Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.09.2022, 10:40:05
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Sinoadele Ecumenice au tratat anumite erezii,devieri de la Adevar.
Spune Părintele Staniloaie: Dogmele sunt cele care ajuta omul sa ajungă in cer pe cale. Care nu lasă abatere nici la stânga,sau dreapta, pentru a nu rătăci, pentru a ajunge la lumina, a nu cădea în întuneric.
Suntem binecuvântați ca avem dogma ortodoxa.

New Age e neo-panteism și neo-protestantism. Vechea concepție despre univers a lui Platon și idei din hinduism.
La care au adăugat ideea ca se termina epoca peștilor și începe a varsatorului.Si asa se termina cu creștinismul.
Pentru ca asa vor ei. Exista declarații masonice ale membrilor din loji ca asta vor și asa vor lucra. Astea sunt lucruri deja cunoscute.

Știu ca la toate tarabele,librăriile au năvălit cărțile astea. Pana și vânzătoarea de la taraba cu înghețată vrea sa fie una cu universul când se cearta cu patronul. Probabil e o moda. Copil de 12 ani are mai multa minte: pai nu e bine sa fii una cu universul, ca sunt și creaturi fioroase.

Deci nimic nou sub soare. Spune Sf.Maxim Marturisitorul: Numai Învierea Domnului e singurul nou lucru sub soare.
Panteismul ca toate păcatele și ereziile sunt vechi de când lumea.

Eu recomand și literatura patristica,filocalica,dogmatică și teologica. Nu ai nimic de pierdut. Vezi ce spun ambele tabere. Și apoi alegi.
Altfel,dacă citești numai gunoaiele bune de pus pe foc New Age care au invadat spațiul și cultura noastră după revoluție, normal ca vei rezona cu astea.

Trebuie avuta mare,mare grijă și seriozitate. A sminti un suflet de la dreapta credința e păcat mai mare decât crima.Pentru ca ucide sufletul, nu trupul. Dacă influentam negativ o persoana și nu se mantuiește,iadul lui se va adaugă iadului nostru. La Judecata de Apoi vom da socoteala de orice cuvânt în deșert.

Citește controversa între Sfinții Părinți și filozofii panteisti care atacau creștinismul. Și apoi ai the big picture.
În primul rând pentru obiectivitate.

Si Sf. Grigorie Palama cu controversa legata de energiile necreate ale harului.
Mai este și la Sf Grigorie de Nazians despre transcendenta lui Dumnezeu.
Dar cel mai bine la Sf.Grigorie Palama pentru diferențierea între Ființa lui Dumnezeu și lucrarea harului în creație.
Da ești simpatic rău,nu vreau sa fiu răutăcios,însă chiar m-ai făcut să zâmbesc,că sa nu zic râd:)))

Nu te supăra...Dar ai făcut un ghiveci așa de ăla....

Practic tu nu recepționezi nimic,numa emiți...

Dar emiți prost că sa zic așa....Le iei le amesteci fără sens,dar le pui in așa fel încât să pară că are sens....

Multi poate nu se prind și îi poți prostii:))

De exemplu Iorest a sărit în sus,când am spus ce am spus despre tine,tu n-ai comentat fiindcă știi despre ce am vorbit acolo....

Sa știi că în primul rând te păcălești pe tine....

In rest...

Daca te aude vreun neoprotestant că îl faci newageist îți dă cu Biblia în cap:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 13.09.2022 at 10:43:31.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.09.2022, 10:49:03
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da ești simpatic rău,nu vreau sa fiu răutăcios,însă chiar m-ai făcut să zâmbesc,că sa nu zic râd:)))

Nu te supăra...Dar ai făcut un ghiveci așa de ăla....

Practic tu nu recepționezi nimic,numa emiți...

Dar emiți prost că sa zic așa....Le iei le amesteci fără sens,dar le pui in așa fel încât să pară că are sens....

Multi poate nu se prind și îi poți prostii:))

De exemplu Iorest a sărit în sus,când am spus ce am spus despre tine,tu n-ai comentat fiindcă știi despre ce am vorbit acolo....

Sa știi că în primul rând te păcălești pe tine....

In rest...
Ti-am răspuns punctual. Insa observ ca nu ești un partener serios de dezbatere.
Dacă te-ar interesa Adevărul cu sinceritate, nu ai coborî nivelul discuției la etichetari și miștocareli.

Nu ma cobor la nivelul asta, de asta nici nu răspund la provocări de bășcălie.

Sa te ajute Dumnezeu sa cunoști Adevărul și sa te lumineze ! Sănătate și mântuire!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.09.2022, 10:55:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Ti-am răspuns punctual. Insa observ ca nu ești un partener serios de dezbatere.
Dacă te-ar interesa Adevărul cu sinceritate, nu ai coborî nivelul discuției la etichetari și miștocareli.

Nu ma cobor la nivelul asta, de asta nici nu răspund la provocări de bășcălie.

Sa te ajute Dumnezeu sa cunoști Adevărul și sa te lumineze ! Sănătate și mântuire!
Doamne ajuta!
Repet,eu nu jignesc,nu ofensez....Nu practic miștoul sau alte chestii asemănătoare...

Maxim niște de ironie,însă nu la adresa persoanei,ci la adresa anumitor postări...

Îmi mențin părerile despre ce ai spus,și despre modul în care le-am judecat,etichetat...

Însă îmi cer scuze daca te-am deranjat sau ofensat in vreun fel....Nimic personal...Doar am judecat ceea ce ai prezentat, într-un mod obiectiv...

PS

Practic aici apare problema ta reală,inloc să-ți asumi,sau sa incerci sa vezi unde ai greșit sau de ce am spus ce am spus,iar te victimizezi și atunci vina pe mine.Cand eu de fapt am incercat să-ți arăt problema,și ți-am atras atenția, într-un mod puțin ironic,recunosc asupra unor opinii puțin haotice și greșite emise de tine...

Dar, scuzele mele.... Sincer intențiile mele sunt doar de a-ți atrage atenția că nu este ok ....Și că ai nevoie de o schimbare de direcție totală în viața...

Sper sa găsești pacea, liniștea și împlinirea...

Daca am fost prea dur,iertare,dar cred că ai nevoie de impulsuri puternice care sa te trezească...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 13.09.2022 at 11:04:34.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.09.2022, 14:05:06
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Repet,eu nu jignesc,nu ofensez....Nu practic miștoul sau alte chestii asemănătoare...

Maxim niște de ironie,însă nu la adresa persoanei,ci la adresa anumitor postări...

Îmi mențin părerile despre ce ai spus,și despre modul în care le-am judecat,etichetat...

Însă îmi cer scuze daca te-am deranjat sau ofensat in vreun fel....Nimic personal...Doar am judecat ceea ce ai prezentat, într-un mod obiectiv...

PS

Practic aici apare problema ta reală,inloc să-ți asumi,sau sa incerci sa vezi unde ai greșit sau de ce am spus ce am spus,iar te victimizezi și atunci vina pe mine.Cand eu de fapt am incercat să-ți arăt problema,și ți-am atras atenția, într-un mod puțin ironic,recunosc asupra unor opinii puțin haotice și greșite emise de tine...

Dar, scuzele mele.... Sincer intențiile mele sunt doar de a-ți atrage atenția că nu este ok ....Și că ai nevoie de o schimbare de direcție totală în viața...

Sper sa găsești pacea, liniștea și împlinirea...

Daca am fost prea dur,iertare,dar cred că ai nevoie de impulsuri puternice care sa te trezească...
Iti doresc pace,liniste si bucurie in Domnul si mantuire.
Si eu am fost ca tine. Am trecut prin stadiul asta. Nu era carte de spiritualitate New Age care sa apară la Editura for You pe care sa nu o citesc in urma cu vreo 15-10 ani.

Pana cand am cunoscut Scrierile Sfintilor Parinti.Acum toate celelalte sunt ca niste gunoaie.

Si eu imi cer iertare, tot ce am vrut sa iti spun e ca daca ataci Adevarul, dogma ortodoxa tu vei fi cel nefericit vesnic si cei care se lasa influentati. Nimeni altcineva.

Nu pentru ca asa vreau eu,ci pentru mantuirea sufletului tau si al aproapelui.
Iertare!

Last edited by sergiu8; 13.09.2022 at 14:14:27.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.09.2022, 14:31:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

De exemplu Iorest a sărit în sus,când am spus ce am spus despre tine,tu n-ai comentat fiindcă știi despre ce am vorbit acolo....
Eu vorbisem pe celălalt thread că nu e bine să ne pronunțăm prea aspru despre situațiile subiective ale cuiva că poate și noi ne nimerim în altele asemănătoare.

Revenind la thread, există unii (nu toți) neoprotestanți care s-au jucat cu ghicirea datei când vine sfârșitul lumii, spre exemplu un pastor american (el singur nu un cult), a încercat prin 2011 să zică că vine sfârșitul lumii profitând de iminența cu calendarul maia:
21 mai 2011 - Sfârșitul lumii lui Harold Camping

https://www.dcnews.ro/istoria-apocal...ni_263708.html

„Cu câteva săptămâni înainte de 21 mai 2011, pastorul american Harold Camping anunța populația că vine sfârșitul lumii. Cu toate că începuseră să apară predicții referitoare la sfârșitul lumii din 21 decembrie 2012, bazat pe interpretarea Calendarului Mayaș.”

Alt pastor spunea că vine în 2020 sfârșitul:
https://evz.ro/vine-sfarsitul-lumii-...ai-e-mult.html

„Pastorul Paul Begley susține că există semne clare că a doua venire a lui Iisus Hristos se apropie cu pași repezi. Un moment extrem de important se va petrece în ziua de 21 decembrie 2020.

Asta nu e tot, semne că Ziua Judecății va veni pe 21 decembrie, cu numai câteva zile înainte de Crăciun, par să fie deduse și din celebrul calendar mayaș.”

Deci iată, doi pastori care fac ghiveci new-age, maya, deci Sergiu8 a atins și aici un punct.

Mai e și chestia că forul numit Consiliul Mondial al Bisericilor e creat de protestanți pt a uni ramurile, e tot un for ecumenist, pe considerentul că protestanții sunt despărțiți.

În practică și protestanții sunt dezbinați, se ceartă organizații locale cu președintele cultului și își fac asociații separate non-denominaționale, practic încet încet cultele care erau în anii 90 își iau și ele fărâmițare.

Fenomenul e mult mai complex, unii neoprotestanții sunt anti-new age pe față, alții fac ghiveci, pe alții nu-i interesează decât interesul personal imediat și sunt dispuși la schisme și în interiorul cultului, oameni diferiți, perspective diferite.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.09.2022 at 14:33:56.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.09.2022, 15:23:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Repet pentru cei ce n-au avut rabdare sa citeasca. Ati prins talcharul?

A fost odata ca niciodata doi prosti ca de n-ar fi fost nu s-ar fi povestit, unul era ateu lumist, unul satanist piluminisit, si se certau ei care din ei ar trebui sa porunceasca si care ar trebui sa asculte.

Certandu-se ei a suflat un vant niste mireasma de parfum de femeie si ambii s-au dus ca rapiti sa vada ce se intampla. Pe aleea de sub castani si tei se plimba o sclifosita subtire si firava imbracata in matase si in in topit de i se vedeau prin transparenta formele si sa-i vezi cum instant, cat ai bate din palme apropiindu-se de ea se ofereau sa-i slujeasca la orice oricat ar fi fost de umilitor.

Printzesa zambind, le ceru niste zmeura si niste fragute din padure.

Alergara baietii intrun suflet dar in padure dadura de mosMartin care-i haitui spre ursoaca cu puii de aur si aceasta crezand ca vrea sa-i fure puii, in instinctul ei de aparare ii gherui de moarte. Asa ca murira amandoi.

Ajunsi pe puntea suspinelor, la judecata particulara, ii intreba avocatul apararii, cum pledati? Nevinovatzi strigara ei intrun glas.

Procurorul de serviciu ridica intrebarea inaintea inaltei instante: Daca sunt nevinovati cer ca ei sa raspunda la o singura intrebare:

-Care era porunca din Cer pe care au implinit-o?

Amandoi au plecat capetele si s-a asternut o liniste de mormant. Intrun glas se indemnau unul pe altul: te las pe tine sa raspunzi ca tu esti seful.

Si-am urcat in șa si v-am spus povestea așa si așa,
Si-am incalecat pe-o capsuna si v-am spus o mare minciuna.

Morala: antihristul sef cu manusi ascundea niste gheare ... poruncitoare... pisisispispis pis pisisis robopisisisUu!
Pentru ca n-au putut raspunde urma sa cada amandoi in iad dar cand nimeni nu se mai astepta se auzi o voce a unui martor:

-I-am vazut cum raniti de moarte fiind si tarandu-se ca sa-si scape pielea au aruncat murele si fragutele stranse inaintea puilor de urs iar micutii au venit si le-a lins ranile drept multumire. Nu ranile mortale i-a omorat ci au venit baietzii de la smurd ca a sunat femeia la 112 si le-a bagat astia in ei adrenalina si le-a facut resuscitare. Dar de murit au murit in spital de la Covid si de la nozocomiale dupa o sapatamana! Ei nu stiu ca erau in coma si intubati! Io-s soferul de pe salvare.

Judecatorul particular intelegand situatia le-a dat pe loc sentinta: Voi amandoi ca prostii ati ascultat porunca din Cer: ”Ce poti face azi nu lasa pe maine!”. Asa ca i-a achitat.

Sunt bine mersi in raiul celor buni la suflet pana azi. De ce? Familia de ursi era pusa de Dumnezeu sa pazeasca pestera unui mare sfant ascet anaforet care avea o iconita cu Maica Domnului deasupra patului de pamant in forma de cruce.

Si-am incalecat pe-o para si-un mar si v-am spus un adevar.
Si-am incalecat pe-o stafie si v-am spus o frumoasa ”nebunie”.

Credeti?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.09.2022 at 17:01:24.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.09.2022, 21:36:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
A fost odata ca niciodata doi prosti ca de n-ar fi fost nu s-ar fi povestit, unul era ateu lumist, unul satanist piluminisit, si se certau ei care din ei ar trebui sa porunceasca si care ar trebui sa asculte.

Credeti?
Halucinezi.

Tu ce bagi in tine cand debilitezi din astea? De unde le scoti?

Suna a elucubratii masive, in stare psihotropa.

Renunta la ce fumezi, iti face rau.

Ai o stare psihica toxica. Esti toxic. De la NIP.

Tot ce scoti din tine e toxic.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.09.2022, 07:41:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Ideea ca va cădea crestinismului traditional, instituționalizat este de sorginte New Age.
Se regăsește cam în toate cărțile care au invadat librăriile la raftul de spiritualitate în ultimii 20-30 de ani.
New Age e panteism renăscut în mediul neo-protestant și îmbrățișat chiar și de unii reprezentanti ai ereziei catolice.
Au invadat și spațiul ortodox rasaritean.
O cursa pentru suflete care pica ușor în plasa,care nu cunosc temeinic credința ortodoxa.
Nu recunosc ce spui. Eu n-am citit asa ceva si n-am gasit referire la panteism si New Age nicaieri in cartile pe care le-am citit eu. Vorbesti despre panteism si (eu stiind ce e panteismul) ma intreb ce vrei sa spui cu asta ca nu inteleg; daca tu intelegi da-ne un exemplu(unul singur!) din postarile noastre din acest topic sa ne lamurim, ca altfel pare ca tragi la poligon cu "gloantze oarbe".
Eu vorbesc si concluzionez numai cu confirmarea Scripturii.

Te intreb eu direct pe tine: crestinismul ortodox institutionalizat din perioada comunista din Romania, care includea (oficial, dar nu public) multe "urechi" de la sri, il recunoaste Hristos ca fiind intemeiat de El? Pe atunci nu exista New Age.
Astept raspuns(fara panteisme!)!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.09.2022, 12:27:37
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu recunosc ce spui. Eu n-am citit asa ceva si n-am gasit referire la panteism si New Age nicaieri in cartile pe care le-am citit eu. Vorbesti despre panteism si (eu stiind ce e panteismul) ma intreb ce vrei sa spui cu asta ca nu inteleg; daca tu intelegi da-ne un exemplu(unul singur!) din postarile noastre din acest topic sa ne lamurim, ca altfel pare ca tragi la poligon cu "gloantze oarbe".
Eu vorbesc si concluzionez numai cu confirmarea Scripturii.

Te intreb eu direct pe tine: crestinismul ortodox institutionalizat din perioada comunista din Romania, care includea (oficial, dar nu public) multe "urechi" de la sri, il recunoaste Hristos ca fiind intemeiat de El? Pe atunci nu exista New Age.
Astept raspuns(fara panteisme!)!
Îți dau câteva exemple: Conversații cu Dumnezeu, de Neale Donald Walsch, Matei ,vorbește-mi despre rai de Suzanne Warld, apărute la Editura for You.
Apoi o serie nesfârșită: Hatorii, ființe evoluate extraterestre, venite sa salveze omenirea care oferă sfaturi prin channeling, medium autorului, Vorbește Avraam și Sarra, sfaturi tot prin channeling.
Sfaturi de la Maeștri, ființe din ierarhia cerească care ne atenționează ca între 2016-2023 va fi marea trecere pentru umanitate,cu multe provocări,vechile dogme,instituții religioase vor fi zguduite, urmând o epoca a pacii începând cu 2023,cu o singura religie sincretista pe pământ, bazata pe metempsihoza sufletelor și ideea ca Dumnezeu suntem noi (Dumnezeu s-a divizat în miliarde de suflete,care sunt Una,și care evoluează prin reîncărcări succesive pana la unirea cu Divinitatea, Dumnezeu e una cu Universul).
Asta e panteism.
Dacă ai citit carti New Age ar trebui să știi foarte bine.
S-au făcut și grupuri de meditații bazate pe învățăturile lor.
Nu au o doctrina unitară, în unele aspecte rezoneaza la unison,în altele se contrazic
Si toate vorbesc de faptul ca o data cu trecerea din zodia peștilor în cea a varsatorului se sfârșește creștinismul.
Ar fi trebuit să cunoști astea, dacă asa cum afirmi ai lecturat literatura de genul.Ma mir ca întrebi ce e atât de cunoscut.
Cred ca am fost suficient de detaliat în privința asta.

Legat de a doua problema pusa de tine. Da, asa e,au fost multe situații în care preoți SRI slujeau iar cei cu har erau chinuiți în temnițele comuniste: Valeriu Gafencu,Ioan Ioanolide, Arsenie Papacioc, Iustin Parvu, Gheorghe Calciu.
Dar harul dat la preoție a lucrat. Duhul Sfant a iertat păcatele.
Nu trebuie să ne smintim ca protestanții ,care din cauza corupției ierarhiei catolice,au făcut biserici-case de rugăciune, ca nu pot fi numite biserici.
Nu facem alta Biserica.
În Biserica sunt vremuri și vremuri ca în lume, dar piatra pusa de Hristos e veșnică, dincolo de păcatele și lipsa de desăvârșire a preoților,episcopilor.
Imi pari suficient de cunoscător în cele bisericești din postări,de asta ma mit ca pui problema asa și ceri explicații la ceva cunoscut.
Stii foarte bine ca Harul lucrează indiferent de starea de pacatoșenie a preotului.
Dacă intrebarea venea de la alt user nu ma mira, dar nu de la tine care ai cunoștințe legate de învățătura de credință ortodoxa.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.09.2022, 17:04:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Halucinezi.

Tu ce bagi in tine cand debilitezi din astea? De unde le scoti?

Suna a elucubratii masive, in stare psihotropa.

Renunta la ce fumezi, iti face rau.

Ai o stare psihica toxica. Esti toxic. De la NIP.

Tot ce scoti din tine e toxic.
Chiar nu-ti dai seama ca strici toate firele de discutie?

Nu stiu ce tot vrei de la mine? Nu ti-a placut povestea? N-ai inteles talcul si arunci pe mine cu vidanja data pe invers si ventilatorul la maxim ca sa imprastii pe toti? Nu poti crede in sfintele Trambite Apocaliptice si daca nu poti crede io-s vinovatul si te razbuni pe mine?

Pentru NIP impreuna cu celelate Trambite sau pentru analizarea mea exista fire de discutie dedicate!

Practic te dai in spectacol ca mare medic psihiatru si ca mare "medic-teolog" nu vrei sa respecti nici cum pe ceilalti useri si nici regulile elementare de bun simt si de postare la subiect!

Unde nu e nici Dumnezeu nu cere. Nici io nu-ti cer nimic, te rabd, ce sa fac? Nu uita cand pomenesti de debilitate, psihopatie, toxicitate... ca "cine zice ala e"!!!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.09.2022 at 18:07:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare