Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2009, 13:27:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Sola Scriptura,daruri.

Am primit 2 carti pe strada de la un om care m-a intrebat daca imi poate darui aceste carti.Am acceptat.Sunt 2 .Una are numele Calea spre Hristos de Ellen G.White iar cealalta Lumea noastra,incotro? de Alejandro Bullon.Sunt carti ortodoxe,in regula ma refer?Sau sunt de la sectanti?Am mai primit si un bonulet cu cursuri Sola Scriptura etc. banuiesc ca asa se numeste initiativa.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.05.2009, 13:34:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Calea catre Hristos

ma scuzati
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.05.2009, 13:39:28
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Ellen G white este privita ca fiind fondatoarea bisericii adventisete de ziua a saptea.Nu m-as avanta "in ea".
Dar poate altii au alte pareri...Doamne ajuta.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2009, 14:24:45
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am primit 2 carti pe strada de la un om care m-a intrebat daca imi poate darui aceste carti.Am acceptat.Sunt 2 .Una are numele Calea spre Hristos de Ellen G.White iar cealalta Lumea noastra,incotro? de Alejandro Bullon.Sunt carti ortodoxe,in regula ma refer?Sau sunt de la sectanti?Am mai primit si un bonulet cu cursuri Sola Scriptura etc. banuiesc ca asa se numeste initiativa.Doamne ajuta!
"Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun." (1 Tesaloniceni 5:21)

"Calea catre Hristos" este o carte tiparita de edituri crestine diferite (am vazut o editie care avea pe copertile interioare imagini cu manastiri- probabi era tiparita de o editura ortodoxa). Aceasta carte Il prezinta pe Hristos si nu face nici diferenta interconfesionala. Orice crestin o citeste va descoperi lucruri frumoase si ziditoare.

"Lumea noastra, incotro?"- reprezinta o lectura interesanta si plina de realism despre vremurile in care traim. Se poate citi si on-line.
http://www.carteaanului.ro/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.05.2009, 14:32:27
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am mai primit si un bonulet cu cursuri Sola Scriptura etc. banuiesc ca asa se numeste initiativa.Doamne ajuta!
"Sola Scriptura" este un institut biblic prin corespondenta sau on-line. Puteti studia Biblia (curs de 2 ani) sau anumite teme ale vietii crestine (familie, fericire, sanatate, etc), fara sa va deranjeze nimeni. Puteti intrerupe cursurile cand doriti, fara sa mai comunicati.

Totul este gratuit si de folos. Mai ales cand este vorba sa cercetezi Cuvantul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2009, 14:34:38
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am primit 2 carti pe strada de la un om care m-a intrebat daca imi poate darui aceste carti.Am acceptat.Sunt 2 .Una are numele Calea spre Hristos de Ellen G.White iar cealalta Lumea noastra,incotro? de Alejandro Bullon.Sunt carti ortodoxe,in regula ma refer?Sau sunt de la sectanti?Am mai primit si un bonulet cu cursuri Sola Scriptura etc. banuiesc ca asa se numeste initiativa.Doamne ajuta!
Ca sa raspund direct, Nu, nu sunt carti ortodoxe, sunt carti care fac parte din literatura teologica neo-protestanta
Daca sa le citesti sau nu., poi nustiu ce sa zic, personal am citit carti neo-protestante, am aflat si invatat lucruri bune din ele dar tot timpul au un mesaj ascuns, un mod frumos de a te duce la ei,
Eu sunt mai liberal si consider ca nu e pacat sa citesti carti care vorbesc despre Dumnezeu, dar cred de asemenea ca in ortodoxie se afla suficiente carti si resurse crestine foarte valoroase, scrise nu de autori anonimi ci de Sfinti care le-au scris ca sa zic asa, cu viata, cu trairea, cu fapta Citeste carti neo-protestante doar daca in prealabil ai citit in aceeasi masura cartile si invataturile Sf Parinti
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2009, 19:42:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am primit 2 carti pe strada de la un om care m-a intrebat daca imi poate darui aceste carti.Am acceptat.Sunt 2 .Una are numele Calea spre Hristos de Ellen G.White iar cealalta Lumea noastra,incotro? de Alejandro Bullon.Sunt carti ortodoxe,in regula ma refer?Sau sunt de la sectanti?Am mai primit si un bonulet cu cursuri Sola Scriptura etc. banuiesc ca asa se numeste initiativa.Doamne ajuta!
Sunt după cunoștința mea cărți ale adventiștilor.Învățăturile seamănă dar nu sunt la fel cu ale noastre.Chiar dacă la noi cărțile nu se dăruiesc pe stradă este bine să le procurăm și să cunoaștem învățătura creștin -ortodoxă.Atunci când o vom cunoaște va fi anevoie să cădem în plasa sectanților.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2009, 19:44:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit atntie la carti

cred ca nu ai nevoie sa citesti astfel de carti atat timpcat avem o bogatie spirituala ata de mare in scrierile sf parinti.e riscant sa citesti astfel de carti mai ales daca nu iti cunosti bine invatatura de credinta.te poti pierde ca valul. or adventisti au o strategie f bine pusa la punct.am rasfoit si eu carti de white si am vazut ca abordeaza intr-un mod simplu, care iti retine atentia.dar directia in care o ia....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2009, 20:33:12
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cred ca nu ai nevoie sa citesti astfel de carti atat timpcat avem o bogatie spirituala ata de mare in scrierile sf parinti.e riscant sa citesti astfel de carti mai ales daca nu iti cunosti bine invatatura de credinta.te poti pierde ca valul. or adventisti au o strategie f bine pusa la punct.am rasfoit si eu carti de white si am vazut ca abordeaza intr-un mod simplu, care iti retine atentia.dar directia in care o ia....
Subscriu. Avem si noi atatea carti frumoase incat e pacat sa pierdem in alte abordari.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2009, 21:29:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Am rascolit cartile si m-am inselat.Cartile nu fac nici o diferenta interconfesionala,sunt doar autori care ce-i drept nu sunt ortodocsi care incearca sa aduca un pacatos mai aproape de Dumnezeu.Cartea lui Bullon povesteste doar despre Apocalipsa si ne face sa intelegem Apocalipsa ,de ce trebuie sa se intample etc. iar Calea spre Hristos e numai despre viata si insusirile,firea Mantuitorului.Am crezut ca aceste carti sunt ale martorilor sau a unor sectanti dar m-am inselat.Sunt defapt carti care nu au nici o legatura cu secte,,razboaiele confesionale'',sau nu au ca scop atragerea la o anumita secta.MUltumesc mult oricum pentru raspunsuri.Multumesc Danyel si celorlalti.Citesc si carti ale Sfintilor Parinti ,dar la mine deabia este inceputul ,sau mijlocul in cunoasterea lui Hristos si trebuie sa o iau incetul cu incetul de la simple carti de rugaciune pana la citirea cartilor Sfintilor Parinti.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 23:13:26
Daruri si talanti NECTARIE Generalitati 1 27.01.2011 01:23:02
Daruri dorinastoica14 Pocainta 49 11.05.2009 00:38:29
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 22:58:50