Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.05.2015, 23:33:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Am prieteni atei care sunt chiar prietenosi cu toata lumea, fara sa bage religiositatea individuala in seama.

Nu e bine sa generalizezi, iustin. Nu-ti face bine. Fraza "Toti "X" sunt "Y" " este de cele mai multe ori neadevarata.
Dar eu spuneam tocmai,ca cei atei,care arata prin fapte omenie si prietenie sunt de fapt credinciosi . Pentru ca numai credinta te face sa iubesti lumea
Nu credinta aceea in vorbe gen ortodoxie ,chiar si crestinism . Poti sa nu stii in ce crezi,sa nu crezi explicit in nimic, dar credinta sa fie de fapt in sufletul tau .
Dumnezeul oamenilor este unul singur Hristos,si cine implineste fara sa stie porunca iubirii de oameni e credincios adevarului fara sa stie ca acesta este,dar practicandu-l.
Nu dupa vorbe si parerea de sine vom fi judecati ci dupa ce am facut pentru aproapele, indiferent ca ne numin atei sau ortodocsi
Si ortodoxul nu are alta tinta decat ateul,anume sa isi arate iubirea sa in lume , ca rod al dragostei de Dumenzeu
Ateul il neaga pe Dumenzeu cu mintea ,dar cu inima stie ca doar prin Dumenzeu poate iubi viata
Intelepciuneea vorbeste direct inimii
Noi ne impiedicam prea mult de etichete si cuvinte
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare