Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 16.12.2008, 12:45:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=green]Anonim: Puterea cuvintelor[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green] [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Un cuvant nepasator poate provoca vrajba.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Un cuvant crud poate distruge o viata.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Un cuvant amar poate amplifica ura.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Un cuvant violent poate izbi taios si ucide.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Un cuvant delicat poate netezi calea.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Un cuvant vesel poate lumina ziua.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Un cuvant adecvat poate usura poveri.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Un cuvant de iubire poate vindeca si binecuvanta.[/COLOR][/SIZE]
Sa fi binecuvantata !
De poveri usurata ! Sa-nfloresti ca marul Sa-nentalnim si la anul . La multi ani cu sanatate, Ca-i mai buna decat toate ! (Eu , pentru Silvia)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #292  
Vechi 18.12.2008, 01:20:12
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

"Dumnezeu poate toate cate le vrea, dar nu vrea toate cate le poate"
Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #293  
Vechi 18.12.2008, 10:19:37
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

  • "A muri inseamna a pleca putin." - Academia Catavencu pe prima pagina, in saptamana in care s-a stins din viata Corneliu Coposu
  • E nevoie de o mare doza de crestinism pentru a face disparute instinctele noastre barbare, cum ar fi dragostea la prima vedere. ~ Rudyard Kipling
  • Moralitatea nu este altceva decat atitudinea pe care o adoptam fata de persoanele care ne displac. ~ Oscar Wilde
  • Religia consta intr-o multime de lucruri in care omul de rand are impresia ca crede si despre care si-ar dori sa fie sigur. ~ Mark Twain
  • Crestinismul pretinde crucificarea intelectului. ~ Søren Kierkegaard
  • Dei sacrificium intellectus. ~ Ignațiu de Loyola
  • Toate teologiile vestice se bazeaza pe conceptul unui Dumnezeu senil si delincvent. ~ Tennessee Williams
  • As spune ca religia crestina, asa cum e ea organizata in biserici, a fost si este principalul dusman al preogresului moral in lume. ~ Bertrand Russell
  • Intregul complex religios al lumii moderne se datoreaza absentei unui azil de nebuni in Ierusalim. ~ Havelock Ellis
  • Insusi cuvantul 'crestinism' e aparut dintr-o neintelegere — in fapt, a existat un singur crestin, care a murit pe cruce. ~ Friedrich Nietzsche
  • In fiecare sat exista o torta: invatatorul. Si un stingator: preotul. ~ Victor Hugo
  • Cea mai mare sursa a ateismului in lumea de azi e crestinismul, care-l slaveste pe Iisus cu vorba dar il reneaga prin stilul de viata. Asta e ceea ce o lume necredincioasa gaseste ca e de necrezut. ~ Brennan Manning
  • Iisus a murit prea curand. Daca ar fi trait pana in epoca mea si-ar fi renegat singur doctrina. ~ Friedrich Nietzsche
  • Iisus a spus "sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti" si cand a fost intrebat "cine este aproapele?" a spus pilda bunului samaritean. Daca vreti sa intelegeti aceasta pilda asa cum a fost inteleasa de cei ce au auzit-o atunci, inlocuiti "samaritean" cu "germani si japanezi". Mi-e teama ca crestinii contemporani ar afurisi o astfel de comparatie, deoarece i-ar face sa vada cat de mult s-au indepartat de invataturile celui ce le-a intemeiat religia. ~ Bertrand Russell
Reply With Quote
  #294  
Vechi 18.12.2008, 11:16:32
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[SIZE=3][COLOR=green]Uniunea cu Dumnezeu[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Toata viata omului se rezuma la cautarea Celeilalte Parti. Chiar daca pretinde ca alearga dupa intelepciune, dupa bani sau dupa putere. Orice ar obtine, va fi incomplet daca nu va reusi sa-si gaseasca Cealalta Parte. Cu exceptia putinelor creaturi ce provin din ingeri – si care au nevoie de singuratate pentru a se intalni cu Dumnezeu -, restul umanitatii va reusi Uniunea cu Dumnezeu numai daca, la un moment in viata, va reusi sa comunice cu Cealalta Parte.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Sursa: Paolo COELHO – Brida [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #295  
Vechi 19.12.2008, 08:46:39
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[SIZE=3][COLOR=green]"Nici o răzbunare nu e mai mare decât uitarea." [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green]Baltasar Gracian[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #296  
Vechi 19.12.2008, 19:20:19
Slavic Slavic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2008
Mesaje: 2
Implicit scrisa pe peretii unui lagar de concentrare nazist

Cred in soare si cand nu straluceste, cred in dragoste si cand n-o simt si cred in Dumnezeu si atunci cind nu-mi raspunde.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 20.12.2008, 23:53:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

“Copacii sunt efortul nesfârșit al Pământului de a vorbi cu cerul.”


Ce m-a impresionat citatul asta...
Reply With Quote
  #298  
Vechi 21.12.2008, 16:30:19
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Sa parchez la soare-Phil Bosmans

" Nu voi exista vesnic in lumea aceasta.Intre vesnicia dinaintea nasterii mele si vesnicia de dupa moartea mea, am timpul meu precis ptr a parca pe mica noastra planeta.
Am ceasul meu de parcare. Nu pot da aratatorul inapoi. Nu pot sa pun bani in ceas si sa-l fac sa mearga mai departe.Timpul meu de parcare este implacabil limitat.
Nu exista nici o autoritate care ar putea sa faca ceva ptr mine.
Viata mea este ca numele meu pe care il scriu pe nisipul de pe plaja.
Un vant usor-si totul se sterge..ce ma fac?
Un lucru este sigur: nu trebuie sa fiu trist, ba mai mult, trebuie sa incerc sa parchez la soare si nu in viesparul grijilor care ma urmaresc si ma distrug.
Sa fac ziua frumoasa... sa ma entuziasmez de lumina, de iubire, de oamenii buni si de lucrurile bune..
Sa fiu prietenos si cordial cu batranul care stie ca timpul lui de parcare a expirat, cu bolnavul, cu handicapatul, cu cel dezamagit, cu cel inselat si cu nefericitii cei multi, care nu au mai gasit un loc de parcare la soare.
Lor si tuturor oamenilor din jurul meu sa le fac ziua frumoasa.
De fapt, nu trebuie sa fac mai mult ptr a fi eu insumi fericit.

Sa parchez la soare si sa las ceasul de parcare sa mearga"
Reply With Quote
  #299  
Vechi 21.12.2008, 16:33:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Armonia este dragoste pura,pentru dragoste ,ea este un concert.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 23.12.2008, 19:21:47
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit Cugetare de seara...

[COLOR=#008000]Cu burta goală nici lăutarul nu-ți cântă chiar dacă știe că la sfârșitul nunții îl așteaptă o recompensă mare... [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50