Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2011, 13:53:01
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit ingeras sau nu

fetita mea a murit in dimineata nasterii in burtica.e inger sau nu?

Last edited by happy.angel; 21.02.2011 at 21:53:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2011, 13:54:47
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit povestea mea

pt ca nu a 0-ti inteles nimic

Last edited by happy.angel; 21.02.2011 at 21:53:48.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2011, 12:40:40
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de happy.angel Vezi mesajul
pe data de 07.01.2010 am ramas insarcinata.inca de la inceput au fost probleme.la un control am aflat ca sunt gemeni.la alt control ca sunt tripleti iar la 8 saptamani ca sunt cvadrupli.dr nostru ne-a recomandat reductie embrionara.eu aveam o cezariana cu un an si 4 luni inainte si corpul meu nu ar fi rezistat la o sarcina cu 4 copilasi.
a fost cea mai grea decizie din viata mea mai ales ca sotul meu nu a fost deloc alaturi de mine.m-a acuzat ca am luat tratament sa raman gravida si uite ce s-a intamplat in loc sa am rabdare sa raman natural.spunea ca acesti copilasi nu sunt dar de la dumnezeu.mama mea ma sfatuia sa fac avort.ea si o dr la care am mers sa-i cer parerea.nu puteam sa fac asta.am mers la preotul Toma, duhovnicul familiei si i-am povestit.el saracul a cerut ragaz sa vb cu mitropolitul si apoi ne-a chemat sa stam de vb.dr meu imi spusese ca nu voi putea tine sarcina cu 4 , ca 2 sunt in acelasi sac si vor putea iesi cu malformatii.a decis sa reduca pe cei doi din acelasi sac,erau 2 fetite.cu dezlegare de la preot si cu inima oarecum linistita am plecat inainte de Paste la maternitate sa fac reductia.nu va pot spune ce frica am tras.a fost ingrozitor.doar dumnezeu m-a intarit si m-a ajutat sa rezist si pe dr sa reuseasca.reductia inseamna inteparea celor 2 fetite in inima si moartea lor.urmau sa se resoarba pana la nastere. pana aici SUNT O CRIMINALA.mi-am omorat 2 fetite si nu imi voi ierta asta niciodata.
dupa reductie si pana la 6 luni a fost o sarcina grea dar dumnezeu ne-a ajutat si a fost bine.la 6 luni au inceput contractiile.pe 06 iulie m-am internat .am stat in spital pana pe 07.09
am stat in perfuzii sa nu nasc si dumnezeu m-a ajutat si daca nu se intampla nenorocirea nasteam la termen.asa am nascut la 8 luni.dr meu era in concediu si m-a lasat in grija altuia.acel dr nu a avut grija de mine asa ca pe data de 02.09 la 8 dimineata dr de la vizita mi-a zis ca stefania( asa trebuia sa o cheme) nu mai are puls.am crezut ca e un cosmar.a fost sunat dr meu la 8.30 .stefania avea puls la eco 57 -58 batai/min.voi trai toata viata cu ideea ca se mai putea face ceva dar nu s-a facut.
dr meu a zis ca vine el sa ma opereze.am intrat in operatie la 11.tarziu dupa parerea mea.eu cred ca daca isi dadeau interesul stefania era acum in bratele mele.
a doua zi dr meu a venit si mi-a zis ca stefania avea cordonul in jurul piciorului de 2 ori si de aceea a murit.
in ultimul timp era foarte agitata in burtica.marti seara avea pulsul 137 batai /min deci era ok.totul s-a intamplat joi sau joi noapte.in fiecere zi din viata ma voi gandi ca daca nu dormeam asa profund in seara aceea as fi vazut ca nu misca cu toate ca la gemeni e greu sa spui care misca si care nu.
am refuzat sa o vad si asta e alta durere a mea.am fost lasa si acum regret.nu am ce visa, nu am nici on amintire decat aceasta poza
https://picasaweb.google.com/mardar....32103703012146

am refuzat autopsia si am cerut sa o iau acasa.nasa ei de botez( care urma sa fie) a adus rochitica si cei de la morga au imbracat-o iar sotul meu a ales un frumos sicriu mic si simplu.
a fost ingrozitor sa-mi ingrop fetita si sa nu imi pierd mintile.nu puteam pt ca in spital ma astepta sa il aduc acasa , matei, fratele geaman al stefaniei.e dureros sa vb despre ea dar multumesc lui dumnezeu ca il am pe matei si pe andrei fratele lor mai mare.am doi baieti pe pamant si 3 ingerasi fetite in ceruri.cel putin asa imi place sa cred.
si acum urmeaza intrebarea mea. e stefania inger sau nu?dar surioarele ei?
te iubesc si te voi iubi toata viata mea
https://picasaweb.google.com/mardar....45821495611698
Singurul care vindeca este Hristos, iar mila Lui este nesfarsita. El iti va da intelegerea asupra ceea ce vrei sa stii si te va odihni. Fii sigura ca El cunoaste mai bine decat tine situatia si nu te judeca. Spune-I lui tot, stand in fata icoanei, sau oricum, fara sa te invinovatesti, ci doar spune-I si pune in fata Lui toate gandurile de vinovatie si de revolta, si El va lucra.
Este o carte frumoasa scrisa de Parintele Antonie Bloom: Viata, boala, moartea. Poate te va ajuta.
As fi vrut sa iti pot spune mai multe, sa te mangai cumva, dar mie nu-mi sta in putinta, ci numai Domnului. Iar El te va mangaia si odihni fara sa te osandeasca, ai incredere. Participa la Liturghie, spovedeste-te, impartaseste-te, chiar daca ti se va parea ca nu se misca nimic in tine; fii sincera cu tine si ai rabdare, si vei vedea ca El te aude.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2011, 13:41:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de happy.angel Vezi mesajul
pe data de 07.01.2010 am ramas insarcinata.inca de la inceput au fost probleme.la un control am aflat ca sunt gemeni.la alt control ca sunt tripleti iar la 8 saptamani ca sunt cvadrupli.dr nostru ne-a recomandat reductie embrionara.eu aveam o cezariana cu un an si 4 luni inainte si corpul meu nu ar fi rezistat la o sarcina cu 4 copilasi.
a fost cea mai grea decizie din viata mea mai ales ca sotul meu nu a fost deloc alaturi de mine.m-a acuzat ca am luat tratament sa raman gravida si uite ce s-a intamplat in loc sa am rabdare sa raman natural.spunea ca acesti copilasi nu sunt dar de la dumnezeu.mama mea ma sfatuia sa fac avort.ea si o dr la care am mers sa-i cer parerea.nu puteam sa fac asta.am mers la preotul Toma, duhovnicul familiei si i-am povestit.el saracul a cerut ragaz sa vb cu mitropolitul si apoi ne-a chemat sa stam de vb.dr meu imi spusese ca nu voi putea tine sarcina cu 4 , ca 2 sunt in acelasi sac si vor putea iesi cu malformatii.a decis sa reduca pe cei doi din acelasi sac,erau 2 fetite.cu dezlegare de la preot si cu inima oarecum linistita am plecat inainte de Paste la maternitate sa fac reductia.nu va pot spune ce frica am tras.a fost ingrozitor.doar dumnezeu m-a intarit si m-a ajutat sa rezist si pe dr sa reuseasca.reductia inseamna inteparea celor 2 fetite in inima si moartea lor.urmau sa se resoarba pana la nastere. pana aici SUNT O CRIMINALA.mi-am omorat 2 fetite si nu imi voi ierta asta niciodata.
dupa reductie si pana la 6 luni a fost o sarcina grea dar dumnezeu ne-a ajutat si a fost bine.la 6 luni au inceput contractiile.pe 06 iulie m-am internat .am stat in spital pana pe 07.09
am stat in perfuzii sa nu nasc si dumnezeu m-a ajutat si daca nu se intampla nenorocirea nasteam la termen.asa am nascut la 8 luni.dr meu era in concediu si m-a lasat in grija altuia.acel dr nu a avut grija de mine asa ca pe data de 02.09 la 8 dimineata dr de la vizita mi-a zis ca stefania( asa trebuia sa o cheme) nu mai are puls.am crezut ca e un cosmar.a fost sunat dr meu la 8.30 .stefania avea puls la eco 57 -58 batai/min.voi trai toata viata cu ideea ca se mai putea face ceva dar nu s-a facut.
dr meu a zis ca vine el sa ma opereze.am intrat in operatie la 11.tarziu dupa parerea mea.eu cred ca daca isi dadeau interesul stefania era acum in bratele mele.
a doua zi dr meu a venit si mi-a zis ca stefania avea cordonul in jurul piciorului de 2 ori si de aceea a murit.
in ultimul timp era foarte agitata in burtica.marti seara avea pulsul 137 batai /min deci era ok.totul s-a intamplat joi sau joi noapte.in fiecere zi din viata ma voi gandi ca daca nu dormeam asa profund in seara aceea as fi vazut ca nu misca cu toate ca la gemeni e greu sa spui care misca si care nu.
am refuzat sa o vad si asta e alta durere a mea.am fost lasa si acum regret.nu am ce visa, nu am nici on amintire decat aceasta poza
https://picasaweb.google.com/mardar....32103703012146

am refuzat autopsia si am cerut sa o iau acasa.nasa ei de botez( care urma sa fie) a adus rochitica si cei de la morga au imbracat-o iar sotul meu a ales un frumos sicriu mic si simplu.
a fost ingrozitor sa-mi ingrop fetita si sa nu imi pierd mintile.nu puteam pt ca in spital ma astepta sa il aduc acasa , matei, fratele geaman al stefaniei.e dureros sa vb despre ea dar multumesc lui dumnezeu ca il am pe matei si pe andrei fratele lor mai mare.am doi baieti pe pamant si 3 ingerasi fetite in ceruri.cel putin asa imi place sa cred.
si acum urmeaza intrebarea mea. e stefania inger sau nu?dar surioarele ei?
te iubesc si te voi iubi toata viata mea
https://picasaweb.google.com/mardar....45821495611698
Grea încercare și tristă întâmplare. Desigur că ar fi fost bine să nu omorâți pe cele două fetițe, că numai în mâna lui Dumnezeu este viața pe care El o dăruiește. Dar nu cred că aveți păcat dv, dacă ați acționat astfel cu dezlegare.

Unde sunt acum cele trei fetițe ? Cel mai probabil, la joacă într-o lume nevăzută. Dacă nu vă vine să credeți, înseamnă că încă nu sunteți la curent cu una dintre cele mai neobișnuite convertiri și viziuni din ultimele decenii. Aceea a doctorului ginecolog sârb Adasevici, autor a mii și mii de avorturi. El a văzut, în vis, în mod repetat, copiii pe care îi omorâse jucându-se. Dar nu a fost suficient ca să creadă, a cedat lui Dumnezeu când a fost pus în fața oribilității crimelor sale. Astăzi, este unul dintre aposctolii mișcării anti-avort. Aveți aici un articol despre asta: http://www.voicescarryblog.com/the-c...-life-apostle/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2011, 22:30:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de happy.angel Vezi mesajul
pe data de 07.01.2010 am ramas insarcinata.inca de la inceput au fost probleme.la un control am aflat ca sunt gemeni.la alt control ca sunt tripleti iar la 8 saptamani ca sunt cvadrupli.dr nostru ne-a recomandat reductie embrionara.eu aveam o cezariana cu un an si 4 luni inainte si corpul meu nu ar fi rezistat la o sarcina cu 4 copilasi.
a fost cea mai grea decizie din viata mea mai ales ca sotul meu nu a fost deloc alaturi de mine.m-a acuzat ca am luat tratament sa raman gravida si uite ce s-a intamplat in loc sa am rabdare sa raman natural.spunea ca acesti copilasi nu sunt dar de la dumnezeu.mama mea ma sfatuia sa fac avort.ea si o dr la care am mers sa-i cer parerea.nu puteam sa fac asta.am mers la preotul Toma, duhovnicul familiei si i-am povestit.el saracul a cerut ragaz sa vb cu mitropolitul si apoi ne-a chemat sa stam de vb.dr meu imi spusese ca nu voi putea tine sarcina cu 4 , ca 2 sunt in acelasi sac si vor putea iesi cu malformatii.a decis sa reduca pe cei doi din acelasi sac,erau 2 fetite.cu dezlegare de la preot si cu inima oarecum linistita am plecat inainte de Paste la maternitate sa fac reductia.nu va pot spune ce frica am tras.a fost ingrozitor.doar dumnezeu m-a intarit si m-a ajutat sa rezist si pe dr sa reuseasca.reductia inseamna inteparea celor 2 fetite in inima si moartea lor.urmau sa se resoarba pana la nastere. pana aici SUNT O CRIMINALA.mi-am omorat 2 fetite si nu imi voi ierta asta niciodata.
dupa reductie si pana la 6 luni a fost o sarcina grea dar dumnezeu ne-a ajutat si a fost bine.la 6 luni au inceput contractiile.pe 06 iulie m-am internat .am stat in spital pana pe 07.09
am stat in perfuzii sa nu nasc si dumnezeu m-a ajutat si daca nu se intampla nenorocirea nasteam la termen.asa am nascut la 8 luni.dr meu era in concediu si m-a lasat in grija altuia.acel dr nu a avut grija de mine asa ca pe data de 02.09 la 8 dimineata dr de la vizita mi-a zis ca stefania( asa trebuia sa o cheme) nu mai are puls.am crezut ca e un cosmar.a fost sunat dr meu la 8.30 .stefania avea puls la eco 57 -58 batai/min.voi trai toata viata cu ideea ca se mai putea face ceva dar nu s-a facut.
dr meu a zis ca vine el sa ma opereze.am intrat in operatie la 11.tarziu dupa parerea mea.eu cred ca daca isi dadeau interesul stefania era acum in bratele mele.
a doua zi dr meu a venit si mi-a zis ca stefania avea cordonul in jurul piciorului de 2 ori si de aceea a murit.
in ultimul timp era foarte agitata in burtica.marti seara avea pulsul 137 batai /min deci era ok.totul s-a intamplat joi sau joi noapte.in fiecere zi din viata ma voi gandi ca daca nu dormeam asa profund in seara aceea as fi vazut ca nu misca cu toate ca la gemeni e greu sa spui care misca si care nu.
am refuzat sa o vad si asta e alta durere a mea.am fost lasa si acum regret.nu am ce visa, nu am nici on amintire decat aceasta poza
https://picasaweb.google.com/mardar....32103703012146

am refuzat autopsia si am cerut sa o iau acasa.nasa ei de botez( care urma sa fie) a adus rochitica si cei de la morga au imbracat-o iar sotul meu a ales un frumos sicriu mic si simplu.
a fost ingrozitor sa-mi ingrop fetita si sa nu imi pierd mintile.nu puteam pt ca in spital ma astepta sa il aduc acasa , matei, fratele geaman al stefaniei.e dureros sa vb despre ea dar multumesc lui dumnezeu ca il am pe matei si pe andrei fratele lor mai mare.am doi baieti pe pamant si 3 ingerasi fetite in ceruri.cel putin asa imi place sa cred.
si acum urmeaza intrebarea mea. e stefania inger sau nu?dar surioarele ei?
te iubesc si te voi iubi toata viata mea
https://picasaweb.google.com/mardar....45821495611698

Povestea ta este cumplita!

Eu am inteles ca ai facut insamantare artficiala, nu?
(cred ca ar fi trebuit sa-ti consulti duhovnicul in prealabil).
Dincolo de aspectul ne-crestin al problemei, eu nu inteleg: cum ai fost implantata cu 4 embrioni? Mie mi se pare un caz de maplraxis.
In Romania nu exista legislatie care reglementeaza asa ceva?
Practic parintele este fortat sa devina criminal - sa alegi dintre copiii tai, ce lucru ingrozitor!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2011, 22:40:01
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Ramona,poza cu Stefania m.a facut sa plang.
Cred ca fetitele tale sunt ingerasi.
Iti doresc pace si putere sa ii cresti pe baietei.Reprosuri nu pot sa iti fac.Stii tu acum daca si unde ai gresit.
Daca te linisteste, poti sa botezi cativa copii.Asa sfatuiesc unii duhovnici pe mamicile care au avortat sau au pierdut prunci nebotezati
Te imbratisez
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2011, 00:30:34
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Un alt subiect dureros este pe Forum la adresa:
http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=611
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2011, 01:04:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit nedumerire

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Cred ca fetitele tale sunt ingerasi.

Te imbratisez
Nu vreau sa par brutala, dar am o intrebare: de unde aceasta credinta ca un copil mort devine inger?

(eu nu am gasit un fundament ortodox pt asa ceva)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2011, 01:20:28
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu vreau sa par brutala, dar am o intrebare: de unde aceasta credinta ca un copil mort devine inger?

(eu nu am gasit un fundament ortodox pt asa ceva)
Nu cred ca cea care a deschis topicul s.a gandit la ingerasi cu aripioare.Termenul de ingerasi il atribuim unor fapturi pure,delicate si nevinovate.
Eu ma refer ca nu cred ca fetitele ei au pierdut mantuirea sau bucuria de a Imparati cu Tatal prin faptul ca au murit in pantece, nebotezate .Stiu ca merg intr.un loc in care nu e nici soare,nici intuneric,nici bucurie,nici tristete.Si asta pana la Judecata Finala.
Oricum astea suntd taine de noi nestiute.Dar parintii imbunatatiti au avut vedenii de la Domnul.
Ana mamica aceasta are nevoie de incurajare.Hai sa gandim cu inima
Din ce stiu sufletul copilului vine de la Domnul da?Copilul e un dar pt parinti.E dat de Dumnezeu lor in grija aici pe pamant.Daca iese din trup,fara de pacat se intoarce la El nu?

Spune.mi daca gresesc si o sa ma mai informez
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2011, 01:32:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Nu cred ca cea care a deschis topicul s.a gandit la ingerasi cu aripioare.Termenul de ingerasi il atribuim unor fapturi pure,delicate si nevinovate.
Eu ma refer ca nu cred ca fetitele ei au pierdut mantuirea sau bucuria de a Imparati cu Tatal prin faptul ca au murit in pantece, nebotezate .Stiu ca merg intr.un loc in care nu e nici soare,nici intuneric,nici bucurie,nici tristete.Si asta pana la Judecata Finala.
Oricum astea suntd taine de noi nestiute.Dar parintii imbunatatiti au avut vedenii de la Domnul.
Ana mamica aceasta are nevoie de incurajare.Hai sa gandim cu inima
Din ce stiu sufletul copilului vine de la Domnul da?Copilul e un dar pt parinti.E dat de Dumnezeu lor in grija aici pe pamant.Daca iese din trup,fara de pacat se intoarce la El nu?

Spune.mi daca gresesc si o sa ma mai informez
Doamne ajuta

Cred ca aceasta mama a facut multe greseli, dar in mare parte este si o victima.
Nu ar fi trebuitr sa fie pacalita sa urmeze un "tratament", nu ar fi trebuit sa ajunga sa aiba patru copii in pantece, nu ar fi trebuit sa ajunga in situatia sa "aleaga" - ba chiar cu avizul duhovnicului! Ce nebunie. Unde era acel duhovnic cand femeia a facut "tratamentul"? Un duhovnic bun ar trebui sa-si puna viata pt fiii lui duhovnicesti.. in fine, nu-mi mai exprim indignarea.

Cred ca minimum pe care-l putem noi face este sa NU MINTIM in continuare.
Cu minciuni frumoase nu repari nimic!

Si eu am o prietena care a pierdut o sarcina.. si ma intreba plangand unde s-a dus copilul ei.
Ingeras?
Din respect pt durerea ei m-am apucat sa caut si eu informatii (in timp ce si ea a scris scrisori catre manastirile mai cunoscute, cerand raspunsuri).. si nu am gasit nicaieri sa scrie negru pe alb ca un copil avortat este mantuit! Dar'mite "ingeras"!
Nu am gasit nici ca ar fi in iad, ci ca asteapta, dupa cum ai spus, Judecata.. acolo isi vor vedea parintii, iar parintii isi vor vedea copii.
Am gasit scris ca ar fi tristi si ar plange ca nu au apucat sa se nasca... (in nici un caz nu am citit ca se roaga pt iertarea parintilor si alte aberatii ce le-am auzit exprimate de diversi..)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru un ingeras! heaven Umanitare 4 04.08.2010 09:55:08