasind la o parte ca marea lui calitate a fost-in copilarie cel putin-credinta in ciuda noasta a tuturor profesori, elevi atei si nu inteligenta).
Si eu am lucrat in sat deci nu trebuie sa-mi spui cum o duce preotul intr-un sat puternic.
Frate, mare dreptate ai.
E nenorocire in teritoriu in ce priveste preotia, tristete si jale mare. Salariile sunt de nimic (60% din cel de profesor) - eu aveam colegi care lucrau cu ziua prin sat ca sa poata achita taxele parohiei.
Am tot respectul si dragostea pentru acesti oameni - dupa parerea mea au duh mucenicesc.
La mine la tara e invers - preotul e bogat dar sarac. Cred ca stii despre ce vorbesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Program de contabilitate pentru parohii. ibamatei Generalitati 1 23.02.2016 08:11:54
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Cum reusesc preotii din tara sa construiasca biserici? sophia Preotul 37 18.02.2010 11:34:27
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14
parohii urzicuta Preotia (Hirotonia) 20 05.09.2009 22:40:15