Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.03.2013, 11:12:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sa stii ca ai nevoie ca toti oamenii sa vina la biserica.
Si cei care pot sta in picioare, si cei care sunt mai putin dispusi sa stea in picioare dar care doresc sa vina la biserica.
Pentru asta, în fiecare biserică sunt băncuțele din strană.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.03.2013, 11:16:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Specificul închinării de la noi presupune să poți face și mătănii, închinăciuni, să poți și îngenunchea. E o participare și prin gesturi, nu doar asistare la Liturghie. Or, pentru asta băncile/scaunele încurcă și iau din spațiul și așa insuficient.

Last edited by N.Priceputu; 05.03.2013 at 11:20:04.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.03.2013, 12:23:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu sa dau explicatii cu privire la diferentele arhitectonice, sau de decoratiuni (icoane versus statui). De ce unii au ales ceva si altii altceva.
Uneori am impresia ca aceste confesiuni nici nu au fost vreodata in aceeasi unica biserica.

Legat de problema bancutelor in biserici s-a mai discutat.
Nu am inteles nici atunci opozitia apriga a unora.

Am ocazia sa pot compara cele doua modele: biserica ortodoxa cu bancute si fara bancute.
Pot sa spun ca in cea cu banci este mai mult spatiu si mai multa ordine.
Mai intai ca fiecare poate ingenunchea la locul lui. Se poate si tine ca sa se poata ridica. Are si unde sa-si puna lucrurile.
Fiecare are locul lui si poate face cum doreste: sta in picioare, asezat, sau ingenunchiat.
Nu calci pe mana altuia din spatele tau, nu lovesti vecinul, nu stai cu fundul la nasul celui din spate si etc.

In plus are si preotul loc de trecut pentru tamaiat, sau alte lucruri.

Exista si aspectul ca intr-adevar multe biserici ortodoxe sunt mici si la multe slujbe este o inghesuiala cumplita, nu ai loc sa calci, sa respiri, sa pui geanta.
Nu mai vorbesc de preot care nu poate trece.
Nici nu ai loc sa ingenunchezi. Sa nu uitam ca in picioare iti trebui mai putin loc decat in genunchi.

Si sunt multe persoane cu probleme de sanatate in raport cu numarul de scaune. Mai ales dureri de spate si picioare pentru care trebuie sa te mai asezi macar din cand in cand.

Referitor la aspectul respectului fata de Domnul Dumnezeu eu nu stiu daca este rau sa stai asezat.
Da, exista momente ale slujbei in care trebuie sa stai in picioare, sau sa ingenunchezi. Dar in rest poti sa sezi daca simti nevoia.
Bancuta nu te impiedica la nimic, dimpotriva, iti da mai multa libertate.

Si Dumnezeu ne stie cu toate durerile si neputintele noastre.
Important este sa fim cu El, iar in biserica putem sedea la picioarele sale, sau putem ingenunchia.

Si mai stiu ca scrie undeva intr-o carte de liturgica pozitia pe care trebuie sa o aibe crestinii la diversele momente ale slujbelor (mai ales la Sf. Liturghie).
Nu este permis sa ingenunchiezi tot timpul, dar nu este ceva rau daca totusi o faci.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.03.2013, 12:33:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pot sa spun ca in cea cu banci este mai mult spatiu si mai multa ordine.
Asta mi-e greu s-o înțeleg.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu este permis sa ingenunchiezi tot timpul, dar nu este ceva rau daca totusi o faci.
Unde ai citit asta?
Poate te referi la Sfânta Liturghie de duminica?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.03.2013, 12:50:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Asta mi-e greu s-o înțeleg.


Unde ai citit asta?
Poate te referi la Sfânta Liturghie de duminica?
1. Fa un experiment: pune intr-un dulap, sau intr-o valiza multe lucruri de-a valma, indesate si punele apoi in ordine, sistematic. Vezi cum iti incap mai multe.

Si am spus: are fiecare locul lui, are si preotul pe unde trece.
Imagineaza-ti toata lumea in genunchi, biserica plina. N-ai loc sa arunci un ac.
Preotul este blocat, cel din spate nu se poate duce la altar, cel din fata nu poate iesi...

2. Este o carte de studiu din facultate. Nu mai stiu cum se numeste. Da, mai mult la Sf. Liturghie se refera. O vazusem pe net si era interesanta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.03.2013, 12:59:18
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Lăsați, că sunt biserici (ortodoxe, normal) în Grecia de ex unde sunt băncuțe la greu.
Când am intrat prima oară am zis că n-am ajuns unde trebuie.
Mă rog... Lenea și comoditatea omului "modern".
E o catedrala in Rosiori, foarte draguta de altfel, care, iata, si ea are multe rinduri de banci: curate, ca noi. Si e ortodoxie hundred percent acolo. Si, crede-ma, in timpul slujbei, nimeni nu atipeste/viseaza/zboara mental la altceva, chipurile fiindca sta pe banca. Dimpotriva, e multa ordine, liniste, atentie. A mea merge de Pasti acolo.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.03.2013, 12:59:55
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Fa un experiment: pune intr-un dulap, sau intr-o valiza multe lucruri de-a valma, indesate si punele apoi in ordine, sistematic. Vezi cum iti incap mai multe.
Bine zis, doamna!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.03.2013, 13:06:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
E o catedrala in Rosiori, foarte draguta de altfel, care, iata, si ea are multe rinduri de banci: curate, ca noi. Si e ortodoxie hundred percent acolo. Si, crede-ma, in timpul slujbei, nimeni nu atipeste/viseaza/zboara mental la altceva, chipurile fiindca sta pe banca. Dimpotriva, e multa ordine, liniste, atentie. A mea merge de Pasti acolo.
Într-o catedrală în care lumea nu prea se înghesuie să vină, se poate, este spațiu. Poate și în bisericile din diaspora să fie la fel. Dar marea majoritate a bisericilor ortodoxe sunt mici, neîncăpătoare, pline până la refuz.

În plus, ca să nu adoarmă, ortodoxul mai face o plecăciune, o închinăciune, o metanie...
Participarea lui la slujbă nu înseamnă a fi doar atent cu ochii și urechile la ce se petrece în fața altarului.

P.S. Și mai e ceva: e vorba de starea de jertfă care ni se cere tuturor, un pic de nevoință care pune sufletul în starea potrivită, smerită, înaintea lui Dumnezeu.

Last edited by N.Priceputu; 05.03.2013 at 13:11:45.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.03.2013, 13:11:16
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Într-o catedrală în care lumea nu prea se înghesuie să vină, se poate, este spațiu. Poate și în bisericile din diaspora să fie la fel. Dar marea majoritate a bisericilor ortodoxe sunt mici, neîncăpătoare, pline până la refuz.

În plus, ca să nu adoarmă, ortodoxul mai face o plecăciune, o închinăciune, o metanie...
Participarea lui la slujbă nu înseamnă a fi doar atent cu ochii și urechile la ce se petrece în fața altarului.
Pai asta vreau sa zic, ca nu adoarme nimeni acolo. Mai ales de Pasti. Nu am vazut niste ochi inchisi, un cap motaind sau auzit un sforait. Poate mi-a scapat. :P
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.03.2013, 13:16:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Pai asta vreau sa zic, ca nu adoarme nimeni acolo. Mai ales de Pasti. Nu am vazut niste ochi inchisi, un cap motaind sau auzit un sforait. Poate mi-a scapat. :P
Poate ai atipit si tu.
Reply With Quote
Răspunde