Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2010, 21:02:34
mena2376 mena2376 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Mesaje: 4
Implicit despre relatia dintre sot si sotie

Ne invata Sf. Ioan gura de aur sa stam langa sot chiar daca acesta nu e atat de nevoias in credinta la fel ca sotia,dar cand am un sot care opreste radioul cand ascult slujba,si incearca sa ma convinga ca nu e totul sa mergi la biserica tot timpul,ce-i de facut.Stiti ce mi-a spus astazi ca nu exista viata de dincolo,ca raiul si iadul sunt aici pe pamant .I-am spus sa vb .cu Duhovnicul lui,ce sa vorbeasca a zis,el nu asculta de popi,ca s-a saturat de popi,ca sunt toti escroci(lucreaza intre ei,dar in loc sa devina mai crestin,mai rau s-a indepartat),ca s-a saturat sa auda slujbe.Cum poate gandi astfel?Eu cum traiesc langa un astfel de om,ce sa ii spun?ca nu mai stiu sincer.Zice ca daca exista Dumnezeu de ce nu ne ajuta si pe noi?Aici e drept ca nu prea avem ajutor,nu avem casa,am sperat ca vom cumpara una la tara prin banca si in realitate,nu se poate,nu ni se acorda nici macar pentru o casa mai ieftina credit.Si da este dezamagit,dar eu cred in continuare in Dumnezeu,si sper sa se faca o minune.Dati-mi va rog un sfat.Va multumesc.Slava lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2010, 16:12:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa te rogi. Si va veni si ziua cand ii va multumi lui Dumnezeu pentru toate. Vorbeste-i de cele placute lui, scoate-l din tristete, aminteste-i bucuriile si daca este posibil daruieste-le din nou viata. Iar tu sa ai pe cat este cu putinta gandul la Dumnezeu. Veti intelege ca sunt mult mai multe lucruri care aduc bucurie, decat o simpla casa. Evident ca e necesara, dar nu e totul. Bucurati-va unul de altul. NU stati in cearta. Deschide tu radioul spre cele placute lui, trebuie sa te priveasca ca pe un dar si nu a pe o piedica in viata. Nu te intrista, nu paraseste Dumnezeu niciodata pe omul care i se roaga.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2012, 17:15:35
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Demonii se tem de omul nerisipit cu mintea, ca si hotii de caini. - Sfantul Ioan Scararul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2012, 22:36:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Cristos a înviat!
Citat:
În prealabil postat de mena2376 Vezi mesajul
... eu cred in continuare in Dumnezeu,si sper sa se faca o minune.Dati-mi va rog un sfat.Va multumesc.Slava lui Dumnezeu.
Dacă aștepți de la El minunea înseamnă că nu o aștepți de la tine; și tu poți face minuni.
Minunea pe care o face Dumnezeu vine prin mâinile tale; cei care cu mâinile lor construiesc ceva, de fapt Dumnezeu le oferă.

Roagă-te(mă voi ruga și eu), suportă, construiește și El te va ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2012, 11:49:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Rugaciunea ramane singura cale de salvare in aceste grele situatii. Rugaciunea insistenta, daca ceea ce cerem este de folos ( de exemplu, intoarcerea sotului necredincios la credinta), nu va ramane fara raspuns. Sa ne amintim de vaduva care a mers la judecator pana cand acela i-a dat ce dorea. Transformarea celui de langa noi nu se vede de multe ori imediat, insa important este sa nu abandonam, sa nu renuntam. Sfantul Ioan Gura de Aur vorbeste incurajator despre puterea pe care o are sotia in implinirea dorintei de a-si schimba sotul.

"Nimic, in sfarsit, nimic nu are mai multa putere si tarie pentru a-l ordona si a conduce pe om ca femeia lui, atunci cand este evlavioasa si prudenta si pentru a-i intoarce sufletul lui unde vrea ea si cum ii place. Va afla mai putina incredere la prietenii sai, la invatati si la fel la cei mari, decat la avizele si la sfaturile femeii sale. Caci extrema tandrete pe care o are un sot pentru femeia sa, il face sa primeasca sfaturile ei cu multa placere. Eu v-as putea arata aici exemplul multor oameni grei si indisciplinati, pe care femeia lor i-a potolit si i-a civilizat. Femeia este insotitoarea omului, la masa, la pat, in crearea copiilor; ea este pastratoarea secretelor, a hotararilor lui, mai stiu eu a ce? Atasata cu totul de barbatul ei, ea ii este asa de unita precum este capul cu trupul. Ea ii va face mai multe servicii barbatului ei decat oricine, daca este cinstita si cu bun simt."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2012, 16:22:16
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Atentie la "rugaciune". E foarte important ce si cum ceri. S-ar putea ca ceea ce ceri tu sa se implineasca, dar sa aiba efect dureros. O sotie s-a rugat atat de mult la Dumnezeu pentru sotul ei, ca sa-i arate calea cea dreapta, incat Dumnezeu a ascultat-o intr-o zi: i-a dat un cancer sotului, care l-a apropiat de Dumnezeu, iar ea a ajuns vaduva cu doi copii la nici 40 de ani.
Casa la tara, tot Dumnezeu o rezolva, cu sau fara ajutorul bancii. Daca n-o aveti inca, poate ca ori nu sunteti pregatiti, ori n-o meritati. Oricum, trebuie sa "trageti' la acelasi jug. Cred ca asta este conditia esentiala. Daca unul este cu Dumnezeu, iar celalalt cu uratorul Lui, va risipiti. Pentru ca el sa poata fi schimbat, e nevoie ca rabdarea ta sa se apropie de desavarsire. Dumnezeu le orandueste pe toate. Cere-I sa te faca vrednica pentru exemple pe care si el sa le urmeze, dar, toate numai si numai dupa voia Lui.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.06.2012, 02:45:50
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Atentie la "rugaciune". E foarte important ce si cum ceri. S-ar putea ca ceea ce ceri tu sa se implineasca, dar sa aiba efect dureros. O sotie s-a rugat atat de mult la Dumnezeu pentru sotul ei, ca sa-i arate calea cea dreapta, incat Dumnezeu a ascultat-o intr-o zi: i-a dat un cancer sotului, care l-a apropiat de Dumnezeu, iar ea a ajuns vaduva cu doi copii la nici 40 de ani.
Eu am trait vorba aceasta: Dumnezeu iti da ceea ce ceri, din fericire a fost si bine si spre bine. In cazul descris de dumneavoastra, poate acest lucru a fost de folos pentru mantuirea sufletelor celor doi soti. De multe ori durerea si suferinta iti dau o stare de trezvie. Ma gandesc ca sotia a procedat corect rugandu-se pentru sotul ei, daca Dumnezeu a randuit sa se intample lucrurile astfel, cu siguranta va avea grija de ea si de copilasi.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Casa la tara, tot Dumnezeu o rezolva, cu sau fara ajutorul bancii. Daca n-o aveti inca, poate ca ori nu sunteti pregatiti, ori n-o meritati.
Cuvintele acestea parca imi sunt adresate personal. Am facut aproape o obsesie pentru o casa.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cere-I sa te faca vrednica pentru exemple pe care si el sa le urmeze, dar, toate numai si numai dupa voia Lui.
Cred ca este cel mai sigur mod prin care putem sa convingem pe cineva de Adevarul in care credem.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 15:54:36