Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.06.2011, 20:13:10
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sa stii ca si religia poate fi un paravan destul de bun pentru cei care isi ascund lipsa de iubire fata de oameni...
Ai putea fi mai explicită? Ce înseamnă paravanul lipsei de iubire? Nu știu dacă e exact ceea ce cred eu că e...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.06.2011, 20:17:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Ai putea fi mai explicită? Ce înseamnă paravanul lipsei de iubire? Nu știu dacă e exact ceea ce cred eu că e...
Adica oameni care se ascund in spatele unor dogme si tot dau peste nas celorlalti cu ele,insa in realitate ei nu manifesta iubire,compasiune,smerenie,blandete fata de semeni,ci exact opusul.Asta este religia folosita ca paravan si nu traita intr-un mod spiritual...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.06.2011, 20:28:24
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Adica oameni care se ascund in spatele unor dogme si tot dau peste nas celorlalti cu ele,insa in realitate ei nu manifesta iubire,compasiune,smerenie,blandete fata de semeni,ci exact opusul.Asta este religia folosita ca paravan si nu traita intr-un mod spiritual...
Deci, am gândit la fel. Îmi doresc din tot sufletul să nu fie așa. Și a propos, dogma nu e un cuvânt la index, e o formă de cunoaștere. Dar despre asta sunt multe de povestit. Sau dacă ai folosit dogmă în sens peiorativ, nu neg că s-ar putea să ai dreptate.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.12.2011, 13:16:58
CODRUTA3 CODRUTA3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2010
Locație: Dej
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
I like it! La care aș mai adăuga misterul cozilor de mătură și găurilor din macaroane. Oare de ce are macaroana o gaură sau două? Și de ce spaghetele nu au? Și de ce macaronarii nu mănâncă numai macaroane?

Lăsând gluma la o parte, într-adevăr, a discuta discuții e și asta o discuție. Și unora ne place, ce să-i faci, nu prea avem probleme existențiale, nu prea avem probleme cu întreținerea, nu prea avem probleme cu viața, toate sunt OK, hai să vorbim despre bietele necuvântătoare, câinii, cei mai buni prieteni ai omului că din lipsă de creștinism, nu ne prea iubim semenii, și atunci, hai, să cheltuim, vreo două - trei venituri lunare din an să întreținem bietele animale bune la mușcat / mâncat oameni. Sau chiar nu se cunoaște ce pot să facă aceste magnifice patrupede? Cunosc cazuri de oameni - deja - neoameni după contactul cu ele.

Și o remarcă: rolul și rostul animalelor nu e de a fi substitut al lipsei de copii sau a incapacității de a-ți iubi semenii! Dar se pare că unii se pregătesc pentru întâlniri de gradul III și nu prea ar vrea să dea seamă cândva că nu au iubit niște specimene din vreo specie cu posibile circumvoluțiuni pe creier care put a inteligență!
ar fi foarte bine daca ati fi mai seriosi in postari. Daca ai acasa un animal nu inseamna ca nu ai copii sau ca esti incapabil sa iti iubesti semenii. Dar e mai usor sa raspunzi ironic decat sa dai un sfat folositor. Si eu am acasa un caine si 2 pisici, doar ca stau la casa, si tot mai sunt probleme de genul ca a latrat cainele noaptea si a deranjat vecinii. Asta e traim intr-o comunitate nu in pustiu. Si, cu toate ca am animale de companie pentru ca nu sunt inca casatorita si nu am copii, am un nepot care are o situatie mai dificila acasa si lipsuri materiale si care sta la mine de cativa ani si am eu grija de el cu tot ceea ce presupune ingrijirea si educarea unui copil ( mama lui vine sa il vada cam odata pe an). Oricum ma bucur nespus de mult ca sta cu mine si sunt fericita la fiecare realizare a lui. asa ca nu se exclude detinerea unui animal cu capacitatea de a-ti iubi semenii. sunt oameni care nu au nici copii, nici iubire fata de semeni si nici animale- eu cred ca e cea mai rea situatie posibila
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2011, 16:14:24
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Mi-as dori sa pot fi rau macar odata!Nu ca as fi viitorul nume pe lista de canonizari,dar nu mai stiu cum sa fac:Am un caine si de fiecare data cand il scot afara,aproape de fiecare data se gaseste cate cineva care sare cu gura pe mine ca de ce isi face nevoile pe unde ii vine pe afara!Si e valabil peste tot,oriunde l-as duce,nu doar intr-un anumit loc!Si,dupa ce ca fac treaba asta,si nu e usor,ei vorbesc foarte urat cu mine,striga,se uita urat,de parca al lor este tot Pamantul!Nu exagerez,stau intr-un oras cu blocuri si nu e un parc aproape.Eu nu sunt genul care sa dea replici si sa se certe.Asa ca tac,le suport rautatea si apoi acasa ma afecteaza si ma enervez pe ei si tot mie imi fac rau!!...Deci jur,odata macar asa simt ca imi doresc sa imi vina in minte anumite combinatii de cuvinte pe care sa le pot concretiza intr-o replica care sa fie incarcata de atata rautate,incat sa le inchid gura si,socati de ce am putut sa spun,sa taca si sa nu mai ma atace verbal! Asa mi-am dorit...poate nu e bine,doar ca ei se poarta si vorbesc urat,iar eu stau cam prost cu vorbele!Si e nedrept comportamentul lor,ca nu am bani de vila cu o curte imensa,si stau la bloc si eu....
Te inteleg, esti o persoana buna si iti este greu sa spui rautati. Dar cu toate astea, trebuie sa te gandesti si la ceilalti. Nu este normal sa nu strangi dupa cainele tau, in orice tara civilizata se intampla acest lucru, oamenii strang dupa caini daca acestia isi fac nevoile pe afara. Este gretos sa mergi pe strada si sa vezi rahati peste tot sau mai ales sa calci in ei. Trebuie sa te conformezi pentru ca traiesti in societate. La bloc nu e normal sa tii caini. nu te gandesti ca acel caine poate latra si deranjeaza lumea. Poate alti oameni nu pot dormi din cauza zgomotului. La casa inteleg dar la bloc e total deplasat sa tii caini.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Nu stiu Mara2009 Nunta 27 07.12.2011 21:25:39
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15
vreau sa stiu silvimiha Pocainta 4 24.05.2007 23:17:52