Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.11.2009, 23:48:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cate opere de caritate face Biserica, cate asezaminte sociale, cantine, gradinite... statul mi se pare ca face prea putin din toate astea! Si apoi, nu doar cu paine va trai omul! Si ce ne facem ca statul nu e in stare sa ne ofere nici paine, ci doar circ, iar Biserica ofera si una si alta, evident, celor care cer si care bat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2009, 21:25:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Aseară la observator,pe Antena1 a fost dată o știre legată de vizita patriarhului Daniel la Timișoara.O femeie (credincioasă nu cred că era după felul cum s-a purtat) l-a agresat verbal pe patriarh încercând să-i dea o bucată de pâine și 1 leu.Aceasta i-a reproșat înaltei fețe bisericești că în loc să se îngrijească dacă românii au ce mânca construiește catedarle și biserici.
Întrebarea pe care mi-am pus-o eu ca păcătos muritor a fost următoarea?
Este oare biserica su patriarhul acei care sunt responsabili cu nivelul de trai al românilor sau aceasta, este misiunea și obligația celor pe care i-am ales și ne conducă?

Traim intr-o societate de drept, construita pe institutii care gestioneaza nevoile tarii, invatamant, sanatate, infrastructura, economie, asistenta sociala etc. asta ii este rolul, Biserica n-are competenta in acest domeniu
Daca am vrea ca Biserica sa se ocupe de aceste chestiuni ar insemna ca ar trebui sa avem un stat teocrat,
Biserica are alt rol, si tot ce poate face ea (si face in mare masura) este sa implementeze programe filantropice si culturale
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.02.2010, 22:30:02
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Aseară la observator,pe Antena1 a fost dată o știre legată de vizita patriarhului Daniel la Timișoara.O femeie (credincioasă nu cred că era după felul cum s-a purtat) l-a agresat verbal pe patriarh încercând să-i dea o bucată de pâine și 1 leu.Aceasta i-a reproșat înaltei fețe bisericești că în loc să se îngrijească dacă românii au ce mânca construiește catedarle și biserici.
Întrebarea pe care mi-am pus-o eu ca păcătos muritor a fost următoarea?
Este oare biserica su patriarhul acei care sunt responsabili cu nivelul de trai al românilor sau aceasta, este misiunea și obligația celor pe care i-am ales și ne conducă?
Bisericile si manastirile sunt adevarate centre de ajutorare a celor nevoiasi, poate nu toate dar destul de multe fac si astfel de actiuni caritabile. Prin urmare construind o biserica ii ajuti si pe cei saraci, dar nu uitati ca o biserica este inainte de toate importanta pentru bunastarea sufletului si nu prea are treaba cu aspectele materiale ale vietii si atunci ce este mai importanta, hrana sufletului sau hrana trupului ?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.02.2010, 20:23:22
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mircea Badea a spus o vorba inteleapta zilele trecute, Dorina. A spus asa:

"Daca am avea Biserica, aceasta ar lua atitudine cand un afacerist mafiot arunca bani in cristelnita in timp ce ii este botezat copilul".
Poate ca a sosit timpul ca BOR sa ia atitudine!!

Nu trebuie generalizat...si asta-i drept. Avem si fapte bune, asa cum spunea cineva mai sus. Din "pacate" acestea nu sunt mediatizate.. Iar cartitorii ca mine, nu le vad. Nevazandu-le, spun ca ele nu exista..
Suntem slabi, avem nevoie de exemple VII. E timpul sa scoatem Lumina de sub obroc si sa o lasam sa lumineze...dragilor. Avem mare nevoie..

Last edited by eduardd; 03.02.2010 at 21:13:18.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2010, 01:44:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Biserica n-ar fi niciodata in stare sa construiasca drumuri, sa hraneasca o armata sau sa guverneze o tara. Nu e nici macar in stare sa dea Biblii pe degeaba la credinciosi, se lauda cu cateva orfelinate si initiative filantropice apoi se plange ca nu primeste destui bani de la stat. Cum ar putea o astfel de institutie sa conduca o tara?
Ar fi frumos, dar nu stiu daca ar fi bine, sa dea biblii gratis. Aici, unde locuiesc, s-au dat biblii gratis la toata lumea, si nu dupa multa vreme,se vedeau aruncate la gunoi, in containerele seciale pentru hartie. Ori daca omul da un ban, va avea alta grija de obiectul cumparat. Eu mi-am cumparat bibliile mele si stii ce grija am de ele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2010, 18:01:59
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Eu cred ca fiecare trebuie sa-si poate singur de grija. Avem legi, norme , invataturi date de stat si de Biserica. De noi depinde cum ne este.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2010, 22:03:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poporul trebuie sa-si poarte de grija, guvernul este doar un instrument in mana lui.

Daca poporul tolereaza despotismul si pseudo-democratiile care il sapa si-l fura, e problema lui.

Biserica trebuie sa se ingrijeasca de latura spirituala si binenteles acolo unde este posibil si are oameni si bani de latura caritabila.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.05.2010, 17:31:32
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poporul trebuie sa-si poarte de grija, guvernul este doar un instrument in mana lui.

Daca poporul tolereaza despotismul si pseudo-democratiile care il sapa si-l fura, e problema lui.

Biserica trebuie sa se ingrijeasca de latura spirituala si binenteles acolo unde este posibil si are oameni si bani de latura caritabila.

Trebuie folosite legile spre folosul nostru, deci sa purtam de grija sa ni se respecte drepturile.
Legile exista, dar nu se aplica de la sine, nu sunt naturale cum sunt cele ale lui Dumnezeu (esti rasplatit sau atentionat pe parcursul vietii). Pentru a ne obtine drepturile, trebuie sa luptam. Peste tot in lume se procedeaza la fel.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.05.2010, 17:56:08
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cred ca in acest moment doar Dumnezeu mai poarta de grija poporului roman.Guvernul ca nu vrea ,Biserica ca nu poate,nu gestioneza Biserica banii pe impozite.
Tot ce a mai ramas este sa ne rugam pentru tara,nu-i asa?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.05.2010, 18:14:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cred ca in acest moment doar Dumnezeu mai poarta de grija poporului roman.Guvernul ca nu vrea ,Biserica ca nu poate,nu gestioneza Biserica banii pe impozite.
Tot ce a mai ramas este sa ne rugam pentru tara,nu-i asa?
Să ne rugăm pentru țară, dar să nu ne furăm unii pe alții , furându-ne până la urmă propria căciulă. Miștocăreala asta a ta nu este constructivă și nu duce la nimic bun ! Respecând legea și pe cei din jurul tău , dai semn că ești în primul rând OM , un OM lucid și cu bun simț. Eu cred, Daniel, că ești astfel oricât te-ai strădui tu să demonstrezi contrariul ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 21:39:41
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 02:25:19
Biserica Poporului/Manastire vs Camin/Ajutoare/Azile/Locuinte Unomoarecare Generalitati 11 15.07.2010 16:51:35
Preotii asa ar trebui sa se poarte ?! Astarte Preotul 31 28.02.2010 19:36:32
IN SFANTA BISERICA,TREBUIE SA FIM CURATI CU INIMA maria61 Reguli in Biserica 6 07.07.2009 20:33:38