Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.10.2017, 18:01:24
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Daca spui ca-i inutil inseamna ca nu vrei sa pricepi.
Nu, Demetrius, înseamnă că știu că nu are sens să-ți scriu de o sută de ori aceeași informație ca să ajungi să-mi dai dreptate. Repet, eu ți-am relatat parcursul lui, așa cum mi l-a povestit o maică stareță. N-am nevoie de binecuvântarea ta că așa s-au petrecut lucrurile și nici măcar nu țin să mă aprobi. Eu răspunsesem, amintindu-l ca exemplu, unei întrebări anterioare. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.10.2017, 18:40:36
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu, Demetrius, înseamnă că știu că nu are sens să-ți scriu de o sută de ori aceeași informație ca să ajungi să-mi dai dreptate. Repet, eu ți-am relatat parcursul lui, așa cum mi l-a povestit o maică stareță. N-am nevoie de binecuvântarea ta că așa s-au petrecut lucrurile și nici măcar nu țin să mă aprobi. Eu răspunsesem, amintindu-l ca exemplu, unei întrebări anterioare. :)
Iar prin raspunsul pe care l-ai dat acelei intrebari anterioare ai dezinformat-o pe AdisAdina(post# 23) ca poate fi preot inainte de calugarie, ca tie asa ti-a spus o "maica stareta", fara sa stii sau sa te intrebi mai multe; tie ti-a fost de-ajuns.
Intr-adevar e inutil sa ma contrazici fara sa stii, dar eu stiu si tu tot vrei sa contrazici fiindca tu asa vrei.
O sa-ti dau binecuvantare cand informezi corect, cum de fapt ti-am mai dat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.10.2017, 18:50:25
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Iar prin raspunsul pe care l-ai dat acelei intrebari anterioare ai dezinformat-o pe AdisAdina(post# 23) ca poate fi preot inainte de calugarie, ca tie asa ti-a spus o "maica stareta", fara sa stii sau sa te intrebi mai multe; tie ti-a fost de-ajuns.
Intr-adevar e inutil sa ma contrazici fara sa stii, dar eu stiu si tu tot vrei sa contrazici fiindca tu asa vrei.
O sa-ti dau binecuvantare cand informezi corect, cum de fapt ti-am mai dat.
Nu sunt dezinformată, eu însămi m-am mirat când am aflat. Dar, la fel ca Dragoș, știu că nu mai poți primi Taina Cununiei după ce ai fost hirotonit, nu că tunderea în monahism sau căsătoria ar fi condiții pentru viitorul preot.
De altfel, nu știu dacă în topicul ăsta sau în altul s-a discutat despre faptul că, în trecut, Biserica Ortodoxă nu avea rezerve în a hirotoni preoți celibi, tocmai pentru că preoția nu e condiționată nici de căsătorie (altfel decât am scris mai sus), nici de starea de monah.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.10.2017, 19:00:46
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu sunt dezinformată, eu însămi m-am mirat când am aflat.
Sigur ca te-ai mirat fiindca nu stiai ca "maica" nu stie.
Mira-te din nou ca nici acum nu stii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.10.2017, 19:05:43
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sigur ca te-ai mirat fiindca nu stiai ca "maica" nu stie.
Mira-te din nou ca nici acum nu stii.
Ok, eu mă retrag aici. Toate cele bune! :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.10.2017, 19:54:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Au existat și preoți celibi care nu erau nici monahi, nici căsătoriți, în prezent nu se mai hirotonesc decât foarte rar, nu știu din ce rațiuni, sunt biserici pe care stau lacăte prin sate și le-ar prinde bine un slujitor care să nu plece 5-10 ani, căsătorit sau nu, dacă preoții căsătoriți nici nu s-ar da jos din mașină în astfel de sate, ori ei, ori soția, poate altul ar aprecia că are șanse să-și împlinească preoția chiar și în zone sărace și depopulate.


Ziarul lumina - Dicționar
: „Preot celib: preotul care nu este nici căsătorit, nici monah. Celibatul se întâlnește mai rar la noi, el este specific mai ales Bisericii Apusene. Preotul celib nu se mai poate căsători, dar în monahism poate intra oricând.

Doxologia: Tipurile de preoție- (fragment dintr-o carte a pr. Nicolae Tănase) : „Dacă se poate să faceți o scurtă prezentare cu privire la cele două preoții, de celibat sau de căsătorie.

Răspuns: Deci, romano-catolicii au preoți numai necăsătoriți. Noi, ortodocșii, avem preoți călugări, preoți căsătoriți și preoți celibi. Avantajul în ortodoxie este că preotul căsătorit poate oferi un exemplu de căsătorie în parohie, însă preotul celib are avantajul că se dedică total slujirii preoțești, fără să mai fie reținut de aspecte ale familiei, etc. Deci toate cele trei sunt bine primite.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.10.2017 at 19:57:59.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.10.2017, 22:11:02
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
nu că tunderea în monahism sau căsătoria ar fi condiții pentru viitorul preot...
Monahismul este o dovada de renuntare totala la cele lumesti, in care e inclusa si casatoria("viata de trup iubitoare"-Sf Vasile cel Mare). Nu toti monahii ajung la preotie, dar o incununare a monahismului si o recunoastere a vredniciei monahale este hirotonirea monahului la vrednicia de preot; acestora, celor mai vrednici dintre ei, li se deschide calea in ierarhia bisericeasca deoarece sunt total dedicati slujirii lui Hristos. Din momentul intrarii in monahism ei nu-si continua viata in lume, ci in manastiri, fiindca in lume sunt mereu tentatii si atractii lumesti, iar ei trebuiesc feriti fiindca sunt foarte multe momente in care pot cadea deoarece lumea are mai multe atractii omenesti decat Hristos.
Tocmai de aceea preotii de mir trebuie sa fie casatoriti ca sa slujeasca in parohii, in lume, altfel nu sunt hirotoniti, adica nu sunt trimisi in misiunea din parohie. Calea catre ierarhia bisericeasca le este inchisa preotilor de mir(casatoriti).

Cateodata (doar in cazuri deosebite) preotii monahi sunt trmisi sa ajute in unele parohii: sa inlocuiasca un preot bolnav, sa spovedeasca samd.

Recunosc, cazul PS Vasile Somesanu este unul deosebit si s-a "petrecut" in conditii la fel de deosebite("necanonice"): https://www.mitropolia-clujului.ro/ps-vasile-somesanul/

La 25 martie 1995 (de Buna Vestire) a fost tuns in monahism la manastirea „Sfantul Ioan Botezatorul” din Alba-Iulia, avandu-l ca nas de calugarie pe Prea Sfintitul Parinte Episcop Andrei din acelasi oras.
Ca monah a „indeplinit ascultarea de staret”, la Manastirea Nicula, din 1 octombrie 1991 – februarie 1994. S-a impus in fata obstii manastiresti prin bunatate, intelepciune, rabdare si exemplu personal.


Acesta fiind un caz exceptional, nu poate constitui o afirmare a unei reguli.

Eu imi cer scuze pentru generalizarile pe care le-am aruncat si peste acest caz, cat si pentru acuzatiile facute la adresa adresa ta, Bucuriepedrum, si a maicii starete.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.10.2017 at 22:16:54.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.10.2017, 11:18:33
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

PS Vasile Somesanu a fost preot celib multi ani, insa biografia sa este gresita, in sensul ca scrie ca a fost tuns in monahism in 1995, iar mai jos zice ca a fost staret la Manastirea Nicula, din 1 octombrie 1991 - februarie 1994, ceea ce chiar imposibil.

Dar da, exista preoti celibi, fie vaduvi, fie hirotoniti fara casatorie si care raman asa. Ba exista si preoti slujitori care sunt divortati si probabil pentru ca sunt apropiati de oameni, li se ingaduie sa ramana. Si mai sunt si cei sunt cei despartiti in fapt, un procent semnificativ deja, care locuiesc si traiesc separat, insa nu divorteaza oficial pentru a nu pierde parohia.

Si apropos de alt punct a discutiei, exista si preoti de mir care sunt hirotoniti, insa nu au o parohie a lor. Sunt preotii misionari si preotii de caritate. Ei au un statut aparte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare