Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2011, 10:21:06
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Unhappy Ajutati-ma cu niste sfaturi , va rog .

Intr-un fel ma simt vinovat ca nu am avut tangete cu biserica pana acum , dar totul are un inceput si acest inceput vreau sa fie acum . Doresc sa merg la biserica , sa aprind cate o lumanare pentru bunicii mei morti , sa imi mai eliberez memoria de ganduri rele , dar imi este intr-un fel rusine . Spre exemplu , am vrut sa merg astazi ,Duminica , la biserica sa aprind cateva lumanari , dar m-am gandit ca este prea tarziu sa intru in biserica cu gandul ca a inceput slujba .( era ora 8:00 cand m-am trezit).
O zi buna , fratilor >:D<
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2011, 11:14:03
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite un sfat: pune alarma la ceas să sune mai repede.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2011, 11:33:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Intr-un fel ma simt vinovat ca nu am avut tangete cu biserica pana acum , dar totul are un inceput si acest inceput vreau sa fie acum . Doresc sa merg la biserica , sa aprind cate o lumanare pentru bunicii mei morti , sa imi mai eliberez memoria de ganduri rele , dar imi este intr-un fel rusine . Spre exemplu , am vrut sa merg astazi ,Duminica , la biserica sa aprind cateva lumanari , dar m-am gandit ca este prea tarziu sa intru in biserica cu gandul ca a inceput slujba .( era ora 8:00 cand m-am trezit).
O zi buna , fratilor >:D<
Bine este să mergeți de la începutul slujbei. Dar mai bine este să pierdeți începutul, decât să nu mergeți de loc.

Să presupunem că nu ar fi vorba de Sfânta Slujbă, ci de un meci de fotbal. Nu-i așa că, dacă cineva ar spune: "am pierdut fluieratul de început al meciului, așa că nu am mai intrat pe stadion", vi s-ar părea ciudat ? Ei bine, tot așa e și la slujbă. Iar Sf Liturghie are, ca și un meci, două reprize, doar că nu e pauză între ele. Se cheamă "Liturghia Cuvântului" (repriza I) și "Liturghia Jertfei" (repriza a II-a). Bine e să fim de la începutul meciului, dar e o datorie serioasă să fim măcar de la începutul reprizei a II-a.

P.S: La ce oră începe Liturghia la biserica dv, încât ora 8 e prea târziu ? E vorba de capela unității militare, cumva ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2011, 12:07:25
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine este să mergeți de la începutul slujbei. Dar mai bine este să pierdeți începutul, decât să nu mergeți de loc.

Să presupunem că nu ar fi vorba de Sfânta Slujbă, ci de un meci de fotbal. Nu-i așa că, dacă cineva ar spune: "am pierdut fluieratul de început al meciului, așa că nu am mai intrat pe stadion", vi s-ar părea ciudat ? Ei bine, tot așa e și la slujbă. Iar Sf Liturghie are, ca și un meci, două reprize, doar că nu e pauză între ele. Se cheamă "Liturghia Cuvântului" (repriza I) și "Liturghia Jertfei" (repriza a II-a). Bine e să fim de la începutul meciului, dar e o datorie serioasă să fim măcar de la începutul reprizei a II-a.

P.S: La ce oră începe Liturghia la biserica dv, încât ora 8 e prea târziu ? E vorba de capela unității militare, cumva ?
Presupun ca la ora 8:00 incepe , nu stiu sigur .Nu este o capela a unitaii militare . Ma gandeam ca se vor uita toti la mine si ...
V-am spus , nu cunosc multe in legatura cu inceperea slujbei si tot ce tine de ea .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2011, 12:18:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

La ora 8 incepe utrenia, rugaciunea de dimineata, la care este bine sa mergi, dar nu este obligatoriu. Sf. Liturghie incepe probabil in jur de 9.30-10, dar e bine sa te uiti pe programul afisat al bisericii. Nu este bine deloc sa intarzii, dar nici nu se uita nimeni ciudat la tine daca intri mai tarziu.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2011, 13:11:24
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Intr-un fel ma simt vinovat ca nu am avut tangete cu biserica pana acum , dar totul are un inceput si acest inceput vreau sa fie acum . Doresc sa merg la biserica , sa aprind cate o lumanare pentru bunicii mei morti , sa imi mai eliberez memoria de ganduri rele , dar imi este intr-un fel rusine . Spre exemplu , am vrut sa merg astazi ,Duminica , la biserica sa aprind cateva lumanari , dar m-am gandit ca este prea tarziu sa intru in biserica cu gandul ca a inceput slujba .( era ora 8:00 cand m-am trezit).
O zi buna , fratilor >:D<
Dorim sa fim invingatori insa nu reusim totdeauna. Daca ati fi mers la biserica, chiar daca nu de la inceput, ar fi fost o victorie. Cel rau va face tot ce va putea sa va tina departe de biserica. Fie ca v-ati trezit tirziu (deja e tirziu, nu mai are sens), fie daca ajungeti poate nu va concentrati la slujba (daca tot nu va concentrati la rugaciune, nu are sens sa veniti la biserica) si asa mai departe. Nu va limitati numai la intentie (nu stiu cine spunea ca drumul spre iad e pavat cu intentii bube). Treceti la fapte, chiar daca sint imperfecte.

Last edited by nutucutu; 22.05.2011 at 13:14:57.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.05.2011, 13:56:11
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Intr-un fel ma simt vinovat ca nu am avut tangete cu biserica pana acum , dar totul are un inceput si acest inceput vreau sa fie acum . Doresc sa merg la biserica , sa aprind cate o lumanare pentru bunicii mei morti , sa imi mai eliberez memoria de ganduri rele , dar imi este intr-un fel rusine . Spre exemplu , am vrut sa merg astazi ,Duminica , la biserica sa aprind cateva lumanari , dar m-am gandit ca este prea tarziu sa intru in biserica cu gandul ca a inceput slujba .( era ora 8:00 cand m-am trezit).
O zi buna , fratilor >:D<
iulian sa nu uiti niciodata exista si al12lea ceas profita si de acesta. rusinea vine de la diavol. Dl. IIsus ne-a spus sa indraznim ca a biruit lumea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.05.2011, 14:01:31
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

scuze am gresit si am sters mesajul.

Last edited by mihaila_alin; 22.05.2011 at 14:26:03.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.05.2011, 15:00:07
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit Vino la Iisus

Cand sufletul tau este tulburat... cand cauti pacea si nu o gasesti.... cand cauti in biserica, la preot, pe la vre-o manastire ori prin carti sfinte si tot nu iti gasesti linistea... sa ai atunci acest adevar inainte: Dumnezeu te cerceteaza prin Duhul Sfant. Dupa cum fiecare dintre noi suntem diferiti tot asa si Dumnezeu are lucrari diferite cu fiecare. Sfatul meu este sa asculti de indemnul Domnului Iisus care ne spune in Sf.Evanghelie a Apostolului Matei la cap.6 sa intram in camaruta noastra, sa ne incuiem si sa ne rugam acolo in tihna, adica sa fim in intimitatea duhovniceasca a rugaciunii si a partasiei prin Duhul Sfant pentru ca Acela care vede in ascuns sa iti rasplateasca. Vino inaintea lui Dumnezeu cu framantarile tale, marturiseste sincer si deplin toate greutatile, ofurile care sunt in tine si vei gasi in Domnul Iisus cel mai bun confident. Acolo, in intimitatea rugaciunii vei afla si raspuns pentru mai departe. Daca iti mai pot fi de folos scrie-mi la mariusmih71@yahoo.com. Harul Domnului nostru Iisus Hristos si binecuvantarea Lui sa fie cu tine. Amin!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.05.2011, 15:13:49
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Cand sufletul tau este tulburat... cand cauti pacea si nu o gasesti.... cand cauti in biserica, la preot, pe la vre-o manastire ori prin carti sfinte si tot nu iti gasesti linistea... sa ai atunci acest adevar inainte: Dumnezeu te cerceteaza prin Duhul Sfant. Dupa cum fiecare dintre noi suntem diferiti tot asa si Dumnezeu are lucrari diferite cu fiecare. Sfatul meu este sa asculti de indemnul Domnului Iisus care ne spune in Sf.Evanghelie a Apostolului Matei la cap.6 sa intram in camaruta noastra, sa ne incuiem si sa ne rugam acolo in tihna, adica sa fim in intimitatea duhovniceasca a rugaciunii si a partasiei prin Duhul Sfant pentru ca Acela care vede in ascuns sa iti rasplateasca. Vino inaintea lui Dumnezeu cu framantarile tale, marturiseste sincer si deplin toate greutatile, ofurile care sunt in tine si vei gasi in Domnul Iisus cel mai bun confident. Acolo, in intimitatea rugaciunii vei afla si raspuns pentru mai departe. Daca iti mai pot fi de folos scrie-mi la mariusmih71@yahoo.com. Harul Domnului nostru Iisus Hristos si binecuvantarea Lui sa fie cu tine. Amin!
mai sectare inchide televizorul,ca vine sfirsitul lumii din america, o am uitat a trecut prorociea cea mincinoasa de proroci mincinosi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 16:32:09
As dori si eu niste sfaturi va rog ... gringo Stiri, actualitati, anunturi 24 31.01.2011 11:36:13
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 14:50:58
Niste carti.... Simona-Marilena Generalitati 20 29.12.2009 15:48:05
Niste texte... Lucifer-junior Generalitati 4 30.10.2007 00:16:57