Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.02.2016, 22:39:10
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ps. De ce cartea Apocalipsei nu este considerata necesara?
Cred că, în primul rând, din pricină că e greu de înțeles. Al doilea, că ar fi fost îndeosebi pentru creștinii de atunci. Iată ce spune Părintele Bartolomeu Anania în introducerea cărții (merită citită integral, aici:

„Unul din cei mai sângeroși persecutori ai creștinilor este Domițian. Îi cade victimă și Sfântul Ioan Evanghelistul, foarte bătrân, retras în Efes. În anii 94-95 el este exilat în insula Patmos. Aici, în stări de extaz, primește el de la Dumnezeu, prin Iisus Hristos, descoperirea (apocalipsa) unor taine pe care le va consemna în cartea menită să încheie canonul Noului Testament și, totodată, să-i reconforteze pe creștinii care vor crede că, în ciuda uriașelor și devastatoarelor ofensive ale răului, binele suprem va triumfa prin Iisus Hristos; întru El se vor bucura atât cei ce au rezistat ispitelor căderii, cât și cei ce au murit mărturisindu-și credința.”
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2016, 22:53:02
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Perfect de acord cu cele spuse de IPS Anania, asa este, cartea a avut un rol important in acele timpuri, sursa de credinta si nadejde. Cred insa ca ea nu poate si nu trebuie sa apartina preponderent trecutului, pentru ca puterea mesajului ei a ramas la fel si desi crestinii, pana acum, nu i-au vazut implinirea deplina privirea credintei se uita mereu spre ziua intoarcerii Domnului. Eu cred ca este si trebuie sa ramana foarte actuala, si spun asta gandindu-ma la versetele 1.1-3 si 22.10.

Este o carte foarte grea intradevar, profetica si multe dintre evenimentele descrise in ea vor fi probabil intelese abia cand se vor produce dar ma gandeam ca orice om care o citeste,macar odata, nu are cum sa nu ramana in suflet cu adevarul ca ,, binele suprem va triumfa prin Iisus Hristos" cum frumos spunea IPS Anania.Si acest adevar mereu actual da putere in suferinta, nadejde in credinta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.02.2016, 23:07:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Eu cred ca este si trebuie sa ramana foarte actuala, si spun asta gandindu-ma la versetele 1.1-3 si 22.10.

Este o carte foarte grea intradevar, profetica si multe dintre evenimentele descrise in ea vor fi probabil intelese abia cand se vor produce dar ma gandeam ca orice om care o citeste,macar odata, nu are cum sa nu ramana in suflet cu adevarul ca ,, binele suprem va triumfa prin Iisus Hristos" cum frumos spunea IPS Anania.Si acest adevar mereu actual da putere in suferinta, nadejde in credinta.
Într-adevăr, ăsta e mesajul, de biruință. Și cartea, nu e pecetluită, într-adevăr; oricine o poate citi. Dar e hrană tare și are nevoie de dinți pe măsură.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2016, 23:11:31
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Într-adevăr, ăsta e mesajul, de biruință. Și cartea, nu e pecetluită, într-adevăr; oricine o poate citi. Dar e hrană tare și are nevoie de dinți pe măsură.
Perfect de acord! Nu stiu de ce dar traim cu impresia ca pe undeva prin slujbele ortodoxe sunt si citate din Apocalipsa.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2016, 23:12:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Am citit odata un articol al Ips Vlachos care spunea ca in ortodoxie sunt practic doua talcuiri ale Apocalipsei, ambele scrise de doua personalitati: Sfantul Andrei, Arhepiscopul Cezarei si Capadociei si Episcopul Areta, episcop al acelorasi provincii. Le-ati citit cumva?

Ps. De ce cartea Apocalipsei nu este considerata necesara?
N-am văzut tâlcuirile celor doi episcopi, dar am parcurs niște apocalipse apocrife și gnostice. Inițial sinoadele locale de la Laodiceea și Cartagina, importante pentru constituirea Bibliei canonice, au respins Apocalipsa lui Ioan în primul rând datorită utilizării ei arbitrare în mediile gnostice, și-apoi din prudență, întrucât fiind o scriere dificilă nu putea fi explicată prin predică, îngăduind-o pentru însă pentru lectură privată. Nici în lista "Constituțiilor Apostolilor prin Clement", text cu largă circulație catholică (adică în toată Biserica, ca să evităm confuziile), Apocalipsa lui Ioan nici măcar nu e pomenită.
Prin urmare, n-a fost o scriere considerată foarte importantă în primele veacuri creștine, dovadă absența cu desăvârșire a exegezelor patristice pe marginea ei. Această rezervă, cu excepția celor două tâlcuiri (aici dăm credit mitropolitului Hierotheos că doar acelea există), durează până astăzi cel puțin în arealul ortodox.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 21.02.2016 at 23:17:31.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2016, 23:18:42
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihailc multumesc frumos pt precizarile facute, de folos si documentate! Citisem o analiza mai larga dar tu ai sintetizat la obiect. Mereu m-am gandit la ceva, plecand exact de la observatia ta, referitoare la ingaduirea de a fi citita in mediul privat. Ea a circulat printre crestinii acelor timpuri, pe logica expusa de Cristian in citatul din IPS Anania. Sa spunem ca acei crestini o citeau in mediul privat. Asta inseamna ca se raportau cumva la sensul textului, foloseau o cheie heremeneutica, chiar una adaptata la realitatile timpurilor lor. Din moment ce multe dintre evenimente nu s-au materialuzat in acele timpuri intelegerea lor isi mai pastreaza valabilitatea (presupunand ca o putem reconstitui) sau cartea se preteaza la o temporara interpretare, perpetua, pana la concretizarea efectiva?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.02.2016, 23:25:06
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Perfect de acord! Nu stiu de ce dar traim cu impresia ca pe undeva prin slujbele ortodoxe sunt si citate din Apocalipsa.
Nu bag mâna în foc pentru ce am afirmat. E doar ceea ce îmi amintesc.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.02.2016, 23:26:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Mihailc multumesc frumos pt precizarile facute, de folos si documentate! Citisem o analiza mai larga dar tu ai sintetizat la obiect. Mereu m-am gandit la ceva, plecand exact de la observatia ta, referitoare la ingaduirea de a fi citita in mediul privat. Ea a circulat printre crestinii acelor timpuri, pe logica expusa de Cristian in citatul din IPS Anania. Sa spunem ca acei crestini o citeau in mediul privat. Asta inseamna ca se raportau cumva la sensul textului, foloseau o cheie heremeneutica, chiar una adaptata la realitatile timpurilor lor. Din moment ce multe dintre evenimente nu s-au materialuzat in acele timpuri intelegerea lor isi mai pastreaza valabilitatea (presupunand ca o putem reconstitui) sau cartea se preteaza la o temporara interpretare, perpetua, pana la concretizarea efectiva?
Tot în mediul privat erau la un moment dat îngăduite și unele scrieri care ulterior s-au adăugat listei apocrifelor, cum ar fi "Epistola lui Barnaba", "Păstorul lui Herma" și "Apocalipsa lui Petru". Ce au în comun aceste texte cu Apocalipsa lui Ioan? Faptul că îi ține pe credincioși într-o permanentă veghe duhovnicească, aducând mereu aminte că "nu știm nici ziua nici ceasul în care va veni Fiul Omului". Există cel puțin o inventariere istorică competentă a perioadelor de "alertă eshatologică iminentă" (uneori împinsă până la isterie colectivă) de unde aflăm că n-au fost deloc puține vremurile tulburi care întruneau grila de semne premergătoare Parusiei.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 21.02.2016 at 23:46:50.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.02.2016, 23:35:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc faptul ca aceasta carte a parcurs un drum foarte zbuciumat pana sa fie acceptata in Canon, tocmai din motivele prezentate de voi dar si din alte motive care au generat polemici. Multi, in ziua de azi, o considera cumva depasita, o carte scrisa pentru cei de atunci in conformitate cu realitatile si intelegerea lor. Altii spun ca a fost inclusa in Canon doar pt ca Biblia avea cumva nevoie de un ,,grand final" care sa completeze corolarul inceput in Geneza. Am vazut si interpretari foarte moderne ale ei :) si cu siguranta limbajul si imaginistica ei nu sunt deloc usoare. Totusi cred ca nu trebuie sa isi piarda relevanta sau importanta cumva, desi nu este deloc usor sa faci o punte de legatura intre intelegerea acelor timpuri si epoca noastra moderna :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.05.2018, 11:07:32
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Tot în mediul privat erau la un moment dat îngăduite și unele scrieri care ulterior s-au adăugat listei apocrifelor, cum ar fi "Epistola lui Barnaba", "Păstorul lui Herma" și "Apocalipsa lui Petru". Ce au în comun aceste texte cu Apocalipsa lui Ioan? Faptul că îi ține pe credincioși într-o permanentă veghe duhovnicească, aducând mereu aminte că "nu știm nici ziua nici ceasul în care va veni Fiul Omului". Există cel puțin o inventariere istorică competentă a perioadelor de "alertă eshatologică iminentă" (uneori împinsă până la isterie colectivă) de unde aflăm că n-au fost deloc puține vremurile tulburi care întruneau grila de semne premergătoare Parusiei.
Cred ca inca nimeni nu stie cu exactitate ce scrie cu adevarat in cartea Apocalipsa. Este un subiect tabu. Sau stie cineva , si nu vrea sa spuna nimic. Pentru ca ar deranja pe unii,,,
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare