Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.05.2009, 20:13:32
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" nu confesiunea mintuieste "

vrei sa spui ca cei de alte credinte se pot mantui prin credinta lor gresita ???

nu exista mantuire decat prin credinta ortodoxa si in biserica ortodoxa ...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.05.2009, 20:14:54
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am gindit eu.....
Sigur ca merita prietene. Indiferent ce ai realizat tu vreodata in viata ta asta este cea mai mare realizare! Dar trebuie sa vii cu totul la ortodoxism si sa te astepti la incercari deosebit de grele. Adesea se intimpla chiar ca cel "venit" sa aibe probleme cu perechea care era ortodoxa (dar mai mult cu numele) si cite si mai cite..............
Oricum succes!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.05.2009, 21:45:44
Liana-Dorothea Liana-Dorothea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 9
Implicit Scurte sugestii

Citat:
În prealabil postat de erwin84 Vezi mesajul
Ce trebuie sa fac ca sa imi pot schimba religia? Sunt reformat si as vrea sa trec la ortodoxie!
Primul pas este o sfatuire cu un preot ortodox. El te va instrui cum si din ce surse sa dobandesti notiunile catehetice specifice ortodoxiei, si te va ajuta sa intelegi duhul credintei noastre. Adica ceea ce o face deosebita ca traire sufleteasca , duhovniceasca , fata de confesiunile catolice si protestante. Dupa insusirea notiunilor de baza, se trece la pregatirea pentru taina botezului . Trebuie sa cauti un nas ortodox, credincios si traitor al ortodoxiei, care sa iti fie exemplu de viata crestineasca veritabila, nu ,,caldicel" si superficial. Pregatirea pentru botez va include si postirea si rugaciunile specifice catehumenilor , pe care ti le va indica viitorul tau duhovnic. Doamne , ajuta !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.05.2009, 22:54:02
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
daca insa vrei sa verifici ortodoxia nu te opreste nimeni si ai posibilitatea sa o faci
Emanuel, ce metode concrete exista de-a realiza ceea ce ai afirmat tu mai sus?
Te intreb acest lucru pentru ca in opinia mea ortodoxia nu e o pereche de ghete pe care le poti duce inapoi la magazin daca se strica in prima saptamana dupa ce le-ai cumparat.
Ce rezultate concrete, palpabile poti avea intr-o perioada scurta de practicare a ortodoxiei - in chip de proba / verificare?

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.05.2009, 21:49:16
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
M-am gindit eu.....
Sigur ca merita prietene. Indiferent ce ai realizat tu vreodata in viata ta asta este cea mai mare realizare! Dar trebuie sa vii cu totul la ortodoxism si sa te astepti la incercari deosebit de grele. Adesea se intimpla chiar ca cel "venit" sa aibe probleme cu perechea care era ortodoxa (dar mai mult cu numele) si cite si mai cite..............
Oricum succes!
Ce fel de incercari deosebit de grele?
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.05.2009, 22:41:25
alphred alphred is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2007
Mesaje: 4
Implicit

nu am citit eu bine sau titlul era vreau sa imi schimb religia? atunci voi de ce va apucati unii sa faceti misto, altii sa aruncati cu noroi. omul a cerut un sfat si a zis ce vrea sa faca, adica sa mearga din punctul a in punctul b. acum stam si facem trasee, ca nu e bine pe acolo, dar de ce vrei tu sa faci asta?
revenind la topic:
nu-ti pot spune ca ai facut o alegere buna sau rea. important e cum iti termini viata. cel mai important e sa nu faci alegerea asta fortat sau asa de dragul nu stiu cui. ortodoxia e jertfa, sa te jertfesti pentru aproapele, sa te jertfesti pe tine in fata celorlalti care o sa arate biserica ortodoxa cu degetul sau un popa in sant sau unu care e suspect de furt. In ortodoxie toate patimile sunt la vedere, pocainta e intre fiecare si Dumnezeu. lupta se da cand ai cu cine sa te lupti. cand nu ai cu cine nu are rost sa te lupti pentru ca el/ei se predau de buna voie. nu poti sa mori pentru o idee in care nu crezi deajuns.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.05.2009, 00:13:59
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
" nu confesiunea mintuieste "

vrei sa spui ca cei de alte credinte se pot mantui prin credinta lor gresita ???

nu exista mantuire decat prin credinta ortodoxa si in biserica ortodoxa ...
Mantuirea exista prin credinta in Isus Cristos nu prin biserica cred eu. Gandestete ca lumea este plina de crestini catolici si protestanti, tu crezi ca in cer vor fi doar ortodocsi ? Eu una cred ca in cer vor fi oameni din toate religile lumii, oameni care au crezut sincer in Mantuitorul lor (ortodocsi, catolici, martori ai Lui Iehova, babtisti, adventisti, pentricostali, evanghelisti, reformatii, etc)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.05.2009, 12:36:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Mantuirea exista prin credinta in Isus Cristos nu prin biserica cred eu. Gandestete ca lumea este plina de crestini catolici si protestanti, tu crezi ca in cer vor fi doar ortodocsi ? Eu una cred ca in cer vor fi oameni din toate religile lumii, oameni care au crezut sincer in Mantuitorul lor (ortodocsi, catolici, martori ai Lui Iehova, babtisti, adventisti, pentricostali, evanghelisti, reformatii, etc)
Pai da, si daca esti talhar tot asa trebuie sa ramai ca pana si un talhar s-a mantuit..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.05.2009, 12:36:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Daca tu iti schimbi religia doar pentru a te putea casatori cu prietena ta este total gresit cel putin in fata lui Dumnezeu. Sa spunem ca iti schimbi religia si pana sa te casatoresti se iveste ceva si va certati...si astfel iti vei gasi o prietena catolica, prietena care te va obliga sa treci in religia ei daca vrei sa o iei de nevasta, ce vei face ?

Merita sa-ti schimbi religia doar atunci cand crezi ca mergi pe o cale gresita dar in nici un caz nu iti schimba religia din dragoste pentu o femeie.
Si de unde stii ca asta este singurul motiv?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2009, 13:21:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Lasati omul in pace!A spus clar ca nu prietena este singurul motiv,ci si ca se simte mai atras de ortodoxism.
Cu dreptul dat de cine afirma unii de pe aici ca ar trebui sa isi lase prietena si sa caute o reformata?!Fiti mai atenti ce sfatuiti oamenii,cel putin unii dintre voi care se arunca in astfel de afirmatii fara nici o noima,pentru ca in fata lui Dumnezeu toate se platesc si daca incercati sa interveniti in viata unui om determinandu-l sa faca ceea ce nu simte (chiar si printru-un simplu sfat),vei suporta consecintele ca atare.
Deci,sfatul meu pentru initiatorul topicului este urmatorul:daca pe langa prietenia cu respectiva fata simte sincer sa mearga pe drumul ortodoxiei sa o faca!Daca inca are dubii referitoare la calea sa spirituala,atunci sa mai astepte pana ii va lumina Dumnezeu sufletul intr-un anumit sens.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa imi schimb duhovnicul oanamiki26 Generalitati 77 08.11.2017 17:18:27
Schimb de carti Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 14 31.08.2011 10:02:40
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 12:41:09
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07