Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.07.2013, 07:33:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
ba da conteaza.
La nivel teologic, nu conteaza, intr-adevar, dar la nivel practic, e bine sa fie si liderul spiritual a un miliard de oameni de acord cu tine.
Formal de acord.

Adevarul e ca la romano-catolici standardele Bisericii au cam scazut cu timpul si asta este destul de ingrijorator.

Nu e un secret ca in sanul bisericii Romano-Catolice exista anumite "opinii" chiar la nivel inalt (episcopi) care ar dori sa ridice blamul asupra anticonceptiei (partial s-a intamplat deja - a se vedea chiar aici discutiile despre "Humanae Vitae"), poate chiar avortul, homosexualitatea.
Prezervativul, dupa multe lupte contra - a luat deja binecuvantare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.07.2013, 07:42:43
pricop.ioan pricop.ioan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2011
Mesaje: 1
Implicit ioan

linba mea e strestie mai bine aplecati urechile voastre decit sa vorbiti cine sunteti voi sa judecat ce zice SF APOSTAL PAVEL NU JUDECAT CA SUNTETI PARTASI A DEAVOLULUI SI MAI ZICE NIMEN NU STIE INIMA SI SUFLETULUI NUMAI SINGURUL DUMNEZEU VEDETIVA DE BIRNA VOASTRA DIN OKII VOSTRI SI LASATI PAIUL APROAPELUI FARISEIILOR CE EXENPLU DATI DE CRESTINI DUMNEZEU VREA UNIRE SMERENIE RUGACIUNE NU CLEVETIRE
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.07.2013, 23:13:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e manipulare pentru prosti?
Pentru unii prosti. Doar ca majoritatea care cred in asa ceva de fapt cauta asa ceva. Cauta semne antihristice, masonice, atacuri energetice, conspiratii, cipuri..., dar ei sunt plini de iubire si o "servesc" rapid pe aia cu "uraste pacatul si iubeste pacatosul", desi atacurile sunt la persoana. Altfel spus un alt pretext pentru a-si prolifera ura impotriva altora. Unii urasc penticostalii si posteaza impotriva lor, altii adventistii, altii pe martorii lui Iehova, altii catolicii... etc.

Ps: Referitor la homosexuali, nu ma intereseaza ce spune absolut nimeni, stiu ce spune Biserica si e suficient. Restul e doar "material" de barfa si pretext de ura.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.07.2013, 00:26:23
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Formal de acord.

Adevarul e ca la romano-catolici standardele Bisericii au cam scazut cu timpul si asta este destul de ingrijorator.

Nu e un secret ca in sanul bisericii Romano-Catolice exista anumite "opinii" chiar la nivel inalt (episcopi) care ar dori sa ridice blamul asupra anticonceptiei (partial s-a intamplat deja - a se vedea chiar aici discutiile despre "Humanae Vitae"), poate chiar avortul, homosexualitatea.
Prezervativul, dupa multe lupte contra - a luat deja binecuvantare.
speranta pana in al 12-lea ceas...
Sau unii vor sa flancheze crestinismul in lupta spirituala. In orice caz, o sa fie interesant.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 31.07.2013 at 00:30:34.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.07.2013, 00:30:46
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

dar a distinge nu inseamna a discrimina sau a cauta nodul (semnul) in papura antihristica ce se imprastie ca un virus.... desigur daca nu preferam politica strutului. pentru cine nu e convins ca papa asta nou se face de ras (el nu lucreaza la sufletele credinciosilor).... sa mai aibe rabdare, timpul o va dovedi!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.07.2013, 00:56:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pope(eng.) = Papa(rom.)

In romaneste, Papa despre homosexuali.
No offence,Hardford!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 31.07.2013 at 00:58:30.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.07.2013, 01:38:36
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pope(eng.) = Papa(rom.)

In romaneste, Papa despre homosexuali.
No offence,Hardford!
Mersi de corectiune, am scris din fuga la servici si drept sa-ti spun amestec romana cu engleza mai tot timpul, adica nu mai vb romaneste bine dar nici engleza perfecta.
Scuze
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.07.2013, 02:17:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Mersi de corectiune, am scris din fuga la servici si drept sa-ti spun amestec romana cu engleza mai tot timpul, adica nu mai vb romaneste bine dar nici engleza perfecta.
Scuze
Nu am avut intentia sa va jignesc,sa nu va suparati.
Nici nu trebuie sa va scuzati ca nu mi-ati facut nimic personal :)
In problemele cu limba materna va inteleg caci si eu intimpin greutati de exprimare mai ampla in scris sau vorbire.
Lipsa practicii cum se spune,eu ma apuc acum de citit literatura romaneasca pt a-mi imbunatati vocabularul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.07.2013, 02:37:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar oare catolicii ce spun despre cuvintele Papei? Practic e problema lor, nu a ortodocsilor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.07.2013, 11:05:16
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca papa de la Roma nu stie sau nu vrea sa stie ceea ce stie orice om cu o buna judecata in aceasta chestiune (ca homosexualitatea este o deviatie de comportament si o boala de natura psihica, care poate fi vindecata prin rugaciune si prin tratament psihologic de specialitate), atunci e o bila neagra pentru catolici ca el a ajuns sa ocupe aceasta functie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare