Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2012, 22:01:39
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Implicit Salutul crestinesc

Mi-ar place ca toti crrestinii sa se salute cu: "Laudam pe Domnul nostru Iisus Hristos",sau "Laudam pe Iisus" la care sa se raspunda cu "In veci. Amin."Si abia la despartire sa spuna Doamne ajuta sau ramai/ramaneti cu Dumnezeu/pacea lui Dumnezeu". Caci sigur ca Mantuitorul nostru saluta cu: "Pace voua" si celelalte, dar El afacut-o pentru ca Insusi aducea pacea. De ce nu ne salutam noi, laudanu-L pe El, pe Cel ce S-a jrtfit ptr noi? Ar fi foarte frumos si mai mult decat atat este faptul ca Il punem mereu inaintea oricarui actiuni. Mare lucru este sa-L lauzi inti pe Dumnezeu inaintea orcarui lcru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2012, 22:11:41
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Post Salutul crestinesc

Slava Tie Doamne, Slava Tie, Preaslavitei Intelepciuni si Puterii tale Doamne. Amin.
__________________________________________________ __________________________



Astept cu placere opinii critice la orice postare. Chiar langa mesajul meu.


Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
Mi-ar place ca toti crrestinii sa se salute cu: "Laudam pe Domnul nostru Iisus Hristos",sau "Laudam pe Iisus" la care sa se raspunda cu "In veci. Amin."Si abia la despartire sa spuna Doamne ajuta sau ramai/ramaneti cu Dumnezeu/pacea lui Dumnezeu". Caci sigur ca Mantuitorul nostru saluta cu: "Pace voua" si celelalte, dar El afacut-o pentru ca Insusi aducea pacea. De ce nu ne salutam noi, laudanu-L pe El, pe Cel ce S-a jrtfit ptr noi? Ar fi foarte frumos si mai mult decat atat este faptul ca Il punem mereu inaintea oricarui actiuni. Mare lucru este sa-L lauzi inti pe Dumnezeu inaintea orcarui lucru.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2012, 22:12:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
Mi-ar place ca toti crrestinii sa se salute cu: "Laudam pe Domnul nostru Iisus Hristos",sau "Laudam pe Iisus" la care sa se raspunda cu "In veci. Amin."Si abia la despartire sa spuna Doamne ajuta sau ramai/ramaneti cu Dumnezeu/pacea lui Dumnezeu". Caci sigur ca Mantuitorul nostru saluta cu: "Pace voua" si celelalte, dar El afacut-o pentru ca Insusi aducea pacea. De ce nu ne salutam noi, laudanu-L pe El, pe Cel ce S-a jrtfit ptr noi? Ar fi foarte frumos si mai mult decat atat este faptul ca Il punem mereu inaintea oricarui actiuni. Mare lucru este sa-L lauzi inti pe Dumnezeu inaintea orcarui lcru.
si daca ii spui cuiva pe strada "salut" sau "buna ziua", ce e rau in asta? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2012, 00:06:34
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
Mi-ar place ca toti crrestinii sa se salute cu: "Laudam pe Domnul nostru Iisus Hristos",sau "Laudam pe Iisus" la care sa se raspunda cu "In veci. Amin."Si abia la despartire sa spuna Doamne ajuta sau ramai/ramaneti cu Dumnezeu/pacea lui Dumnezeu".
Sunteți cumva călugăriță, sau interacționați des cu cei din mediul bisericesc ?

edit : am văzut că sunteți mamă, deci probabil că nu sunteți călugăriță.
Ca să punem în practică ideea pe care o aduceți, ar trebui mai întai să-i întrebăm dacă sunt creștini sau nu?!
În cazul că zic 'nu', cum ar trebui sa-i salutam? îmi stă ceva pe limbă, dar mă abțin..

Last edited by mirela.t; 25.01.2012 at 00:59:52.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2012, 01:05:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Da,ca salut in mediul bisericesc este laudabila initiativa.Altfel daca ne intalnim vecinul budist,ii dam un calduros:Buna Ziua!

Eu am mers ani de zile la o biserica ortodoxa celebra din Bucuresti si tot nu cunosteam pe nimeni,oamenii nu socializau deloc...
O biserica ar trebui sa fie ca o clasa,ca un curs,fiecare participant sa se prezinte si celorlalti,sa ne cunoasteam macar pe nume si sa ne salutam.Atat,fara prea multe detalii personale si intimitati,dar vezi ca in unele locuri nici macar salutul nu se practica!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2012, 01:18:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un parinte rus, imi scapa acum numele, parca Sf. Serafim de Sarov, saluta pe oricine intalnea, in orice perioada:
Hristos a inviat, bucuria mea!

Are un comentariu foarte frumos parintele Paraian la acest salut,despre faptul ca omul intalnit e vazut ca o bucurie... eu ma gandeam ca bucuria se refera la vestea Invierii, dar e tare frumoasa si interpretarea lui.

Numai ca in mediile noastre, unii se uita urat la tine si daca le zici Hristos a inviat in perioada pascala. De Hristos S-a inaltat nici nu mai vorbesc.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2012, 17:01:42
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un parinte rus, imi scapa acum numele, parca Sf. Serafim de Sarov, saluta pe oricine intalnea, in orice perioada:
Hristos a inviat, bucuria mea!

Are un comentariu foarte frumos parintele Paraian la acest salut,despre faptul ca omul intalnit e vazut ca o bucurie... eu ma gandeam ca bucuria se refera la vestea Invierii, dar e tare frumoasa si interpretarea lui.

Numai ca in mediile noastre, unii se uita urat la tine si daca le zici Hristos a inviat in perioada pascala. De Hristos S-a inaltat nici nu mai vorbesc.


Hristos a inviat!



Mi s-a intamplat un lucru foarte ciudat cand mergeam ieri (prima zi a Sf. Pasti) la biserica. M-am intalnit cu una dintre prietenele mele cele mai bune dar cu care nu prea am mai dialogat de vreo doi ani (nu din cauza ca ne-am fi certat, ci pentru ca am luat-o fiecare pe drumul sau si astfel ne-am vazut mai rar) si la salutul meu "Hristos a inviat", ea a raspuns strengareste si aproape razand "Si la tine"; am fost foarte buimacita de raspunsul ei si mi-a fost rusine sa-i cer lamuriri mai ales ca si ea a parut un pic fastacita de abordarea mea crestineasca si a incercat (cred eu) sa aiba prezenta de spirit si sa ma anunte, fara sa ma ofenseze, ca nu imi impartaseste entuziasmul. Habar nu am cum sa inteleg raspunsul ei. Cert esta ca am ramas multa vreme sub stare de soc si mi-am dat seama cu amaraciune ca a disparut cu desavarsire comunicarea de la suflet la suflet si a fost inlocuita cu un shimb de replici nihilist, lipsit de sens, eliptic care abia daca mai pastreaza vreo urma din prietenia noastra stransa de mai demult...


Am scris asta ca un raspuns la mesajul dumneavoastra pentru ca ati spus ca unii oameni se uita urat la tine daca ii saluti cu "Hristos a inviat". Nu stiu cum se face pentru a raspunde la un singur paragraf si nu la tot mesajul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.04.2012, 02:20:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Adevărat a înviat!
Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Hristos a inviat!
...
Am scris asta ca un raspuns la mesajul dumneavoastra pentru ca ati spus ca unii oameni se uita urat la tine daca ii saluti cu "Hristos a inviat". Nu stiu cum se face pentru a raspunde la un singur paragraf si nu la tot mesajul.
Așa cum am făcut eu?
Am tăiat(șters) restul mesajului din citatul selectat, lăsând doar ce mi se pare elocvent.

Ieri și azi am salutat și eu pe stradă pe oricine cu ”Cristos a înviat” și aproape toți mi-au răspuns ”Adevărat a înviat”.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2012, 01:10:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sunteți cumva călugăriță, sau interacționați des cu cei din mediul bisericesc ?

edit : am văzut că sunteți mamă, deci probabil că nu sunteți călugăriță.
Ca să punem în practică ideea pe care o aduceți, ar trebui mai întai să-i întrebăm dacă sunt creștini sau nu?!
În cazul că zic 'nu', cum ar trebui sa-i salutam? îmi stă ceva pe limbă, dar mă abțin..

Pai a scris sa salutam asa toti crestinii.Asta inseamna ca stim care sunt,ca-i intilnim la biserica,la manastire,cimitire sau procesiuni religioase.
Intr-o statie de autobuz nu are rost sa saluti asa deoarece nu-ti cunosti interlocutorul atat de intim.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2012, 01:23:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit utopia

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai a scris sa salutam asa toti crestinii.Asta inseamna ca stim care sunt,ca-i intilnim la biserica,la manastire,cimitire sau procesiuni religioase.
Intr-o statie de autobuz nu are rost sa saluti asa deoarece nu-ti cunosti interlocutorul atat de intim.
Crestinii nu traiesc intr-un glob de cristal (poate doar unii) .
La serviciu, la cumparaturi, in vacanta, etc. interactionam cu o gramada de oameni, despre care n-avem cum sa stim daca sunt crestini sau nu, decat daca ii intrebam.

Uite si chiar la biserica, sunt cupluri mixte. Cum le saluti? Lui ii spui una, si ei alta?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestinii , Scrierea Bibliei dobrin7m Istoria bisericii 10 02.03.2012 01:44:25
crestinii si politica lore86 Generalitati 48 15.01.2011 21:31:59
Crestinii adevarati DaNy-_- Despre Biserica Ortodoxa in general 54 31.12.2009 16:36:23
Cum traiesc crestinii in lume Tudor Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 21.11.2006 15:13:17