Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.03.2013, 23:08:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tigrule, daca tie ti se face sete intr-o zi secetoasa si nu ai in jur nicio sursa de apa si niciun ban ca sa iti cumperi, nu ai primi un pahar de suc de la o batranica, care spune: sa fie intru pomenirea mortilor mei! Daca accepti, cine bea sucul, tu sau mortul? O face batranica o fapta buna in fata Domnului sau nu? Asemeni si daca esti flamand sau esti imbracat prea subtire.


Pe cuvantul meu, daca nu ai fi un user vechi, te-as crede vreun sectant venit sa tulbure apele in ajun de Mosii de iarna. Altfel insa, sunt de acord ca in mediile noastre, putina lume mai stie semnificatia pomenilor crestinesti, si multi fac pomana numai asa, ca sa bifeze o randuiala, o traditie si sa ii fie mortului bine pe lumea cealalta. Multe persoane impart pachete la rude si cunostinte, si nu la nevoiasi, facand un troc: eu iti dau tie un pachet duminica asta, duminica viitoare tu imi dai mie si ce fericiti sunt mortii nostri ca mananca papanasi si beau tuiculita! De aia e bine sa mai citim si noi niscaiva carti duhovnicesti, sa nu ramanem prizonierii babismelor si sa credem ca asa arata ortodoxia.
Da, credinta asta ca mortul mananca sau se imbraca are un scop foarte practic, si anume acela ca fara ea ne-am gandi numai la noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.03.2013, 23:11:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Draga glykis(apropo care e numele tau de botez?)eu sunt un crestin ortodox mai tolerant,mai liberal,mai deschis cu totii la discutie si nu cred e ceva rau in asta.Asa privesc eu lucrurile.Simpatizez catolicii desi nu vreau sa ma convertesc la ei.Sectantii nu ii simpatizez dar sunt deschi la discutii si nu am conceptia ca cei de alte confesiuni nu se mantuiesc sau ca ajung in iad etc.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.03.2013, 23:17:48
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La drept vorbind, chiar scrie in Biblie de coliva ?
Chiar dacă nu scrie explicit și direct, ce relevanță are faptul, câtă vreme Biserica păstrează tradiția?
În Biblie, în acest scurt rezumat al vieții de credință,
în această concentrată istorie a legămintelor dintre Dumnezeu și om,
nu sunt scrise multe lucruri. Foarte multe adevăruri nu sunt consemnate în colecția de cărți mântuitoare numită Biblie.
Biblia nu este un cearceaf exhaustiv de date ci, dacă mi-e îngăduită comparația, e poate un semn indicator pentru ca omul să nu rătăcească drumul prin labirintul vieții.

Iată însă, chiar din Biblie, un amănunt lămuritor în acest sens, și încă unul aflat în "piscul" Scripturii (viața Mântuitorului ca Dumnezeu Întrupat):
"Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris."

(Iarăși ne încurcăm în meandrele raportului dintre Scriptură și Sfânta Tradiție a Bisericii...)

Last edited by cezar_ioan; 07.03.2013 at 23:26:49.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.03.2013, 23:27:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da, credinta asta ca mortul mananca sau se imbraca are un scop foarte practic, si anume acela ca fara ea ne-am gandi numai la noi.
Dar aceasta este o credinta nefondata, adica e o superstitie, un "babism" ca mortul mananca si bea, are dreptate Tigrul! Noi, crestinii, cand dam de pomana, ii dam unui om nevoias in carne si oase, in numele Domnului, pentru iertarea pacatelor adormitului X sau Y. Adica milostenia pentru cei morti se face in numele lui Hristos, nu pentru ca ne dorim ca mortul sa manance bine pe lumea cealalta.
Sau dam de pomana pur si simplu in numele Domnului, gandind ca asa indeplinim poruncile Sale.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.03.2013, 00:11:59
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Practicile caritabile în Biserica ortodoxă

Larchet: http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-daruire-de-s/
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.03.2013, 00:15:28
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Mănâncă și beau cei de dincolo?

http://www.crestinortodox.ro/inmorma...rti-68783.html
Reply With Quote
Răspunde