Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.05.2019, 22:00:30
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci mi-ai luminat întunericul...În primul rand sa lăsăm ipocrizia la o parte atât noi bărbații si consumatorii de "erotică virtuală",cat si tu ca femeie care si-a asumat acest act.In primul rând ar trebui sa scoatem din zona taboo acest job,si atât cel care oferă cat si cel pare primește sa inteleaga aspectul de ludic si fantezie al actului.

28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Alt aspect ar fi cel al vinovăției atat avut in primul rand de tine ca practicant si probabil uneori si de consumator.Tu nu ai nevoie de iertare...

12. Și auzind El, a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi.


La fel, si de iertare au nevoie cei care sunt afectati de suparare(jignire) ca sa-si tina inima protejata de resentimente.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
nevoie de înțelegere..Nu trebuie sa te schimbi nici pentru societate,nici pentru oameni si nici măcar pentru Dumnezeu.Tu esti tu si atât.Trebuie să te accepți întâi tu pe tine,sa te placi asa cum esti,sa nu ai regrete si sa iti asumi demnă totul.
Ea nu se accepta pe sine asa cum a fost pentru ca prin botezul in numele lui Iisus Hristos a devenit crestina, adica adepta a moralei propovaduite de Mantuitor.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...Si eu am trăit multă vreme cu regretul si vinovăție in mine,Am fost si sunt in continuare judecat pentru erorile mele...Dar nu merită nimeni sa nu judece pentru ca viața ne aparține...
Re-editare: Ai trait multa vreme cu regretul si vinovatia in tine fiindca nu te-ai spovedit, asadar n-ar strica(chiar si acum) sa urmezi si tu ceea ce deja Sonyia reusit cu parintele Damaschin; poate te reinnoiesti si tu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.05.2019 at 08:49:16.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.05.2019, 22:05:04
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Sonyia e bine totusi pe langa plasarea obiectelor la o anumita persoana, sa dai la cineva apropiat si detalii despre omul asta, id de Facebook, adresa de mail, nr telefon. De ce? Paza buna trece primejdia rea. Adica este o metoda care se foloseste numita loverboy . Nu vreau sa iti faci ganduri prea multe, dar cand treci o zona mai prapastioasa, e bine sa ai o asigurare . Adica omul asta nu l-ai vazut niciodata. Poate e asa cum spui. Din ceea ce spui aici, imi dau seama ca meriti pe deplin un om care sa te ajute sa te schimbi, sa incepi o viata noua.
Dar am citit si auzit multe, si daca ai spune si sa o rogi pe mama , sa tina un plic in care sa pui cum am spus id facebook, adresa mail, nr telefon, si cand ajungi acolo sa dai si detaliile de adresa. Ptr cazul unor eventuale neplaceri.
E foarte neplacut ca mama nu se implica sa te ajute. Era momentul macar in ceasul al doispelea sa faca ceva.
Dumnezeu sa Iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.05.2019, 22:05:41
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.



12. Și auzind El, a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi.


La fel, si de iertare au nevoie cei care sunt afectati de suparare(jignire) ca sa-si tina inima protejata de resentimente.

Ea nu se accepta pe sine asa cum a fost pentru ca prin botezul in numele lui Iisus Hristos a devenit crestina, adica adepta a moralei propovaduite de Mantuitor.


Ai trait multa vreme fiindca nu te-ai spovedit, asadar n-ar strica(chiar si acum) sa urmezi si tu ceea ce deja Sonyia reusit cu parintele Damaschin; poate te reinnoiesti si tu.
Mi-a fost dor de tine:))....Tu esti un pol al justiției divine,un incoruptibil ortodox care trasează linii clare si precise,un chirurg duhovnicesc...Însă vezi tu ca realitatea e total diferită de principiile pure...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.05.2019, 09:04:29
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mi-a fost dor de tine:))....Tu esti un pol al justiției divine,un incoruptibil ortodox care trasează linii clare si precise,un chirurg duhovnicesc...Însă vezi tu ca realitatea e total diferită de principiile pure...
Realitatea fiecaruia este total diferita (adica foarte subiectiva), mai ales pentru cei cu dorinte, pentru patimasi; pentru cei cu vointa, pentru cei hotarati, realitatea devine si principiala(pe laga subiectiv-pozitiva). Aproape de fiecare data diferenta se gaseste in "cei sapte ani de-acasa".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.05.2019 at 09:20:42.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.05.2019, 09:28:59
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
... Adica omul asta nu l-ai vazut niciodata. Poate e asa cum spui. Din ceea ce spui aici, imi dau seama ca meriti pe deplin un om care sa te ajute sa te schimbi, sa incepi o viata noua....
Dumnezeu sa Iti ajute!
Nu e chiar un necunoscut, e un fost coleg; l-a cucerit cu sinceritatea ei si pe el (si pe mine). Ia uite ce a scris Sonyia despre el:

"Nu am prieteni , nu am avut iubiti in viata reala pentru ca sunt sincera si nu pot sa mint pe cineva in fata sa i inventez un job decent si sa stau in stres ca ma prinde cu minciuna.Acest job m a izolat ca n globul de sticla.Am reintalnit un fost coleg de teatru si cor, candva eram interesata de arta dar nu am avut destui bani sa fac facultatea .I am zis tot adevarul despre mine."
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.05.2019, 23:32:07
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu e chiar un necunoscut, e un fost coleg; l-a cucerit cu sinceritatea ei si pe el (si pe mine). Ia uite ce a scris Sonyia despre el:

"Nu am prieteni , nu am avut iubiti in viata reala pentru ca sunt sincera si nu pot sa mint pe cineva in fata sa i inventez un job decent si sa stau in stres ca ma prinde cu minciuna.Acest job m a izolat ca n globul de sticla.Am reintalnit un fost coleg de teatru si cor, candva eram interesata de arta dar nu am avut destui bani sa fac facultatea .I am zis tot adevarul despre mine."
Da ai dreptate Demetrius, citisem cu cateva zile inainte primul mesaj si cand te ocupi de mai multe ,mai uiti. E bine ca se cunosc fata catre fata, cu atat mai mult cred ca sunt sentimente reale.
Sonyia legat de sinceritate, e bine ca stie omul de langa tine si duhovnicul dar cam atat , nu ar fi bine sa stie cei din anturajul vostru de acolo. Trebuie sa incepi o viata noua si e bine doar voi doi sa stiti treaba asta. Ma ierti ca sunt asa sfatos, dar spovedania publica din primele secole au realizat ca era ceva de rau augur si nu ajuta la schimbare.
Dumnezeu sa va ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.06.2019, 20:41:13
Sonyia Sonyia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2019
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci mi-ai luminat întunericul...În primul rand sa lăsăm ipocrizia la o parte atât noi bărbații si consumatorii de "erotică virtuală",cat si tu ca femeie care si-a asumat acest act.In primul rând ar trebui sa scoatem din zona taboo acest job,si atât cel care oferă cat si cel pare primește sa inteleaga aspectul de ludic si fantezie al actului.Alt aspect ar fi cel al vinovăției atat avut in primul rand de tine ca practicant si probabil uneori si de consumator.Tu nu ai nevoie de iertare...Ai nevoie de înțelegere..Nu trebuie sa te schimbi nici pentru societate,nici pentru oameni si nici măcar pentru Dumnezeu.Tu esti tu si atât.Trebuie să te accepți întâi tu pe tine,sa te placi asa cum esti,sa nu ai regrete si sa iti asumi demnă totul.Sa stii ca vei fi fericită doar lângă oamenii care te iau asa cum esti,Nu langa cei care încearcă să te schimbe...Iar dacă tu singură ai simțit nevoia unei schimbari fă-o doar pentru tine...Si nu pentru altcineva...Oricum m-a uns pe suflet actul tau de sinceritate si deschidere...Si eu am trăit multă vreme cu regretul si vinovăție in mine,Am fost si sunt in continuare judecat pentru erorile mele...Dar nu merită nimeni sa nu judece pentru ca viața ne aparține...
Multumesc foarte mult pentru parerea sincera.Numai bine!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.06.2019, 14:18:13
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

N-as mai deschide alt topic...Dar simt nevoia unui duhovnic,efectiv a aparut epuizarea,neputinta,usor simt cum dispare incet si aversitatea fata spiritualitate,ba chiar am putut incepe sa ma rog.As vrea acum totusi o spovedanie generala,ca mai apoi sa reincep viata duhovniceasca sub calauzire....Poate suna fals,eu de obicei cand vedeam texte de genu asa mi se pareau.Insa cam asta simt.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare