Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2013, 22:05:52
irinaionela irinaionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2013
Mesaje: 1
Implicit sufletul copilului avortat

buna seara
imi cer scuze daca prin postarea mea deranjez in vreun fel intrucat este prima postare...

Azi noapte am visat niste copilasi tare dragalasi pe care i-am luat acasa si i-am culcat intrucat erau foarte obositi! Amintindu-mi visul...fara sa vreau si neincetat tind sa cred ca acesti copilasi sunt copii nenascuti ai mamei mele, implicit fratii mei!
Vreau sa stiu ce se intampla cu sufletul unui copil avortat??
Nu-mi pot lua gandul de la ceea ce am visat si simt ca trebuie sa fac ceva! ....

multumesc! :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2013, 22:19:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinaionela Vezi mesajul
buna seara
imi cer scuze daca prin postarea mea deranjez in vreun fel intrucat este prima postare...

Azi noapte am visat niste copilasi tare dragalasi pe care i-am luat acasa si i-am culcat intrucat erau foarte obositi! Amintindu-mi visul...fara sa vreau si neincetat tind sa cred ca acesti copilasi sunt copii nenascuti ai mamei mele, implicit fratii mei!
Vreau sa stiu ce se intampla cu sufletul unui copil avortat??
Nu-mi pot lua gandul de la ceea ce am visat si simt ca trebuie sa fac ceva! ....

multumesc! :)
se duc in rai. Au ei vreo vina pentru faptul ca mama lor i-a ucis? Dumnezeu e bun si drept...si IUBIRE
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2013, 22:28:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur că sunt nevinovați, însă ei pot fi nefericiți, pot păstra în sufletele lor traumele prin care au trecut. Este nevoie de rugăciune pentru ei, poate că de aceea i-ai visat. Roagă-te pentru mântuirea lor și pentru iertarea mamei tale.
Și dacă încă n-a făcut-o, trebuie să se spovedească, ca să-și liniștească și ea sufletul, și să facă ce-i va zice preotul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2013, 22:29:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit


Nu se duc in Rai.

Nu se duc in Iad.

Se duc intr-un loc in care nu este lumina, unde sufera. Nu este aceeasi suferinta pe care o au sufletele in Iad, dar ei sufera acolo, pentru ca nu sunt la bine.

Si din locul acela, cer dreptate in fata lui Dumnezeu si cer ca parintii lor sa fie pedepsiti pentru ca i-au privat de lumina, de Dumnezeu de sansa la o viata.

Ce am scris mai sus am gasit in mai multe carti.


Ce trebuie facut pentru copiii avortati?

1. Rugaciune pentru ca Dumnezeu sa-i scoata la lumina, de BIserica, si personala.
2. Milostenie, spovedire.

Nu va mai dati cu pararea daca nu ati citit la un duhovnic/Sfintii parinti.



Ce ai visat acolo este poate pentru ca Dumnezeu i-a dus la lumina pentru rugaciunea facuta pentru ei, sau poate ca acest lucru este asteptat de ei, sa fie scosi la lumina si cineva sa se roage pentru ei.

Daca au fost mai multi, cu siguranta, ca au nevoie de ajutor.
Iar oboseala pe care ai vazut-o este pentru ca ei de mult asteapta/asteptau ajutor de la cineva.

Incepe degraba un canon de rugaciune pentru ei.



Din punctul meu de vedere, acest post este unul deosebit de important pentru ca arata clar ce se intampla cu sufletele copiilor avortati.

Am mai citit undeva ca o femeie s-a rugat Maicii Domnului si dupa un timp a vazut/visat copiii sai ca erau bine, 2 copii avortati.


Ce trebuie sa faci: un canon de rugaciune si milostenie. Citeste un timp in fiecare Vineri Acatistul Maicii Domnului, sau 40 de zile, pentru copiii aceia, pentru izbavirea lor.
Si da timp de 40 de zile milostenie, dar si mai mult.

Last edited by gpalama; 16.04.2013 at 22:31:31.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2013, 22:34:16
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinaionela Vezi mesajul
Nu-mi pot lua gandul de la ceea ce am visat si simt ca trebuie sa fac ceva! ....
ceea ce tu poti sa faci e sa te rogi pt. acele suflete.

obisnuiam ca la fiecare slujba sa aprind o lumanare pt. un copil avortat,apoi am citit intr-o carte ca nu te poti ruga in biserica pt. cei avortati,sa-i treci pe pomelnic.convinsa ca am facut o greseala,i-am spus preotului care mi-a zis ca sa te rogi pt un copil avortat,pt o persoana de alta religie,chiar si pt un sinucigas,e o dovada de iubire.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2013, 22:49:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
ceea ce tu poti sa faci e sa te rogi pt. acele suflete.

obisnuiam ca la fiecare slujba sa aprind o lumanare pt. un copil avortat,apoi am citit intr-o carte ca nu te poti ruga in biserica pt. cei avortati,sa-i treci pe pomelnic.convinsa ca am facut o greseala,i-am spus preotului care mi-a zis ca sa te rogi pt un copil avortat,pt o persoana de alta religie,chiar si pt un sinucigas,e o dovada de iubire.
Parintele Paisie Aghioritul aprindea lumanari pentru copiii avortati.
Si aceasta jerfta ajuta si usureaza sufletele lor.

Legat de rugaciunea in Biserica facuta de preoti eu am inteles asa:

Preotii nu se pot ruga in comunitate pentru ei si nu-i pot pomeni, nefiind botezati.

Dar preotii pot sa pomeneasca in particular aceste suflete.

Este cum ai zis o dovada de dragoste. Insa in particular noi putem sa facem acest lucru, si chiar trebuie sa-l facem.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2013, 22:53:59
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Preotii nu se pot ruga in comunitate pentru ei si nu-i pot pomeni, nefiind botezati.
da,stiam si eu ca nu se pomenesc la slujbe,insa citisem in acea carte ca nici in biserica nu e voie.am scris mai sus de ce am continuat,totusi,sa fac acest lucru.


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Parintele Paisie Aghioritul aprindea lumanari pentru copiii avortati.
Si aceasta jerfta ajuta si usureaza sufletele lor.
Dragul Parinte Paisie Aghioritul,era plin de dragoste,caci Il avea pe Hristos....si cand Il ai pe Hristos,plangi pt. nefericirea celorlalti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.04.2013, 22:57:20
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinaionela Vezi mesajul
buna seara
imi cer scuze daca prin postarea mea deranjez in vreun fel intrucat este prima postare...

Azi noapte am visat niste copilasi tare dragalasi pe care i-am luat acasa si i-am culcat intrucat erau foarte obositi! Amintindu-mi visul...fara sa vreau si neincetat tind sa cred ca acesti copilasi sunt copii nenascuti ai mamei mele, implicit fratii mei!
Vreau sa stiu ce se intampla cu sufletul unui copil avortat??
Nu-mi pot lua gandul de la ceea ce am visat si simt ca trebuie sa fac ceva! ....

multumesc! :)
Desi mi se cam pare ca exista un nou troll, raspunsul e ca Biserica nu are o invatatura in acest sens. Daca Biserica nu are o invatatura nu e bine sa ne hazardam noi. Asa cum noi nu stim si nici nu decidem cine merge in Rai si cine in Iad, ci Dumnezeu decide, asa tot Dumnezeu stie mai bine unde este locul copiilor respectivi. Nu ne este in nici un fel de folos sa stim. Daca ne-ar fost util si necesar am fi stiut.
Restul sunt doar pareri personale.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.04.2013, 23:01:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Parintele Paisie Aghioritul aprindea lumanari pentru copiii avortati.
Si aceasta jerfta ajuta si usureaza sufletele lor.

Legat de rugaciunea in Biserica facuta de preoti eu am inteles asa:

Preotii nu se pot ruga in comunitate pentru ei si nu-i pot pomeni, nefiind botezati.

Dar preotii pot sa pomeneasca in particular aceste suflete.

Este cum ai zis o dovada de dragoste. Insa in particular noi putem sa facem acest lucru, si chiar trebuie sa-l facem.
Si sfintii uneori gresesc. Cum adica sa ne rugam pentru ei? Cum adica usureaza sufletele lor? In ce loc se afla ca sa spunem ca sufletele lor au nevoie de usurare?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.04.2013, 23:17:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Desi mi se cam pare ca exista un nou troll,
La fel.....
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare