Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2011, 15:23:53
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Exclamation Rasul excesiv si consecintele lui.

Deseori mi se intampla la scoala sa rad pe anumite teme foarte mult pana ramaneam fara aer , cum s-ar zice . Apoi , dupa ce ma linisteam , ma gandeam ca iar o sa mi se intample ceva rau dupa , si din pacate , chiar se intampla . Ba aveam lucrare , ba luam note proaste , ma certam cu parintii , uneori depresii mari , etc . Sa inteleg ca este un pacat sa radem in mod excesiv ?

-Imi cer scuze daca am deschis prea multe topicuri noi -
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2011, 15:28:19
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Deseori mi se intampla la scoala sa rad pe anumite teme foarte mult pana ramaneam fara aer , cum s-ar zice . Apoi , dupa ce ma linisteam , ma gandeam ca iar o sa mi se intample ceva rau dupa , si din pacate , chiar se intampla . Ba aveam lucrare , ba luam note proaste , ma certam cu parintii , uneori depresii mari , etc . Sa inteleg ca este un pacat sa radem in mod excesiv ?

-Imi cer scuze daca am deschis prea multe topicuri noi -
Iulian, dacă râsul excesiv e un păcat, atunci cu topicul ăsta îi faci pe toți cititorii să ajungă în iad. Sau poate va reuși careva să se abțină. Eu n-am putut.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2011, 15:35:38
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Iulian, dacă râsul excesiv e un păcat, atunci cu topicul ăsta îi faci pe toți cititorii să ajungă în iad. Sau poate va reuși careva să se abțină. Eu n-am putut.
N-ati invatat ca nu este frumos sa razi de altcineva ? Deci , ati facut un pacat micut , dar este al dumneavoastra . :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2011, 16:05:41
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Smile

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
N-ati invatat ca nu este frumos sa razi de altcineva ? Deci , ati facut un pacat micut , dar este al dumneavoastra . :)
Noh...nu radea de tine cred eu
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2011, 18:30:44
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ilinca Vezi mesajul
Noh...nu radea de tine cred eu
Dar de cine crezi ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2011, 18:39:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

rasul excesiv este un pacat?
daca razi de cineva, nu trebuie sa faci ezcese pentru a pacatui.
pe de alta parta, rasul natural, nefortat, arata o persoana in preajma careia iti doresti sa fii.
cunosc persoane ce rad si cand iti spun "buna", iar prezenta lor ma binedispune mereu. este asta un pacat?!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.05.2011, 15:33:18
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Smile buna

Un pacat sa razi excesiv....hmm n-as crede desi mi s-a intamplat si mie acest lucru odata,dar nu cred ca ar avea vreo legatura cu vreun pacat!A rade este normal fiecare dintre noi ar trebui sa rada uneori si mai mult nu este nici o problema cred ca este doar o coincidenta...eu asa cred este doar o parere.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.05.2011, 22:36:09
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Deseori mi se intampla la scoala sa rad pe anumite teme foarte mult pana ramaneam fara aer , cum s-ar zice . Apoi , dupa ce ma linisteam , ma gandeam ca iar o sa mi se intample ceva rau dupa , si din pacate , chiar se intampla . Ba aveam lucrare , ba luam note proaste , ma certam cu parintii , uneori depresii mari , etc . Sa inteleg ca este un pacat sa radem in mod excesiv ?
In indreptarele pentru spovedanie si in unele rugaciuni rasul peste masura este pacat. Cerceteaza-ti constiinta si vei vedea.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.05.2011, 23:23:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In crestinism intotdeauna e favorizata calea de mijloc in toate. Una e sa razi de cineva, orice ar fi facut - dupa cum spunea Dumitru, aici nu ai nevoie de excese pentru a face pacatul - alta e sa fii vesel, zambitor... Nici nu e politicos sa razi in hohote, indiferent de gluma.

Il intrebase cineva pe par. Teofil daca e pacat sa mearga la o nunta, iar acesta i-a zis ca nu e pcat, dar ca trebuie sa faca ce se face acolo, adica sa se veseleasca. Ca daca nu stie sa se veseleasca, mai bine sa nu se duca si sa strice cheful nuntasilor. Adica treburile nu sunt asa fixe, de aici pana acii e pacat, de colo pana dincolo nu e. Trebuie sa ai si delicatete (sa nu zic chiar dragoste) fata de cel de langa tine. Imi vine in minte acum ca cine mananca pentru Dumnezeu mananca si cine posteste pentru Dumnezeu posteste. Asa ca e bine daca ne abtinem de la ras pentru Dumnezeu si iarasi daca radem pentru Dumnezeu. Dar asta e parerea mea personala.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2011, 23:07:04
elizabeth elizabeth is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2011
Locație: Cluj
Religia: Catolic
Mesaje: 4
Implicit ras excesiv

si eu aveam o colega in liceu, exact ca tine, radea intr-una asa in hohote pana nu mai avea aer... apoi mereu o asculta... sau se intampla ceva rau cu ea. Parerea mea e ca rasul excesiv nu eun pacat, dar e enervant. Si cred ca profii de aceea o ascumtau pe ea dupa ce radea, ca ii calca pe nervi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rasul ca terapie miles to truth Stiri, actualitati, anunturi 21 16.04.2012 08:27:00
rasul?-terapie sau pacat nicoletajuravle Generalitati 41 10.10.2011 16:28:23
Rasul,benefic foarte tigerAvalo9 Generalitati 18 13.08.2011 18:29:23
Alcoholul si consecintele lui ory Generalitati 15 17.09.2010 14:13:29
Pacatul - si consecintele lui? s_snape Generalitati 14 09.05.2009 15:37:11