Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2008, 13:55:13
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit Cum a devenit Iisus un Hristos

Mai circula pe net alt film la fel de periculos ca si Zeitgeist, "Cum a devenit Iisus un Hristos":
http://www.special4u.ro/?p=107

Crestinismul e atacat prin toate mijloacele posibile din nefericire.
Eu nu am avut rabdare sa vad tot filmul....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2008, 15:12:03
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

[SIZE=4][COLOR=red]pot ei tot sa zica... ca o zic degeaba[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2008, 00:17:00
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Necunoasterea naste intodeauna presupuneri!

Of-Of! Unde dai si unde crapa!

Am urmarit si eu o parte din film si observ ca:
- nu e atat interes pt Jertfa lui Hristos intru Impacarea oamenilor cu Dumnezeu, pt care de fapt a devenit ...HRISTOS!
- nu e interes pt Invatatura transmisa de Hristos pt mantuirea sufletului...
Cat curiozitatea bolnava de a sti viata personala a lui Hristos!
Sarmanele suflete, sunt suparate ca Iisus a uitat sa-si lase biografia, de parca asta era importanta!

Deci, individul prezentator, impreuna cu cei pt care lucreaza, nu au inteles ca Hristos a venit cu-n scop Mantuitor in Lume, scop pe care l-a implinit prin Jertfa Sa si deasemeni sa ne lase si Invatatura Mantuitoare, Invatatura care sa ne duca la Dumnezeul cel Adevarat, Dumnezeul Iubirii- Smereniei-Milostivirii-Iertarii-Rabdarii... Nemarginite!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2008, 13:47:10
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit Parere

Parerea mea este sa tinem de Scriptura si de rugaciune. Eu unul dupa ce am vazut filmul Zeitgeist, chiar daca nu am crezut nimic de acolo, mi s-a sadint in inima indoiala. Sincer mi se pare foarte periculos. De aceea sfatul meu este sa nu va uitati la aceste filme. Televizorul, iar unele posturi cu tenta stiintifica gen Discovery au devenit canale de propaganda antihristica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2008, 14:20:44
alxdany's Avatar
alxdany alxdany is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 8
Implicit

am vazut si eu ceva din film da nu pe tot, si dak esti slab la inima incep sa apara tot felul de intrebari in minte, asa k mai bine sa nu ne uitam la el.
mai bine ne pazim mintile si ne uitam la ceva folositor.
Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2008, 14:52:22
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alxdany Vezi mesajul
am vazut si eu ceva din film da nu pe tot, si dak esti slab la inima incep sa apara tot felul de intrebari in minte, asa k mai bine sa nu ne uitam la el.
mai bine ne pazim mintile si ne uitam la ceva folositor.
Doamne Ajuta.

Tipul care vorbeste in film, are o frecventa vocala usor hypnotica (vorbeste fara patos, linistit... ), acoperita de un gen neutral ce iese bine in evidenta, in toate cate le afirma; -adevaruri laolalta cu neadevaruri.
Intradevar, cei care nu sunt ancorati bine in Sfintele Scripturi,, In Adevar, e mai bine sa nu vada filmul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.10.2008, 15:19:29
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit parere

Pot sa circule si o suta de filme ....nu ma uit ....si sper sa am puterea de a le ignora si de acum incolo....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.10.2008, 16:03:50
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Eu am fost mai slaba de inger la viata mea, in sensul ca ma dadeam asa dupa cum batea vantul, pentru ca nu aveam credinta suficienta, poate ca nici acum n-am, dar acum cand simt ca ma clatin il rog pe Dumnezeu ceva in genul asta: "Doamne ajuta tu necredintei si neputintei mele, intareste-ma Tu ca eu sunt slaba, mintea mea nu poate sa inteleaga lucrurile tale, ea merge dupa judecatile lumii acesteia, linisteste-ma Tu ca din partea mea nu e cu putinta, cad la prima suflare mai puternica de vant". Poate parea ridicol dar rugaciunile de genul asta imi alunga intrebarile din cap si capat liniste sufleteasca, nu ma mai intereseaza argumentele date impotriva lui Iisus sau a Bibliei. Inainte eram mereu tentata sa cercetez toate aceste argumente, acum nu, nu mai cercetez nimic, daca nu inteleg ceva, inseamna ca asa vrea Dumnezeu si ca nu am nevoie sa inteleg mai mult sau ca nu pot inca, eu trebuie sa fiu ca un copilas increzator in parintele lui, e ca si cum un copil de gradinita ar vrea sa intelaga ce e aia geometrie descriptiva cand el nu are nici notiuni de geometrie plana.
E foarte mare tentatia sa studiezi argumentele de genul asta care reies din studii si cercetari intense si laborioase. Pentru mine de exemplu, a fost tentant din cauza ca nu aveam o legatura adevarata cu Dumnezeu, nu credeam in El si atunci ideea mea de Dumnezeu era demolata foarte usor.
Acum partea grea este ca traim intr-o lume plina de tentatii, "ispitele" vin din toate partile si ne soptesc "gusta si de aici, si de aici....". Acest film este unul construit intr-un mod foarte inselator, este tesuta in el o "imensa dragoste" pentru oameni si pentru a lor "mantuire", amestecata evident cu minciuni sfruntate. Daca omul nu are suficienta credinta in Sfanta Treime, si mai ales daca nu cunoaste scripturile si nu are habar de vietile sfintilor sau de scrierile parintilor, atunci este scos usor afara de pe cararea lui si ratacit in bezna.
Dar daca in om exista acest duh necurat al dorintei de a cerceta, atunci Dumnezeu il lasa, pe mine m-a lasat 18 ani sa sar dintr-o religie in alta, sa caut, sa cercetez, sa ma dau cu capul de pereti,sa ma zbucium, sa plang..... si pana la urma tot la El m-am intors si va spun cu mana pe inima ca nu exista alt Dumnezeu in afara de Iisus Hristos, restul totul este o mare minciuna.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2009, 17:19:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Indoielile apar cand credinta e slaba. Sa ne intarim deci, credinta! Sa cercetam mai adanc! Cred, Doamne, ajuta necredintei mele! Cu o credinta cat un bob de mustar putem misca si muntii din loc... ce facem , lasam un film sa distruga si milimetricul bob?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2009, 19:18:11
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu nu vad cum poate fi un film considerat "periculos".
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 22:08:19
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 23:16:30
Handicapati si Iisus Hristos alecsandru Generalitati 18 10.12.2009 23:15:15
Iisus Hristos,apa vietii 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 13:47:45
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 22:30:22