Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.06.2012, 17:57:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit am gresit?

am o dilema si mi-ar prinde bine un raspuns sincer.
aseara ma uitam la meci, Anglia-Suedia, singur.
era destul de tarziu, cand suna telefonul.
la telefon un tip pe care l-am cunoscut intr-un bar, unde merg eu de obicei, atunci cand se canta live muzica folk.
tipul are probleme psihice, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar de cum il vezi iti dai seama.
de altfel e un tip inteligent.
termina a doua facultate si cunoaste vreo 4 limbi straine grele, gen norgegiana, olandeza, germana.
a fost de mai multe ori internat la spitalul de psihiatrie, luni de zile.
m-a sunat de doua ori si MI-A CERUT sa-l vizitez la spital, desi nu am avut mari prietenii.
intamplarea a facut ca de fiecare data sa nu fiu in Bucuresti.
aseara m-a sunat si mi-a zis ca s-a certat cu tatal lui si ca vrea sa doarma la mine.
era intr-un club si a zis ca pleaca pe la 2 noaptea si vine la mine.
am inteles ca motivul principal certurilor cu tatal lui, este ca acedta nu ii da bani dupa nevoile lui.
l-a facut oligofren, bosorog nenorocit, hot, etc., etc.
primul impuls a fost sa-l primesc.
dar pe urma mi-am dat seama ca nu as mai fi scapat de el.
ar fi stiut unde stau si la fiecare cearta in familie m-as fi trezit cu el la usa.
poate ar fi avut si mai mult curaj din cauza asta.
convorbirea s-a terminat fara a-i promite ceva.
dupa 5 minute de gandire mi-am inchis telefonul.
am gresit?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2012, 18:03:49
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am o dilema si mi-ar prinde bine un raspuns sincer.
aseara ma uitam la meci, Anglia-Suedia, singur.
era destul de tarziu, cand suna telefonul.
la telefon un tip pe care l-am cunoscut intr-un bar, unde merg eu de obicei, atunci cand se canta live muzica folk.
tipul are probleme psihice, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar de cum il vezi iti dai seama.
de altfel e un tip inteligent.
termina a doua facultate si cunoaste vreo 4 limbi straine grele, gen norgegiana, olandeza, germana.
a fost de mai multe ori internat la spitalul de psihiatrie, luni de zile.
m-a sunat de doua ori si MI-A CERUT sa-l vizitez la spital, desi nu am avut mari prietenii.
intamplarea a facut ca de fiecare data sa nu fiu in Bucuresti.
aseara m-a sunat si mi-a zis ca s-a certat cu tatal lui si ca vrea sa doarma la mine.
era intr-un club si a zis ca pleaca pe la 2 noaptea si vine la mine.
am inteles ca motivul principal certurilor cu tatal lui, este ca acedta nu ii da bani dupa nevoile lui.
l-a facut oligofren, bosorog nenorocit, hot, etc., etc.
primul impuls a fost sa-l primesc.
dar pe urma mi-am dat seama ca nu as mai fi scapat de el.
ar fi stiut unde stau si la fiecare cearta in familie m-as fi trezit cu el la usa.
poate ar fi avut si mai mult curaj din cauza asta.
convorbirea s-a terminat fara a-i promite ceva.
dupa 5 minute de gandire mi-am inchis telefonul.
am gresit?
NU! Nu domnule, nu ati gresit decat fata de putreziciune, boala si draci. fata de toti acestia ati gresit, in rest nu cred ca ati gresit.
daca voiti detalii, daca va simtiti vinovat, iesiti o zi cu mainile in buzunare prin oras si revedeti cum e lumea de fapt... Lumea aceasta a lumescului si a tuturor pacalelilor si vicleniilor.
Nu domnule, sunt multi oameni care au cu adevarat nevoie de ajutor, in fel si chip si pe care ii lasam sa moara sau sa innebuneasca. Sa ii ajutam pe acestia, mai intai, pe cei care cer ajutor cu mainile intinse, cu ultimele picaturi de viata si de credinta in Dumnezeu si in oamenii milostivi. Nu pe cei care ne numesc bosorogi si batrani imputiti imediat ce nu le mai satisfacem pretentiile maladive. Si care, la o adica, ne trag un sut in cur si ne arunca de pe firul subtire pe care, la o adica, abia ne mai tinem echilibrul.
Nu domnule, nu cred ca ati gresit. Ajutati pe cei care cer cu adevarat ajutorul, nu pe betivanii psihopati care, adeseori, taie nonsalant beregata gazdei pe motiv ca i s-a parut ca din pricina dvs. au ei necazuri.
Nu domnule, nu cred ca ati gresit. sa invatam cu totii sa oferim si sa cerem ajutor, la modul curat si demn inaintea Domnului. Asa sa ne miluiasca Bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2012, 18:08:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E genul de intamplare: buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat!
Nu te baga.
E matur, e adult, pana la urma ar trebui si ar putea sa-si castige singur banii pentru nevoile lui costisitoare, nu sa ceara vesnic de la tatal sau.
Mai ales ca, din ceea ce spui, avand asemenea abilitati lingvistice rare nu i-ar fi greu sa gaseasca o slujba buna.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2012, 18:42:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
E genul de intamplare: buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat!
Nu te baga.
E matur, e adult, pana la urma ar trebui si ar putea sa-si castige singur banii pentru nevoile lui costisitoare, nu sa ceara vesnic de la tatal sau.
Mai ales ca, din ceea ce spui, avand asemenea abilitati lingvistice rare nu i-ar fi greu sa gaseasca o slujba buna.
comentariul este si pentru ioan_cezar.

sincer am avut o strangere de inima, altfel nu scriam aici.
el nu e baiat rau, dar datorita bolii daca te-a trecut de partea cealalta ...
imi spusese un prieten, prin care l-am cunoscut, ca nu mai scapa de el si ca a fost nevoit sa nu-i mai raspunda la telefon.
referitor la nevoile lui financiare...
eu merg in acel club o data pe saptamana cand este seara folk. de vreo doua luni nu m-am mai dus, pentru ca am avut alte prioritati financiare.
el in schimb este omniprezent. exceptie fac perioadele cand este internat.
in plus, mai sunt cateva cluburi care au seri de folk. el se duce aproape la toate.
nu vreau sa par barfitor. dar dupa mai multe beri incepe sa danseze haotic si starneste rasul tuturor.
mie mi-e mila de el.
dar cu ce pot sa-l ajut?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2012, 18:49:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa-l convingi sa nu mai bea, sa-l convingi sa stea mai putin prin baruri, sa-si gaseasca o slujba, sa-si respecte parintii si sa-si faca tratamentul consecvent...
Dar nu-i sigur ca vei reusi, oricat ai incerca....

Last edited by Adriana Cluj; 16.06.2012 at 18:59:19.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2012, 19:09:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Sa-l convingi sa nu mai bea, sa-l convingi sa stea mai putin prin baruri, sa-si gaseasca o slujba, sa-si respecte parintii si sa-si faca tratamentul consecvent...
Dar nu-i sigur ca vei reusi, oricat ai incerca....
chiar ma gandeam ca data viitoare sa am o discutie cu el.
dar vad doua situatii:
ori sa ma treece pe lista neagra, ori sa ma considere un prieten adevarat, iarvatunci chiar nu mai scap de el.
dar situatia familiara nu cred daca se va schimba.
el il considera pe tatal lui un dusman adevarat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2012, 19:12:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Draga prietene !

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar cu ce pot sa-l ajut?
Esti un fost credincios , precum scrie la tine in pagina , asa ca ai citit si Sfanta Scriptura , si cate ceva din Sfintii Parinti . Nu ai cum sa-l ajuti , decat prin post aspru , multa rugaciune , caci astfel de "boala", de draci cu greu se scot din om , iar gandul tau cel bun nu este suficient pentru salvarea lui . In rest este decizia ta . . . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2012, 19:15:55
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Esti un fost credincios , precum scrie la tine in pagina , asa ca ai citit si Sfanta Scriptura , si cate ceva din Sfintii Parinti . Nu ai cum sa-l ajuti , decat prin post aspru , multa rugaciune , caci astfel de "boala", de draci cu greu se scot din om , iar gandul tau cel bun nu este suficient pentru salvarea lui . In rest este decizia ta . . . . . !
Subscriu. (daca ar voi sa respecte ce i-au spus medicii ar fi bine, dar nu vrea.)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2012, 19:16:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
chiar ma gandeam ca data viitoare sa am o discutie cu el.
dar vad doua situatii:
ori sa ma treaca pe lista neagra, ori sa ma considere un prieten adevarat, iarvatunci chiar nu mai scap de el.
dar situatia familiara nu cred daca se va schimba.
el il considera pe tatal lui un dusman adevarat.
Eu cred ca ai gresit ca n-ai inchis telefonul mai devreme.
Eu nu sant un bun psiholog, dar niciodata nu o sa-i respect pe cei care nu-si respecta parintii.Sigur am citit si povestea lui Codin dar nu cred ca este acelasi caz cu prietenul tau.
Si cred ca mai mult ca sigur vei sfarsi si tu pe lista neagra.
Vezi ca situatia e familiala nu familiara.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2012, 19:29:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Esti un fost credincios , precum scrie la tine in pagina , asa ca ai citit si Sfanta Scriptura , si cate ceva din Sfintii Parinti . Nu ai cum sa-l ajuti , decat prin post aspru , multa rugaciune , caci astfel de "boala", de draci cu greu se scot din om , iar gandul tau cel bun nu este suficient pentru salvarea lui . In rest este decizia ta . . . . . !
post aspru ...
imi aduc aminte ca la inceputul perioadei cand eram credincios, am procedat ca multi altii.
din entuziazm, am inceput cu motorul turat peste limita.
e ca si cum ai face bungee jumping fara coarda si m-am ales cu arsuri si dureri de stomac, care m-au lecuit.
si nu am fost niciodata vreun mare rugator.
desi ma chinuiam sa citesc paraclise, acatiste, psaltire, nu prea imi iesea.
doar cand lasam cartea si incercam o rugaciune libera, scurta, simteam ca ma rog cu adevarat.

sincer sa fiu si mie mi-a spus tata, acum cativa ani ca sunt un ratat.
in primul rand pentru ca nu m-am insurat pana la varsta asta.
am suferit enorm.
dar tata e TATA!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
corect sau gresit? Andreea2012 Pelerinaje la locuri Sfinte 3 14.11.2012 10:12:11
Iubirea gresit inteleasa Traditie1 Pocainta 54 21.11.2010 21:36:55
Oare unde am gresit? Simpet Intrebari utilizatori 2 03.04.2010 22:44:28
biblia tradusa gresit? pisi Generalitati 10 14.10.2009 17:03:42
Post gresit inteles 06dec Despre Biserica Ortodoxa in general 37 23.10.2007 20:46:33