Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.02.2009, 15:25:43
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela Vezi mesajul
Problema cu botezul într-adevăr, este complicată. Dar totodată, este mult mai simplu decât vi se pare.
În primul rând, nu sunt cumătri cei care sunt prezenți cu toții în biserică în momentul săvârșirii tainei (cântăreți, epitrop, bunel, frate, servitoare și pur și simplu enoriași, care au intrat eventual în biserică). Sunt acele persoane, care sunt înscrise în foița dată preotului drept cumătri, care mărturisesc în locul copilului lepădarea de diavolul și împreunarea cu Hristos, care mărturisesc cu gura lor, iarăși în locul copilului, Simbolul de credință, care țin lumânările și se roagă în acel moment de față, fiind și ei la rândul lor binecuvântați, prin rugăciunile săvârșite. Sunt cumătri acele persoane care se angajează în continuare să fie părinți spirituali ai copilului, însărcinându-se pe sine cu datoria de a ajuta părinții la educarea corectă, în spirit ortodox a finului nou primit prin Taina Sfântului Botez. Totuși, aici este neapărată nevoie ca preotul să fie atent și să cerceteze, ca să nu fie din aceeași familie (soț - soție sau viitori soț - soție), chiar înscriși în listă, de altfel le este interzisă căsătoria. Cel mai bine să participe doar unul, pentru că prin taina cununiei, cei doi devin una, și respectiv rolul de părinte spiritual de la un soț se transmite și la celălalt.
In ceea de privește Botezul. E nevoie de a înțelege corect că Biserica nu sa legat neapărat de cele 40 zile. Este vorba despre o dată simbolică, care de fapt ne aduce aminte de tradiția iudaică, pe care a urmat-o și Mântuitorul, conform căreia, pruncul nou născut trebuia adus la templu în a 40 zi. Intrarea în biserică a femeii în ortodoxie este legată în special de perioada de curățire, prin care trece mama după naștere. Știm destul de bine că perioada de curățire se poate încheia fie mai devreme fie mai târziu. Dacă perioada sa încheiat în ziua a 6, poftim în cea de a 7 de săvârșiți botezul după care se poate de citit și rugăciunile de înbisericire a pruncului, cât și împreunarea acestuia cu Hristos prin Sfânta Împărtășanie.
În ceea ce privește botezul săvârșit de mamă. "Dacă nu se găsește preot, (iar copilul este în primejdie de moarte), pe copiii nebotezați poate să-i boteze, fără a greși, oricine este de față, chiar însuși tatăl lor sau mama, sau altcineva numai să fie creștin" - Nichifor 45. Însă mama nu devine nănașă, copilului său, pentru că în acel moment ea nu este primitoarea copilului, ci este săvârșitoarea tainei, ca să înțelegeți corect, ea este preotul în momentul dat, dacă doriți. Pe când rolul nănașului este de a primi copilul, de a mărturisi credința, în locul copilului, după cum am menționat mai sus.
Taina botezului este considerată validă, atunci când formula este rostită corect, de un creștin ortodox adică: „Se botează robul lui Dumnezeu (N), în numele Tatălui (Amin) al Fiului (Amin) și al Sfântului Duh (Amin)", de fiecare dată săvârșindu-se stropirea cu apă (în pustie, în caz de lipsă de apă și de mare necesitate cu nisip). Iar după aceasta copilul este adus la biserică unde preotul urmează rânduiala de la scufundare și mai departe, botezul propriu zis și lepădările nemai repetându-le. Înger de pace!
Mi se pare foarte vag raspunsul. Poate cineva care a inteles sa-mi traduca si mie? Erau cateva intrebari pertinente si la obiect de care parintele nici nu s-a atins. Iar femeia tot necurata e considerata dupa nastere, si tot nu stim de ce.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.02.2009, 15:54:20
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Mi se pare foarte vag raspunsul. Poate cineva care a inteles sa-mi traduca si mie? Erau cateva intrebari pertinente si la obiect de care parintele nici nu s-a atins. Iar femeia tot necurata e considerata dupa nastere, si tot nu stim de ce.
Este considerata "necurata" datorita scurgerilor ce le are dupa nastere, dar asa cum ziceai si mai sus, sunt absolut normale si totusi se pastreaza aceasta traditie....si eu as vrea sa stiu de ce.
Eu mai stiu, de la bunica mea, ca femeia dupa ce a nascut timp de 8 zile nu are voie sa iasa din casa, bine asta cred ca se pastra pe timpul ei, ca acum oricum nasterile sunt in spital si mamele sunt externate inainte de cele 8 zile.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.02.2009, 15:57:31
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

..... si am mai inteles din cele prezentate de Rafaela ca daca perioada de curatire se termina inainte de implinirea celor 40 de zile, se poate face botezul si mama are dreptul de a participa la botezul copilului.... sper ca am inteles bine.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.02.2009, 16:47:03
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

eu cand am nascut am fost,,necurata" 7 zile...in a 8 zi s-a facut randuiala specifica,respectiv rugaciunea de punere a numelui,iar in a 13 a zi de la nastere a avut loc botezul,eu insa neparticipand,desi nu mai aveam nicio scurgere.la 40 de zile am mers la biserica ,unde mi s-au citit din nou rugaciunile specifice si cele de imbisericire a pruncului.cat despre participarea mamei la botez,daca acesta are loc dupa 40 zile se poate insa inainte de 40 nu,ptr mine personal,nu participarea la botez,pe care l-am vazut acasa,fiind inregistrat,a fost partea importanta ci faptul ca fiul meu devenea crestin,avand alaturi nasi cu viata crestina.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.02.2009, 19:56:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Chiar daca se vorbeste despre necuratie, cred ca aceasta trebuie perceputa din punct de vedere fiziologic, nu moral.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.02.2009, 21:57:03
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Chiar daca se vorbeste despre necuratie, cred ca aceasta trebuie perceputa din punct de vedere fiziologic, nu moral.
Pai chiar despre fiziologie era vorba.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.02.2009, 16:32:54
Rafaela's Avatar
Rafaela Rafaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

da [SIZE=3][COLOR=black]eea [/COLOR][/SIZE]ai dreptate despre participarea mamei la botez,daca aceasta are loc dupa 40 zile se poate insa inainte de 40 nu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.02.2009, 16:35:06
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela Vezi mesajul
da [SIZE=3][COLOR=black]eea [/COLOR][/SIZE]ai dreptate despre participarea mamei la botez,daca aceasta are loc dupa 40 zile se poate insa inainte de 40 nu.
Felicitari pentru ca ai venit cu ceva nou in discutie. Nimic din ce ne-ai spus nu ne era necunoscut. Citeste toata discutia si incearca sa ne spui si noua de ce nu poate participa mama la botez, de ce e considerata spurcata. Regulile se stiu, motivatiile nu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.02.2009, 11:50:32
Rafaela's Avatar
Rafaela Rafaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

nu fi ironic scrabble, doar nu suntem preoti sa-ti raspundem la intrebarele tale, sunt doar niste pareri de cele mai dese ori eronate.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.03.2009, 15:15:19
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

un preot mi-a spus ca ,pe vremea bunicilor,la tara mureau foarte multe femei dupa nastere,din cauza ca munceau.Atunci preotii s-au gandit sa le faca pe femei sa stea in pat,sa nu aiba voie sa iasa din casa pentru ca nu sunt 'curate' ,cat despre botez,am fost curand la un botez la care mama lipsea si preotul a intrebat nedumerit unde e mama...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
stie cineva un copil ce poate fi adoptat? diador Umanitare 97 19.02.2016 16:44:57
Ajutor. Mama se opune casatoriei. Nu poate ierta trecutul sotului meu ioanacluj Nunta 270 27.02.2013 10:12:37
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
o mama ... cristiana21 Generalitati 23 01.11.2010 11:38:43