Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 11.11.2014, 10:52:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Iarăși preoții!

Ieri mai aveam o oră până să mă întâlnesc cu cineva și cum ploua am zis să intru într-o biserică, să mă reculeg, mai lângă calorifer, așa.
"Pe Dumnezeu să-L urmăm, în toate zilele vieții noastre!", zicea părintele.
Am ieșit în flăcări. Ia uite frate propagandă aici! Nu poți, domn părinte, să-ți vezi de treaba dumitale?! - Carlea Dan
  #612  
Vechi 11.11.2014, 11:23:28
i.razvan i.razvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Dupa ce au primit apostrofari de la presedintele psd, Govor,

http://www.gandul.info/politica/ma-d...audio-13526237


s-au conformat inclusiv si preotii si inaltii prelati si acum au inceput propaganda:

https://www.facebook.com/video.php?v=970649752949378

Este peste mine sa inteleg de ce BOR-ul se implica in politica. Departe de mine sa judec, dar campania asta a lui ponta este de departe cea mai mizerabila din 89 pana-ncoace.
  #613  
Vechi 11.11.2014, 11:23:35
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit De asta merg toate așa!

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu mă interesează.
Păi dacă o să băgați capu' în pământ ca struțul sau o să fugiți lângă scroafa moartă din coteț credeți că o să scăpați de răspundere?

Toți cei ce nu-și asumă dreptatea și mila sunt vinovați pentru ultimii 66 de ani... fiindcă au preferat să tacă când trebuia să mărturisească, au preferat să nu vadă când trebuia să-și caște ochii și să privegheze, au referat să nu le pese când președintele lor Băsescu a fos batjocurit și mocirlit pe toate canalele pentru că și-a asumat bărbătește și antielectoral ieșirea din criză! De ce ați mers să-l suspendați? N-ați priceput oare că politicienii corupți și electorali au manipulat poporul crezând că vor scăpa de justiție?

Acum băgați capul în nisip în loc nu să judecați ci să alegeți ceea ce este drept să alegeți fără frica manilpulată prin subconștientul colectivă că vai de mine că o să iasă baubau ce nu-i ortodox și nici naționalist și rupe ardealu' și-i vânzător de copii și a furat bani din meditații și de la stat ca să-și facă 6 case... iar ălalalt chiar dacă are 7 case din bani luați pe salar la sta închidem ochii și-l tratăm cu indulgență... păi unde vă este dreptatea și discernământul ortodox? Puneți pile ortodoxului ipocrit crezând că și vouă o să vi se pună pile? De ce sunteți PILAȘI?

Păziți-vă de manipulările făcute prin subconștientul colectiv căci baubau vă păcălește ca să credeți că vă apără păstorii plătiți!

Ei sunt primii care vă vând și fug când vine lupu roșu acoperit în negru și dat cu var!

Nu mai fugiți de răspundere! Votați cu cel în care credeți!

Last edited by vsovivivi; 11.11.2014 at 11:28:38.
  #614  
Vechi 11.11.2014, 11:25:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Ma mir ca inca mai credem ca votul nostru conteaza.
Ne sfadim, ne contrazicem si chiar pacatuim acuzandu-i pe cei doi si judecandu-i pentru ceea ce au facut sau nu au facut. Ce e adevarat si ce nu-i adevarat despre cei doi ? Numai Dumnezeu stie.
Campania asta electorala este o ispita de la diavol. Ne imparte in tabere si ne invrajbeste pe unii impotriva altora. Este trist si daca continuam asa toti vom alege acelasi lucru : sa facem placerea diavolului certandu-ne unii cu altii, atacand si judecad pe candidati si sustinatori.
In familia mea, sotul tine cu cineva, eu cu altcineva si copii nostri, unul se abtine, cealalt oscileaza intre unul si altul. Pentru ca de cate ori ne intalneam era mare agitatie intre noi, am hotarat, ca fiecare sa-si pastreze optiunea, fara a incerca sa-l convinga pe celalalt sa vina in "tabara" lui. In casa nu mai vorbim de rau pe unul sau pe celalalt candidat. Acum e pace. Si este normal sa fie asa pt ca de fapt, toti ne dorim acelasi lucru, binele nostru, al tuturor. Dezbinarea nu duce la nimic bun. Si trebuie sa respectam pe cel ce are alta parere. Asta inseamna libertate.

Sa fim staruitori in credinta noastra. Sa nu mai balacarim nici pe Ponta, nici pe sotia lui, ca nu stim ce a fost in intimitatea familiei lui. Sa nu-l mai balacarim pe Johanis si trecutul lui, cu meditatii si copii vanduti, pentru ca niciunul dintre noi nu i-a "tinut lumanarea" cand facea meditatii, ori case, ori cand "vindea" copii. Pacatuim grav si suntem sub incidenta "judecarii aproapelui". Sa nu ne mai lasam manipulati de "diavolul media" si sa nu ne lasam dezbinati. Stiti cu totii dictonul : "divide et impera". Ma refer la stapanirea celui rau. Cel rau nu are treaba cu cine castiga alegerile, lui ii este indiferent. Pe el il intereseaza sufletul nostru, nimic altceva. Si acum este un prilej bun, sezon de vanatoare.

Va ajunge presedintele Romaniei cel ce trebuie sa ajunga.
Doamna ,facand abstractie de faptele lor trebuie sa ne gandim ce vom face in viitor ,cu cine ne va fi mai bine.
  #615  
Vechi 11.11.2014, 11:27:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Nu mai fugiți de răspundere! Votați cu cel în care credeți!
Am înțeles să trăiți!
Nu am încredere în nici unul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #616  
Vechi 11.11.2014, 11:34:06
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Din lac in put.

Sincer, speram sa regreti ceea ce ai spus, dar vad ca mergi inainte ca rusii. Adica nu speri ca Dumnezeu sa-l lumineze, sa-l intoarca de pe caile gresite pe care umbla acum.
Ceea ce speri dumneata este ca Dumnezeu sa ne dea o lectie noua astora care nu-l vom vota pe Meßia al dumitale. Adica sa-l faca pe Ponta o leguma "din prea multa mila, vazandu-ne atat de indaratnici ".
Pasiunea asta electorala ii transforma pe oameni in mutanti. Bine ca macar sunteti intr-o companie selecta, alaturi de toti inamicii Bisericii, de la Mandruta pana la Mihaela Miroiu toti va doriti sa iasa Meßia asta.
Aveti dreptate ,sa lasam sa se faca voia lui Dumnezeu cu noi.
Mi se pare interesanta ideea asta ,sa speram ca Dumnezeu sa il intoarca de la faptele lui rele pe Ponta.Noi speram ,ce sa facem ,mai mult nu putem sa facem pt d-nul Ponta.
  #617  
Vechi 11.11.2014, 11:34:13
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit relatii

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Despre Iohannis nu neg ca ar avea intentii bune, nu neg ca poate in calitate de primar la Sibiu a facut si lucruri bune (si am incercat anterior sa analizez cat mai obiectiv cu putinta ce a facut ca primar la Sibiu), intradevar pare a fi mai serios decat multi altii, insa ca si presedinte- mai ales pe partea de politica externa a Romaniei- nu sunt convins ca ar face ceea ce cred ca ar fi necesar astazi pentru Romania!

As fi ales cu convingere un canditat la presedentie care sa spuna raspicat ca trebuie regandite complet relatiile cu UE si SUA, care sa spuna ca nu va mai accepta ca Romania sa fie doar o piata de desfacere si sursa de forta de munca ieftina pentru tarile bogate din UE, un presedinte care sa militez ferm pentru unirea Basarabiei cu Romaniei, un presedinte care sa puna accent si sa afirme public, clar si raspicat, ca va pune accentul pe reluarea relatiilor economice cu Rusia si China, insa din pacate Klaus Iohannis nu a spus aceste lucruri!

Prin anii 90', cand era presedinte Ion Iliescu, intrebat de un ziarist ce optiuni ar fi in politica externa a Romaniei- daca se are in vedere aderare la NATO sau o apropiere de Rusia, a raspuns: "Avem in vedere ambele optiuni". Si cred ca a procedat mult mai demn si mai corect, deoarece a aratat ca nu este dispus ca Romania sa intre in genunchi si sa cerseasca aderarea la NATO, cum din pacate a facut Emil Constantinescu ulterior, cand girand si acceptand agresiunea NATO asupra Iugoslaviei in 1999, a dat o proba de lasitate.
Cred ca gresiti grav cand reprosati lipsa unei orientari a tarii catre ... Rusia si China !!!
Catre cine sa ne reorientam, catre aia care intra cu cizmele in ograda unor state indepente ???
Discursul dvs. este plin de contradictii,pe care din pacate nu le observati deloc !
Spuneti ca trebuie sa urlam pe toate gardurile unirea cu Basarabia, dar in acelasi tim sa avem relatii de prietenie (adica de subordonare,inteleg ei !) tocmai cu dusmanii cei mai fanatici ai acestei uniri,si care s-au impotrivit pe toate caiele fie si ideii de a ne da ceva inapoi din teritoriile furate !!!
  #618  
Vechi 11.11.2014, 11:44:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Aveti dreptate ,sa lasam sa se faca voia lui Dumnezeu cu noi.
Mi se pare interesanta ideea asta ,sa speram ca Dumnezeu sa il intoarca de la faptele lui rele pe Ponta.Noi speram ,ce sa facem ,mai mult nu putem sa facem pt d-nul Ponta.
Doamna, un crestin trebuie sa spere in indreptarea celuilalt, nu sa viseze cum Dumnezeu il transforma intr-o leguma ca sa le dea unora o lectie. Puteti pricepe un lucru atat de simplu sau v-a coplesit campania asta electorala ?

Plus ca un crestin intelege ca nu prea are cum "sa-i fie mai bine".
Doamna, Sfantul Apostol Petru a facut greseala asta atunci cand l-a imbiat pe Mantuitor sa ramana intr-un loc caldicel ca sa "le fie bine". Tot din dragoste o facea. Replica Mantuitorului o gasiti in Biblie.
Nu ne va fi bine decat langa Dumnezeu. Si nu candideaza la alegerile astea, din spatele celor doi candidati apare o coada.
  #619  
Vechi 11.11.2014, 11:52:06
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Doamna, un crestin trebuie sa spere in indreptarea celuilalt, nu sa viseze cum Dumnezeu il transforma intr-o leguma ca sa le dea unora o lectie. Puteti pricepe un lucru atat de simplu sau v-a coplesit campania asta electorala ?

Plus ca un crestin intelege ca nu prea are cum "sa-i fie mai bine".
Doamna, Sfantul Apostol Petru a facut greseala asta atunci cand l-a imbiat pe Mantuitor sa ramana intr-un loc caldicel ca sa "le fie bine". Tot din dragoste o facea. Replica Mantuitorului o gasiti in Biblie.
Nu ne va fi bine decat langa Dumnezeu. Si nu candideaza la alegerile astea, din spatele celor doi candidati apare o coada.
Bine ,atunci sa il votam pe cel care ne asigura saracia ,ca sa stim ca ne vom nevoi mai mult.
Dar eu nu o sa ma rog pt d-nul Ponta ,abia daca reusesc sa ma rog pt cei apropiati mie.Nici nu ii doresc raul ,Dumnezeu stie de ce il ingaduie.
Dar bine nu imi va fi daca copiii mei vor fi nevoiti sa plece in alta tara pt a-si plati datoriile si facturile.
  #620  
Vechi 11.11.2014, 11:54:29
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doamna ,facand abstractie de faptele lor trebuie sa ne gandim ce vom face in viitor ,cu cine ne va fi mai bine.
Este foarte bine si important sa ne gandim la asta. Dar cum vom afla cu cine ne va fi mai bine? De la tv, de pe yutub, din ziare?
Eu am retineri la "adevarurile" acestora...

Nu indemnam la somn, ziceam doar ca nu ne sunt de folos zavistiile, acuzatiile aduse candidatilor fara sa fi fost noi martori la pacatele lor. Si nici asa.
Sa nu fim nepasatori dar nici patimasi. Fiecare prefera pe cineva. Sa-l prefere, sa-l aleaga dar fara sa-l "anatemizeze" pe celalalt.
Chiar si eu mai cad in astfel de ispite... Si simt ca nu e bine.
Fiecare alege pe cine doreste si va iesi cine trebuie.

P.S. Te rog sa ma ierti, dar imi suna asa de... nu stiu cum... apelativul 'Doamna" cu care am mai fost apelata si altadata de altii...
Poate ca daca o sa mai vrei sa-mi spui ceva vreodata (desi ma indoiesc, caci f rar mi se adreseaza cineva), te-as ruga sa-mi spui pe nume. Ma cheama chiar Mena.
Iarta-ma te rog, sa nu mi-o iei in nume de rau
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare