Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.01.2010, 00:40:52
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
Un ucenic al sau mergea odată către oraș să-și vândă acolo rucodelia sa (obiecte lucrate cu mâinile sale). Pe cale a întâlnit un evreu, care, văzându-i simplitatea, a început să-l ispitească, zicându-i: “Iubitule, cum crezi tu într-un simplu om răstignit, care nu este nicidecum Mesia cel așteptat? Nu este El acela, ci altul va veni”. Ucenicul, având o minte mai slabă și o inimă simplă, începu să asculte aceste cuvinte și ajunse până la a rosti: “Poate că ceea ce spui tu este adevărat”.

Când s-a întors în pustie, Sfântul Paisie și-a întors fața de la el și nu a voit să-i adreseze nici un cuvânt. La urmă, după multe rugăminți ale ucenicului, Sfântul îl întrebă: “Tu cine ești? Nu te cunosc pe tine! Acel ucenic al meu era creștin și avea asupra lui harul Sfântului Botez, dar la tine nu văd aceasta. Dacă tu vei fi fiind cu adevărat ucenicul meu, atunci harul Sfântului Botez te-a părăsit și chipul de creștin nu mai este în tine”.

Ucenicul îi povesti cu lacrimi convorbirea cu evreul, iar Sfântul răspunse: “Sărace! Ce poate fi mai rău și mai necurat decât asemenea cuvinte prin care tu te-ai lepădat de Hristos și de Sfântul Botez? Acum mergi și plânge-ți păcatul, căci cu mine nu mai poți fi; numele tău s-a scris împreună cu cei care s-au lepădat de Hristos, cu care împreună vei fi judecat și chinuit”.

Auzind această judecată, ucenicul se cutremură și se aruncă la picioarele bătrânului său, rugându-l să nu-l lepede de la rugăciunile sale. Sfântul, cuprins de milă, se închise în chilia lui și rugă cu lacrimi pe Dumnezeu să ierte păcatul ucenicului său. Dumnezeu ascultă ruga Sfântului și îl învrednici de semnul iertării și milostivirii Sale asupra ucenicului.

Atunci Sfântul îl chemă pe ucenic la sine și-i spuse: “Copile, vino și dă slavă lui Hristos Dumnezeu împreună cu mine, căci duhul cel necurat al hulei s-a dus de la tine, iar Duhul Sfânt de la Sfântul Botez strălucește iar peste capul tău. De acum păzește-te, ca nu cumva din lene și nepăsare dușmanul să te atace iar și, biruindu-te, să te arunce în focul gheenei”.

De aici: http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...rii-credintei/
Of, ce-nseamna a-l nega pe Hristos? Nu cumva cel ce-l judeca pe altul, face ceva impotriva a ceea ce ne-a invatat?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 13.01.2010, 04:45:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Of, ce-nseamna a-l nega pe Hristos? Nu cumva cel ce-l judeca pe altul, face ceva impotriva a ceea ce ne-a invatat?
Nu cumva pentru tine cuvantul "sfânt" nu inseamna nimic?!?
Ca sa stii, pentru ortodocsi Sfant inseamna indumnezeit. Deci fiind indumnezeit, Sf. Paisie a putut vedea, ca in urma pacatului de a se fi indoit de Dumnezeirea lui Iisus, ucenicul si-a pierdut harul Sf. Botez. Deci cu durere in suflet a constatat aceasta.

Mai degraba cuvintele tale, maria-luisa, sunt o judecata...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 13.01.2010, 11:27:52
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu cumva pentru tine cuvantul "sfânt" nu inseamna nimic?!?
Ca sa stii, pentru ortodocsi Sfant inseamna indumnezeit. Deci fiind indumnezeit, Sf. Paisie a putut vedea, ca in urma pacatului de a se fi indoit de Dumnezeirea lui Iisus, ucenicul si-a pierdut harul Sf. Botez. Deci cu durere in suflet a constatat aceasta.

Mai degraba cuvintele tale, maria-luisa, sunt o judecata...
Dar eu nu am spus nimic impotriva a ceea a zis Sfântul Paisie, daca asta s-a inteles, imi pare rau. Spun doar ca nu se cade sa judecam pe altul. Ceea ce este scris mai sus este adevarat, dar nu inteleg de ce a fost postat in acest context...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 13.01.2010, 11:30:09
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Dar eu nu am spus nimic impotriva a ceea a zis Sfântul Paisie, daca asta s-a inteles, imi pare rau. Spun doar ca nu se cade sa judecam pe altul. Ceea ce este scris mai sus este adevarat, dar nu inteleg de ce a fost postat in acest context...
Cumva ca o aluzie ca eu il neg pe Hristos? L-am negat cu ceva? Unde?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 13.01.2010, 11:56:33
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu cumva pentru tine cuvantul "sfânt" nu inseamna nimic?!?
Ca sa stii, pentru ortodocsi Sfant inseamna indumnezeit. Deci fiind indumnezeit, Sf. Paisie a putut vedea, ca in urma pacatului de a se fi indoit de Dumnezeirea lui Iisus, ucenicul si-a pierdut harul Sf. Botez. Deci cu durere in suflet a constatat aceasta.

Mai degraba cuvintele tale, maria-luisa, sunt o judecata...
chiar m-ai intristat acum... Astea sunt acuzatii nedrepte, sa stii. Dar probabil ca si eu am inteles gresit intentia celui care a postat, precum si tu m-ai inteles gresit, in exprimarea de mai sus. Mie nu-mi plac judecatile impotriva altuia, atata tot. Si cred ca sunt si impotriva a ceea ce ne-a invatat Mantuitorul nostru.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 13.01.2010, 12:00:11
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Doar nu credeti ca il puteti convinge sa spuna: "Da, noi, evreii, am gresit ca nu L-am recunoscut pe Mesia in Iisus Hristos".
Nu mi s-a parut ca cineva incearca sa-l crestineze pe Evreulcelales. Daca totusi asa suna, reamintesc, ca cel putin eu nu incerc asta. Ii aratam doar ca multe care la prima vedere stau bine in logica lui, nu sunt chiar asa.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 13.01.2010, 17:06:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nu mi s-a parut ca cineva incearca sa-l crestineze pe Evreulcelales. Daca totusi asa suna, reamintesc, ca cel putin eu nu incerc asta. Ii aratam doar ca multe care la prima vedere stau bine in logica lui, nu sunt chiar asa.
Este clar, ca logica crestinului nu este aceeasi cu logica evreului. Sunt practic doua lumi paralele, care au putine puncte de atingere sau chiar deloc. De acea efortul mi se pare inutil.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 13.01.2010, 17:11:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
chiar m-ai intristat acum... Astea sunt acuzatii nedrepte, sa stii. Dar probabil ca si eu am inteles gresit intentia celui care a postat, precum si tu m-ai inteles gresit, in exprimarea de mai sus. Mie nu-mi plac judecatile impotriva altuia, atata tot. Si cred ca sunt si impotriva a ceea ce ne-a invatat Mantuitorul nostru.
Una e judecata, si alta e sa recunosti o greseala, a ta sau a altuia; acest lucru tine de cunoastere.
Crezi cumva ca Mantuitorul ne-a poruncit sa spunem numai DA la orice?!? Sunt situatii, cand trebuie sa spunem un NU raspicat.
Si apoi tu il judecai pe Sf. Paisie mai sus...
Reply With Quote
  #119  
Vechi 13.01.2010, 17:13:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Cumva ca o aluzie ca eu il neg pe Hristos? L-am negat cu ceva? Unde?
Nu, Doamne fereste! LA asta se referea Sf Paisie; ori in discutie nu erai tu, ci acel frate, ucenic al sau.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 13.01.2010, 17:15:48
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cum am putea noi crestina evreii ,despre care apostolul Pavel zice ca insusi Dumnezeu i-a inchis in ne-ascultare,pentru a putea fi noi infiati. Si la fel zice ca prin caderea lor,ne-am inaltat noi. Si la fel ca daca tu,crestin,care esti o ramura altoita ai fost primit,cu ata mai mult ei care sunt crengi firesti,vor fi primiti atunci cand va crede Domnul de cuviinta.
Nu cred ca trebuie sa ii crestinam ci sa ii respectam.
Putem sa ne dam despre toate cu parerea,dar despre evrei cred ca numai Domnul stie ce are de gand ,e o taina mult prea mare,si care cred eu este legata si de sfarsitul lumii,caci Dumnezeu nu poate abandona ceea ce a iubit .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 03:21:26
O marturisire tulburatoare florin.oltean75 Generalitati 95 23.05.2013 14:47:45
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 14:59:40