Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2016, 00:13:07
AlexandruCR AlexandruCR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2016
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit afaceri

Buna seara!

As dori sa deschid un topic pe tema afacerilor pentru ca nu am gasit vreun thread in search. Trebuie sa fie pe forum crestini care au si o afacere. Poate ne spuneti mai multe despre ele, cum ati inceput si ce sfaturi aveti.

As vrea sa intreb ce afaceri crestine exista. Vorbesc de acele afaceri care iti permit sa iti si ajuti aproapele cum ar fi o gradinita ortodoxa, o brutarie care face paine sanatoasa sau o editura crestina.

Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2016, 00:21:11
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruCR Vezi mesajul
Buna seara!

As dori sa deschid un topic pe tema afacerilor pentru ca nu am gasit vreun thread in search. Trebuie sa fie pe forum crestini care au si o afacere. Poate ne spuneti mai multe despre ele, cum ati inceput si ce sfaturi aveti.

As vrea sa intreb ce afaceri crestine exista. Vorbesc de acele afaceri care iti permit sa iti si ajuti aproapele cum ar fi o gradinita ortodoxa, o brutarie care face paine sanatoasa sau o editura crestina.

Doamne, ajuta!
Orice afacere e afacere atat timp cat nu furi, inseli.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2016, 02:18:14
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruCR Vezi mesajul

As vrea sa intreb ce afaceri crestine exista. Vorbesc de acele afaceri care iti permit sa iti si ajuti aproapele cum ar fi o gradinita ortodoxa, o brutarie care face paine sanatoasa sau o editura crestina.

Doamne, ajuta!
Este destul de greu sa razbesti deoarece afacerile mitropoliilor/ episcopiilor detin monopolul de piata in domeniu. Deasemenea, afacerile patronate de Biserica sunt scutite de taxe si impozite. Mitropolia noastra detine editura, tipografie, post de radio, brutarie, curatatorie de haine, agentie de turism, gradinita particulara, spital, magazin cu obiecte bisericesti si probabil multe altele de care nu am cunostinta.

Eu colaborez cu mitropolia in calitate de pictor bisericesc autorizat. Cum am inceput? Nu stiu, pictez de cand ma stiu. Sfaturi? Munca multa si pasiune.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2016, 03:10:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruCR Vezi mesajul
As vrea sa intreb ce afaceri crestine exista.
Rugaciunile, posturile, pelerinajele, devotiunile, si inca multe altele, dintre care cele mai formidabile sunt Sfintele Liturghii. Toate sunt afaceri crestine, in sensul ca investesti foarte putin in comparatie cu castigul infinit.

In afara de aceste colosale afaceri in care partener este Dumnezeu, mai exista afaceri in care parteneri sunt oamenii. In cazul lor, nu putem vorbi de afaceri crestine, ci de un mod crestin de a vedea si de a face afaceri. Si nu sunt putine exemple de succes. Au fost si sunt mari, foarte mari afaceristi crestini. Care au un mod crestin de a face afaceri. De cate ori cumparati o pizza Domino, deveniti partener al unui crestin care a demonstrat practic, prin propria experienta de viata, ca se pot castiga bani multi avand un mod crestin de a vedea afacerile. La fel, de cate ori cumparati un pneu Michelin, deveniti partenerul lui Michelin, un om care a aratat ca o intreprindere se poate organiza ca o biserica si ca relatiile intre un patron si muncitori pot fi in spirit crestin. Si sunt multe alte exemple, am ales doua dintre cele mai sonore cazuri.

Sunt si alte cazuri, de afaceri mici si mijlocii, unele care necesita investitii minime. De exemplu, in satul in care locuiesc, esti mort fara masina. Dar nu toti pot conduce. Iar autobuze sunt doar cateva pe zi, la ore si pe trasee destinate, de fapt, tranposrtului scolar. Cineva a avut ideea sa faca o asociatie de oameni, de regula pensionari, care vor sa mai castige un banut modest, dar binevenit. Ei conduc masina lor in care iau batrani care nu mai pot conduce si ii duc unde au acestia nevoie: la cumparaturi, la doctor, la biserica. Si unii si altii, si batranii (sau somerii) care conduc, si cei care au nevoie de masina, platesc cam 12 Euro pe an, taxa de adeziune la asociatie. Pe urma, cand au nevoie in ziua Z la ora X, vine o masina si-i duce pana la supermagazinul aflat la 6 kilometri in schimbul a 6 euro. O parte reprezinta benzina, o parte micul venit al posesorului masinii. Daca sunt mai multi amatori care se grupeaza, drumul devine mai ieftin. La sediul Asociatiei nu e nimeni decat o data pe saptamana, care ocupa un birou de 9 metri patrati, si acela oferit de Primarie. In schimb au o pagina de internet interactiva, la care ai acces cand devii aderent la Asociatie. Acolo scrii ca poimaine la ora 9 trebuie sa cumperi cartofi de la magazinul de cartofi de pe Rue de la Pataterie. In cel mult cateva ore, cineva accepta cererea ta si isi spune pretul la care te duce. Altcineva din Asociatie iti poate face o oferta mai buna. Un "nu te supara, frate!". Sistemul e simplu, eficient si "de proximitate": asociatia se intinde pe cateva sate. A avut un asemenea succes, incat au aparut si alte asociatii asemanatoare in judet.

Exista mass-media crestina, de proximitate sau cu acoperire nationala. Inclusiv cel putin o televiziune care nu transmite decat pe net. Exista situri, bloguri si forumuri crestine puternice, adica suficient de citite ca sa atraga reclame pe bani. O data pe saptamana primesc o scrisoare de informare despre ce actiuni sunt in pregatire: de la conferinte crestine la tricouri, carti, DVD-uri etc, etc, toate circuland si vanzandu-se numai pe aceste canale speciale, fiindca nu le gasesti in magazinele marii distributii.

Insa cele mai interesante lucruri, din punct de vedere economic, sunt retelele de troc, fata de care fiscul nu are, deocamdata, nicio putere. Daca eu comand lapte de la un fermier pe internet, atunci si eu, si el vom fi impusi. Dar, daca in schimbul laptelui, eu ii tai lemne o data pe luna, atunci nimeni nu mai plateste niciun impozit si totul e perfect legal. Ei bine, exista si pagini pe net cu asemenea schimburi, de obicei tot pe criterii de proximitate.

In castelele care mai sunt private, seniorul trebuie sa se ocupe de padurea de pe domeniu. E complicat si costisitor. E mult mai simplu sa invite o patrula adolescenti: cercetasii parohiei. Acestia stau un week-end (isi instaleaza cortul de patrula sambata si il ridica Duminica dupa Liturghie) si, in schimbul gazduirii, au un "serviciu", adica ei curata padurea (sau fac alte munci necesare castelului). Ei bine, pe acelasi principiu, dar mai perfectionat, pe internet, unii fermieri care au vaci, dau vitei si primesc in schimb porci, sau lectiide pian pentru fiica lor, etc, etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2017, 23:28:17
DC DC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Afaceri crestine

Sunt proprietarul unei afaceri, este vorba de o agentie de marketing.

Cred ca e important modul in care faci afacerea - sa nu minti in ceea ce faci, atat tu cat si angajatii tai. Sa nu furi. Intr-un cuvant, sa tii poruncile si toata predania.

E important intr-o afacere ca oamenii care se ocupa de ea, de la antreprenor la angajati, sa se priceapa la ceea ce fac astfel incat produsul sau serviciul care rezulta sa fie de buna calitate. Pe de alta parte, e nevoie sa fim atenti la produsul / serviciul respectiv, sa nu fie nociv oamenilor - de exemplu tutun, sau medicamente netestate sau de-a dreptul proaste - contraceptive etc.

Daca esti tanar si vrei sa incepi o afacere, iti sugerez sa vezi ce stii tu sa faci mai bine, care este pasiunea ta. Iar dupa aceea sa cauti afaceri crestine in respectivul domeniu - atat in Romania, cat si in alte parti
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.06.2017, 10:46:14
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Foarte mare dreptate ai. Eu colaborez cu Pizza Napoli si se vede foarte clar integritatea morala a conducerii. Ba mai mult, exceptand cateva cazuri nefericite, majoritatea angajatilor avuti de-a lungul timpului au aderat la aceasta conduita morala.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.06.2017, 16:32:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DC Vezi mesajul
Sunt proprietarul unei afaceri, este vorba de o agentie de marketing.

Cred ca e important modul in care faci afacerea - sa nu minti in ceea ce faci, atat tu cat si angajatii tai. Sa nu furi. Intr-un cuvant, sa tii poruncile si toata predania.

E important intr-o afacere ca oamenii care se ocupa de ea, de la antreprenor la angajati, sa se priceapa la ceea ce fac astfel incat produsul sau serviciul care rezulta sa fie de buna calitate. Pe de alta parte, e nevoie sa fim atenti la produsul / serviciul respectiv, sa nu fie nociv oamenilor - de exemplu tutun, sau medicamente netestate sau de-a dreptul proaste - contraceptive etc.

Daca esti tanar si vrei sa incepi o afacere, iti sugerez sa vezi ce stii tu sa faci mai bine, care este pasiunea ta. Iar dupa aceea sa cauti afaceri crestine in respectivul domeniu - atat in Romania, cat si in alte parti
E fain daca poti sa faci marketing si sa respecti morala crestina.
Nu ma refer fata de clienti ci fata de populatia tinta. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
afacere, afaceri, crestin, crestina

Thread Tools
Moduri de afișare